• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Bolest oraha

markone

Član
Tu od
9 Ruj 2013
Poruka
41
Možeš uzeti uzorke tla 1) od 0-30cm 2) 30-60cm
staviš ih u vrećicu i pošalješ na agronomski fakultet u Zagreb,
na katedru ishrane bilja (mogu ti dati adresu)

ili nazoveš zavod za tlo u Osijeku i napraviš isto.

sve ostalo je samo nagađanje i pipanje u mraku.
 

slavonac34

Novi član
Tu od
8 Stu 2014
Poruka
15
Koliko je to para?Nisam bas pri novcu inace bi napravio analizu tla!Kako se uzima analiza?Sta to na sredini plantaze se uzima uzorak ili???
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Tu imas opisano sve sto te interesira,,,

kompletna analiza sa gnojidbenom preporukom 255,oo kn + pdv po uzorku,,,

ukoliko se imas vise uzoraka moguce je dogovoriti da uzorci od 0 do 30 i od 30 do 60 cm idu pod jedan uzorak,,, :(nod):
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ma svašta se tu sada pobrojalo,ali ništa konkretnoga. Ja sa orasima nemam blage veze, ali na jednoj slici se jasno vidi da nešto sa provodnim snopovima nije u redu.Po iskustvu sa paradajzom, neka bakterioza može biti..Puca kora drveta - podsjeća na didimelu - rak. Mahovine na granama,ma svačega.To su konkretni problemi - nikakva ih gnojidba vjerojatno neće riješiti,a niti niski ph vjerojatno nije krivac.Da je,stablo nebi naraslo. Neznam,ali mi se čini da je problem puno dublji.

A neznam niti zašto se orašari ne aktiviraju, a ima zasađenih plantaža...kada uđu u puni rod, bude oraha na bacanje. A i drugi voćari - vrste bolesti su skoro pa iste,samo su drugi sojevi u igri.
 

gigausupi

Član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
259
Slavonac34, ne znam kakvo ti tlo, ph, dal je na ravnom ili kosina i ostalo. Također nisam stručnjak za orahe iako ih imam par, ali uzrok ovoga ti je prevelika vlaga koja je meni uništila ove godine tri šljive.

A posljedica tog uzroka su ti bakterije i virusi koji, pak, stvaraju podlogu za razne drvotočce i ostalo. Ali pogledaj koje ti lišajeve svježe imaš na granama i drugo.
Vlaga je uzrok i baš zbog toga ti ja ne bih preporučio zasada, niti na proljeće, nikakvo gnojenje, jer će u ovom stanju to samo dodatno oslabiti biljku i omogućiti napredovanje bolesti.
Sa špricanjem kemikalijama, kako želiš, ali već me svi na forumu znau da sam ja ekstremni protivnik kemije tako da o tome ne bih...

Ja imam četiri stara, barem 30 metara visoka oraha, ali neka prastara sorta sa dosta sitnim plodom, ali evo - nema nikakve bolesti.
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
Imam jednog ogromnog, niti devedesetogodisnjaci ne pamte sadnju, ali zadnjih godina sve manje i manje lisca, a sve vise mahovine i lisajeva. Ove godine vec u kolovozu izgubio vecinu lisca.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Nemam previse iskustva sa orasima ali znam da bakterijska oboljenja znaju biti zaje"ana,,,
kod nekih oboljenja vidljivih i prepoznatljivih znakova gotovo da nema a isti kad budu vidljivi i prepoznatljivi tad je obicno za biljku prekasno,,,

znam da su neka bakterijska oboljenja, na lijesci, vidljiva tek nakon 16 pa do 24 mjeseca nakon sto je zaraza nastupila,,,

zapravo vidljivih znakova ima i u prvoj godini samo sto ih mi obicno pripisujemo nedostatku nekog od elemenata ili mikroelemenata, a kad bolest zapravo pokaze svoje pravo lice ne preostaje nam nista drugo nego rusenje i iznosenje zarazenih stabala iz vocnjaka,,,

Bakar je inace najdjelotvornije sredstvo protiv gotovo svih vrsta bakterijskih oboljenja i ako je zastita napravljena pravovremeno, pogotovo u ovako ekstremno kisnim godinama, rijesit ce nas nas svih problema,,,

e sad velika vecina ljudi pribjegava nordoxu radi velikog udjela bakra u njemu ali meni se recimo nordox nije pokazao u nimalo lijepom svijetlu vec naprotiv imam vrlo losa iskustva s njim,,,
ali to je vec rasprava za neku drugu temu pa nebi o njoj ovdje,,,
 

gigausupi

Član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
259
Od ta moja četiri stara dva su, kako sam već spomenuo, oko 30 metara i isto tako nema previše lišća zadnjih godina.

