• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Trimeri

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,737
Kad si već kupil baterije, pa da ne stoje 🤭:ROFLMAO:
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,025
(kome se ne da čitati sve - Parkside previše dimi i glasan).
Prvi put se javljam ovdje, ali dosta sam pročitao postova na ovoj temi. Znam da se tu uglavnom koriste brend strojevi, ali hear-me-out.
Dakle, kupljen trimer u onom supermarketu što četvrtkom dobiva alate... Prije toga sam imao jeftini Florabestov (zapravo Einhell) 10-ak godina. Taj stroj je
bio baš onako, nepoderiv. Nikad mijenjao membrane ni ništa, kosio godišnje oko 1500m2 teškog terena, nakon zime palio kao mina, samo mijenjao flaks glave. No, zamor materijala, pukao mehanizam/leptirić za startanje (nema zamjenskog dijela), i vrijeme je za obnovu i upgrade.

180€ prije 2 tjedna, ima čak i elektro-pokretač! No, nisam zadovoljan. Jako težak, trese malo glava (ne vrti se baš ravno), ali najviše me smeta što jako dimi i smrdi.
Ne, nije previše ulja, po priloženoj boci sam točio, 1:40. Čak i kupio skuplje, Husq LS+ polu-sintetičko, a na staroj kosilici koristio Stihl narandžasto, nije nikad bilo ovako. Dakle, više ne mogu kositi bez FFP2 maske, a i zadimim cijeli posjed, a i susjedima. Čađa izlazi po auspuhu isto. Dimi doslovce JAČE nego moj benzinski auto, koji ima 60 PUTA veću snagu! Gorivo je svježe.

Dodatno, troši gorivo kao blesav. Potrošio pola litre goriva dosta brzo, a na prethodnoj (snaga je čak i veća na staroj: 2,4KS vs 1,9KS) sam se ja umorio prije nego što sam potrošio pola litre goriva. Imam još vjerojatno pravo vratiti ga u dućan, pa zato kalkuliram, ali eto, kad sam već kupio, htio bi koristiti. Jel moguće da je nešto krivo podešeno na motoru pa bi servis mogao to tjunirati? Kao da je loše izgaranje ili nešto. Sam sigurno neću podešavati smjesu, ipak je pod garancijom. Teško da će se razraditi kroz korištenje, može biti još gore. Ne kužim se baš u (male i velike) benzinske motore, očito :)

Još me smeta par stvari: ergonomija kaos, uprtač loš, prijenos snage takav da moram dati veći gas da se uopće zavrti glava (prethodna je valjda direktno imala spojen kardan i odmah je reagirao na gas i nije ga mogla zaustaviti neka kupina). Imao je i veće okretaje i baš zalihu snage, uvijek sam ga držao na 50-70%.
Nemam baš puno puno iskustva (vikendaš) pa nisam isprobao hrpu profi trimera i ne znam što je normalno. Neke stvari su predimenzionirane aluminijem (zato i je težak), ali ima plastičnih spojeva koje vidim da će otići za par godina. Srećom 5g garancije...
Prvi video je moj, drugi je samo pregled.

Kao prvo tvoj trimer ni ne dobija max okretaje,vjerojatno bi bilo dosta poštelati H vijak na karburatoru,ali pošto je pod garancijom zanš što ti je činiti

A pod br,2,ako si dosta proučio ovu temu,razlika između razvikanih marki i ovih no name je upravo u tome što si opisao ka Fail na ovome

Znači nitko ne kaže da ovaj neće kositi,samo će imati veće vibracije,bit će teži,neće na "živo" dobivati gas,ergonomija nije ista....
Isto kao i kod autiju,razlika skuplji i jeftiniji,a svi dođu od točke A do točke B
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,067
Može pitanje?

Zasto na glavama od trimera nije nipl za mazalicu nego se mora na najgluplji način tiskati mast unutra?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,737
- Zbog tlaka koji pumpa može postići.
- Zbog sprečavanja ulaska zmazanoće.
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,025
Može pitanje?

