• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lješnjaka - kako započeti?

denisvalesic

Član
Tu od
24 Svi 2016
Poruka
122
Evo da se i ja ukljucim na jesen zelim posaditi 400 ljesnjaka i u toj cijeloj prici naj vise se brinem gdje nabaviti i kako raspoznati dobre sadnice dvogodisnje jer neznam kako dvogodisnja sadnica treba izgledati kod par ponuda sadnice su debljine 3 mm male sibe i zato sumljam u njih molim pomoc i vasa iskustva.
 
Posljednje uređivanje:

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Što se tiče sadnica, oduvijek je bilo nepisano pravilo da ako je velika potražnja za njima, prodaje se sve i svašta pod sve i svašta. Ljudi nebi htjeli prepustiti kupca i priliku da prodaju i da sačekaju godinu i odnjuguju to kako treba...
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
isprika na pogrešci ODNJEGUJU, (utrnuli mi prsti od dugog nepisanja na forumu)
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
isprika na pogrešci ODNJEGUJU, (utrnuli mi prsti od dugog nepisanja na forumu)

Ono, i nije ti to bas za neku pohvalu,,,
c015.gif
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Evo da se i ja ukljucim na jesen zelim posaditi 400 ljesnjaka i u toj cijeloj prici naj vise se brinem gdje nabaviti i kako raspoznati dobre sadnice dvogodisnje jer neznam kako dvogodisnja sadnica treba izgledati kod par ponuda sadnice su debljine 3 mm male sibe i zato sumljam u njih molim pomoc i vasa iskustva.

Vidio si te sadnice sad ili prije?

O sadnicama bi se dalo na dugo i na siroko razvezati pricu,,,,
Ako su trenutno sadnice "male sibe" duze od 60 cm to bi "mogle" do jeseni biti jako kvalitetne sadnice,,,

Prije nego li pocnemo o sadnicama reci ti meni momak jesi ti odlucio u koji ces uzgojni oblik formirati svoj nasad jer u ovom trenutku je to vaznije od same velicine sadnica,,,
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
A tako ti je to u lješnjaku, misliš posadiš pokosiš par puta i čekaš da ubereš, prodaš i provedeš se, a onda druga priča - stvarna: taman završiš jedno već ćeka drugo, još nisi to odradio već čekaju druga dva tri posla oko tog lješnjaka i nikad kraja...al šta je tu je...dočekali smo urode, prošli svaša i jesmo li zadovoljni što smo ušli u tu priču? Nadam se da jesmo..!
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Buduci da me ove godine dotuko mraz i entuzijazam je splasnuo,,,

radi se i jos uvijek je kod mene sve picikato ali nikako kapitalizirati onako kako ja to ocekujem,,,
ovo je trebala po svemu biti godina za pamcenje i bit ce ali ne po dobru,,,

jesenas bi mogo svaki drugi red da se sijece, zatvorilo se gotovo do kraja,,,
 
Posljednje uređivanje:

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Daj ubaci koju sliku da vidimo ti si vješt u toj tehnici sa slikama.
Mi smo ove zime odradili drastičnu rezidbu i podigli krošnje prema gore jer je isto bio problem sa prolazom mehanizacije, pa će se sigurno to odraziti na količinu ploda kod berbe, a što se mraza tiče, jeste bilo opako, orasi su otišli 100% u nepovrat, a za lješnjak ono što je na brdu nije dotaklo, a ovo dolje je dobilo ali ja još ne vidim koliko, zastala je cijela vegetacija nakon tog mraza za 15 dana sigurno. Mislim da će se kroz 7-10 dana moći točnije procijeniti šteta od mraza. To ti je u poljoprivredi tako, treba odraditi 5 godina da jedna ispadne kako treba i po količini i po cijeni tj. zaradi. Jedne godine, suša, druge neprestane kiše, treće mraz, četvrta treba odraditi za tu petu i :(y):
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Ako si mislila na slike mojeg stradavanja postavit cu ih nekoliko iako ovo nije tema za njih,,,











