• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zatvaranje zimske brazde

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Institut kaže:
Vidim da nitko ne koristi rotodrljacu za zatvaranje brazde, zakaj???
zato kaj je to presporo i nije to to..
zatvaranje zimske brazde ili "blanjanje" je najpliči zahavt u tlu 3-5cm kojim se tlo ravna,smanjuje se evaporacija kaj je najbitnije... a s rotodrljačom ak nejdeš 10-15cm nisi nikaj napravio ;)
 
B

Bobo

Guest
Rotodrljaca je spora, malog zahvata, a samim time je to velika potrosnja goriva... drljaca ili greda to najbolje rade...
 

Institut

Član
Tu od
18 Sij 2009
Poruka
158
Bobo kaže:
Rotodrljaca je spora, malog zahvata, a samim time je to velika potrosnja goriva... drljaca ili greda to najbolje rade...

Znaci moram razmisliti o upotrebi rotodrljace. Ma ustvari ja koristim rotodrljacu umjesto sjetvospremaca za predsjetvenu pripremu tla za zitarice, uljarice, krmno bilje ustvari sve sto sijem i pokazala se ok za sada :scratch :scratch
 
B

Bobo

Guest
Za predsjetvenu pripremu je rotodrljaca majka majki i tu nema govora, bar dok ne izmisle nesto bolje...

Ali za zatvaraje zimske brazde... nikakvog smisla tu rotodrljaca nema, jer brazdu dok zatvoris sad u 2. 3. mjesecu, i do sjetve ce proci vremena i vremena, ako duboko usitnis rotodrljacom, kisa zalupa napravi se pokorica, i opet ponavljaj posao... ovako podrljas,poravnas malo i to je sva mudrost.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Bobo kaže:
Za predsjetvenu pripremu je rotodrljaca majka majki i tu nema govora, bar dok ne izmisle nesto bolje...
Da ne zamjeriši Bobo, meni se ipak više sviđa sjetvospremać. Da je kako tvrdo, najprije jednom u zatvaranje brazde i onda jednom pred sjetvu i sij što ti god odgovara. Nema te zemlje koju neću tako srediti.
Druga stvar je ujesen, ali i tu idem samo sjetvospremać osim ako se ne radi o kukuruzincu, pa ga više vadiš van. Rotodrljaća zahtjeva jači traktor i više goriva.
 
B

Bobo

Guest
I meni se vise svidja sjetvospremac, ali je covjek pitao za rotodrljacu i dajem mu primjer gdje je bolje koristiti rotordljacu.

I ja radim sa sjetvospremacem i ispadne mi super priprema, ali na tezim tlima, uvjek bih dao rotodrljaci prednost.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Sjetvospremač je dobar za kulturu koje se ne siju/sade duboko...ja ga koristim na kukuruz,pšenicu a za trave idem rotodrljačom...ako imaš dobar sjetvospremač napraviš dobar posao i prije siu gotov.
 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,902
Marko,Marko ve si me pretekel ja idem zutra isto u zatvaranje brazde,ali sa zetorom 6320
imam pitanje:danas sam pripremao sa rotodrljačom za grašak pa kamo da stavim slike?
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
MATIJA CASE kaže:
Marko,Marko ve si me pretekel ja idem zutra isto u zatvaranje brazde,ali sa zetorom 6320
imam pitanje:danas sam pripremao sa rotodrljačom za grašak pa kamo da stavim slike?
A čuj treba polako i to radit...
Kupio si Zekana :?:
Tema rotodrljače :D
 

gmiža

Član
Tu od
19 Kol 2007
Poruka
410
Marko, kakva je to naprava, si to patentiral!
Prvi put vidim takvo nešto, su to šine od pruge?
 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,902
nisam kupio nego sam ga posudio od bratića,sutra mu moj tata ide po tanjurače nove on nema čas jer se bavi sa cvječarstvom pa tak znaš kak to ide?
pa bumo sa njegovim rasturali
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
gmiža kaže:
Marko, kakva je to naprava, si to patentiral!
Prvi put vidim takvo nešto, su to šine od pruge?
Po našim se ti to zove greda..
Služi kao što i sam vidiš za zatvarnje brazde..Šine su od tračnica kako si i sam rekao
 
M

MaliBrko

Guest
Ajd da se i ja nadovežem na temu.
Ja osobno ne zatvaram brazdu jer ak kiša padne i malo zatuče NEMA SJETVE!
Al vidim da imate lijepo rahlo tlo, nije kao kod mene gdje konji na traktoru krepavaju kad oreš.
 

vedrankc

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2007
Poruka
1,195
MaliBrko kaže:
Ajd da se i ja nadovežem na temu.
Ja osobno ne zatvaram brazdu jer ak kiša padne i malo zatuče NEMA SJETVE!
Al vidim da imate lijepo rahlo tlo, nije kao kod mene gdje konji na traktoru krepavaju kad oreš.
Tako i ja, neke zemlje je dobro sad pretanjurati, a neke ovako zatvoriti. Kum je prošle godine zatvorio tako brazdu na teškoj zemlji, i kad je trebalo sijati "ubili" su rototiler, rotodrljaču i traktor i svejedno su bile grude, pa je nastala suša i nije 50% kukuruza niknulo.
 
J

jokapz

Guest
da nastavim temu.... dva dana je išo ko zmaj al stao je i on.... ;)
Al Zeko sve probleme riješava!!!

 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,902
evo i ja danas poslije škole bio u akciji
ta zemlja mi je najbolje tvrda i najkasnije orana i još je dobro ispalo

 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,580
Komšija preko puta njive je danas zatvarao zimsku brazdu sa Massey Fergusonom 375:
3OPI5z0cW4MwXnsC.v.jpg
 

Najnoviji postovi

Na vrh