• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,067
Budući da sam u ekološkoj proizvodnji mogu koristiti samo sredstva koja su dozvoljena. Bakrom prskam cca 4 puta. Prvo u jesen ili rano proljeće (Cuprablau) i obično još 3 prskanja tijekom vegetacije. Koristio sam Champion WG, ali prošle godine sam nabavljao sredstva preko zadruge pa sam umjesto Championa dobio u zamjeni Neoram. Ali budući da smo u birtiji bolje bi bilo da to prebacimo u odgovarajuću temu makar se ja ovdje najljepše osjećam. :ppozdrav:

Koje količine bakra?
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,067
Bakar u koncentraciji 0,3% u vegetaciji.

A u mirovanju vegetacije?

Slab ti je cuperblau. On je 35g bakra na 100g sredstva. Nordox je 75g bakra na 100g sredstva.

I sad Pogledaj u ovakvim kišnim, usranim godinama kad oprskaš 0.3% s cuperblau ili 0.3% s nordoxom?


Evo ti za primjer na vinovoj lozi kako ide skaliranje

Screenshot_2024-01-25-20-08-31-203-edit_com.android.chrome.jpg
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,144
Nordox ne smijem koristiti jer nije na popisu kao eko sredstvo. Cuprablau stavljam u većem postotku. Champion ili Neoram se koristi kada je lišće pa su me savjetovali da ne smije biti veća koncentracija.
Hvala na savjetu.
 
  • Like
Reactions: H&S

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,067
Nordox ne smijem koristiti jer nije na popisu kao eko sredstvo.
Odakle ti to?

Bakar je element i kao takav je u svim oblicima dozvoljen u ekološkoj proizvodni. Isto kao i vapno. A to dokazuje i fis baza koje je jedina relevantna. I nordox je na popisu dozvoljenih sredstava u ekološkoj poljoprivredi

Screenshot_2024-01-25-20-19-05-213_com.android.chrome.jpg Screenshot_2024-01-25-20-19-21-985-edit_com.android.chrome.jpg
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,144
Do sada nije bio dozvoljen, Možda su ga sada ubacili. Baš budem pogledao da li je dozvoljen za lijesku.

Pogledao i koliko vidim da za lijesku i dalje nije dozvoljen.
 
  • Like
Reactions: H&S

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,067
Kolega, vidim da vas netko krivo informira. Bakar ne može imati, ne imati dopuštenje za neku kulturu. Bakar je element. I kao takav je dozvoljen u ekološkoj. Ja nordox uredno koristim i uredno prijavljujem od 2014. U pravilniku u ekološkoj proizvodnji je bakar dozvoljen u svim formama. Nebitno proizvođač. Pa pro eco ima bakar za kupiti koji uopće nema registraciju kao zaštitno sredstvo nego kao gnojivo.

Netko je poprilično pobrkao lončiće kad vam je objašnjavao..
Screenshot_2024-01-25-20-34-39-874_com.android.chrome.jpg
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,144
I savjetodavna i kontrolno tijelo mi je reklo isto-da mogu koristiti sredstva koja su dozvoljena za lijesku na fis tražilici. Tamo se Nordox nikada nije pojavljivao kao dozvoljen, pa ga nema ni sada.
Hvala još jedanput na savjetu.
Budući da se evidentira svaka kupovina zaštitnog sredstva nisam kupovao ništa drugo osim prije spomenutog.
Inače sam uvijek koristio Nordox za zaštitu jabuka i ostalog voća prije nego sam ušao u ekološku proizvodnju.
Poslati ću upit u kontrolno tijelo da vidim što će mi odgovoriti.
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,067
Dobro. Inspektorat je jedno, ekološka nadzorna je drugo. Možda su počeli i bakar po kulturama registrirati iako mi nije jasno zašto kad je bakar u zakonu dozvoljen u ekološkoj u svim oblicima.

Ali neću dati ruku u vatru da neće biti problema ako ga nema u fiš bazi za lijesku. Ja ga koristim u orahu i uredno ga prijavim.

Ali krivo smo otišli na specifična sredstva.

Poanta priče je da ti je bitno količina bakra. Znači nije isto 0.3% nordoxa, championa ili cuperblau.

Ovako bi išlo

0.3 nordox, 0.62 cuperblau, 0.375% champion.
 

