• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Turbomatic

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
Na njuškalu su dva fendta 105 i 106 ,ovako se čine u redu ali se bojim tog turbomatica...koliko je to pouzdano i što kada nešto ode....?
ja imam fendta od 2007, i obadva su preko 30 g, i ni sa jednim nisam imao problema sa turbomaticom, po meni mislim da mu je to prednost, kako u radu tako i za cuvanje mjenjaca i prijenosa
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
ja imam fendta od 2007, i obadva su preko 30 g, i ni sa jednim nisam imao problema sa turbomaticom, po meni mislim da mu je to prednost, kako u radu tako i za cuvanje mjenjaca i prijenosa
Da ali to nije obično kvačilo,koje su boljke i što odlazi?
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
a ko kaze da nesto odlazi, a i ako ode na 20 000 sati, nikakavo cudo, nisam otvarao, ali sam nesto citao, a i ovdje se pisalo, kvacili, tj spojka lamele je isto kao kod obicnog, razlika je u tome sto ti otpustanjem papucice kuplunga preko lamele ne pokreces direktno mjenajca pa dalje na tockove, nego pokreces turbinu a koja dalje pokrece mjenjac , pa tockove, e tu je razlika sto nije kruta veza , nego se momenat prenosi preko ulja, na ovaj nacin,

http://http://www.youtube.com/watch?v=9OiZkTdCJY0
 
Posljednje uređivanje:

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
ja imam fendta od 2007, i obadva su preko 30 g, i ni sa jednim nisam imao problema sa turbomaticom, po meni mislim da mu je to prednost, kako u radu tako i za cuvanje mjenjaca i prijenosa

Gdje se snalaziš za dijelove?Mislim da češ odgovoriti kako dijelovi ne trebaju jer je to kvaliteta ali ipak....
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,874
Jesi luknuo na ona dva iz njuškala 105 i 106?Što misliš?

gledam ih i ja,simpatični traktorčići,samo me zanima da li su dijelovi dostupni,a da se ne čekaju mjesecima?

nisu skupi,već mjesecima gledam cime bih zamijenio TV-a 821,žao mi ga utopit jer je dugo kod nas i nije izrajban,a para nemam da mi i TV ostane doma,kemijam kemijam non stop!
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Danas mi čovjek tvrdi da u turbomatic ide motorno ulje, dakle u hidrauliku traktora. Je li to tako? Meni je to sumnjivo. A u mjenjač da ide hipenol.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,739
Nikaj neobično. Motorno ulje se često koristi u hidrauličkim sustavima.
Zakaj?
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Pa sami pojam motorno mi zvuči da je za motor. Znam dok smo kod kuma vadili repu da je u hidraulični sistem kombajna lijevao ATF.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Čovjek je rekao da u 311 turbomatic iz 96. ide po knjizi u hidraulični sistem motorno ulje, a u mjenjač da ide hipenol, malo čudno, al ok, valjda je.
I pročitao sam na pločici motora DEUTZ-MWM, jel to ok??
 

Kostas

Član
Tu od
5 Svi 2009
Poruka
33
Čovjek je rekao da u 311 turbomatic iz 96. ide po knjizi u hidraulični sistem motorno ulje, a u mjenjač da ide hipenol, malo čudno, al ok, valjda je.
I pročitao sam na pločici motora DEUTZ-MWM, jel to ok??

ok! al ni hidraulik ni mjenjač nemaju veze sa turbomaticom
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Manaravno da nemaju veze s turbomaticom. Pitam tu zato jer je model 311 turbomatic.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,739
Kostas hoće reći da je u turbokuplungu zasebno nalijeva ulje, i nema nikakve veze (cijevi) prema spremniku ulja hidraulike.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Imam još jedno pitanje u vezi tog mjenjača. Ima kalač brzina 3x, e sad veli čovjek da to radi samo u radnim brzinama, u brzim da ne radi. Ja pitam jer nikad nisam vozio fendt, pa me interesira.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,739
Zavisi koji je mjenjač.
Ak je mjenjač 21+6, onda imaš:
- dvije grupe
- tri stupnja kalanja brzina: električno predbiranje, ali šalta se tek kad stisneš kuplung (nije powershift)
- glavni mjenjač ima R-1-2-3-25-30-40
Možeš kalati R-1-2-3, dok kalanje na ove tri cestovne ne djeluje, jer se koriste isti zupčanici za 25-30-40 i za kalanje.
Naime, taj mjenjač ima 3 osovine, te koriste iste zupčanike za dvije svrhe.
Znači, i kad si u najsporijoj brzini, u sporoj grupi, možeš direktno prešaltati u recimo 25.

Ak je mjenjač 21+21, mislim da je isto, samo nema na glavnom mjenjaču rikverca, već se smjer predbira šalterom pored volana. Naravno, reverzer šalta tek kad pritisneš kuplung.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
reverzer je kraj volana, električni. Vidio sam da ima na mjenjaču 1-2-3-25-30-40 i kalać
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Jesi li zadovoljan odgovorom? :)

Jesam. Volim dok to netko objasni i da zna šta je rekao, a ne moglo bi... i ja mislim da bi moglo.
Danas sam se provozao sa povershiftom, 515-ica. Joj koji je to strojček, ali mi nejde u proračun :icon_fU:
 

Najnoviji postovi

Na vrh