• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Claas Dominator (78 -118)

Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Bogdaj!

Vidim da nema tema posebno o Claas kombajnima pa da pokrenemo jednu.

Ja ću započeti tako što ću zapravo za početak tražiti savjetu vezi jedne stvari koju planiram napraviti jer imam prablem sa dobavom goriva, naime AC pumpa je jako loša, za početak sam uspio ugrabiti neku zamjensku jer novu originalnu treba malo duže čekati. Uglavnom, dešava se da vrati gorivo u rezervoar ako je razina ispod pola rezervoara, (čitaj 200L+)

Planiram ubaciti električnu dobavnu pumpu jer je visinska razlika rezervoara i motora dosta velika, govorimo o cca. 1 - 1.5m razlike od dna rezervoara do sredine motora gdje se nalazi AC pumpa. Ova trenutno montirana nema snage nadrukati uopće, vakuum je jako slab kada se stavi prst i pumpa, maltene ni ne napravi nikakav vakuum, e sad kako rekoh plan je električna dobavna pumpa što zbog trenutnog problema, a usput i kod ne daj bože novog odzračivanja, puno je lakše.

Napravio bi to tako da ubacim pumpu koja bi radila samo kada se da kontakt, a da dalje preuzima AC pumpa kada se motor upali, tu će mi trebati pomoć naših električara, znam otprilike u glavi šta bih napravio, ali vjerujem da ima i boljih rješenja od moga plana da ubacim zaseban prekidač kojim ću ja u biti regulirati kada pumpa radi, a kada ne. Ne znam dali bi se dao odraditi nekakav relejski sustav jer nisam baš toliki maher oko struje i releja da bi odmah imao rješenje tog problema.

Nadalje zbog visinske razlike ne znam koju baražu pumpe da uzmem, ove od 0.2 do 0.5 bara mi djeluju da možda nebi imale dovoljnu snagu potjerati gorivo skroz do nivoa na kojem mi treba, mogu isprobati teoriju u praksi jer imam pumpu od 0.2 i 0.5 bara pa probati odglumiti visinsku razliku i vidjeti dali je to to ili mi treba veća baraža, tipa 1 - 2 bara pritiska. Ali opet kažem, možda netko ima ideju ili podatak koliko pritisak pada na razlici visine od npr. 1 metra.

Za sada sam ubacio nepovratne ventile da gorivo ne ide nazad u rezervoar, ali ovo mi je spretnije i sretnije rješenje.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Prvo vidi da li je tlak u sistemu uvjetovan ac pumpom ili ima preliv u povrat preko nekog nazovimo sigurnosnog ventila..ako ima povrat onda 0.5 samo radi dužina cijevi....i zaobiđi ac pumpu..
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,048
Da je moj, dobil bi gore iznad nivoa ac pumpe jedan manji rezervar u kojeg bi odozdo kod davanja kontakta drukala električna pumpa.
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Hmm, oba prijedloga su zanimljiva.

Ima preliv nazad u rezervoar preko povrata sa dizni, ako se dobro sjećam, AC pumpa vuče iz rezervoara i gura dalje na filter, a s filtera na pumpu visokog pritiska.

Zadnji puta upaljen na bocu i nakon cca. 4L dizela je počelo pišati na dovod sa filtera, onda sam vratio crijevo nazad na filter i ok je radio.

Sada duže stoji i mislim da sam se zajebao jer nisam prije AC pumpe stavio jedan nepovratni nego nakon nje gledajući od rezervoara.

Ovaj Muhin prijedlog je isto fizibilan, nabaciti spremnik od par litara sa preljevom koji bi mogao spojiti na povrat u rezervoar tako da nikada ne bude problem ako pumpa druka više nego motor vuče. 🤔

Većinom su pumpe cca. 100 - 130L/h, te od 0.5 bara što bi trebalo biti dovoljno.
 

martinv1

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2020
Poruka
1,538
Mene isto to na 98mici muči, godinama je u bilo koje doba dana, mjeseca, godine, zime, ljeta palio na dodir ključa i onda mu se neki bog dogodio i stalno muke...

A pošto je tema Claas Dominator, krajem tjedna valjda bude sreće za mali upgrade😁 648_989716952.jpg
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Odlično! Sad će biti sjeckanja. 😍😍

Ja razmišljam o razbacivačima mase, ali o tom po tom, za kukuruzovinu može i kroz sječku, samo skinuti stajne noževe i deri.

Mada prvo moram naći neki heder. Koji je bio u planu, bio je 75cm 🤦🏻‍♂️🤦🏻‍♂️ Sad tražim Dragu ako uspijem naći, jer mi onda puno manje treba za adaptaciju za suncokret jer ima aktivne ploče, a manje rasipa u žetvu kukuruza također.

Glede goriva, vjerojatno ventil na AC pumpi popusti i možeš ga slikati.

