• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zetor 4911

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,134
A možda curi na polugama, na torzionoj ili na komandama pa se bojim da nebu samo dihtung i silikon pomogel
 

Mićko123

Član
Tu od
25 Tra 2021
Poruka
91
Primjetio sam da curi na polugama, na onom dijelu gdje se ona ruka spaja na kroner, kažu da tu ima gumica pa kad ona ode onda popusta ulje.
 

Mićko123

Član
Tu od
25 Tra 2021
Poruka
91
Pozdrav svima, Imam Zetora 4911.
Prije 10 dana primjetio sam da prilikom vožnje u transportu, pogotovo kada je za njim zakačena balirka, kada idem niz stranu i kada traktor malo "potjera" i podigne obrtaje, čujem neko lupanje u oko motora u predjelu gdje se nalazi kompresor i bosch pumpa, ne mogu baš odgonetnuti odakle dolazi zvuk. Znači taj zvuk se pojavljuje kada je motor preko 2000 obrtaja i kada se takoreći rastereti.

Čuje se baš jak zvuk udarca, ako bi neko znao u čemu bi mogao biti problem bio bih zahvalan. Da li bi moglo biti do kompresora ?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,134
Ako ti čuješ oko kompresora onda je možda stvarno tam problem, ne pada mi na pamet ništ kaj bi tam moglo jako udarati. Kanđa bi zvonila na sitno...
Mene više vuče na utege na radilici. Da bi to provjeril treba skinuti karter i vidjeti.
Tak raditi ne jer nebu dobro završilo kaj god da lupa.
 

jlukaci7

Iskusan lik
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
2,591
Karter dole i provjerit sve utege i po mogučnosti čahure na klipnjačama. Ako se otpustil uteg mogel bi se naluknut kroz blok van. Ovo ti je najbezbolnije za sad i ne palit dok to ne napravite.
 

Mićko123

Član
Tu od
25 Tra 2021
Poruka
91
Hvala vam na odgovorima.
Kada skinem karter, je li gore iznad ima sito od uljne pumpe i kao neka zaštita. Ne sjećam se baš dobro jer sam davno mijenjao dihtung na karteru pa sam pogledao odozdo...
 

Mićko123

Član
Tu od
25 Tra 2021
Poruka
91
Pozdrav, ispustio sam ulje večeras i skinuo karter. Skinuo sito od uljne pumpe i onu zaštitu iznad. Privjerio sam da li ima lufta na utezima na radilici i klipnjača na radilci može ići samo malo u lijevo-desno. Kada pomjeram gore-dole onda nema luftova. Da li je to normalno, jer na sve 3 klipnjace ima taj hod lijevo-desno ?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,134
Taj luft lijevo desno mora biti.
Jel si provjeril oba utega? probaj ih pajserom pomakivati.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,134
Provjerio sam sad sa pajserom sve utege i nema nikakvih luftova
Odlično, sam bog da nema.
U karteru nisi našel nikakvih komadiča kaveza ležaja ili kuglica ili špene?

Svejedno sad kad imaš karter dole skini pumpu ulja i prvu konzolu od glavnog ležaja radilice. Na njemu je međuzupčanik sa dva ležaja da vidiš jel ima tu kakvih lomova.
Kad to sve imaš dole možeš zavuči ruku na međuzupčanik razvoda da vidiš da se nije napred ona krunasta matica otpustila i da vidiš dali na tim ležajevima ima lufta.
Neko nek vrti motor, a ti odozdo gledaj jel ima kakvih luftova na bolcnima klipnjača. Gore u velikoj pesnici.

Ako je to sve u redu, sljedeči zahvat po meni bi bil skidanje kompresora pošto si u početku rekel da čuješ lupanje odande. Možda je ipak tam problem na osovini.
 

Mićko123

Član
Tu od
25 Tra 2021
Poruka
91
Nisam pronašao nikakve prljavštine u karteru i u filterima ulja, sve je čisto.
Rukom sam provjerio zupčanike od razvoda koliko sam mogao prići, i nema nikakvog lufta...
Ja sumnjam u kompresor, jer se u tom dijelu pojavljuje zvuk... Da li bi moglo biti do bosch pumpe da se stvara taj zvuk ?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,134
Neznam, čudno mi je da čuješ lupanje, napisal si da čuješ jak zvuk udarca.
Pumpa bi prije šrotala, šumila... nego lupala.
Ostavi ovo otvoreno i napadni kompresor da vidimo kaj tam ima.

A jel kompresor bil uključen ili isključen kad si taj udarac čul?
 

Mićko123

Član
Tu od
25 Tra 2021
Poruka
91
Kompresor je bio isključen kada se čulo lupanje, u većini slučajeva se čuje kada idem u 5. brzini u transportu preko 2000 obrtaja motora.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,134
Ti si siguran da se lupanje čuje iz motora?
Da nije možda iz mjenjača :unsure:
Ja druge ideje nemam, ovo si provjeril i po mom ti je ostal još samo kompresor. Mislim da je u boš pumpi kvar da bi se več odavno razletela i da bi kvar na njoj odrazil na rad motora.
 

Mićko123

Član
Tu od
25 Tra 2021
Poruka
91
Baš sam slušao i čuje se u tom dijelu oko kompresora, ne mogu baš tačno odrediti gdje ali u tom dijelu naprijed se čuje...
Može li biti do ventila ? Da nisu dobro naštelovani ?

Mjenjač sam prije 3 godine radio, bila je pukla viljuška pa je rastavljan i promijenjeni su određeni zupčanici. Sve smo pretresli i bilo je u redu.
 

jlukaci7

Iskusan lik
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
2,591
E to su najgorii kvarovi je negdje kvar ali se nije razletelo pa neznaš što mu bi
 

Najnoviji postovi

Na vrh