• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Suzbijanje korova

G

Gingi

Guest
Nakon dva košenja između sadnica trimerom napravio sam dodatak na malčer koji omogućuje košenje između sadnica. Za izradu sam potrošio 3 dana i 700 kuna. Stroj za sad radi odlično, brzina košnje je otpilike ista kao kad ideš i sa samim malčerom. Ako netko bude zainteresiran za izradu stroja rado ću pomoći savjetima. Pozdrav svim forumašima.

Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link. Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link. Obrisan neispravan link. Obrisan neispravan link. Obrisan neispravan link.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Stroj je super, vrlo, vrlo mi se svidja i mogu reci da nisam nezainteresiran, mislim da cak isti ovakav malcer imam (Jeli to metal-ko?). Usput, koliko bi trebalo materijala da se umjesto ovog rucnog sustava ugradi ticalo i hidro-cilindar (jeli se to moze na IMT539, mislim taj automatski sustav, "pripasati"?)

Od kakvog su ti materijala ove malc ploce oko sadnica? Najlon?
 
B

Bobo

Guest
Smiljan kaže:
Stroj je super, vrlo, vrlo mi se svidja i mogu reci da nisam nezainteresiran, mislim da cak isti ovakav malcer imam (Jeli to metal-ko?). Usput, koliko bi trebalo materijala da se umjesto ovog rucnog sustava ugradi ticalo i hidro-cilindar (jeli se to moze na IMT539, mislim taj automatski sustav, "pripasati"?)

Od kakvog su ti materijala ove malc ploce oko sadnica? Najlon?


Sistem s ticalom se moze vrlo lako pripasati, ali moras imati na stroju zatvoreni sistem sa pumpom i spremnikom ulja.

Kako ovaj Gingijev stroj pokrece remenicom kardan, tako bi se moglo napraviti da pokrece jos i uljnu pumpu...

Ideja je stvarno super, i vec mi se neke ideje motaju po glavi, dok to nije patentirano ;)

Jos samo da je nekakva zastita stevljena da zastiti radnika na stroju, jer ako se naleti ne nekakav kamen, komad dreta ili nesto trece, moglo bi doci do gadnih ozlijeda, zar ne?
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
skidam kapu.....svaka čast na stroju,,idealan je..... samo se još treba malo pobrinuti za sigurnost čovjeka koji će sjediti iza.... ali ako si već napravio cijeli stroj, onda ćeš za čas napraviti i potrebnu zaštitu... u to ime..:partyman:
 
Ž

želja

Guest
pozdravljam sve forumaše,javljam se prvi put,ja imam nasad lijeske 1h treću god. i 1,5 h druga god.i kod mene je vječita borba s korovima.Do sada sam frezao između sadnica i okopavao,a između redova sjetvospremačom.Nagodinu bi trebao zatraviti ovaj stariji nasad ali neznam s kojim priključcima kasnije to kositi,malčer ili rotomalčer ili nešto treće,od mehanizacije imam torpedo 4806 i malog yanmara od 16 ks, pa evo ako netko ima koju pametnu
 

mkudric

Novi član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
26
Potpisujem ovo gore što se tiče borbe sa korovom:) Eto i moj prvi post pa bi pozdravio forumaše. Imam 1,5h lijeske i evo druga godina borba sa ambrozijom. Prva godina svakako, od tanjuranja do frezanja, okopavanja, košenja i ostalog što mi palo na um. Ova druga je već lakša… Rotacioni malčer i udri. Trenutno je borba sa korovom oko biljke da vidim uopće biljku tako da mogu što bliže malčerom. Evo vidim da se stavljaju neki najloni oko biljke tako da vjerujem da je i meni to slijedeći korak. Mislim da će biti milina kad to stavim, samo preletim malčerom…
 
Ž

želja

Guest
neznam koliko je pametno stavljati najlon oko biljke,mislim da će bolje napredovati uz okopavanje prve tri godine,znam da nitko nevoli motiku uključujući i mene,ja sam ove godine imao tri okopavanja za sada
 

mkudric

Novi član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
26
kako sam tek krenuo sa ovim forumom čitam forum "uzgoj ljeske" pa vidim da ljudi pišu kako nije preporučljivo. Činimi se da će biti još malo muke dok ne iskorijenim teški korov a onda milina. Nadam se da ću sa ovih 1,5h dobiti neko predznanje pošto bi volio još par h. Ovo mi je dodatak uz trenutni privatni obrt, tko zna možda se i prebacim full u poljoprivredu :)
 
