• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Umjetna gnojiva

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
ništa se zemlja ne mora počivat, intenzivnom poljoprivredom se poboljšava plodnost jer stalno ulažete u nju, a stajanjem se razvijaju korovi , osjemenjuju, ak to stalno preoravate, erozija nosi tlo, vjetrom posebno.
tako da se dogovori s nekim da mu prodaš ječam, ili zob, ili grašak, to je katastrofalno terat kukuruz po kukuruzu :cry: :cry:
posij uljanu repicu ujesen, zaori u prolječe, osvježi temlju, premda je za sideraciju najbolja LUPINA, jer veže dušik i ima veliku masu al neznam da li ima sjemena i gdje, nisam ni pitao.
može se reči da imam neke veze pa nabavim dobro sjeme, al to ništa nebi vredilo bez odgovarajuče ishrane bilja. :D
što se tiče NPK 7-20-30, ono je formulirano tako da je jako teško topivo tako da kad to zaorete u jesen ono če bit pristupačno i kukuruzu, i on če to iskoristit, a da ga date pred sjetvu, prošla baba s kolačima, prođe vegetacija dok se otopi, tu je za takve stvari , npk 15-15-15, urea i kan, ma sve to ima svoje, ali IGORE-PERADAR, koju ti kulturu bi želio posijat?bumo ti pomogli, za šta imaš interes :?:
 

igor_peradar

Član
Tu od
24 Sij 2007
Poruka
277
Thx bogec na svim savjetima do sada, kukuruz je moja osnovna kultura i to moram sijati, e sad je pitanje što zasijati u vremenu kad nema kukuruza, a da se opet stigne pripremit i posijat kukuruz. Ne treba biti neka određena kultura koja se kombajnira, može bit i neka samo za masu tj. kao ova Lupina što si naveo tolko da mi poslje nje ostane N u zemlji i da je ne kosit, već zaorem. Naravno pitanje je kolko je to nakraju i sve isplativo, pokušat ću kontaktirati lokalne stočare pa možda je netko zainteresiran za kombinaciju stočni grašak+zob pa da mu to prodam.
Daj mi samo molim te reci nešto više o tom Lupinu.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
bum se raspitao za lupinu pa ti javim el ima tog za kupit gdje :!:
onda ovak napravi, znači pobereš kukuruz, poori, posij grašak i pšenicu u jesen, prije toga napravi bakterizaciju sjemena , kad grašak cvjeta pokosi ga, to če ti bit početak svibnja, čak ne moraš ni ti to balirat, prodaj to na polju pa nek sam pokosi i zbalira, inače po hektaru bi trebalo bit cca 50 roto bala sjenaže.i onda kukuruz, neki raniji a gušče, najesen možeš i 10 mjesecu odma posijat ljulj i to talijanski, u prolječe opet prodaš.
imaš specifičnu proizvodnju gdje se traži samo zrno, pa evo na ovaj način češ imat plodored i zaradu a s kim se dogovoriš nek sam kosi to, znači ti sam posij.
ja imam krave pa imam širok spektar kultura koje koristim, za zrno, voluminozu. :D
jedna bitna stvar ŠTO U TLU IMA VIŠE HRANJIVA POSEBICE DUŠIKA POTREBNO JE MANJE VODE ZA ISTI PRINOS :!:
ja sam sadio kukuruze krajem svibnja, po grašku(kosio sam u fazi mlječne zriobe pšenice )i bili su ko grom, posilirao sam ih i tam je sad ljulj
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
alen28 kaže:
Ja uljanu repicu posijem poslje žita. Nisam se nikada raspitao da li bi mogao poslje kukuruza znači početkom 10 mj posijati repicu i onda ju zaorati u prolječe negdje sredinom 4 mj i na to posaditi kukuruz? Da li bi repica stigla narasti u to vrijeme?
neki dan sam se šetao po poljima i kod nas je čovjek sijao uljanu repicu u 10 mjesecu i dobro izgleda, naravno da če narast i te kako, tu bi trebala bit cvatnja u travnju, posij bez brige. super za kukuruze, stavi ureau kad oreš , 15 icu kad tanjuraš i buš vidio el treba kana, kak kukuruz raste tak mu se oslobađa organska tvar koju če koristit :D :D :D :D
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Za zelenu gnojidbu možeš iči i nešto kasnije,ove godine su i sijali repicu dosta kasno naspram njenih agrotehničkih uvjeta inače sjetva repice počinje negdje oko 15.8 a sijala se i neposredno pred sjetvu pšenice i odlična je.Tebi je u tome samo njena količina zelene mase bitna, i obavezno učini što bogec spominje za ureu.Vidim da je jedan od pravih poljoprivrednika iako nema mnogo zemlje ali radi kako bi večina trebala raditi.Svaka mu čast.Od toga malo ima više nego netko sa 100tinjak ha
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
alen28 kaže:
Koliko urea gnojiva po jutru prijer oranja?

