• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Potrosnja fenda

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Kod mene rođak ima dva Fenda 4 celindera 90 i 135 ks , celindera isto a potrošnja za isti posel jako različita iako je 135 ks skoro novi troši puno više .
 

vrsani123

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2016
Poruka
647
Koliko tebi traje čitav dan?
Ja sam znao sprašiti više od dva rezervoara...

Mozda si trebao odnijeti pumpu i dizne bosisti,pa bi ti 533 daleko manje trosio....
Polako se pocinje pretjerivat sa pricom u vezi potrosnje
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
Kod mene rođak ima dva Fenda 4 celindera 90 i 135 ks , celindera isto a potrošnja za isti posel jako različita iako je 135 ks skoro novi troši puno više .

Trosi vise jer vozi tonu tereta vise po mekom terenu, drugo motor neiskoristen, radi posao mozda sa 20% snage, normalno da vrti klipove u prazno, a za to treba gorivo, a ovaj sa 90 ks za isti posao je bolje iskoristen.
 
E

el pibe

Guest
Nisu ni dva muda ista.Tako ni dva traktora a kamoli dva vozača.Jako je nezahvalno pričati i davati nekome savjete koliko što troši i koliko bi trebalo trošiti.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Jedan čovijek iz kombinata mi je pričal da su oni puno puta računali tu famoznu pitrošnju na traktorima,imali su više modela i marki traktora i večinom je ispadalo da je svaki bio napravljen da mu rezervar izdrži jednu smijenu od 8 sati rada.
Znači 8 sati je s njim mogao raditi bez nalijevanja goriva pod 70-90% opterečenja traktora.
Ko je htio više moglo se naručiti traktor sa večim rezervarom.
A ako bi obavljali lake poslove izdržao bi i dvije smijene sa jednim rezervarom goriva,znači 16h rada ugrubo.

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Mozda si trebao odnijeti pumpu i dizne bosisti,pa bi ti 533 daleko manje trosio....
Polako se pocinje pretjerivat sa pricom u vezi potrosnje

Nisi mi odgovorio na pitanje- koliko tebi traje čitav dan?
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Nema veze s naslovom teme, ali ima s diskusijom koja je u tijeku. Ako je previše off, neka se obriše ili preseli.

Mene je zanimalo kolika je stvarna prosječna potrošnja traktora (Goldoni s 3 cil. VM motorom 49 KS) pa sam prije određenog vremena počel zapisivati svako tankiranje. U proteklih 130 rh ispada prosječna potrošnja 1,91 l/rh. Rh prema traktorskom brojčaniku. Nisam nikad kontroliral jel se odnose na neki broj okretaja ili su ekvivalentni vremenskim satima.
Odstupanje po pojedinim tankovima je od 1,36 do 3,71 l/rh, ovisno o vrsti posla.
Inače, potrošnja se prema grafu motora kreće od 178 do 190 g/CVh.

Praćenjem realne potrošnje dobiva se bolji uvid nad stanjem motora. Ako se prosjek kod sličnih poslova jače poveća, nekaj s motorom ne štima - potrebna je intervencija.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,763
Bez ljutnje ali to vi kaj imate vremena vagati i mjeriti sa točnim mjerilima. Ja nekad nemam vremena natočiti goriva. Petljam se gdje me netreba ali moram.
Slabom ku... svaka dlaka smeta. Trošio par dcl više ili manje u čemu je problem?
Jedino ako piše kakvu doktorsku radnju pa skuplja informacije na ovaj način. ponekad se stvarno pretjeruje sa nekim sitnicama.
 

vrsani123

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2016
Poruka
647
Nisi mi odgovorio na pitanje- koliko tebi traje čitav dan?

Da ga upalim ujutro u 7 sati i radim sa njim do 5 popodne,ako ostane bez goriva ja ti ga poklonim onako ugasenog,pod uslovom da sam ga ujutro natanko punog,i da ja sa njim radim
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ja sam neki dan frezal njive u 4 sporoj 2.5h sa zetorom od 45ks i tri cilindra i potrošio mi je 11l eurodizela,s tim da sam ga držal uvijek na 1300okretaja,malo iza početka zelenog polja na vuri znači oko 50-60% snage.
Znači po satu mi je trošio oko 4.5l po satu kaj i nije puno.