Iako kamera nemoze sve plodove obuhvatitit 90% obiljezenih plodova vec je otpalo,,,
kod atomiziranja kao da je jesen koliko toga otpadalo,,,
strahota za gledat,,,
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Ovdje bi bilo lijepog roda da nije bilo mraza. Vidjet ćemo što nas još sve neće snaći do berbe. Treba osigurati sve pa kako bude.
 

denisvalesic

Član
Tu od
24 Svi 2016
Poruka
122
Idem na uzgoj stabla ma nisam ja rekao da od sadnica trazim drugu godinu vec imam rod . znam ja da tu treba puno rada. Govorim o tome da sam ja lani uzeo nekih 70 sadnica cisto da krenem i da vidim kako ce to ici pa sad kad vidim sta sam kupijo mislim da to nece narasti jos10 godina. Zato me strah za ovu godinu jer idem za mene na vecu kolicinu 400 kom. Volio bih da podjelite svoja iskustva i da mozda date neke savjete pa mozda i preporuku.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Ovo su bile moje dvogodisnje za kcerkin novi nasad,,,
oko 150 probranih,,,

2gxip3m.jpg
 

denisvalesic

Član
Tu od
24 Svi 2016
Poruka
122
Ma ove izgledaju super ja mislim da je to to . volio bih i ja kupiti takve jer mislim da su kvalitetne. Ako znaš gdje bude cujemo se.
 

sana12

Član
Tu od
28 Velj 2015
Poruka
48
Evo da se i ja ukljucim na jesen zelim posaditi 400 ljesnjaka i u toj cijeloj prici naj vise se brinem gdje nabaviti i kako raspoznati dobre sadnice dvogodisnje jer neznam kako dvogodisnja sadnica treba izgledati kod par ponuda sadnice su debljine 3 mm male sibe i zato sumljam u njih molim pomoc i vasa iskustva.

Ako je šiba i ima vrlo malo korijena, tada je jednogodišnja, a ako ima lijepo razvijen korijen, što bi se reklo puna šaka, tada je dvogodišnja! Imate na njuškalu pa malo usporedite.
 

denisvalesic

Član
Tu od
24 Svi 2016
Poruka
122
BUDEM ja uslikao svoje što sam na jesen posadio baš me zanima komentar ove vaše izgledaju OK. dali će za jesen biti na prodaju . cijena čujemo se.
 

zelko12

Novi član
Tu od
28 Ruj 2015
Poruka
16
trenutno stanje mojih sadnica

Z17HSZ.jpg
[/IMG][/IMG]
Mozete mi opisati kako da dobijem sadnice ? jesenas sam posadio 450 sadnica da smanjim troskove
citao sam izdancima i izbojima iz zemlje
Hvala

Poslano sa mog LG-D802 koristeći Tapatalk
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Kak se kod lijeske uzgoje sadnice? Jel slično kao kod oraha?
Bilo bi lijepo kad bi netko opisal postupak.
 

lichan

Član
Tu od
18 Ruj 2013
Poruka
43
Sadnice se dobiju da se izdanci koji rastu uz lješnjak i imaju žile isčupaju i stave u školu da rastu i to je to. Oni iz ploda ne valjaju.
 

zelko12

Novi član
Tu od
28 Ruj 2015
Poruka
16
Sadnice se dobiju da se izdanci koji rastu uz lješnjak i imaju žile isčupaju i stave u školu da rastu i to je to. Oni iz ploda ne valjaju.
Kada se vade izdanci u kojem mjesecu dali ih stavljat u zemlju ili u pjesak (zasto ih stavljaju u pijesak ) čitao sam da se dobiju i iz grana sadnice- odrezes granu i ubodes u zemlju koliko je to dobro? Dali dodati kakav hormon rasta?
Hvala

Poslano sa mog LG-D802 koristeći Tapatalk
 
Na vrh