• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Tokarski strojevi

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,453
Vidim da nema teme pa da otvorim. Nemam ga nit znam radit s njim, ali imam zelju nabavit si mali stroj pa bih pitao za par savjeta od onih koji znaju.
Vidim da ima po njuskalu starih strojeva za desetak tisuca no to mi je glomazno i ko zna u kakvom stanju.
Od hobi malih tokarskih najvise mi se svidjaju emco, nasao sam jednog compact 5 pa me zanima domet takvog stroja.
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Ništa ozbiljno na tim malim strojevima ne možeš raditi,to imaju električari da poravnaju kolektore na el.uređajima.Bolje uzmi kakav jači stroj većeg prolaza i nećeš požaliti.Mi smo krenuli s malim strojem i onda uvijek nešto ne može kroz stroj ili po dužini.Sad imamo prvomajca tes2 2 m radne dužine i prolaza 52mm i opet se dogodi da nešto ne mogu odraditi.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,453
Tako sam i mislio. Nemam mjesta za veliki, a ni novaca za nesto za sto ne znam radit. Tako da sam mislio uzet nesto manje i kvalitetnije. No...za 5000 kn tokarim 20 godina kod majstora.
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Sve to stoji ali kad ti je majstor nedostupan ili zauzet ne pita se koliko je koštao stroj i koliko godišnje stoji.Kad krene remont kombajna za žetvu po cijeli dan pravim pikse i šajbe a samouk sam.Sve se da naučiti ako ima volje,ja sam naučio gledajući našeg tokara dok sam radio u kombinatu.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,075
Ako već uzimaš nešto onda uzmi ono što može da ti bude od koristi a ne igračka.

Ove stolne igračke ti ništ' ne mogu pomoći oko poljoprivrednih mašina , treba ti radna dužina minimum 1000 mm i provrt minimalno 40 mm , glava minimum 160mm.
To već može nešto da ti pomogne.

A ni neznaš koliko ti treba dok ga ne nabaviš :icon_rofl:


Ja sam prvo uzeo neki manji strug koji je imao jako malu radnu dužinu ali sam ga dobio jako povoljno tako da mi je dobro došao za naučiti se raditi na njemu , sada imam nešto veći stroj koji daleko više pomaže.

A vidjećeš koliko je bitan jer za njega nema vikenda i neradnog dana , sam sebi uradiš neki interventan posao u pola noći , pogotovo ako je u pitanju kombajn ili neki drugi kampanjski posao koji ne voli čekanje.
Zlata vrijedi :icon_super:
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,047
Interesantna sprava, ima čak 3 motora.
Posmak mu je vrh 🤭

Ali, kak velis i sam. Za početak i za neke radove koji netrebaju biti savršeni je dobar.
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Kućni uradak 😂

Sitnice treba dotjerati, ali sve ono što mi treba za sitne radove je tu. Jedino moram zupčastu letvu staviti i posmak napraviti, jer treutno ima samo automatski,ali za kratke stvati se da odraditi i na nožu gore.

Nadalje moram napraviti kutiju za struju gdje ću sve povezati u jedno da ide sa jednog izvora struje, a ne da imam po jedan kabl za svaki motor, mada nisam palio ovaj veliki motor jer sam pregledao prvo kablove, i bingo, izolacija je ošla pa bi vjerojatno bio u kratkon spoju, ali, veliki je za vrtnju u desno, ovaj gore je za lijevo, a veš-mašinski je za posmak 🤘

Budem odradio i malo bolje nosače motora i to kroz koji dan pa ćemo vidjeti.

Ali za učenje i sitnije stvari će biti dobar.

