• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zetor mjenjač

Marko7711

Novi član
Tu od
5 Velj 2024
Poruka
17
Pozdrav forumaši imam jedan problem sa mjenjačem pa ako je netko slično imao da mi pomogne
Radi se o tome da u 5 brzini mala rucica od brzih i sporih ima vibracije, a i kao da se nešto čuje malo u mjenjaču...
 

mika

Iskusan lik
Tu od
22 Ožu 2011
Poruka
1,712
Sasvim normalna pojava na Zetoru kad podrobi ležaje u spojničkoj i mjenjačkoj osovini. Ništ strašno, na tri dijela s njim i to bu to......:)
 

Marko7711

Novi član
Tu od
5 Velj 2024
Poruka
17
Sasvim normalna pojava na Zetoru kad podrobi ležaje u spojničkoj i mjenjačkoj osovini. Ništ strašno, na tri dijela s njim i to bu to......:)
Zanimljivo je to što samo u 5 brzini se to događa, ta vibracija ručice za brze i spore,u ostalim briznama normalno stoji. A i sumnjao sam odmah na ležaj spojničke
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,047
Da, zanimljivo jer 5 je direktna pa bi ukopčanost 5 brzine trebalo "pobrati" luft od podrobljenog ležaja između gornje i spojničke osovine.
Nije ti nikakav problem poklopac diči i pajser malo prošetati pa bumo i mi pametniji, ali i ja isto sumnjam na taj problem.
 

Marko7711

Novi član
Tu od
5 Velj 2024
Poruka
17
A ti ne smije biti ni malo lufta,znaci ne smije se ni malo mrdati taj gornji sklop
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,047
Kad je ispravan ne, ako je desetinku, dve to je ispravno.
 

4340

Dobro znana faca
Tu od
2 Ožu 2018
Poruka
377
Zanimljivo zašto samo u petoj brzini. A kako je u sporim brzinama? Jel ima kakve promjene kad dodaš i oduzmeš gas ???
 

Prilozi

  • IMG_20231218_140102.jpg
    IMG_20231218_140102.jpg
    48.1 KB · Pregleda: 28
  • IMG_20231218_140047.jpg
    IMG_20231218_140047.jpg
    43.1 KB · Pregleda: 28
  • IMG_20231218_140056.jpg
    IMG_20231218_140056.jpg
    36.1 KB · Pregleda: 28

Marko7711

Novi član
Tu od
5 Velj 2024
Poruka
17
Pa kad dam i oduzmem gas onda ta rucica napravi vibracije ali samo 5 brzini

Znam da je 5 brzina direktna sa spojničkom osovinom, možda zato ima vibracije samo u 5 brizni
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Marko7711

Novi član
Tu od
5 Velj 2024
Poruka
17
Da, zanimljivo jer 5 je direktna pa bi ukopčanost 5 brzine trebalo "pobrati" luft od podrobljenog ležaja između gornje i spojničke osovine.
Nije ti nikakav problem poklopac diči i pajser malo prošetati pa bumo i mi pametniji, ali i ja isto sumnjam na taj problem.
Prijatelju jel bi mogao ja izmjeriti gornju osovinu sklopa mikro metrom i napraviti piksnu u spojickoj po mjeri. Ili to mora sve dolje na obradu kod tokara.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,047
Kak buš izmjeril dok ne rastaviš?
A i gornja osovina nije ravnomjerno pojeđena.... na tri djela i u tokara ako su ti nove osovine skupe
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,370
Nisam razumio jel da mu tokar pravi piksnu ili nove osovine, na šta se odnosi preporuka.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Marko7711

Novi član
Tu od
5 Velj 2024
Poruka
17
Nisam razumio jel da mu tokar pravi piksnu ili nove osovine, na šta se odnosi preporuka.
Ma na piksnu sam mislio, osovine samo otokariti i to je to

Kak buš izmjeril dok ne rastaviš?
A i gornja osovina nije ravnomjerno pojeđena.... na tri djela i u tokara ako su ti nove osovine skupe
Pa skinio bi spojničku osovinu i onaj dekli i tu je gore osovina gornjeg sklopa, mirko metrom izmjerio taj dio gdje ide u spojničku i napravio po tome piksnu koja ide u spojnicku
Nisu skupe osovine nego više nema kvalitete...
 

mika

Iskusan lik
Tu od
22 Ožu 2011
Poruka
1,712
Ma na piksnu sam mislio, osovine samo otokariti i to je to
Ako nije pojelo osovinu do kraja nebuš to tokaril, samo brušenje. Ako su zubi dobri i ako nije preduboko pojedeno obrusit mjenjačku osovinu i navuči IR čahuru gore,a u spojničku igličasti ležaj sa vanjskom košuljicom ili piksa.
 

Marko7711

Novi član
Tu od
5 Velj 2024
Poruka
17
Neznam nekako mi je piksna jača, taj igličasti ležaj mi je prejadan, a i prije 15 god kad sam mijenjao zupčanike 3 i 4 brzine onda sam tu piksnu napravio na spojničkoj osovini... Ovaj tjedan planiram rastaviti ga na pola pa izvući tu spojničku u onda ću vidjeti šta je...


Tu im je svima najslabija točka i neznam kako je riješiti da više ne bude problema. Igličasti ležaj je dobar ali je ovdje premali. A opet piksna nikada nemoze raditi kao ležaj. Neznam kako bi bilo trajno riješenje za to.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,047
Nisam razumio jel da mu tokar pravi piksnu ili nove osovine, na šta se odnosi preporuka.
To baš i ne može svaki tokar napraviti.
Piksu, kaj baš i nje bog zna kaj ili navuči gore IR čahuru kak je i ovdje napravljeno kaj isto baš i nije sreča, osobito na gornjoj osovini. Vozi ali.... puno ovisi i o tokarskom umječu ugradnje.



 

Marko7711

Novi član
Tu od
5 Velj 2024
Poruka
17
Kvar riješen

Bilo lufta na ležaju spojničke osovine i na piksni u spojničkoj osovine

Ležaj je išao novi kao i piksna koja je išla za 2 desete manja

Nema više nikakvog lupanja i šalta se daleko mekše nego što je bio. Što se tiče piksne, nisam vadio mjenjačku osovinu nego sam pravio piksnu dok nisam imao lufta na istoj osovini, s tim da sam išao po desetu više i eto došao sam na 2 desete i nije bilo lufta...
 

Najnoviji postovi

Na vrh