• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Suzbijanje korova

B

Bobo

Guest
Joj, vidi vraga, nisam obracao paznju na sliku... Otidji u AG CRET i oni ti napreve isti takav s mogucnoscu pomaka u stranu i stvar rijesena ;)

Gle, ak vidis neku racunucu tu, samo naprijed, nemoj da te odgovaram, ali danas smo stari i ja okopali vocnjak i sredili ga za 2 sata... Istina da se radi o ~170 vocaka ali opet ces i ti morati oko njih mrdati motikom, jer ici blizu sadnice s prikljuckom nije bas najpametnije...
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
jasno da ici blizu biljki nije bas najpametnije .. vidjeti cu. U svakom slucaju hvala na misljenu.

BtW imas priv poruku
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Jeli ovo divlji sirak, ako nije sto je (kod nas to zovu pirika)? To mi je niko na njivi za jedno deset dana nakon oranja i pripreme za sadnju lijeske, sada, potkraj listopada, bilo je toplo i vlazno .. Zanimljivo da je samo ta trava nikla na mojoj njivi, a na okolnim njivama cijeli set raznih korova. Lani je susjed imao kukuruz na toj njivi. Ima li to kakve veze? Pretpostavljam da me ocekuje zanimljiva slijedeca godina kad se bude trebalo rijesiti je ... :)
Razmisljanja?
Obrisan neispravan link. Obrisan neispravan link.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
roko kaže:
on svejedno kosi oko sadnica ljeske,,, a međuredove tanjura..mislim da je razmak nekih 6x9m ali nisam siguran... naravno da ne smije sa frezom ići blizu korijena,,, u ovom slučaju je onda bolje da uzme malčer i to fino odradi...vidjet ću za šta će se odlučiti...
Roko, namjerno dizem post iz lipnja. Na sto ti se prijatelj odlucio? I dalje ide tanjuracom u medjuredu a okolo kosi?
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
ma nedokazan je. trava mu bila prije par mjeseci preuzela nasad, pa je to bio kosio sa traktorskom kosom, pa ostavio na njivi. Kasnije je opet prošao a tanjuračama i sve mu to ekipa uslužno radi, mislm da on osobno nema traktor već kultivator.
nisam se dugo čuo sa njim, ali mislim da je rekao da zbog proširenja mora kupiti roto malčer... radi u vojsci tako da ga slabo vidim.
 

greenseeker

Član
Tu od
28 Stu 2011
Poruka
45
folija za korov

pozdrav,

trebalo bi mi dosta folije za korov, to je ona koja je rupičasta, ispod ne raste korov a odozgora propušta vodu...

ima je u bauhausu ali je očajno skupa! ima li negdje da ima netko jeftinije ??
 

greenseeker

Član
Tu od
28 Stu 2011
Poruka
45
pa sada nisam baš siguran od kojeg je to materijala....gore propusna radi navodnjavanja a dolje nepropusna za korov.....

uglavnom to bi trebala biti crna folija koja ima onako kao rupice u obliku malih kockica.....

hvala ti na ovom oglasu
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Tebi treba onaj debeli agril mislim da mu je oznaka 50. No nije jeftin :) Čini mi se 4-5 kn m2.
 
B

branko 1

Guest
U jesen 2011 godine posadio sam nasad marelice na 0,5 hektara.
Na moju žalost isto zemljište nisam tretirao herbicidima prije sadnje ( velika greška ).


Cijele prošle godine borio sam se sa korovima motikom ( u redu) i tanjuračom ( međuredno ).
I svim korovima stao na kraj osim divljeg sirka !!!

Šest puta sam okopavao i tanjurao a sirka sve više i više.
Čupao sam korjenje i po 1 m dužine.

Nasad je u dobroj kondiciji ali istu ili veču količinu motikanja i čupanja ne mislim prolaziti i ove godine.

Nažalost moram početi primjenjivati herbicide barem između redova.

Vjerujem da na forumu ima voćara koji su ili imaju problema sa pošasti zvanom SIRAK i molio bi ih za savjet kod izbora herbicida za tretiranje :icon_pray:.

Hvala !
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,842
Cidokorom raspališ, ja jedan dio tako, jedan dio kosim, a po sredini potanjuram kad padne kiša i usput miševima pokvarim račune.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Osobno ne bih spricao herbicidima pa me zanima, da li mi je bolje posadit bijelu djetelinu izmedju vocaka da ugusi ostale korove ili okapat. U biti me zanima hoce li djetelina uzimat hranjive tvari vockama kako je netko napisao tj. da se vidi na ocigled kako vocka krene kada se okopa?
Izmedju redova bih frezao, koliko blizu vocki smijem doc zbog korijena, vocke su jednogodisnje (sadjene jesenas)?
Da li je netko probao one nastavke za trimer za okopavanje?
 
B

branko 1

Guest
Osobno ne bih spricao herbicidima pa me zanima, da li mi je bolje posadit bijelu djetelinu izmedju vocaka da ugusi ostale korove ili okapat. U biti me zanima hoce li djetelina uzimat hranjive tvari vockama kako je netko napisao tj. da se vidi na ocigled kako vocka krene kada se okopa?
Izmedju redova bih frezao, koliko blizu vocki smijem doc zbog korijena, vocke su jednogodisnje (sadjene jesenas)?
Da li je netko probao one nastavke za trimer za okopavanje?


Prema svim savjetima jalovi ugar ( voćnjak bez trave ) u prve 3-4 godine ne najbolje riješenje.
Livada, djeteline i ostale među kulture oduzimaju hranjiva svojstva iz zemlje.

Meni osobno taj posao i ne predstavlja neki problem ali sa sirkom ne mogu izači na kraj pa planiram kombinirati obradu tla i herbicide u cilju zadržavanja voćnjaka bez trave.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
A koliko blizu se smije sa frezom?
Meni ce okopavanje predstavljat problem, 3000 vocaka.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Ja sam išao u šljivik do stabla i dubine do 25 cm, bilo je tu i tamo da fasuje koji korijen :(wasntme):
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Znaci moze se " blizu". :)
Nitko nije cuo iskustva nekoga za frezanje trimerom?
Jel dobra i folija umjesto okapanja ili je bolje okapat?
 
Posljednje uređivanje:

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Po vašem mišljenju/iskustvu što je bolje frezat međuredno ili ići sa kultivatorom sa pačjim nogicama ?
Pričao sam sa jednim čovjekom jučer pa mi je rekao da je kultivator/rahljivač bolji jer npr. freza zakopa dosta sjemena a kultivator samo prereze korjenski sustav... U teoriji drži vodu.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,548
imam traktorski okapač na sistem tih nožica, i imam ga zato kaj je jeftin...traktoska freza za između redova mi je jako daleko...
al da nije tako velika razlika, uvijek bi se odlučio za frezu...

s podrezivanjem trave ne smiješ zakasniti, tj. najbolje je proć plužićima dok je trava do 3 cm, i kad sunce pošteno prži...
ako si zakasnil pa je još i slak zarastal njivu, upoznaješ muke ježeve...:icon_hang:
 

Najnoviji postovi

Na vrh