• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Trimeri

4340

Dobro znana faca
Tu od
2 Ožu 2018
Poruka
377
Pozdrav svima.

Nisam do sada kupovao ni koristio trimer, ali mi treba jedan za 1.5000 do 2.000 kvadrata na vikendici.

Razmišljao sam o Villager 1900S sa 1.9 KS snage (ovde je 230 €), kažu da se dobro pokazao. Ali gledam i Stihl FS 55 sa 1.0 KS (330 €), jer Stihl važi za kvalitetniji, a i lakši je.

Ono što me zanima je ta razlika u snazi, i šta bi bilo bolje za ovu kvadraturu.
Da li je bolji ovaj "kinez" sa 1.9 KS ili Stihl sa 1.0 KS?
Može li taj Stihl za ovu kvadraturu?

Ekvivalentan tom Villageru je Stihl FS 120 sa 1.8 KS, i on mi djeluje dosta dobro, kažu da se dosta prodaje ovde i da se dobro pokazao. Gledao sam neki video gdje je neko rekao da u radu djeluje i jači od ovog Villagera, bolji i po snazi a i po manjoj potrošnji, a i lakši je kilu i po. Ali je 520 €, preko dva puta skuplji od Villagera.

Naravno, na sve ovo je bitna pouzdanost, da ne idem majstorima :)

Koliko sam čuo kada je u pitanju razlika u snazi svi će oni obaviti posao (naravno, ne da se pusti da trava bude baš velika) ali je razlika u vremenu potrebnom da se pokosi. Ne znam kolika je to razlika u vremenu, ali djeluje mi da je svakako bolje što manje mahati sa njima na sve toplijem vremenu, pogotovo kad dođe ljeto :)

Koliko se osjeti razlika u težini između težeg i lakšeg trimera, opet za košenje ovako neke površine, dakle ne neki profesionalan svakodnevni rad?

Dakle nisam nikad kosio pa ne znam to oko potrebne snage za ovakvu neku površinu, nikako ne bih želio da bude slab jer onda bih trošio više svoje snage i vremena, ali ne bih ni neki prejak (tj. preskup) za moje potrebe.
Računam da je snaga čak posebno poželjna kada se zareda par vikenda da ne uspijem kositi tada kada dođe vrijeme za to (zbog lošeg vremena i obaveza) pa trava onako fino naraste, a to će se dešavati :)

Priznajem da me privlači ovaj Stihl FS 120, iako sam prethodno mislio uzimati nešto jeftinije. Ako ga je neko od vas koristio, kako se pokazao? Snaga, pouzdanost, lakoća održavanja, lakoća upotrebe?

Da li je neko koristio i njega i ovaj Villager 1900S, pa da ih uporedi?
Uzmi si lijepo fs 120 i radi bez greške. Novac se potroši na kojekakve gluposti,a ovo se kupuje za idućih 10, 15 godina. Moj rođak je godinama kosio sa fs 55 oko kuće ima dosta toga za kositi i kad se prošle godine konačno raspao kupio si je fs 120. Uglavnom da je znao kolko je ovo bolji stroj kupio bi fs120 još prije nego ovu fs 55.
 

BL_BL

Novi član
Tu od
29 Ožu 2024
Poruka
5
Oko 2 ks ti je solidan trimer za tvoje potrebe
Ako ti je teren za košnju relativno ravan,razmisli i o samohodnoj kosilici

Hvala na svim komentarima. I ja sam stekao utisak da bi oko 2 KS bili dovoljni, zato sam odustao od FS 55. Raspitaću se to i oko dostupnosti servisa. Juče sam negdje pročitao da je neki majstor rekao da od Villager model 1900S najmanje posjećuje servis, a taj bi mi snagom odgovarao, i koliko sam vidio mnogi su zadovoljni sa njim.

Dio oko vikendice kosi tata samohodnom kosačicom, redovno kosi jer češće ide tamo, a dio je u voćnjaku i ima još jedan dio zemljišta koji bi ostao za trimer, on kaže da tu za kositi možda ima 1.100 ili nešto više kvadrata. On je inače plaćao ljude da to par puta u sezoni pokose, ali ja želim da to preuzmem na sebe, pa da kosim ipak nešto češće da ne zaraste, da bi bilo lakše kositi. Baš sam ga juče pitao koliko je otprilike prošle godine plaćao za košenje, i po tome ispada da bi se recimo taj pomenuti Villager otplatio za dve godine (FS 120 za četiri i po :) ).

