• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Radovi u šumi, izrada drva

SonnYYY

Aktivni član
Tu od
15 Lis 2012
Poruka
423
@Zrno Blizu mene si.
Što se da skalati to se uzme i dopelja, ostalo sitno nek si gazda sam dođe po to ako mu treba. Nitko si to ne uzima, već ostane u šumi. To previše vremena oduzima, a i većinom ostane na nepristupačnom mjestu.
Ne znam gdje si to vidio, ali to je vjerojatno izoliran slučaj. Bavim se dugo s time i nije mi nikad palo na pamet da se vraćam po sitno granje, niti sam čuo a je to netko napravio. Jedino ako se netko tako dogovorio s gazdom, da uzme pod račun.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,353
Kaj si ti ikad videl da je neko dopeljal iz sume covjeku granje? Ja vidim da mino moje kuce ljudima iz sume voze samo raskalana debla na prikolicama.
Pa ima, jel granje ili upotrebljiva drvo. 20231013_163123.jpg 20230830_091507.jpg 20211021_140127.jpg
Znači sve što se izvuče vitlom na mjesto rezanja se sječe do 5-7 cm I vozi. Nije to gubljenje vremena na recimo 10m drva ima tog 1metar i to je nekih pol sata rada više. Ali svi koji znaju za moj rad znaju samo da su ostale sitne grane. Takođe znaju da ova sitna drva ogranjci ja im kod kuće ne režem dodatno. To znaju i tako ide dogovor, za cijenu su zadovoljni i fer rad.
U šumu idem bez vlasnika i neki nisu otišli i 10-tak godina, i nemogu otići. Nikad nesmije hvaliti niti čačkalica.
Lugar mi javi doznake ili čak da nemogu odraditi doznake, ja odradim drva i opet je sve ok jer može i naknadno da zatvori panjeve u privatnoj šumi. Da želim varati ovo nebi radio, radio bi neke druge stvari..
Sve je to na ličnom izboru. Mogu samo reći da svi oni koji se misle obogatiti na prevari i tuđoj nesreći, a svojoj porodici donijeti sreću sa tuđe nesreće grdo se varaju, ta sreća je kratkog daha.
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,664
Re
Pa ima, jel granje ili upotrebljiva drvo. View attachment 71486 View attachment 71487 View attachment 71488
Znači sve što se izvuče vitlom na mjesto rezanja se sječe do 5-7 cm I vozi. Nije to gubljenje vremena na recimo 10m drva ima tog 1metar i to je nekih pol sata rada više. Ali svi koji znaju za moj rad znaju samo da su ostale sitne grane. Takođe znaju da ova sitna drva ogranjci ja im kod kuće ne režem dodatno. To znaju i tako ide dogovor, za cijenu su zadovoljni i fer rad.
U šumu idem bez vlasnika i neki nisu otišli i 10-tak godina, i nemogu otići. Nikad nesmije hvaliti niti čačkalica.
Lugar mi javi doznake ili čak da nemogu odraditi doznake, ja odradim drva i opet je sve ok jer može i naknadno da zatvori panjeve u privatnoj šumi. Da želim varati ovo nebi radio, radio bi neke druge stvari..
Sve je to na ličnom izboru. Mogu samo reći da svi oni koji se misle obogatiti na prevari i tuđoj nesreći, a svojoj porodici donijeti sreću sa tuđe nesreće grdo se varaju, ta sreća je kratkog daha.
Veli moj stric da sve to gori
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,012
Nisam nikad vidio ovakvo vitlo. Jel to za neke posebne namjene ili?
IMG_20240407_102939.jpg IMG_20240407_102952.jpg IMG_20240407_102932.jpg
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,353
Na prvoj slici, desna polovina je sistem koturača za slaganje sajle. Doboš je podosta širok. Nevidim dobro kud bi trebala ići desno sajla, tako da nemogu odrediti dali je doboš vučni ili samo za skladištenje sajle (namotavanje.) Takvo nešto slično koriste električari i telekomunikacioni monteri za privlačenje kablova kroz vodilice ili crijeva. Na nekim bude po 400- 500 metara a neki I do 1000m sajle.
Bit nosača koturača je da je na ležaju i na drugoj strani na valjcima i i to se kreće po svojoj stazi bez otpora i slaže sajlu. 20240207_161844.jpg
Skoro isti princip to je ovo. Samo je manje razlike u načinu ulaza sajle u pravcu doboša.
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,340
Jedno pitanje za ekipu koja puno koristi sjekire, ako imaju iskustva u upotrebi Fiskars x27 u odnosu prema "običnoj" sjekiri klasičnoj starinskoj. Da li je to zbilja toliko bolja? Nije da mi često treba sjekira pored kalača a i ovih običnih imam desetak komada, nekoliko novije generacije iz lokalnih agro centara, te nove su da mogu reći da imam sjekiru.
 