Ali ja mislim da, kao i svaku voćku, i orah treba pomladiti i da je u tome stvar. Ja na vrhu imam brdo suhih grana, što je normalno, ali rastu mlade, ali jbg, to se lomi, pada.

Trebao bih se popesti i ispiliti dosta toga na njima, a iskreno malo me frka. Lojtre nemam tolike, penjao sam se mnogo puta na drveće, ali baš na 20 do 30 metara... Nekako mi se neda:(sweat):.

A da zovem vatrogasce, ma tu su ovi kod mene lijenčine do boli i samo traže lovu od općine za pi*darije, a kur*a ne rade. Ne bi pristali niti da im petsto kuna dam valjda. Malo bi im bilo za kresanje dva oraha.

A i žao mi je skratiti ga na pola ,primjerice. Uopće ne znam kako bi orah reagirao kada bih ga skratio na pola.

Fakat, jel netko zna ? Jel bi izbile mlade grane il bi ih ubio ? Molio bih savjet.

Ali kako je johabica rekla, niti glasa ovdje od uzgajivača oraha koji garant imaju slične problema, a onda će nas zasuti plodovima šverc komerc ko fol domaće.

Unaprijed se izvinjavam iznimkama ili onima koji sade sorte za drvnu masu.
 

slavonac34

Novi član
Tu od
8 Stu 2014
Poruka
15
Lijepo je da ste se malo vise aktivirali i da zelite pomoci,ali ja sam jos nedoumici jel da ih pognojim il ne!Ove godine imao sam 100kg ociscenog oraha a trebalo bi biti oko 1oookg...imam 80 stabala starih 15 god. a prinosi mizerija.Plantazu sam kupio prije godinu dana u nadi da bih mogao ponesto zaraditi i pomoci osiromasenom kucnom budzetu ali lose je da losije nemoze!Mislim ako ih ne pognojim da bih na godinu mogao imati i manji prinos,plantaza je bila malo zapustena i sad je ja pokusavam dovesti u red ali sve mi ide naopako!Dajte mi konkretne savjete,slike ste vidjeli heeeelp!
 

gigausupi

Član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
259
Kako sam ti već rekao, moje mišljenje je - nemoj gnojiti !
Bolesnim stablima i biljkama općenito gnoj samo šteti jer, istina hrani biljku, ali ako je bakterija, virus, parazit, svejedno, time biljka još više daje hrane tim bakterijama koje se, logično, još više šire i napreduju.

To sam nažalost naučio na dvije par svojih šljiva, jednom kruškom i dva trsa. E sada, za orahe neznam.

Ponekad je bolje sačekati, biljke se znaju samobraniti i zaliječiti.

Probaj pokositi ili nabrati( znam da je posao za tolika stabla) što više koprive, pa češnjaka i mlijeka, to sve pomješati u nekoliko bačava ili jednoj od 1000 litara(dovoljno), šta već imaš, punoj vode i crijevom zalijevati oko korjenja i što možeš po deblu i granama.

Meni je pomoglo za par jabuka.

Kažem, ja ne prakticiram kemiju, jbg.
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
Od ta moja četiri stara dva su, kako sam već spomenuo, oko 30 metara i isto tako nema previše lišća zadnjih godina.

Ali ja mislim da, kao i svaku voćku, i orah treba pomladiti i da je u tome stvar. Ja na vrhu imam brdo suhih grana, što je normalno, ali rastu mlade, ali jbg, to se lomi, pada.

Trebao bih se popesti i ispiliti dosta toga na njima, a iskreno malo me frka. Lojtre nemam tolike, penjao sam se mnogo puta na drveće, ali baš na 20 do 30 metara... Nekako mi se neda:(sweat):.

A da zovem vatrogasce, ma tu su ovi kod mene lijenčine do boli i samo traže lovu od općine za pi*darije, a kur*a ne rade. Ne bi pristali niti da im petsto kuna dam valjda. Malo bi im bilo za kresanje dva oraha.

A i žao mi je skratiti ga na pola ,primjerice. Uopće ne znam kako bi orah reagirao kada bih ga skratio na pola.

Fakat, jel netko zna ? Jel bi izbile mlade grane il bi ih ubio ? Molio bih savjet.

Ali kako je johabica rekla, niti glasa ovdje od uzgajivača oraha koji garant imaju slične problema, a onda će nas zasuti plodovima šverc komerc ko fol domaće.

Unaprijed se izvinjavam iznimkama ili onima koji sade sorte za drvnu masu.

Koliko sam ja cuo, orah ne voli rezidbu.
Bas bih volio vidjet orah od 30m....i pola je puno:icon_rolleyes:
 

gigausupi

Član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
259
Slikat ću ga kada bude bilo više sunca, al ne znam dal će se vidjeti na fotki.
Kažem ti, tu je negdje oko 25 -30 metara, nisam baš sada mjerio metrom.Ovaj drugi je nešto manji.