ajde da je površina 1 ha, prije oranja stavi 120 kg ureae to ti je tri vreče po 40 kg , to je dovoljno, jer urea brzo djeluje i kad kukuruz nikne več je raspadanje krenulo prije tog, naravno ti češ dat i npk 15icu cca 150kg po ha, znači ima i tu dušika , kak biljka raste organska tvar ju sve više hrani jer si tone i tone zaorao, što se tiče kultivacije i prihrane s njom, ja npr prođem samo sa praznim kultivatorom, ZAŠTO, zato što razrahliš površinski sloj zemlje, ne raspucava se zemlja, čuvaš vlagu.
ja često niti ne kultiviram jer znam u kakvom su mi polja stanju, i sve za pet :D
e da proljetno oranje če ti biti rahlo jer razgranati korjenov sustav če mrvit zemlju pa kod oranja je divota, bolje neg prazna zimska brazda. :D
trebaš poznavat koliki su zahtjevi pojedine biljke i koliko pojedini prinos odnosi hranjiva, npr ja sijem stočni sirak koji daje nebesko visoke prinose ali je i potrošač pa ako mu ne daš on če iscrpit zemlju, makar je i suša on raste ko lud jer jedino riža ima veče zahtjeve za toplinom od sirka, poslije njega obavezno ide stajski gnoj i grašak za zrno u prolječe, zašto baš tako, jer nakon sirka ne idu ozime kulture , tlo je prepuno bilje mase korjena koji je pun šečera pa tu može doči do dušične depresije, tako da tu ide kultura koja obogačuje tlo. :D
samo pitaj kaj te zanima pomoči ču koliko mogu i umijem :D
 
K

KRESO

Guest
alen28 kaže:
Ja uljanu repicu posijem poslje žita. Nisam se nikada raspitao da li bi mogao poslje kukuruza znači početkom 10 mj posijati repicu i onda ju zaorati u prolječe negdje sredinom 4 mj i na to posaditi kukuruz? Da li bi repica stigla narasti u to vrijeme?

Hmm ,a da poslje skidanja žita sačekaš oko mjesec dana
,u to vrjame pooreš i ljepo pripremiš zemlju i onda posiješ
repicu ljepo ju u 6 mj pokombajniraš i odmah na nju posadiš kukuruz neku ranu sortu ;)
 
B

Bobo

Guest
KRESO kaže:
Hmm ,a da poslje skidanja žita sačekaš oko mjesec dana
,u to vrjame pooreš i ljepo pripremiš zemlju i onda posiješ
repicu ljepo ju u 6 mj pokombajniraš i odmah na nju posadiš kukuruz neku ranu sortu ;)

Samo mi to nemoj spominjati... Sijali smo rane sorte po repici, i znali smo za sav rizik takve sjetve, no ipak smo se odlucili, pa kud puklo da puklo...