Zasto na glavama od trimera nije nipl za mazalicu nego se mora na najgluplji način tiskati mast unutra?
Možeš si zamjeniti vijak sa mazalicom,samo nemoj kasnije pretjerivati
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,583
Može pitanje?

Zasto na glavama od trimera nije nipl za mazalicu nego se mora na najgluplji način tiskati mast unutra?
A da je mazalica ili neki drugi način podmazivanja onda bi u tom slučaju možda se češće podmazivala glava. Ako je način malo kompliciraniji za podmazivanje , a to je uzeti ključ imbus "number five" i utisnuti pet grama masti. Ipak je to mali problem , nekima nalo veći. I opet ako nije nacrtana mazalica ili nije specificirano način podmazivanja a korisnik ne čita uputstva , onda je logično da će glava prije blokirati. :unsure: :rolleyes::coffee:
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,720
Da, treba po malo zavrtati vijak H dok dobije normalnu potrošnju i da jako ne dimi, a kad hoće rastjerivati komarce onda opet odvrne vijak, hehe. Stroj 2u1, hehhe
 

domy_os

Iskusan lik
Tu od
18 Lip 2021
Poruka
749
Može pitanje?

Zasto na glavama od trimera nije nipl za mazalicu nego se mora na najgluplji način tiskati mast unutra?
Uzmeš špricu i tiskaš dokle ide. Stihlova mast odnosno navoj tube paše na Stihl trimmere pa je lakše samo tubu zašarafiti.

Ne pričaj mi ništa za baterije @domy_os će poludjeti.
Ma ne sekiraj se... :D
 

sretjko

Novi član
Tu od
21 Ožu 2024
Poruka
4
Nastavak na Parkside koji sam spomenuo: izašla je recenzija tog konkretnog modela:

Trimer dotičnog PUNO manje dimi (puni gas na 09:21), tako da je moj primjerak spakiran i nosim ga natrag. Ako mi i ne vrate novac, tražit ću da ga tuniraju. Čak i u komentarima na videu kažu:
"It seems to me that the engine is not reaching full (9500) rpm. Is the air-fuel mixture too rich?"
" You need to tune the carburetor. Seems like it's running rich and low rpm..."
-- s tim da je njegov u puno boljem stanju.
Ako mi vrate pare, lovim onda isti takav trimer, ali bez elektro-startera, što mi realno, barem zasad, ne treba. Ili lovim neki slični Villager, koji - koliko pratim neku grupu na FB - masovno koriste trimeraši koji uslužno rade.
Hvala vam na savjetima.
 

sretjko

Novi član
Tu od
21 Ožu 2024
Poruka
4
1:40 - po priloženoj mjerici. Ulje je Husqvarna LS+ - polu-sintetika.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,737
Nakon dva dana intenzivnog druženja s FS 461, mogu napisati prve dojmove i usporedbu s Husqvarnom 335Rx.
Odmah da napomenem da se 335 nemre mjeriti po snazi i učinku s FS461, to nisu strojevi iste klase (bolja bi usporedba bila s FS361, jer su oni podjednake snage), a 361 i 461 se razlikuju u 20 dkg mase.

Nakon hladnog starta, čoka i potezanja 10-tak puta, zapali i dimi ko lokomotiva. Kad joj se doda gas (odnosno isključi čok), smanji brzinu i prestane dimiti. Kasnije paljenje cijeli dan ide na prvi potez, bez čoka, dok je još imalo topla. Ne mijenja brzinu vrtnje u bilo kojem položauju, ne gasi se. M-Tronic radi savršeno.
H 335 je tu ćudljivija; teže zapali, kasnije nekad treba polugas, nekad čok...no uglavnom više potezanja, iako je "mekša".
Dakle: FS plus, Hq minus

Snage ima na pretek, osjeti se 0,8 ks više itekak na istom promjeru flaksa. Gas je mekan, osjetljiviji i teško je kontrolirati brzinu vrtnje motora.
Na Husqvarni je gas tvrđi, ima limiter i puno je lakše kontrolirati brzinu vrtnje: H335 puno više voli raditi na srednjem gasu, dok FS odmah "leti" u okretaje. Možda zato kaj joj je 2,7mm flaks premali otpor? Budem probal i s debljim.

