• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zastita od divljaci

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
Re: Izgižene voćke

Kontam kaže:
Možeš sve spasiti da su i totalno izgrizene u krug. Samo se onda rade premosnice i naneseš vosak.
probao tako i nakon dvije godine izvadio
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: Izgižene voćke

E onde ne može :) Evo odgovora iz prve ruke iz prakse, batali knjigu.
 
S

spoofy

Guest
Re: Izgižene voćke

Kontam kaže:
Možeš sve spasiti da su i totalno izgrizene u krug. Samo se onda rade premosnice i naneseš vosak.
Od cega se rade premosnice? Mozda bi ipak probao.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: Izgižene voćke

zec006m.jpg


Evo opisan postupak, samo nemoj ići samo sa jednom premosnicom nego napravi dvije tri.
 
S

spoofy

Guest
Re: Izgižene voćke

Zahvaljujem ali mislim da ipak neče ići. Previše je to pola metra a i nemam što staviti za premosnice. To su skroz mlade voćke, dvije godine svega od sadnje.
 

Dydy

Član
Tu od
6 Tra 2009
Poruka
306
Re: Izgižene voćke

Eto ja nisam ekspert u vocarstvu ali iz iskusio sam slican problem pa ti mogu dobronamjerno savjetovati da iskopas ostecene vocke i posadisa nove i to cim prije , lijecenjem bi mozda i mogao spasiti te vocke ali ces cekati narednih tri cetiri godine da krenu normalno rasti i razvijati se stoga uzmi dobre sadnice pa ces brati jabuku za tri godine !
PS : i ne zaboravi ubuduce vocke okreciti ujesen zivim krecom to ti je najsigurnija zastita za stablo .
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Re: Izgižene voćke

Možda ja pomognem. Jeftino i jednostavno rješenje su plastične mrežice koje navučeš na stablo , akoštaju oko 2-3 kn po metru.
A što se tiće oglodanih vočki, ako su totalno oglodane onda sve ispočetka a,
ako nisu, pretpostavljam da se radi o kalemljenim vočkama.
Dakle ako su kalemljene i nisu potpuno oglodane več su recimo nekoliko cm iznad kalema nedirnute, onda ih zasad samo rane zamažite voskom (može i kiseli silikon). i sačekajte prolječe.
Na prolječe kad krene pupanje te vočke odrežite na najvišem mjestu ispod ozljede i opet premažite voskom.
Bilo bi dobro i malo pognojiti vočku, i u pravilu vočka bi trebala ponovno potjerati iz spavajučih pupova.
Rast če brzo i nekoliko mladica i tamo negdje u 6mj višak mladica uklonite i ostavite jednu koju opet možete kad dosegne visinu od cca 1m skratiti vrh da se razgrana i formira krošnju.
Ovo u pravilu gotovo uvijek uspijeva a ako je vočka mlađa čak rastom nadoknadi izgubljeno.

A što se tiće toga ako vočke nisu kalemljene, onda to može uspijeti i kad su vočke gotovo do zemlje oglodane.
 
J

JIRI

Guest
Re: šteta i zaštita mladih voćaka od divljači (srndaća i zečeva)

užegla svinjska mast!! meni se pokazala jako korisnom
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: šteta i zaštita mladih voćaka od divljači (srndaća i zečeva)

Što je najbolje za primamljivanje zajeca u zamku? A da nisu mladice, no ako treba budem i to stavio.
 
A

atomizer

Guest
Re: šteta i zaštita mladih voćaka od divljači (srndaća i zečeva)

kolega DEP ako imaš manji voćnjak ne trebaju ti cijevi več to malo vočki premaži dobro svinjskom masti ili ribljem uljem i nečeš imat frke.možeš i dva jaja na litar vode razmutit i time prskat.za malo vočaka ne treba ti nikakva cijev jer ionako kad je debeo snjeg zeko se propne i ogloda ti iznad cijevi sve.ide obično u jutarnjim satima tj svitanje kad je kora snjega dovoljno tvrda i smrznuta da po njoj hoda i samim time ne propada(lakše hoda) i dobije na visini.
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,842
Re: šteta i zaštita mladih voćaka od divljači (srndaća i zečeva)

Meni se svinjska mast pokazala dobrom, ne grizu više, a premazao sam prošlu godinu još pa se zadržalo, nisam svako stablo nego svako treće, četvrto, međutim čini se da ga odbija miris pa ne dira ni ove premazane, a srne također izbjegavaju.
 