Po skidanju repice, orano po ne bas idealnim uvjetima (iz pluga se prasilo, ali je bilo i nesto vlage), posijana rana sorta kukuruza (BC 418 mislim, nisam siguran...) i jos uvijek ih nismo bili u mogucnosti skinuti.Bila je godina ekstremno susna, klijanje tih kukuruza je kasnilo nekih 7-10 dana sto zbog malo vlage, sto zbog pretjeranih vrucina. napokon oni izrasli, lijepi klipovi se formirali. Vidjeli smo da nece nista biti od toga, pa smo trazili nekoga da ih otkupi za silazu, no bezuspjesno. U medjuvremenu su pocele one jake kise i korov krenuo po kukuruzima, iako su prskani na vrijeme. Sad su pod snijegom, i cekamo proljece, jer dvije njive obecavaju neki prinos i to ce ici na silos, dok cu na ostalim njivama ja imati posla s malcerom.

Da nije bilo naknade za susu, propala investicija... Uz sav rizik i ravnodusnost pri ovom projektu, vise nikada to necemo ni pokusavati, jer je to mene kostalo zivaca i zivaca. Starom mom je svejedno, ali meni nije kad gledam kako trud (u nedostatku bolje rijeci) propada. Sve je to zelena masa i to ce gnojiti zemlju, ali moglo je sve lijepo biti pod zitom, a sad ce na kukuruze ici soja...

Radi se o nekih 3 hektara posijanih, od kojih ce MOZDA uspjeti jedan hektar. Ako taj jedan ispadne kako planiramo, puna saka brade. Doslovce...

Ne zivim od poljoprivrede, ali uzivam raditi na zemlji i gledati kako nesto raste i kako stvari idu naprijed. Vama koji od zemlje zivite zelim svaku srecu pri cjelogodisnjem iskoristavanju zemlje, ali kod mene tog nece biti skoro.
 
K

KRESO

Guest
gdje ide pšenica, tj zar kod vas nitko neotkupljuje uljanu repicu kod nas svaki silos otkupljuje,
a pokombajnirati ju možeš i sa običnim kombajnom za žito samo da je dobar ,
tj da se da dobro poštelati( ja kombajniro sa žitnim sebi ) :blackeye
* mislio sam sa žitnom adaptacijom
 
B

Bobo

Guest
Nemas nista od kombajniranja repice zitnim hederom!

Nama takodjer nje nitko imao heder za repicu, tako da je vrseno zitnim, uz sve moje protivljenje. Jos ako imalo zakasnis i repice prezrije, gotovo. Pola se rospe...

Covjek koji nam je vrsio repicu, sijao je sebi, i jos je vrsio na dosta drugih mijesta te godine. I svi su zadovoljni?!? Znam da je repica ponikla lijepo ize kombajna...

Cim je prosao prvi otkos, isao sam iza njega i nisam ni jedne sjemenke mogao vidjeti na zemlji. Kad sam u oranje dosao, sjemena koliko hoces...

Kad ju vitlo dohvati, to sipa kao blesavo i do 10-ak metara ispred kombajna. Vidio svojim ocima kod covjeka koji je u zetvu zakasnio.

Repice vise necemo sijati, osim za zelenu gnojidbu, ili dok netko ne kupi heder za repicu.
 
K

KRESO

Guest
ja sam sebi radio sa žitnim hederom jedno 10 jutara i rasipanje u odnosu na heder sa stolom za repicu negdje oko 5% jer kolega mi je radio sa stolom za repicu pa mu se potrgao kombajn pa sam ja morao sa svojim jer nisam mogao čekati!!
sano trba vitlo maximalno dići gore i smanjiti okretaje vitla na minimum :!:
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
vrši se kod nas otkup uljane repice jer ratarstvo bjelovar sije.
da nebi došlo do velikog prosipanja sjemena repice ona se prska da joj se prekine vegetacija jer neravnomjerno dozrijeva na taj se način to ujednači.
ALENE ti možeš tu uljanu repicu prodat na polju nek si netko pokosi jer u cvatnji se mogu hranit krave s time, ili ju zaori, nemoraš čekat , makni ju krajem travnja.
ja isključivo živim od poljoprivrede i to mi je sve u životu, sijem maksimalno, zemlja mi super rodi, nemam teške obrade, samo treba uči u štos sa svime time, nije to baš tako lako, treba poznavat POVIJEST PARCELE, šta je sijano ,koja gnojidba je bila, zaštita, srodnosti kultura, koje puno troše, koje obogačuju tlo.
ALENE pa ti si u mom kraju ima krava ,svinja u izobilju a i onih koji nemaju zemlje dost, dogovori se , prodaj da pokriješ trošak i nešt zaradiš još, i imat češ punu zemlju i PLODORED :!:
 