H&S

Dobro znana faca
Tu od
2 Sij 2023
Poruka
417
Dobro lijeska kc govori. Nordox-om ne smijemo špricati ljesku koja je u eko proizvodnji.
A ti zorane89 si u pravu kada kažeš da je Nordox jači od....Cuprablau Z.
Osnovna pravila u rukovanju SZB kažu da se MORAJU poštivati doze ili % SZB u biljnoj proizvodnji.....jer nepoštivanjem navedenih doza može doći i do neželjene rezistencije štetnika ili gljivica na SZB koje se koristi sa povećanim koncentracijama, ( a uz tomože doći i do neželjenih učinaka fitotoksičnosti) , i iz godine u slijedeće godine imaš problem. Nešto slično kao i sa antibiotikom, dečki sami pikaju po blagu, nabave cjepivo, šprice i udri...pikaju i kad treba i kad netreba....( jer bolje dečki znaju od doktora veterinara) i šta se desi ...
I kad bi to tak funkcioniralo, onda bi jedan isti mehaničar radio motore na mopedu Tomos, na autu VW i na avionu Spitfire...:)
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,067
Eto sada hrvatske stvarnosti. U pravilniku piše da je bakar pomoćno sredstvo i kao takav je dozvoljen 2 kg čistog bakra po hektaru.

U nekom 49. Pravilniku piše da su dozvoljena samo sredstva u fis bazi. Za koju proizvođač mora platiti registraciju sredstva po kulturi. I Syngenta nije platila za lijesku i sad ti radi.

U pravilniku o ekološkoj je dozvoljen, u pravilniku o szb nije.

Samo u lijepoj našoj...



A dok npr u ostatku eu uopće nije registriran pod szb i dozvoljen je u slobodnoj prodaji i ekološkoj proizvodnji.

Screenshot_2024-01-26-13-39-04-340_com.android.chrome.jpg
 

H&S

Dobro znana faca
Tu od
2 Sij 2023
Poruka
417
Kuća za ekološki nadzor ne da uporabu SZB ako to sredstvo nije odobreno od strane ministarstva, tj. u Fis bazi, koju odobrava Ministarstvo.
A ova količina bakra u kg/ha nasada, je masa koju ne smiješ prekoračiti u godini dana/ha nasada, bez obzira koje sredstvo trgovačkog naziva koristiš.
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,067
Piše lijepo u pravilniku o ekološkoj da je dozvoljen bakar.

Moja nadzorna gleda pravilnik o ekološkoj proizvodnji, ne fis bazu.
 

H&S

Dobro znana faca
Tu od
2 Sij 2023
Poruka
417
Uz taj bakar, kako ga nazivaš, imaš i ograničenje broja primjena od strane samog proizvođača SZB. Tako CuprablauZ smiješ upotrebljavati najviše dva puta godišnje....
I sad kad bi samo gledao količinski, maseno, opet imaš i druge uvjete koji te ograničavaju u nekom prekomjernom doziranju i primjeni, koja je dugoročno kroz par godina sigurno kontraproduktivna.....
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,067
Ja bakar primjenjujem u max dozi 1 godišnje u orahu.

Znači na jesen krecim sve, u rano proljeće čim nabubre pupovi idem s maximalnom dozom.

I onda primjene idu ovisno o vremenu. 1-3 puta u minimalnim dozama bakar + sumpor (max doza) + smeđe alge.

Ali prva primjena ide u fazi 3 lista. I onda ako ne bude kišno proljeće to je to. Ako padne jaka kiša onda ponavljam.

Zbog velikog razmaka i dovoljno male površine da se može ručno idem ručno. Ne atomizerom. Tako da svaku godinu uredno završim ispod te dvije kile.

S time da nikad nejdem istu formu bakra za redom. Oksid, oksiklorid i hidroksid izmjenjujem.
 

Krešo84

Član
Tu od
29 Sij 2020
Poruka
35
Nije baš pitanje za ovo doba godine, ali zanim me dali ima netko iskustva sa uništavanjem izboja plamenom u vegetaciji(svibanj, lipanj)?
Dali je netko probao, vidio ili čuo nešto?
 

dzoksinjo

Novi član
Tu od
10 Stu 2019
Poruka
15
Postoji li način da se uništi lijeska, bez bagera, jer bi na mjestu gdi se nalazi trebao biti travnjak? Oko svih voćki se otkopalo po jedan štih i otpililo pa zatrpalo, ali kod lijeske je to nemoguća misija.
 

Prilozi

  • 20240202_154805.jpg
    20240202_154805.jpg
    91.8 KB · Pregleda: 16

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,067
Otkopaj oko nje motikom koliko ide i naslazi drva i nalozi vatru.

Ispeci s familijom koju kilu kobasica i slanine...
 

Najnoviji postovi

Na vrh