A

atomizer

Guest
Re: šteta i zaštita mladih voćaka od divljači (srndaća i zečeva)

radi se o vrlo jednostavnoj stvari! znamo da zec spada u biljojede u hranidbenom lancu.tako kad osjeti da ima prisustvo nešto animalnog porijekla na namirnici koju inače jede on ju neče pojesti.
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,100
Re: Izgižene voćke

A mozda bi se sa nagrtanjem potaknio rast nove mladice,bilo podloge ili plemke?
Mislim da bi to uspjelo....
 
D

DEP953

Guest
Re: Izgižene voćke

Ja sam ove zime voćkice zaštitio polipropilenskim štitnicima za sadnice koje upotrebljavaju i hrvatske šume za svoje sadnice. Nešto pametnije i jednostavnije odavno nisam nabavio a najezda zečeva je prošla bez štete. Interesantno je da su to navodno ekološki proizvodi koji se sami razgrade nakon 3 do 4 godine i za to vrijeme se ne uklanjaju. :D Preporučam svima.
 

baba

Aktivni član
Tu od
5 Pro 2008
Poruka
255
Re: Izgižene voćke

zanimljiv proizvod, kažu na netu za tubex da su u pokusima hr šuma, voćke zaštićene njime imale veći porast u odnosu na one bez....koliko kn/kom? koja visina? tko prodaje?
 
D

DEP953

Guest
Re: Izgižene voćke

baba kaže:
zanimljiv proizvod, kažu na netu za tubex da su u pokusima hr šuma, voćke zaštićene njime imale veći porast u odnosu na one bez....koliko kn/kom? koja visina? tko prodaje?

Štitnike sam kupio preko interneta. Ono što pišu o boljem rastu i slično to ću tek vidjeti, ali za sada zečevi me više ne brinu.Odlična su zaštita i jednostavno ih je postaviti. Možeš se informirati na www.ekoprodis.hr gdje sam ih i ja otkrio. :D
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,842
Re: Izgižene voćke

A čime protiv miševa, kad snijeg padne oni ispod rade posao.
 
A

atomizer

Guest
Re: Izgižene voćke

gustavo u jesen truješ voluharice tako da im zatrovane mamke stavljaš u rupe i zatvoriš rupu tako da ju nogom zagaziš.ako štetnika ima i u prolječe ti samo opet sve to ponovi.imaš gotove mamke a još se negdje može nabaviti facirona pa ga pomješaj 1dcl na 3kg pšenice.u svaku rupu dodaj po jednu žlicu i zatvori rupu tako da nogom utisneš otvor.eto i to je to.nečeš ih se nikada apsolutno rješiti ali svedeš ih na prihvatljivi nivo populacije.problem je ako oko tebe ima zapuštenih parcela pa ih tamo bude i sele se kod tebe.
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Re: Izgižene voćke

pa faciron se još može naći.
a što se tiće toga da se stavi žličica u svaku rupu i zagazi :scratch
jedne godine kod nas suša , a najezda voluharica ( ide jedno s drugim)
rupa sam imao 2-3 po m2
nakon 2 sata posla (teškog) napravio jedan red i popizdio i otišao kući
zemlja tvrda nemožeš je zagazit a otrova potrošio kantu od jupola

i onda sam kao prof.Baltazar razmišljao i razmišljao i :mrgreen: i sjetio se (a možda i nije moj izum)
Otišao sam u elektro-trgovinu i kupio PVC cijevi rebraste fi 40-50 mm koštaju 2-3kn metar
narežem ih lagano nožem na dužinu od cca 15cm i lagano s njom nagrabim otrova (faciron+šrot) koliko stane a da se ne rasipa (žličica)
I onda samo pičim.
Svaki drugi red i svaka druga vočka, tako da ako je razmak 5x4 sadnicama ispada da gdje god da se miš nalazi ima max 4-5m do otrova tj. ako se baš nađe u sredini ima oko 6m ali do sve četiri cijevi.
moja je računica ta za 1Ha šljiva cca 450 kom sadnica potrošim nekih 130 cijevi x15 cm je cca 20 m cijevi x cca 3kn to je po hektaru 60 kn.
da ih se postavi potrebno je cca jedan sat po hektaru i zgodno ih je kontrolirati,dok god oni jedu ja ponovo stavljam
mogu se lako i seliti a i dosta traju,žute ( crvene) su boje i lako se vide a ptice i divljč nemogu do otrova
 
Na vrh