Odmah sam dobio i "poučni" video od kolege tokara u svezi labave odjeće 😅
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,968
Na takvom, kod susjeda, sam se učio tokariti. Zvali smo ga koza. Taj je malo zakomplicirao sve sa motorom, getribom, nema "škare" i tak.
Jednom prilikom je trebalo pretokariti i fino ošmirglati jednu lameliranu drvenu ploču za stol od metra. Cijelo kućište amerikanera je okrenuo za 180 i napravio posao.
 

nedimN

Iskusan lik
Tu od
24 Ruj 2020
Poruka
1,217
Hahah i ja sam dosao u firmu ima 8 tokara ,poslovodja je strahota majstor ali je brzac jbg sta god donese kaze to je 20 minuta da se napravi.Ja krenem on dodje mijenja meni posmak mijenja brzinu ,ja vratim kako meni odgovara.Jednom opet pocne zajebavat ja ugasim masinu evo ti reko de ti radi odo ja kuci ,napadnu ga ostale kolege i nije vise nikad. Hahah kasnije smo bili dobri extra i kad sam rekao da dajem otkaz posle 4 godine ,krivo mu nece ni pozdravit kad ga vidim 😄 😄
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,968
Rastavlja tip piramidu (getribu) tokarskog stroja. Reda zupčanike A, B, C, D, E!
Dođe likson (vlasnikov otac) na kraju radnog vremena i pored ih: E, D, C, B, A - veli da tako pravi majstor premetne jer ih onda uzima po redu.
Likson popizdi i sve zgrne na jednu vrpu i veli - pravi majstor zna kako sve to složiti složiti!
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
I ja ću napraviti "mjenjač" pošto ima 3 brzine, odnosno 3 remenice ili kako da ih već nazovem na osovini od amerikanera.

Iza ima 2 rupe za osovinu 30mm, tu ću staviti osovinu, napraviti nosač motora koji će biti povezan s tim. Na samom nosaču planiram motor staviti na kliznu ploču sa šarafima, ili će biti na ležajevima da se lakše kotrlja i radi brže izmjene brzine, a osiguravat će se sa klinom u jednoj od 3 pozicije kada bude poravnat remen na remenicama.

Izbor brzina ću srediti tako da sa klinom na federu i polugom samo jednim potezom zatežem i otpuštam remen jer ima nekakv sistem koji je očito bio od mjenjača nekakvog za izbor brzina, takoreć poluautomatski španer napraviti, a gore ako bude motor na ležajevima samo klinom izabrati poziciju za poravnati remenice i to je to, trebalo bi šljakat u mojoj glavi jer motor i piramida ne moraju biti poravnati jer je remen u pitanju tako da ga mogu naginjati prilikom špananja remena.

Pošto slažem komplet struju, neću trebati onaj gornji motor za vrtnju u lijevo, jer ću napraviti da ovaj jedan ide u oba smjera. Samo ostaje onaj iza za posmak, ali također će ići za njega nosač, samo ću vjerojatno ubaciti potenciometar da mogu kontrolirati brzinu vrtnje.

Nadalje, za posmak već ima rupe za zupčastu letvu na ramu, samo moram nabaviti osovinu, zupčanik i napraviti ručku za ručni posmak, u samoj ploči već ima priprema tako da mislim da će to sve biti dobro na kraju.

I evo slika te piramide gdje ide remen i tih rupa sa strane koje će poslužiti kao brzi španer.

IMG_20211009_185525.jpg

Primam kritike i komentare ako ima ideja ili savjeta :ppozdrav:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,741
Ugradi neki mjenjač od auta s 5 ili 6 brzina i riješil si buš puno problema.
 

cloos

Iskusan lik
Tu od
19 Sij 2021
Poruka
792
Poz. Ovdje je tezko mijenjati remen, jer su remenice izmedju kucista i treba rastavljati lezajeve i glavno vreteno. Od toga ti je ovisna tacnost tokarenja, jer se ovako moze stelati glavno vreteno.
Najbolje bi ti bilo jedna brzina i potenciometar, frekventni pretvarac ali je skupo... Najjeftinije ti je sa remenicama. Mozes negdje uloviti i motor od dvije brzina, mozda i tri. 😉
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,145
Sjećam se da je jedan poznanik prije dosta godina imao tokarski stroj doma rađen. Za promjenu brzina je koristio getribu od nekakvog auta.
 

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
2,959
Kojoj god da odrežeš zvono ispadne dosta manja.. Pa eto, može poslužit od biločega.
Vidim, ideja i zamisli ne nedostaje. Nek se sve ostvari onak kak je planirano.
Takve stvari su zakon za doma. Popravit neki navoj, skratit piksu milimetar il dva, proširit po fiju.. Ma odlična stvar 👌😎
 

Najnoviji postovi

Na vrh