Potrošnja goriva: u odnosu na Husqvarnu, FS je pijanac. Znam da kojnje treba hraniti, ali me ipak iznenadila viša potrošnja goriva. Napravi ona, ali 0,75 litri benzina začas izgori.
Dakle: FS minus, Hq plus

AV mehanizam je dobar, nema trnci u rukama, ali na H335 je jednako dobar iako nema 4 točke.
Dakle: jednako

Glava AC 46-2: osjetno manje trga flaks nego Hq T45, no nije tak jednostavna za rastaviti i nema srednji dio na lageru, pa se špula više troši. Osjetno teža i stanje manje flaksa nego na T45. Ima bolje ušice.
Dakle jednako (T45 je jednostavnija, ali više trga flaks).

Štitnik: na H335 je manji, pa više šprica, ali i manje smeta na nagibima nego na FS-u. Kak je isti na H335 dvodjelni (ne treba kupovati drugog za nož), za nož se samo skine rub, a i skida se jednim šarafom. Na FS-u treba najprije skinuti glavu, pa onda otpustiti 3 TX 27 šarafa i montirati drugi štitnik. Osim toga, na FS-u se zna namotati trava oko glave dok na Husqvarni to nije slučaj, radi bolje riješenog prihvata štitnika.
Dakle: FS minus, Hq veliki plus

Masa: u usporedbi ne izgleda neka značajna razlika, ali kad se nosi pol dana, FS je težak ko kamen...i to više prednja strana s glavom, pa se malo teže balansira nego H335. Možda zato kaj je ovaj oj s produženom osovinom (L izvedba).
Dakle: FS minus, Hq plus (znal sam da je veći i jači stroj, samo nisam znal da sam tak slab)

Primjetil sam da na FS-u nemrem fiksirati ručke tak da se uzdužno ne okreću, koliko god da stegnem onaj šaraf; to se na Husqvarni nikad nije dogodilo.
Ovo me najviše živcira: kad god lupim glavom da se produlji flaks, ručke se okrenu prema naprijed.

Jesam li zadovoljan? Jesam, jer mi je trebal jači stroj (a ovaj je jači ne samo od 335Rx, nego i od H545Rx i nešto malo lakši), ali sam za te novce ipak očekival više.
Ovo je više stroj za ravno polje i veliku površinu nego za grabe i slične uske prostore, a ja imam poprilično i jednog i drugog.
 

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,605
A šta si ti stvarno očekivao da će FS bit bolji...i to nakon godina korištenja Hq? To bi u mom kraju rekli "S'konja na magarca!" :D

Šalim se, ali evo ja bih stvarno volio kad bih znao pisati ovako rječite recenzije, od svega ovog napisanog ja bih samo obratio pažnju i popizdio zasigurno na ovo da se ne mogu fiksirati ručke.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,737
Iskreno, na HQ su mi išle sitnice na živce: filter zraka za kojeg ne znaš jel namješten kak treba ili motor vleće prašinu (jako sam na to pazil, pral ga i uljil prije montaže), pa se pokvari ona usisna guma, pa onda zamjena rasplinjača...a stroj je potrošil niti dvije glave za flaks u životu.
Gledam nekog čovjeka koji s FS-om potroši kilometar flaksa u 3 mjeseca (moja ak je potrošila 100...200m cijeli vijek), pa rekoh valjda mora da je taj bolji ;)

Rekoh, zadovoljan sam, samo da je kilu i pol lakša (kak je bila stara FS450, ~7,5kg), bila bi idealna.
 

Najnoviji postovi

Na vrh