• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Bob

Brad1

Iskusan lik
Tu od
24 Lip 2019
Poruka
636
Ako ima itko kakvih iskustva s proizvodnjom boba neka se uključi u raspravu.
 

Prilozi

  • 20220413_122652.jpg
    20220413_122652.jpg
    99.1 KB · Pregleda: 40
  • 20220413_122708.jpg
    20220413_122708.jpg
    119.9 KB · Pregleda: 39

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,680
Nemam iskustva, al izgleda zanimljivo. Negdi sam čak čital da neko nudi kooperaciju ili otkup, neznam sad točno, mislim da je na Agroklubu bil članak. Uglavnom, tema kao i kultura mislim da ima potencijala
 

Brad1

Iskusan lik
Tu od
24 Lip 2019
Poruka
636
Postoji ta neka "minimalna" cijena, ali bazira se na cijeni soje.
Zanimljiv je to zbog vremena sjetve u odnosu na soju, a i žetve. Pa bi se mogla ugurati još jedna kultura u godinu. Oni kažu da su prošle godine prinosi bili od 2,2T/ha do 6T/ha. Ja se nadam barem 5. haha
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,680
Koliko sam skužil, taj bob dođe "al pari" stočnom grašku (po vremenu sjetve/žetve i isto je proteinski usjev), a po napisanom ima veći prinos
 

Brad1

Iskusan lik
Tu od
24 Lip 2019
Poruka
636
Tako nekako. Samo sto stoji, dok grašak više leži. Ima dosta jaču stabljiku.
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,680
To mi se čini ko dodatni + kaj je stojeća biljka. Di si sjeme nabavil, ak se smije znati?
 

Marko1986

Dobro znana faca
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
788
Ja nemam iskustva sa stocnim bobom, ali ovaj koji posadimo za konzumaciju prvi nastrada od lisnih usiju. U biti kao da privlaci na sebe lisne usi, ocito ga obozavaju. Zna biti potpuno crn od najezde.
On sigurno ima krupno zrno pa pretpostavljam da kkd kombajniranja ima puno loma? Kad stigne za kombajniranje? Jel njega treba termicki obraditi prije nego ide u stocnu hranu?
 
Posljednje uređivanje:
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
A na 70 je radi kultiviranja ili neki drugi razlog?
Da, mada zbog nemogućnosti postizanja norme iz jednog prohoda, ima jedno 30% gdje nije 100% pogođen red, ali malo ću smanjiti zahvat i peglaj. Najviše zbog prihrane.

Za korove se ne sekiram preveć jer sam išao sa Sencorom prije nicanja koji i dalje drma plus sada u splitu sa Corumom, kasnije se još može pokupiti s Basagranom ako baš bude neka najezda, ali za 5 dana idem opet sa Corumom drugu dozu i to bi trebalo manje više očistiti sve.

Ja nemam iskustva sa stocnim bobom, ali ovaj koji posadimo za konzumaciju prvi nastrada od lisnih usiju. U biti kao da privlaci na sebe lisne usi, ocito ga obozavaju. Zna biti potpuno crn od najezde.
On sigurno ima krupno zrno pa pretpostavljam da kkd kombajniranja ima puno loma? Kad stigne za kombajniranje? Jel njega treba termicki obraditi prije nego ide u stocnu hranu?
Ovaj je za ljudsku ishranu.
Znam samo da ga napada šarenjak kao i soju, manje više dijele ptetnike i bolesti pa je tako i manje više sve copy paste, osim sjetve i žetve, sjetva ozimog ide o 11 mjesecu, a jari 1 - 2 kada se uhvati cajt i uvjeti. Skida se u 7 mjesecu pa izbjegne sušu i visoke temp. koje na soji spaljuju cvijetove, a pogodno je onda i za pripremu za žitarice jer imaš vremena za kvalitetnu obradu.
Malo je krupnije od graha, a vrši se kao soja, o lomu još ništa ne znam, jer će ovo biti prva godina.
 

N6ia6

Član
Tu od
25 Lip 2015
Poruka
139
Nemate problema s usima?Ja sam posadio malo na vrt za probu pa su ga svog napale.
 

Najnoviji postovi

Na vrh