Taj dio dvorišta za trimer nije na baš ravnom terenu, ima malog nagiba a i malih neravnina, ne bi moglo kosačicom.
 

val1407

Novi član
Tu od
28 Svi 2023
Poruka
1
Trebam preporuku za trimer. Imam 5000m2 dvorišta koje pokosim traktorskim Roto malčerom, pa trimerom rubove i oko prepreka. Onda imam 2.4 ha voćnjaka, također malčerom uzduž i poprijeko, a oko 650 voćaka trimerom kojeg ću kupiti. Dvorište je na ravnome, voćnjaci na kosinama. Također imam preko par parcela kanal koji održavan, trenutno blago zapušteni (iz crne potjerale nove mladice).

Imam u planu očistiti i nešto šikare, kroz koju godinu


Dosad radio husqvarnom 236R (1,2kW, 7kg).

Gledao sam uzeti Husqvarna 535RTX (880 eura), no za oko mi je zapeo STIHL fs240, mogu ga dobiti za 622 eura.

Kakve su naramenice kod tog stihla? Jači je od Husqvarne (1.4kW naprama 1,55kW), glava je autocut 25-2. Husqvarna ima otkos 47cm, a STIHL 42cm.

260 eura razlike nije malo.

Šta preporučujete?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,737
Prva razlika je da FS240 treba usporediti s H 535RX, jer RXT ima AV ručke, koje Stihl ne nudi u toj klasi.

Motor na FS240 ima 38cc i 2,3ks, naprema 35cc i 2.1ks na 535RXT i to je osjetna razlika.
No, razina vibracija je neusporediva: H 535RXT ima AV mehanizam na ručkama, koji čini znatnu razliku u udobnosti rada.
AV sustav kod Stihla počinje tek na FS361 (iako je isti motor kao na 240), ali onda uz veću masu i masivniji prijenos.

Ako malo pročitaš par stranica unatrag, shvatit ćeš puno stvari.
Nedavno sam H 335RX (starija sestra od 535RXT) zamijenil s FS461, a razmišljal sam o FS261.
FS261 je ispala samo radi AV sustava, jer kad to jednom imaš, teško se naviknuti na to da ti poslije ruke trnu od vibracija.

Ovdje je usporedba, pa pogledaj i zaključi sam kaj ti više odgovara. Moraš samo znati da su za Stihl dodatne stvari prilično skupe i nema zamjenskih (koriste drugačiji navoj za glave nego većina ostalih trimera).

FS240 naprema 535RX:
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,298
Ništa od toga, ne drži jedan k...., trebam pronaći novi spremnik....:mad:
 

insomniacro

Aktivni član
Tu od
3 Velj 2015
Poruka
135
Da bude jeftin trimer , da je snažan, da je lagan, da malo košta, da je pouzdan, da ne idem često po servisima, da mu ne smeta ljetna vrućina. Pa onda da kosim samo kad stignem a nikako kad trava naraste, pa kad počnem od jedne strane 1/8 parcele onda se umorim i ostavim za drugi dan, ali taj drugi dan imam neke obaveze , tako da ne stignem. Pa kad konačno stignem do kraja parcele već tamo gdje sam počeo trava me već prerasla.
Ipak će to biti malo teže uskladiti u navedenim okvirima. :unsure:
Kupi ramdin trimer s kawasaki tj45e motorm, jak i pozdan stroj a i relativno jeftino (cca 400-450€).Jedino kaska pogledu ergonomije jer je malo teži i nema anti vibro.Imao sam ga skoro 9 godina a trošio sam cca 70-ak tankova goriva godišnje nikad problema!.
Ako želiš nešto lagano i jako uzmi husgvarnu 535rxt...ali računaj na 800-850€
 

Galda

Iskusan lik
Premium
Tu od
11 Ruj 2022
Poruka
457
Ako može osobna iskustva sa 555RXT bio bih zahvalan.
Za što bi ti trebao? Ja imam 545rx
Težak i jak stroj. Nije bas za travu najsretnije rješenje
I ne sviđa mi se kut noža ide previše u zemlju. Ali to su i tako strojevi za druge namjene
 

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,605
Ma đe težak, za kilu lakši od mog (bivšeg) Oleo Maca 😁
A općenito, treba mi za sve, ne kosim često jer ne stignem, a kada kosim onda mi treba jak stroj jer ima toga puno, a vremena uglavnom malo, nožem ne kosim skoro nikada, uglavnom flaksom ili "malčerom" većinom bude ili velika trava ili čak šiblje kojekakvo
 

vocarcg

Aktivni član
Tu od
3 Ožu 2015
Poruka
897
Ne treba trositi rijeci o brendiranim trimerima, ali moram ovdje napisati da moj komsija vec tri godine kosi ljudima villagerom 1900 ... Nikakve probleme nije imao samo sto glavu mijenja... moguce da je imao sreće, ali to su fakti...
 