Ovaj isto kada je nadrukan, pali na zub, mečka je to. 🥰

Po meni je najsretnije rješenje ubaciti elektronsku pumpu i onda je mir. Gledam na JDu kada praznim separat ili mjenjam filter, odzračivanje doslovno traje pola minute... Nema pumpanja i drndanja kao kod Zetora, IMTa i u ovom slučaju Claasa.

Prati temu, vjerujem da ćemo smisliti neki sistem da olakšamo naše živote.
 

martinv1

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2020
Poruka
1,538
Mjenjana je AC pumpa već pa je ta nova prasnula za par RS, pa je napravljena neka frankenštajn kombinacija stare i nove.

A kad si spomenuo suncokret, stiglo neki dan iz Mađe, cca 1000 eurića adaptacija za suncokret za Oros (Claas original adapter iz tog doba je identičan). 006274-03.jpg
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,076
Imaš li pogon ili ćeš nešto kombinirati ?
A po pitanju goriva , jel vam ok onaj sigurnosno prelivni ventil na PVP?
Drugar mi reče da ga je on isto
majmunisao.
 

martinv1

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2020
Poruka
1,538
Pogon mala kemija, remenica i nosač Claas Dominator 106, sječka Claas Dominator 96 ali je bila na 85tici tako da su španeri sa 85, otprilike je sve modificirano i upasano samo se čeka montaža.
Bitno mi je bilo da su original promjeri pogonske remenice što sam uspio naći a ostalo se sve da modificirati.
Original je bilo gotovo nemoguće naći, eventualno u Mađarskoj ali su bili kompleti po 3 tisuće eura, i to za kombajne sa 6 slamotresa pa bih opet imao hrpu hrpu modifikacija, skraćivanje svega.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,076
Ja moram izmišljati pogon na mojem 58 pa zbog toga pitam .
 

martinv1

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2020
Poruka
1,538
Bio je plan ovako nešto odraditi ali sam našao tu drugu remenicu koju smo prilagodili na moj kombajn.
2082DC5B-1479-443E-BF33-24219C5B77D5.png
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,076
A to je nešto sasvim drugačije nego što bi meni trebalo .
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Vjerojatno i nepovratni ne šljaka, ali kod mene je i AC pumpa loša.

Ja danas sebi uzeo vremena pošto je ovako lijepo vrijeme pa našao sve što mi treba za prebrikavanje sistema goriva i odluka pala na:

Eksterna pumpa goriva Facet 0.48 - 0.69 bar s povratnim ventilom - 78,80€
Gumeni/selen nosači pumpe - 7,30€
2x Mesingani fitinzi 1/8 - 8mm - 5,20€
Eksterni filter goriva Mann s povratom 25,49€

Ukupno: 116,79€

Ovaj eksterni filter stavljam samo da skupi sve iz rezervoara prije nego dođe do glavnog filtera i zbog povrata.

Dolazi sve kroz par dana pa se javim kada smislim i montiram sve. Moguće da će doći i do određenih pormjena.
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Danas stigla roba, ali pada kiša pa ništa od ugradnje... Malo mi je mala šupa da se mogu penjati po kombajnu. :poop:🙈

Mada mi još fali relej i nekog sitnog el. materijala da sve provučem, ali to ću danas ići kupiti.

Nadalje, plan je ubaciti quad monitor i kamere da ja budem siguran ako štagod krene tinjat da gasim ili da begujem, nisam dovoljno bogat da nebih bio "osiguran" pa makar i na ovaj način.

Trenutno sam u potrazi za navedenim. Plan je ubaciti jednu u bunker, jednu kod motora, jedna na ruku i jednu iza na vuču.

Još ne znam koliki bi to mogao biti ceh, ali bilo kako bilo mislim da se isplati kada ti možeš popratiti situaciju iz kabine, pogotovo kada i ako ostaneš sam na njivi.
 

martinv1

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2020
Poruka
1,538
Box, ako sam dobro prokužio, znači stavljaš pumpu i filter ovaj s povratom, pumpa druka gore do ac pumpe a dok nabije gorivo onda samo vrti u krug kroz taj filter u rezervoar?
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Tako je, mini filter i pumpa odmah iza rezervoara.
Što se tiče AC pumpe, još budem vidio dali AC pumpu u kompletu zaobići, naštiklat se na nju (iako nema nikakve potrebe tj. ne budem radio 99%) ili ću je skinuti i\ili zamandalit.
Filter s povratom ću vidjeti gdje budem stavio dok prokontam sistem, ali u principu da, plan je da on sav višak vraća u rezervoar. Kad se uhvatim toga, budem objavio.
 

martinv1

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2020
Poruka
1,538
Ok, zanimal me samo ovaj dio o vanjskom filteru i povratu, jer ako toga nema onda mora biti neki senzor tlačni i da isključi pumpu dok nabije.
 

Najnoviji postovi

Na vrh