H&S

Dobro znana faca
Tu od
2 Sij 2023
Poruka
412
Jedno pitanje za ekipu koja puno koristi sjekire, ako imaju iskustva u upotrebi Fiskars x27 u odnosu prema "običnoj" sjekiri klasičnoj starinskoj. Da li je to zbilja toliko bolja? Nije da mi često treba sjekira pored kalača a i ovih običnih imam desetak komada, nekoliko novije generacije iz lokalnih agro centara, te nove su da mogu reći da imam sjekiru.
Je, puno je bolja.Uzmi je i bit češ zadovoljan.
 

Galda

Iskusan lik
Premium
Tu od
11 Ruj 2022
Poruka
457
Jedno pitanje za ekipu koja puno koristi sjekire, ako imaju iskustva u upotrebi Fiskars x27 u odnosu prema "običnoj" sjekiri klasičnoj starinskoj. Da li je to zbilja toliko bolja? Nije da mi često treba sjekira pored kalača a i ovih običnih imam desetak komada, nekoliko novije generacije iz lokalnih agro centara, te nove su da mogu reći da imam sjekiru.
Počasti se i nećeš požaliti. Čini mi se da fiskars daje neku garanciju tipa 20 i vise godina
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,340
Izgleda da mi nema druge, častim se ko da mi stalno rođendan 😂, da daju 25 godina garancije, ma to me ne muči ako je dobra stvar. Kupili smo par komada kake su bile u lokalnim dućanima i to nije za drugo nego za smeće. One stare koje imamo desecima godina su sto puta bolje od ovog novog smeća koje smo kupili. Ove Fiskars ipak malo ozbiljnije izgledaju mora se priznati.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,141
Ja bi si htel kupiti neke kvalitetne sjekire koje nemaju drvena držala.
Ove stare su dobre, al mi dojade ova drvena držala, em se strgaju dolje kod sjekire, em se stalno rasađivaju i rasušivaju.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,009
Ja bi si htel kupiti neke kvalitetne sjekire koje nemaju drvena držala.
Ove stare su dobre, al mi dojade ova drvena držala, em se strgaju dolje kod sjekire, em se stalno rasađivaju i rasušivaju.
Ima tome dost let, bili mi u šumi i naravno prvi dan polomili držala. Malo neznanje, malo stara držala koja su ko zna koliko puta bila u vodi da bi se zapunula....
Tam je bil i jedan moj prijatelj koji nam je posudil svoje i ponudil se da mi nasadi moje balte. Veli, dobro su otkovane, odmah je prepoznal posel mojeg (nažalost pokojnog) kovača.
Drugo jutro su nas čekale obje okovane, nasađene i pofarbane. Dan danas još jednu imam, a druga je otišla kao poklon jednom drugom prijatelju.
Uglavnom, savjet toga mog kovača i tog starog iskusnog šumara je bil da ni jedna sa plastična drška ne može zamjeniti drvenu dršku.
 

mladenko

Iskusan lik
Tu od
27 Sij 2011
Poruka
1,254
Nemre, ak je drzalo od drenka mladog, tog ni hulk ne potrga.
Samo mora biti stablo, ne kalano.
Niti iz daske izvađeo, ko ovi iz pevexa.

Moj deda je godinama skupljal po sumi drzala i susil je, tak i ja di god vidim dobro drzalo, odjecem ga i susim, bu trebalo ili ne. Nasadil sam od drenka macolu od 20 kg sa 16 god. ..i nakon 22 god jos je drzalo pravo....

Za zubce od leske, mada mi zuci ni ne rabiju,ali jbg, neka stara navika, motike, a imam nasadjeno da svi nepalci bi imali kaj delati....
 

Najnoviji postovi

Na vrh