igor_peradar

Član
Tu od
24 Sij 2007
Poruka
277
E kad bi mi sve to znali kao Bogec, šta bi sve sijali :D :lol: .
Kod nas neki seljaki neznaju ni šta je uljana repica a kamoli nešto drugo, kao npr Lupina. Ja ću od ove godine definitivno probati ove Bogecove eksperimente pa ćemo vidjeti šta će biti, skidam kukuruz, tanjuram i sijem, dal nešto za zelenu gnojidbu ili nešto za prodat, pa nek si netko fino pokusi izbalira i fino plati. Mislim da bi to kod nas moglo biti isplativo jer ima dosta stočara al smo knap sa zemljom. HEHEHE bit će para :lol:
 
K

KRESO

Guest
meni je jedino glupo kad već posijem repicu da ju zaorem na proljeće
kad ju mogu pokombajnirati za 2-3 mjeseca ,
i dići poticaj za nju koji je sasvim solidan !
a tehnologija je jednostavna, najveća mudrost ju je pokombajnirati,
još ako imaš kakvog prijatelja pčelara pa doveze košnice u polje nemožeš fulati ,
tako meni ljudi dolaze u repicu i u suncokret
maltene ti hoće dati novaca da stavi košnice kod tebe u polje i da vidiš prinosa ;)
 

igor_peradar

Član
Tu od
24 Sij 2007
Poruka
277
Vidi vidi za što se sve mogu iskoristiti pojedine kulture, mislim da jednostavno treba probat, ali kako to uvijek i najskuplje ispadne, kao kod Boba sa kukuruzom, ipak je bolje poslušati neki savjet. Ostalo mi u sječanju od jedne poljoprivredne emisije, e sad točno neznam jel bilo Belje ili koja firma, skkinuli oni pšenicu i odmah gore kukuruz, najvjerojatnije no til metodom
 
P

paor

Guest
iako iz prethodnih postova ispada da nije bitno kako će se u konačnici koristiti mahunarke, ja ipak mislim da prilikom planiranja ili sjetve treba odlučiti za što rabiti sijane mahunarke, a pogotovo da se u zelenu gnojidbu ne ulazi olako jer većina nema prilagođene strojeve za tu oskupu operaciju

bogec planira i to je ono što naglašavam...njegova je prednost (osim znanja i iskustva) i tlo koje mu omogućuje laganu i vremenski tolerantnu obradu, a nije ni zanemariva ni količina oborna u zapadnoj hrvatskoj - znači, ne može se sve prepisati, ali dobro je znati (neću sad spominjati slučaj sa kukuruzom za zelenu gnojidbu)
mi imamo jako malo prakse i iskustva sa zelenom gnojidbom i sl. tretmanom zemljišta, zato je ovo (barem meni) izvrsna tema

----------------------

u mojem društvu se kaže: koliko pojedeš zrna leće u prvom satu nove godine, toliko ćeš sreće imati -

