• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

pitanje u vezi nasih traktora

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
branko kaže:
Smiljan kaže:
Nego, gledam malo i vidim da mnogi imaju tri i vise traktora, a opet zadrzavaju i ne prodaju stare stoga pitanjce. Cemu tolika kolicina traktora? Ne prodajete ih iz emotivnih razloga ili jos ima posla i za njih? Il' to snase vole, nekad se brojalo kol'ko konja ima u stali, a danas traktora u dvoristu? ;)


dok ti opisem sto ja trebam sve raditi skuzit ces zbog cega je dobro imati vise traktora, prvo sam pooral, zatim sam isao potanjurati, pa raskapci tanjurace i prikaci rastepac za gnoj, pa opet tanjurace i kako ja tezim da zemlja bude sto ljepse napravljena na kraju jos i brane (drljace) ovak da imam dva ili tri traktora jedan mi je pod jednim strojem drugi pod drugim treci pod trecim itd. samo sjedi i vozi ili da su i dva dok ja napravim jednu obradu(tanjuranje) uzmem drugi posijem gnoj, uzmem opet prvi potanjuram i za to vrijeme su ovi moji doma vec prikapcili brane i opet sjednem i vozi i opet za to vrijeme vec tast ili zena prikapce sijacicu dodju na polje i ja samo posijem. ja dok sijem kukuruz u jednom danu imam i po desetak prikapcanja pa na tome izgubim barem cetvrtinu dana. a da ne govorim o tome da su jos i razlicite snage pa jaci sluzi za obradu tla i druge teze poslove, a slabiji za sijanje, spricanje, sijanje gnoja i sl. lakse poslove.

Ma jasno da razliciti traktori razlicite snage imaju razlicite funkcije i da su svi u pogonu kad je neka kampanja u pitanju, ali to se opet na godisnjoj razini svodi na relativno mali rad stroja pojedinacno, a stroj je najskuplji kad stoji (makar sam cuo teorije da konj trosi kad ne radi, a traktor ne). S druge strane, naravno, ako ti neki traktor treba godisnje npr. 100 sati, hebi ga, moras ga imati jer ti vjerojatno :) treba bas tada, u tom trenutku, a ne dva (IliStoTiGaJaZnamkoliko) dana kasnije.

Samo me buni raspon vrijednosti koji je po mom skromnom misljenju malo neobican kod nekih nasih gospodarstava. Paralela sa automobilima: nisam jos vidio nikoga tko ima novi mercedes od 130.000 Eura za velika putovanja, a po gradu se voza u jugicu od 2.000 jer se, eto, lako parkira ;)
 
B

branko

Guest
Smiljan kaže:
Samo me buni raspon vrijednosti koji je po mom skromnom misljenju malo neobican kod nekih nasih gospodarstava. Paralela sa automobilima: nisam jos vidio nikoga tko ima novi mercedes od 130.000 Eura za velika putovanja, a po gradu se voza u jugicu od 2.000 jer se, eto, lako parkira ;)


pazi bas zbog cijena novih traktora, uzmes novog onog kojeg ces najvise tjerati, a za neke sitne i rijedje poslove uzmes nekog rabljenog jeftikanera. tako ja npr. razmisljam uzeti nekog starca (deutza d24 ili neki drugi iz te linije ili eichera itd.) kojim bi sijao gnoj, prskao, za piljenje drva i sl.. po oglasniku ih ima od 5 kk pa na vise samo nemam trenutno vremena pogledati okolo.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
branko kaže:
pazi bas zbog cijena novih traktora, uzmes novog onog kojeg ces najvise tjerati, a za neke sitne i rijedje poslove uzmes nekog rabljenog jeftikanera. tako ja npr. razmisljam uzeti nekog starca (deutza d24 ili neki drugi iz te linije ili eichera itd.) kojim bi sijao gnoj, prskao, za piljenje drva i sl.. po oglasniku ih ima od 5 kk pa na vise samo nemam trenutno vremena pogledati okolo.

