• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Trimeri

B

Bobo

Guest
S husquarnom ne mozes nikako pogrijesiti, mada ja osobno vise vjerujem STIHL-u... Imali smo motorku koji je stari polovnu dobio od nekog rodjaka iz njemacke, mi ju ganjali iz godine u godinu, dok prije par godina nije potpuno odustala..


Trimer imamo SOLO 127, i mogu vam reci da smo s njime takodjer vrlo zadovoljni, jer imamo zbilja puno kosnje s njime, i tek je prije par dana imao prvi veci servis, a star je barem 7-8 godina... U tom periodu je mijejan onaj zubac sto uskace u kvacilo kad se trimer pali, mijenjana sva crijeva od goriva, prebrtvljen karburator, te dva puta mijenjana ona gumena "pumpica" za gorivo...

Unistili smo jednu glavu za strunu i sad drugu dobrano gulimo, no trimer ne posustaje niti najmanje.


Smiljane, drago mi je sto si dobro izabrao, i nadam se da ce te stroj dugi niz godina sluziti!
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
VTZ kaže:
Super recenzija, i odlična preporuka zainteresiranim korisnicima!
Ma samo sam svoja iskustva prenesao.

Husqvarna je brand bez greške ....
Duzan sam vjerovati :) A i ljudi kod dilera kod kojaga sam kupi znaju svoj posao. Svaku stvar koju sam pitao su mi vrlo korektno i konkretno odgovorili. A kad sam vec uzeo stroj covjek mi rece da je taj model koji sam ja uzeo (335 Rx) bio sluzbeni poklon svedske vlade kad je njihov premijer bio u posjeti kod Busha. :) Dakle, ja i Bush imamo iste trimere :) :lol:

Bobo kaže:
Smiljane, drago mi je sto si dobro izabrao, i nadam se da ce te stroj dugi niz godina sluziti!

I ja s nadam :) S vremenom bi trebala samo travicu raditi :) a drvenasto samo malo da se ne zaboravi :)
 

TX75

Dobro znana faca
Tu od
5 Srp 2007
Poruka
1,276
a šta kažete na kawasaki?
ima ga jedan kolega, on je turbo zadovoljan,
jucer sam ga malo vozikao po voćnjaku :D
 
B

Bobo

Guest
CIni se super taj flaks!

Isprobavali smo od obicnih, od tankih do debelih, od 6 i 8 kutnih, do zvjezdastih... Najbolje se pokazao 3mm okrugli, neki tvrdi, posto kosimo sve zivo i nezivo. Za travu je zvjezdasti zakon...

Mnogi mi preporucaju za moje radove trimerom onu sajlu sto ima za kupiti, ali se ja tog bojim ko crnog vraga...

Nema do plastike ;)
 
V

Vujo

Guest
ma bjež od sajle, stavi onaj nož trokraki u stihlovom dučanu košta oko 100kn, samo da nema kamenja.
 
B

Bobo

Guest
Necu noz... uz trimer sam dobio onaj cetverokraki, pa s njim imam samo losa iskustva...

Treba mi nesto fleksibilno, tipa flaks, ali ga prebrzo trosim... Bio onaj jeftini ili neki skupi, ode ko lud, jer rijetko da kosim nesto normalno... Uvijek neko zbunje ;)
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Bobo kaže:
Necu noz... uz trimer sam dobio onaj cetverokraki, pa s njim imam samo losa iskustva...

Treba mi nesto fleksibilno, tipa flaks, ali ga prebrzo trosim... Bio onaj jeftini ili neki skupi, ode ko lud, jer rijetko da kosim nesto normalno... Uvijek neko zbunje ;)

Cetverokraki noz je namjenjen za "slabiji" rad (samo trava) od trokrakog (koji bi trebao moci sjeci i poludrvenaste i drvenaste stabljike do cm debljine). Moje trodnevno intezivno iskustvo mi govori da se flaks jako trosi ako se ide van trave, odnosno ako u travi postoje "netravnate" biljke, a to trokraki noz bez greske sijece. Druga je stvar sto se sa nozem ne moze lijepo cistiti oko veceg kamenja ili stabala sto sa flaksom ide jako lijepo.

Vidio sam da postoji glava sa plasticnim nozevima koji se mogu mijenjati sto mi se cini da bi moglo zamijeniti flaks u "grubljim" travama, ali nisam probao tako da ne mogu nista vise reci. Mozda je to rjesenje?
 
B

Bobo

Guest
Vidio sam i ja tu glavu s plasticnim nozevima, i nije mi se konstrukcijski cinila dovoljno jakom za neke ozbiljnije radove...