Obrisan neispravan link.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
to ALENE , to je hrabro od tebe, vredi pokušati, posij, odi se dogovori s nekim ili čak prije sjetve, nemoj čekat da se mora to maknit sa polja pa da onda tražiš kupca, možda netko želi da posiješ nešto drugo, ljudi kod nas svašt baliraju i žitarice same , zob ječam..zašto bi ALEN trebao kosit ili zaorat neku kulturu(uljana repica) a ne kombajnirat kao KREŠO :?:
1.ALEN neče toga sijat više od možda hektar, a poticaj je na tri hektara, nema vagarinku, ugovor, nemože pravdat taj urod :!:
2.imat če dvije kulture jer početkom svibnja je zemlja obrađena za kukuruz koji njemu TREBA :!:
3.da nešt zaradi na toj pokošenoj kulturi bio to grašak il uljana repica il ljulj i prijavi kukuruz to mu je kao dva poticaja
4.ima plodored, sve se umjetno potroši, u mom je kraju pa znam kakvu zemlju ima odprilike
ja imam puno veči plodored i moram puno mislit kaj se treba radit i kad, imam krave koje to iskoriste i ko što kaže zvona i drugi treba mi trostruko manje površina za to sve.
imam svoje sjeme i za prodaju nešto, pa evo alene ove godine ču kombajnirat opet grašak i pšenicu mali komad pa češ imat sjemena kod mene, bum ti dao il ljulj ak hočeš, to ti je za jesen.
kod mene se stajski gnoj redovito vozi na sve parcele bez obzira da li su moje ili sam ih uzeo u najam, o zemlji se brinem.
što se tiče mahunarki kao grašak ili lupina ima tu razlika šta se treba radit, za grašak morate napravit bakterizaciju jer nema u našim tlima tog soja bakerija iz roda RHIZOBIUM LEGUMINOZARUM, PA GA MORAMO DODAT, da bi se vezao dušik u tlu.dok za lupinu se se to ne treba radit jer potrebnog soja ima u prirodi dovoljno da bi uspostavilo simbiozu sa lupinom.
kako znati da li imate simbiozu, u cvatnji isčupajte biljku i pogledajte korjen, na njemu trebaju biti kvržice ili zadebljanja :!: :!: taj dušik če koristit naredna kultura jer se oslobađa, kad graška ili neke druge mahunarke nema kad to skinete.
bakterizacija sjemena se vrši na sljedeči način;naruče se bakterije oko dva tjedna prije sjetve,i to se pomješa sa sjemenom(slično kao mesurol i zrno kukuruza), mora se izvršit sjetva u ta dva tjedna da bi bakterije dospjele u tlo, biljka kako raste ispušta određene tvari koje privlače bakterije da bi oko cvatnje biljka prestala borit protiv bakterija i tu nastaje simbioza .
ideš al sam se raspisao
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
alen28 kaže:
Informacije:
umjetnog gnojiva sada nema jer petrokemija radi samo jednu smjenu zbog manjka plina a i uveli su neko novo pravilo da se više neče moči kupovati direktno od tvornice.
poljodar tim iz daruvara još nije postavio cijenu za zlatka ali nagađaju da če biti iznad 500 kn za 30000 zrna.
zna li netko koliko je bc 408 b?

ima umjetnog i to puno, svatko ko ide u kutinu to može vidjet, al štos je u tome da čekaju da kao poskupi plin da dignu cjene u nebesa čak i za ono gnojivo koje je proizvedeno i čeka kupca, svi koriste situaciju u državi, a i po statistici seljaci su najbolji platiše, sve kredite vračaju spram građanstva, pa kak nebi digli cjenu pa da eto bar direktor ide na more il da si čak kupi otok na moru
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
panther kaže:
Ljudi pa Petrokemija je u remontu.Znam ja pa susjed mi radi tamo.

ako i je u remontu zašto ne daju gnojivo van, jer čekaju da plin poskupi da dignu cjenu :!: :!: :!: :!: :!: oni kao u sezoni imaju remont :mrgreen: :mrgreen: pa kaj budu radli u 7 mj luftali se :?:
NEK DADU GNOJIVO A NE PRATI LOVU na nama , ima gnojiva i zato nikog ne puštaju da kupi u tvornici i to svi znadu ,al ok ak imaju remont nek ga imaju cjele godine pošto je tam sve apsurd
 
Na vrh