A ništa, onda neka živi koliko im se živi, iako mislim da bi mogli oni još potegnuti. Plodova svake godine koliko hoćeš, ali slabo beremo jer su sitni. Bar se vjeverice i puhovi najedu. I on ima nešto lišajeva, sada je i puzavac počeo po njima.

E da, i ono što sam već u jednom jučerašnjem postu napisao: kaži ispod oraha ništa ne raste. E pa ispod ovih mojih i oko njih je sve zaraslo u koprive, što je još jedan razlog zašto slabo beremo i tu dolazimo do teme na Peradarstvu zašto krećem s puricama, ali to je već druga tema...
 
Posljednje uređivanje:

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
30m ti je neboder od 10 katova, i da su ne znam kak sitni, sa njega bi moralo popadat bar 100kg oraha:(smirk):
 

gigausupi

Član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
259
Pa kada se na proljeće dok još nema kopriva prošećem i vidim orah na orahu i ljusku na ljuskci mislim da skoro toliko i popada. Ok, možda oko 70 kila, jer, kažem, ima na vrhu brdo suhih, mrtvih grana.
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
Samo ti njega uslikaj, po mogucnosti sa metrom u ruci:biggrin:
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
e sad velika vecina ljudi pribjegava nordoxu radi velikog udjela bakra u njemu ali meni se recimo nordox nije pokazao u nimalo lijepom svijetlu vec naprotiv imam vrlo losa iskustva s njim,,,
ali to je vec rasprava za neku drugu temu pa nebi o njoj ovdje,,,


Kada smo već kod bakra,ajmo reći,iako sam već nekoliko puta na forumu ponovila, ono što na uputstvu bakrenih preparata najčešće nije navedeno - bakar ne koristiti kada su temperature niže od petnaest stupnjeva. U tim okolnostima djeluje fitotoksično, pali lišće i zapravo napravi štetu.
 

gigausupi

Član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
259
Kako da ne. Imam bolju ideju. Dođi ti i izmjeri ga do gore. Usput kad si već gore poreži mi stare grane:biggrin:
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Moja iskustva s orahom i prisilnom rezidbom.
U 8 mjeseu prije 2 god. na ulici prolazi nova el instalacija stupovi-kablovi,da bi se to moglo obaviti i razvuči elektraši porežu cijelu jednu stranu oraha u cijeloj ulici,kako samo orah izgleda ružno.
Kao voćar nisam to mogao gledati i donekle korigiram i formiram i skratim visinu i širinu tj. obnovim sve orahe koji su mi na ulici (4kom).ali u jesen kada je otpalo lišće.
U proljeće je bio tako jak prirast da jedva sam obuzdavao mladice s koliko su snage poterali.
U jesen nisam dirao ništa jer sam čekao da iz tih izdanaka hrana krene silazno u žile da ne izgubim tu hranu,ali u proljeće iako ne preporučujem tu rezidbu tkz kada orah plaće,sam porezao sve viškove mladica jer su pregusto izrasle i sada je donekle sve kako treba.
Najvažnije je što su sve grane mlade i obnovljene a mogu reći svi ostali koji su imali starije orahe ili su morali izvaditi ili su pred sušenjem.
Jednostavno orah ne voli jaku i debelu rezidbu ali nije nemoguće da se ne obnovi ali postepeno ne u jednoj nego 3-4 godine.
Primjer ja mjenjam uzgojni oblik na 13 godišnjim voćkama s usmjerenog vretenasto grma u vitko vreteno,ali postepeno u 3 godine jer moram odrezati i 2-3grane godišnje debljine kao nadlaktica.
Još samo napomena sve rezove dobro namazati voćarskim voskom koji u sebi ima bakar.
Lp.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Pozdrav svima!
Najjednostavnije pitanje: kad se treba orezati orah??
Kalemio(cijepio) sam tri oraha ovo proljeće i sad su istjerali k'o blesavi, izgledaju kao grmlje, pa bih to htio odmah sad oblikovati! Čitam ovdje da se orasi ne smiju orezivati "kad plaču", tj. u proljeće, a u mom selu svi govore da se orasi orezuju samo u proljeće i to baš ako moraš!! Sad više nisam pametan...
Molim odgovor!!
 

gigausupi

Član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
259
Evo narode ! Svi sve znaju, a nitko ništa ne zna, zato i jesmo tu gdje jesmo.
Hodore, ajd ti meni fakat dođi izmjeriti orahe i potkresati iih, vidiš što ljudi govore:icon_fU:.
 

Najnoviji postovi

Na vrh