Ž

želja

Guest
ja sam pogledao dosta nasada lijeske ,onaj u Daruvaru.Orahovici i ovaj kod mene u Bogdanovcima,nisam vidio da stavljaju slamu,uglavnom okopavanje prve tri god. oko sadnica, a kasnije malčerom,ako se već patiš s slamom radije počupaš korov oko biljke,najgore je prve godine
 
Ž

želja

Guest
može spricanje između sadnica,upravo sam se vratio iz Njemačke i tamo obišao jedan nasad lijeske star 10 god. i oni spricaju a između redova malčerom
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Meni je na strništu polje muhare, moram otići kupiti otrov da to frend išprica, kasnim jedno 10 dana, ali bio godišnji...
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
DSC01745.jpg


Naprijed je stroj sa 7 radnih tijela, u pozadini sa (cini mi se) 9 . Sto mislite dali bi se iskrivio okvir ako bi se dva radna tijela sa ovoga od 9 maknula (odnosno zamjenila samo sipkom ili okrenula naopacke prema gore)?
Ideja je kupiti ovoga sa 9 tijela, skinuti dva tijela te imati stroj sa 7 tijela i pomakom za obradu medjurednog prostora u vocnjaku.
 
B

Bobo

Guest
Mozes ta dva radna tijela komotno i skinuti s njega, ako mislis na dva vanjska, posto to moze samo rasteretiti stroj...

Ako mislis vaditi neka dva tijela iz sredine stroja, efekat na ramu ce biti isti... Ako bas zelis radi sebe mozes staviti neke komade zeljeza, ali to nece imati nikakve veze, posto samo prednja greda vuce radna tijela a straznja ih drzi okomitima na zemlju.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Razmisljam kpiti stroj "za broj veci" nego sto traktor moze vuci pa onda dva krajnja tijela maknuti/okrenuti da se jedne strane odteretim traktor, a s druge da dobijem da mi radi vise nego je trag traktora. Dok su sadnice male nebi trebao biti problem prici, ali kad se malo razgranaju onda bi tih, racunam, 20-ak cm bilo dobro. To sto bi mi po sredini malo vise ostalo i tako nije problem posto cu tako morati ici tri puta kroz redove od 5m
 
B

Bobo

Guest
Ako sam te dobro razumio, imas izbor strojeva sa 7 ili 9 radnih tijela i ti ces kupiti onaj skuplji sa 9 tijela i od njega napraviti onaj sa 7...

Ili te dobro nisam skuzio, ili je nesto drugo posrijedi...
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Da, upravo tako. S time bih dobio stroj sa sedam radnih tijela i pomakom od cca 20-25 cm od gume traktora. Sto ne stima toj logici (osim razlike u cijeni ta dva stroja)?
 
B

Bobo

Guest
Sad sam skuzio sto zelis postici... Zelis maknuti dva radna tijela s npr, lijeve strane, na taj nacin da vuces 7 tijela koja ce viriti van gabarita traktora u cilju obrade zemlje blize sadnicama...

Mislim da ti to nece proci, jer ces biti u puno vecoj mogucnosti da ostetis korijen sadnice i samu sadnicu, nego da to malo oko njih okopas...

Vjerujem da se i stroj sa 7 tijela moze izmaci u stranu premicanjem vijaka "trokuta" u zeljenu stranu...
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Bobo kaže:
Sad sam skuzio sto zelis postici... Zelis maknuti dva radna tijela s npr, lijeve strane, na taj nacin da vuces 7 tijela koja ce viriti van gabarita traktora u cilju obrade zemlje blize sadnicama...

Mislim da ti to nece proci, jer ces biti u puno vecoj mogucnosti da ostetis korijen sadnice i samu sadnicu, nego da to malo oko njih okopas...

Vjerujem da se i stroj sa 7 tijela moze izmaci u stranu premicanjem vijaka "trokuta" u zeljenu stranu...

Ako je zahvat ovoga sa 7 tijela, cini mi se negdje kao traktor, ne mogu prici blize sadnicama od nekih 15 cm i to kad su sadnice male sto bi i moglo proci, ali cim sadnice puste malo krosnje nece se moci jer cu ih skoro pa gaziti traktorom. Sa pomakom bi to islo. A sto se tice premicanja vijaka trokuta, ako me procjena sa slike ne vara to je zavareno. Dakle morao bih odvariti i ponovno zavariti na drugom mjestu, odnosno fiksirati pomak, sto mi se opet ne svidja.

Sto se tice okopovanja oko sadnica, probao bih izbjeci motiku (ne zbog straha od motike vec zbog vremena koje mogu provesti na njivi, a nisam sklon da placam nadnicare dok ja nisam na njvi). Razmisljam o nastavku za trimer "terra cut", no to je cini mi se u temi trimeri
 
Na vrh