Galda

Iskusan lik
Premium
Tu od
11 Ruj 2022
Poruka
457
Ma đe težak, za kilu lakši od mog (bivšeg) Oleo Maca 😁
A općenito, treba mi za sve, ne kosim često jer ne stignem, a kada kosim onda mi treba jak stroj jer ima toga puno, a vremena uglavnom malo, nožem ne kosim skoro nikada, uglavnom flaksom ili "malčerom" većinom bude ili velika trava ili čak šiblje kojekakvo
545 je puna snage tako da sa 555 nemaš brige. Ja na svojoj imam cirkularni disk za piljenje i solidno odrađuje sve do cca 5-6 cm promjera.
Flaks bi trebao biti veće izdržljivosti kad ga nabavljaš jer ove standardne poždere za čas
Jedino ne znam jeli razlika u cijeni opravdana. Ne znam jeli 555 toliko bolja koliko je skuplja
 

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,605
A gle, to da li je bolja je subjektivno mišljenje, jača je za 1 ks, veća je...to je ono što po meni znači bolje, a da li će opravdati razliku u cijeni...vidjet ćemo kad uhvatim vremena se provozati do D.Sela :)
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,067
Za što bi ti trebao? Ja imam 545rx
Težak i jak stroj. Nije bas za travu najsretnije rješenje
I ne sviđa mi se kut noža ide previše u zemlju. Ali to su i tako strojevi za druge namjene

Zašto nije za travu najsretnije riješenje?

Ja sam baš gledao ovaj mjesec uzeti 545 RXT.

Zanima me trokraki nož kad preraste trava i silk 3mm...

Imam 535 i da je 10% jači bio bi mi taman. Gledao sam 555 i 545 i mislim da mi je 555 pre jak..
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,737
Ako radiš s tankim flaksom, motor je prejak, pa ga trga.
Imam 535 i da je 10% jači bio bi mi taman
Da, fali isti model s ~40cc motorom i ~2,5ks, poput Stihla FS261.
Čak i stari FS350 (koji se trenutno na akciji prodaje u Srbiji), iako je iste snage kao H 335/535 ima 40cc.
 

domy_os

Iskusan lik
Tu od
18 Lip 2021
Poruka
749
Ne treba trositi rijeci o brendiranim trimerima, ali moram ovdje napisati da moj komsija vec tri godine kosi ljudima villagerom 1900 ... Nikakve probleme nije imao samo sto glavu mijenja... moguce da je imao sreće, ali to su fakti...
Tako nekako i ja razmišljam, imam Scheppach trimmer nekih 5-6 godina, pokosio sam do sad par hektara, mijenjam samo silk. :D Komšija pak ima neki Stihl i stalno nešto čačka po njemu, automatska glava zaglavi, silk puca,... Moj se jednom bio gušio kod dodavanja gasa, to sam riješio štimanjem karburatora. To mu je ujedno jedina mana, vijci na karburatoru su neki nestandardni i ne mogu se lagano okrenuti. Ako ću ga ikad mijenjati, bit će zbog ergonomije, prekratka cijev za moju visinu i položaj O ručke.
 

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,605
automatska glava zaglavi, silk puca,...
To su po meni nakgora smeća koja postoje, slicno sam imao, onu koju provucea flaks pa samo vrtis glqvu i onq sama uvlaci i namata, od kad sam kupio trimer stalno pucali flaksovi, ne znam sam koliko sam vrsta promjenio, pa mislio da je glava nes sjebana, kupim novu takvu isti vrag, kupim neku kinesku koja se rastavlja i namotava flaks rucno...vise nije pucao flaks ali se razletjela glava 😅 kupio hq t35 i vise nikad mi nije flaks pukao
 

Ante2

Aktivni član
Tu od
12 Tra 2012
Poruka
173
Trimeri od 3ks su dovoljni po meni za sve osim ako se misli cistit sikara, ja sa svojim fs 350 kosim sve bez ikakvih problema jedino u gustoj i velikoj travi zna ponekad zafalit snage.
Danas probao flaks 2.7 na 561c nakon sto sam kosio sa 350 sa trokrakim nozem i mogu rec da mi 561 jede travu koju mi 350 kosi s nozem.
Jedina mana jaceg stroja je tezina.
 

Najnoviji postovi

Na vrh