• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Za veterinare i nas amatere

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
jedno pitanje za strucnjake i veterinare
kupili smo telad i nakon jedno 20tak dana primjetili smo da je u jednog pupak oteko,
dal je se kome to desavalo

daj mu susterpena (neznam kolko je teško ali piše ti kolko ide po kili) tri dana ga cepi i moralo bi prejti
 

bole1994

Član
Tu od
16 Lis 2011
Poruka
279
daj mu susterpena (neznam kolko je teško ali piše ti kolko ide po kili) tri dana ga cepi i moralo bi prejti

davali smo mu sustapen 8 kubika,5 dana i nije proslo sad odmara jedno 2-3 dana i kao da je se opet pocelo povecavat
i kad se pipa boli ga i potvrdo je
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
davali smo mu sustapen 8 kubika,5 dana i nije proslo sad odmara jedno 2-3 dana i kao da je se opet pocelo povecavat
i kad se pipa boli ga i potvrdo je

maži mu onda sa resorbens masti i bude mu precurelo, kad precuri zaspricač sa dermosprejom i mora prejti
 

anđelko

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
172
Ja sam znal s noktom strgati krastu i procurio bi gnoj i bilo je dobro.Normalno špricati sprejem za rane ili zaliti jodom nakon što se otvori krasta.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
@bole:Kolike je veličine to oteknuće na pupku?Da li je moguće oteklinu potisnuti bar malo u trbušnu šupljinu?
 

bole1994

Član
Tu od
16 Lis 2011
Poruka
279
@bole:Kolike je veličine to oteknuće na pupku?Da li je moguće oteklinu potisnuti bar malo u trbušnu šupljinu?

velicine je kao malo veca jabuka
a nisam probavo dal moze u trbusnu duplju posto ga boli
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Pazi da nije kila(hernija),jer ako je unutra crijevo,i ako se upali tele ti može lako uginut.Vrlo vjerojatno se radi o omentumu(trbušna maramica),ako je uopće hernija.

Ako se još povećava nakon toliko dana to nije dobro.Zovi veterinara dok je još vrijeme.
 

bole1994

Član
Tu od
16 Lis 2011
Poruka
279
Pazi da nije kila(hernija),jer ako je unutra crijevo,i ako se upali tele ti može lako uginut.Vrlo vjerojatno se radi o omentumu(trbušna maramica),ako je uopće hernija.

Ako se još povećava nakon toliko dana to nije dobro.Zovi veterinara dok je još vrijeme.

pa i mi se bojimo da nije kila,al zvali smo veterinara doce sutra ili prekosutra
 

bole1994

Član
Tu od
16 Lis 2011
Poruka
279
eo bio je juce veterinar i prvo je pipo i rekao je da nije kila,i zabio je iglu od inekcije i ispustio gnoj,i opet ce kaze u ponediljak
i da vas jos nesto pitam imatel kaki recept protiv duvanja telati,imamo jednog malo malo pa se naduva
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
dali to malo tele jede prekrupu ,ako jede daj mu prokuhane zobi i bude pomoglo
 

dane

Član
Tu od
29 Lip 2008
Poruka
342
jeli netko proba vršiti pregled krava za steonost i kakva su iskustva, ja sam išao probati ali nije to baš tako lako kako se čini kao što je bilo prikazano na yutubu treba tu dosta prakse bilo bi puno lakše kad bi pokraj bio netko stručan da te vodi.
 
M

MOCO

Guest
ja se spremam,al treba mi netko da stoji pored krave da me ne "baca" okolo.
Što ti je bio največi problem kad si krenuo u pregled?
 

dane

Član
Tu od
29 Lip 2008
Poruka
342
ja se spremam,al treba mi netko da stoji pored krave da me ne "baca" okolo.
Što ti je bio največi problem kad si krenuo u pregled?

kad gurneš ruku u nju ona se umiri ali je dobro da je netko pridrži.
a problem je to kad sam gurno ruku unutra neznam što pipam, kad bi netko bio pokraj tebe stručan da te vodi i objašnjava što radiš bilo bi puno lakše i treba prakse ja sam pričo sa svojim veterinarom obećo je da će mi pokazati pregled na steonost i na vođenje a i on mi veli da samo moram ruku gurat unutra da se stekne osjećaj
 
M

MOCO

Guest
Ako ti sad nije napiren, uzmi digestan i razmuti ga u toplom mlijeku i daj mu da popije.Nemoj ga zayebavat i zaljevat flašom,šlaufom i te budalaštine, daj mu to iz ampera popit će sam ako je toplo!
http://www.veterina.hr/default.aspx?id=55&pid=86

Mora jesti puno grubog sijena, kad se baš napiri daj mu da popije 1l toplog mlijeka sa 3-5dl ulja! ja bih ga hranio samo sijenom,malo grubljim i šrotom (grublje mljevenim).
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
u mene se krava otelila 2 dana ranije i naravno tele je popilo kolostrum i posle toga mi je slabo dojilo i 6 dan nikak nije htjelo zovnem veterinara telac imo povecanu temperaturu i napuhan stomak veterinar odma bde vitamin penicilin i jos neki antibiotik telac nakon 2 sata normalan. Znaci sa teladima se nemojte igrat kaze veterinar ako je tele bolesno u prvih 10 dana zivota i na vrijeme mu se ne daju lijekovi 90% ce uginut jer tele ne smije bit bolesno u tih 10 dana a najcesce se bolest javlja ako je tele ranije oteljeno i nije moglo da se bi stvori imuni sistem . A sta mislite da mi sami sebi nabavimo nekihlijekova bil mi to smjeli davat sami recimo penicilin vitamine tabete za vitamin i to
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Tako je moco,slažem se s tobom.Po meni greška je u silaži i koncentratu.Vjerojatno mu se svidjelo više nego sijeno,pa nije imao voluminoze u buragu da ga podraži na preživanje,a i da održi optimalan omjer bakterija,pa je došlo do acidoze i posljedične atonije buraga,a onda i do napuhavanja.
Felix:vitamine možeš slobodo sam dati,ali samo se drži upute.Antibiotike ni mnogi veterinari ne apliciraju kako bi trebali i to je kriminalna greška,pa ti ne bi preporučio.Možeš si napraviti veliko zlo,stvoriti soj bakterija koje više nećeš moć ničime ubiti,a od njih i sam možeš otegnut papke,ne odmah,ali dok bi ti pao imunitet.
 

Najnoviji postovi

Na vrh