• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Bolest oraha

slavonac34

Novi član
Tu od
8 Stu 2014
Poruka
15
imam nekih problema sa mobitelom tako da ne mogu prebaciti slike svojih oboljelih oraha,no pokusat cu opisati sta se to dogada sa mojim orasima...dakle od 80ak stabala na jedno 10 sam primjetio da ima dosta suhih grana,presjek grane mi je pola crne boje pola normalne...jel to normalno?i na svakom oboljelom drvetu ima lisajeva dok na zdravima nema...sumnjam na tri bolesti 1.rak oraha 2.trulez zila oraha 3.crv drvotoc pa ako mi netko zna dati savjet bio bih mu zahvalan!A ja cu se uskoro ptruditi da stavim slike pa ce biti lakse postaviti dijagnozu bolesti.
 

Panta SD

Član
Tu od
5 Velj 2013
Poruka
43
Slavonac,
tu smo da se pomazemo..Mislim da sada mozes samo odrezati vrsne grane i ukoliko se rasecanjem nadje nesto od ovog crva u I ili II generaciji da sve sakupis i odmah spalis..Objavi neku sliku da definitivno potvrdimo da je o njemu rec..
Pozdrav !!
 

slavonac34

Novi član
Tu od
8 Stu 2014
Poruka
15
slike sam stavio u svome profilu tako da ih se tamo moze pogledati i zelim cuti vasa misljenje sta bi to bilo,koja bolest!Unaprijed hvala!
 

slavonac34

Novi član
Tu od
8 Stu 2014
Poruka
15
2mmy3d5.jpg
[/IMG]

vy1lbl.jpg


hra2dg.jpg


2cghdud.jpg


wlcco2.jpg


21kguhe.jpg


2ir4rx2.jpg


33l2hs9.jpg


2mynolg.jpg


10fz254.jpg


2wmja4p.jpg


msj1qh.jpg


efjjis.jpg


vyxk3q.jpg
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Panta SD

Član
Tu od
5 Velj 2013
Poruka
43
Slavonac,
druga i treca slika mi deluje da moze biti drvotocac..Ali ostale su stvarno cudo i nemam ideju sta bi moglo biti imajuci u vidu da se 5 godina zezam sa mojim orasima ..Koliko su ti stare sadnice ..Ove pukotine na nekim mi deluju kao *mrazopuc* kako vi to zovete ali zaista nemam ideju sta te je generalno napalo..
Pozdrav !!
 

slavonac34

Novi član
Tu od
8 Stu 2014
Poruka
15
Ti si jedini aktivan i pokusavas pomoci,hvala na tome!Orasi su stari 15god,imam ih 80 i na 10ak sam zamjetio ono sa slika!Nego reci mi jel normalno da je na presjeku unutra onako taman krug?Zanima me zasto se orasi krece ako ti ili netko drugi zna pa da mi odgovore?Pozdrav
 

Panta SD

Član
Tu od
5 Velj 2013
Poruka
43
Definitivno nije normalno i upucuje na neko oboljenje oraha ..
Krecenje vocki je bila nekada ustaljena praksa za zastitu vocaka koja je uvodjenjem hemijskih preparata izgubila na funkciji.Ostaje samo zastita od pucanja kore ako negde zimskih dana jako sunce izazove grejanje stabla koje moze da =pukne= preko noci koje opet mogu budu hladne i naravno dekorativna za umetnicke duse .. .
 

slavonac34

Novi član
Tu od
8 Stu 2014
Poruka
15
Ukljucio sam se na ovaj forum da dobijem pokoji savjet oko ove bolesti ali ovdje kao u saboru zive duse nema!Prije cu ja dobit odgovore ako pisem u glas koncila!Dajte se malo trgnite ljudi!Imas li tko kakav savjet glede gnojidbe oraha?Koje gnojivo uzeti i koliko daleko se baca oko drveta?Hvala ako se netko javi!
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Nisam nikakav voćar niti orašar,ali...
Ovako je mene učilo - krečenje voćki, pa tako i oraha se radilo u svrhu preventive protiv preranog kretanja vegetacije na proljeće - bijela boja na kori odbija sunce,stablo se ne zagrijava i ne lista.To je dobro zbog mogućnosti kasnih mrazeva kada mnogi već procvjetali orasi smrzavaju i gubi se plod.A i vapno ubije nake štetnike i patogene.

Isto su mi tako rekli - provjeravala nisam - ,širina krošnje nekog stabla je opseg rasta korijena u zemlji.Pa bi po tome ispalo - sve zemljište ispod krošnje fino pognoji. I malo ukopaj u zemlju.

Sada su na redu original voćari.
Baš me zanima što nova dostignuča struke kaže.
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
Koje gnojivo? Zrelo stajsko. Na jesen gnojiti
sad je najbolje. Ovisno o veličini stabla uzeti dvije do tri lopate
vapna u prahu i prije gnojenja posuti oko stabla
u obimu krošnje. Vapno ili kreč spriječavanja stvaranje
crnih tački po listu i plodovima a i pospješuje
povratak vlage u korijen.
 

spyder

Član
Tu od
18 Ruj 2008
Poruka
325
Ukljucio sam se na ovaj forum da dobijem pokoji savjet oko ove bolesti ali ovdje kao u saboru zive duse nema!Prije cu ja dobit odgovore ako pisem u glas koncila!Dajte se malo trgnite ljudi!Imas li tko kakav savjet glede gnojidbe oraha?Koje gnojivo uzeti i koliko daleko se baca oko drveta?Hvala ako se netko javi!

što se tiče gnojenja kakav ti je sastav tla? To moraš znati za početak ako je sve u redu šibaj ga 2-3 puta preko lista i to je to
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

slavonac34

Novi član
Tu od
8 Stu 2014
Poruka
15
Ne znam kakav mi je sastav tla!Ja sam mislio baciti umjetnog gnojiva sedam20 30 oko 100kg dal bi to bilo dobro ili ima tko bolji savjet?Zanima me ova bolest mojih oraha ima li netko iskustva sa slicnim da mi kaze sto bi to bilo da znam ljeciti!?Hvala vam!
 

spyder

Član
Tu od
18 Ruj 2008
Poruka
325
Ne znam kakav mi je sastav tla!Ja sam mislio baciti umjetnog gnojiva sedam20 30 oko 100kg dal bi to bilo dobro ili ima tko bolji savjet?Zanima me ova bolest mojih oraha ima li netko iskustva sa slicnim da mi kaze sto bi to bilo da znam ljeciti!?Hvala vam!

bez ljutnje ali zašto bi bacao nešto za što nemaš pojma hoće li naštetiti ili dobro donijeti vočki, naprvi fino pedološku analizu pa češ vidjet
 

slavonac34

Novi član
Tu od
8 Stu 2014
Poruka
15
Nisam bas nesto upoznat sa gnojivima ali citajuci literaturu dosao sam do podatka da za postizanje visokog prinosa po hektaru treba unositi 120do150kg dusika,50do60 fosfora,200do250 kalija!Koliko kosta analiza tla?Mislim ja sam tu da naucim stogod od iskusnijih oraholjubaca tako da mi vas savjet u svakom pogledu dobro dodje.
 
Na vrh