Kad orem po satu potroši oko 7.5-8l nafte a okretaji su na oko 1600-1700.
Mjeril sam od početka oranja pa na točno sat vremena nadolijevanje nafte opet do čepa.
A karnister imam plastični od 10l sa crticama svake litre.

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Da ga upalim ujutro u 7 sati i radim sa njim do 5 popodne,ako ostane bez goriva ja ti ga poklonim onako ugasenog,pod uslovom da sam ga ujutro natanko punog,i da ja sa njim radim

Eto vidiš,ipak nisi radio čitav dan,to sam htio čuti.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Bez ljutnje ali to vi kaj imate vremena vagati i mjeriti sa točnim mjerilima. Ja nekad nemam vremena natočiti goriva. Petljam se gdje me netreba ali moram.
Slabom ku... svaka dlaka smeta. Trošio par dcl više ili manje u čemu je problem?
Jedino ako piše kakvu doktorsku radnju pa skuplja informacije na ovaj način. ponekad se stvarno pretjeruje sa nekim sitnicama.

Kad buš ostal čisto bez vremena, imal buš najmanju potrošnju. Zakaj bi se onda bavil sitnicama kak je tankiranje? :confused:

Podsjetil si me na jednu priču koju sam kak mali dečec slušal od jednog partizana. Prvo su punili pa pucali, opet punili pa ponovno pucali. Sve dok nije zmanjkalo municije pa nisu imali čime puniti. Onda su samo pucali. :(giggle)::(giggle)::(giggle):
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,763
To da nemam vremena tankati je bilo figurativno rečeno. To znaš i sam. Ovak zvuči puno drugačije. Evo svejedno fala za pojašnjenje.
 

vrsani123

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2016
Poruka
647
Eto vidiš,ipak nisi radio čitav dan,to sam htio čuti.

Pa koliko ti smatras da bi trebao radit da ostane bez goriva....mozda 18 sati
Radio sam 10 sati i nisaam ostao bez goriva a vi dnevno stucete dva rezervara....znaci da ste radili 20 sati.....mogli ste i onih 4
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Nisam mogao jer je sprašio i drugi rezervoar. To uopće nije bitno,i ne mislim da on puno troši,nego hoću ukazati na to kako se mjeri potrošnja - u čitavom danu koji traje par sati. Glupo,zar ne?
I stvarno ovakve teme nemaju smisla,ako je potrošnja od litru-dvije manje ili više glavni kriterij kod kupnje traktora,onda stvarno nekome taj traktor ni ne treba.
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Ja nisam nikad mijerio potrosnju kad su prazni natocim i radim kad potrosi tocimo opet trenutno su i zeko i fergi prazni a na kartici goriva tolko da nijedan nebude pun:icon_jook::icon_jook:
 

vrsani123

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2016
Poruka
647
Ma ja isto negledam potrosnju,al znam da kad ga ujutro natocim u toku dana nemam potrebe zavirivat u rezervar,i po tom se mogu orjentisat da nikako ne trosi preko 3 litre na sat moje voznje
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Tvoja vožnja nije mjerodavna sa stvarnom potrošnjom.
Probaj orat ili tanjurat 8h bez puno stajanja,pa buš videl kolko puta budeš zavirival u rezervar,a i koji put natočio.

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 

vrsani123

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2016
Poruka
647
Tvoja vožnja nije mjerodavna sa stvarnom potrošnjom.
Probaj orat ili tanjurat 8h bez puno stajanja,pa buš videl kolko puta budeš zavirival u rezervar,a i koji put natočio.

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk

Mali traktori u oranju daleko manje trose ,nego u tanjiranju,a pogotovo brnanju....
Kpd mene satova za temperaturu nema,al mogu orat po citav dan i uopste se ne brinem za temperaturu,dok kod brnanja mozes osjetit da se grije i tu ga malo cesce gasim....Cim se grije,logicno da mu je tesko,i odma vise i trosi....

Koliko ti smatras da ti zetor trosi u prosjeku po satu
 

Najnoviji postovi

Na vrh