Da, to ima logike (ma u stvari, sve sto ljudi na selu rade uvijek ima logike, ali je drugi par rukava, sto ja tu logiku ponekad ne razumijem). A kad se malo potrudim shvatim ;) npr. ne znam nikoga ko ima mercedesa za na put a jugica za po gradu, ali znam mnoge koji imaju mercedesa za put, a nekakvog jeftikanera za po okolo vozat vrecu cementa, krumpir ili jednostavno za rastavljanje i sastavljanje :)
 
B

Bobo

Guest
Kad vec skrecete temu na aute, ja ne znam niti jednog veceg počljoprivrednika, a da nema jedan auto za drljanje po njivama i gorama a drugi za ici u grad, na more itd...

Npr. ratarko ima dva auta, jedan je za po njivama, jedan za normalnu voznju. U slucaju potrebe, moze i niva na cestu, ali ono, nije za vece tura praviti s njom...

tako i mi. Imamo megane II za po gradu i njega vozimo kad nekud dalje treba ici, i stari ga vozi svuda okolo. Drugi nam je auto lada samara koja je danas prvi puta oprana nakon vise od pola godine... decki u praonici su se cudom cudili kad su vidjeli auto... da ga neka djeca nisu nasla u gradu i pisala pizdarije po prasini, jos ju ne bih tjerao na pranje ;)

Ista stvar s traktorima... tek kad neka stara drlja zaradi dostojnu zamijenu, tek onda ide u penziju. kad to nastupi, onda vise nije isplativo prodavati takav traktor, nego ga se jednostavno ostavi u kutu dvorista gdje nece smetati za "ne daj boze"...
 
P

paor

Guest
po meni dva razloga su najvažnija:

1. S odgovarajućim strojevima posao se stigne u roku i kvalitetno napraviti
(nisu svi traktori za sve, u današnjim uvjetima poljoprivrede ne postoji univerzaln i svemoćni traktor)

2. Određena sigurnost
(moj pokojni djed je često znao pričati, kako se nekad u kući novca za konjskog veterinara uvijek moralo stvoriti, a dalje...)

ja sam potekao iz poljoprivrede kad je bio dovoljan jedan 45-tak, ni sad nemam novi traktor, ali imam dva i to je ono što zadovoljava oba gornja uvjeta (za sad)
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
paor kaže:
po meni dva razloga su najvažnija:

1. S odgovarajućim strojevima posao se stigne u roku i kvalitetno napraviti
(nisu svi traktori za sve, u današnjim uvjetima poljoprivrede ne postoji univerzaln i svemoćni traktor)

2. Određena sigurnost
(moj pokojni djed je često znao pričati, kako se nekad u kući novca za konjskog veterinara uvijek moralo stvoriti, a dalje...)

ja sam potekao iz poljoprivrede kad je bio dovoljan jedan 45-tak, ni sad nemam novi traktor, ali imam dva i to je ono što zadovoljava oba gornja uvjeta (za sad)

Sve stoji.
Kakva su iskustva iz drugih (ajmo reci, poljoprivredno razvijenijih) zemalja. Koliko prosijecni (ili jaci) (npr.) ratar iz (npr.) Belgije, Nizozemske ili Kanade ima traktora? Sumnjam da ih ima vise tri (jer vidim da neki ovdje imaju po cetiri, pet ili cak sest traktora). Ili je kvaka u tome da su nase povrsine rasjepkane pa to zahtijeva vise traktora?
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Pa i bih ;) onaj sa rogatom zivotinjom, ali samo ako mi garantiras da mogu s njim doci 300 km od tvoga mjesta do moga ;) i dalje da ga mogu koristiti :)
Kako si mi sa jednim pitanjem odgovorio na moje nedoumice. Respect. :)
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
857
Smiljan kaže:
Kakva su iskustva iz drugih (ajmo reci, poljoprivredno razvijenijih) zemalja. Koliko prosijecni (ili jaci) (npr.) ratar iz (npr.) Belgije, Nizozemske ili Kanade ima traktora? Sumnjam da ih ima vise tri (jer vidim da neki ovdje imaju po cetiri, pet ili cak sest traktora). Ili je kvaka u tome da su nase povrsine rasjepkane pa to zahtijeva vise traktora?

Možda je razlika u nivoju ponude uslužnog rada?
 
Na vrh