Znam da je taj moj noz s 4 kraka samo za jace trave tipa kopriva, ambrozija i ostali jaci korovi. Za to sam ju i koristio, jer imam gradiliste koje je uraslo u korov da je to cudo jedno, no cim malo zapnem u zemlju, gotovo... Nedaj boze da pogodim u kakav kamen.

Takodjer mi izmedju njiva imamo medje, koje takodjer zarastaju korovom. istina, siroke su nekih 30cm, no tu raste sve sto od korova pozeljeti mozes... tu taj moj noz cini cuda, no svejedno nisam nekako s njim zadovoljan...
 
A

Alen

Guest
Bobo kaže:
Vidio sam i ja tu glavu s plasticnim nozevima, i nije mi se konstrukcijski cinila dovoljno jakom za neke ozbiljnije radove...

Prevario bi se... Moj ti je savijet da kupiš i probaš jer je kvalitetna i jako dobro radi. Ja sam sa njom kosio drač i veliku travu i nema joj premca. Radi na principu roto kose i super je.
 
T

turpija

Guest
u nabavi sam trimera, nisam ga nikada imao ni korisio, pa istrazujem sve i svasta, izmedju ostalog sam naletio i na ovaj topic ... ali i na impresivan filmic, pa da ga podjelim s vama ;)

[youtube:33mrzifu]EVj7Wy_jOsc[/youtube:33mrzifu]

i sad jedno pitanje, Stihl FS130 ili FS310 ? 310 je teza za nesto vise od 1kg, i drugih razlika ne vidim, osim sto je u sluzbenom katalogu 130-ka uvrstena u motorne kose, a 310-ka u motorne cistace ... i da razlika u cijeni 4200kn (fs130), naspram 4750kn (fs310), jel ima ikakvog opravdanja u cijeni, ili je razlog sto je 310 novi model pa je i cijena jaca ;)
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Fs 310 ti je s cetverotaktnm motorom
Obrisan neispravan link.
dok FS 130 s dvotaktnim
Obrisan neispravan link.
Ja se ne bi stavio u cituaciju da ti sugeriram 2 ili 4 t , to je tvoja odluka .
4 t motori su relativno novi na tržištu i stvarno ne znam kako se ponašaju , možda netko ima konkretnih podataka iz prakse .
 

Patrik

Aktivni član
Premium
Tu od
15 Kol 2007
Poruka
722
Pa dobro je to što netrebaš mješati.
Ima malo više snage.
Imam je kosilicu od Labinprogresa 50ccm četverotaktni, odlično radi, nema čoka, samo pritisneš pumpicu 2-3 puta i upali ko majka.
Sigurno je da su bolji, samo bi se trebalo iči ispitati kod ovlaštenog trgovca Stihl uređaja, nek ti on malo kaže o tome.
Inače prvi put vidim trimer četverotaktni.
Čini se da napredujemo.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Sto se tice filmica takve stvari moja novonabavljena Husqarna 335Rx (imas kratku recenzijicu stranicu prije) reze bez problema, a tanje sijece kao kosa uz lagane (ne brze, naravno) pokrete.

Gledajuci karakteristike (a i sam sam ih detaljno gledao) Stihl, Husqarna i Jonsonred (u prvom redu snagu i tezinu) nekako sam sklon misliti da je Stihl za jedno (barem) 20-30% precijenjen. Dakle, za iste novce (ili cak i manje) mozes dobiti Husky/Jonsonred sa jacim motorom, manjom tezinom i sa sustavom za smanjivanje vibracija (sto su me dobro savjetovali da je vazno ako se planira malo vise raditi). Na strani Stihla je (po mom skromnom misljenju) samo image (i to kod nas, jer ne treba zaboraviti da Husqarna ima takodjer cijelu ganu produkata visoke kvalitete).

O dilemi 4-taktni-2-takni mogu samo nagadjati o parametrima tipa: tezina, mirnoca rada, trajnost .... itd itd
 
B

Bobo

Guest
Stihl, Husquarna, pa 6 mijesta prazno i onda dolaze ostali.

Osobno, ne znam sto bih mislio o 4-taktnom trimeru, jer se takav motor na smije naginjati jako, zbog ulja u karteru i ostalih pizdarija. Je, 4-taktni je jaci, ali nije za svakakve terene...

Mjesavina je po meni bolja i za motorne pile, i za trimere.

Kosilicu imamo 4-T i kad se kusi po jarcima uz cestu, ne smije se dugo raditi s njim u nagnitom polozaju, jer ulje ide iz kartera u auspuh. A radi se o B&S motoru, koji glasi za sam vrh ponude. Kako li se tek oni jeftini ponasaju, ne zelim ni znati...

Osobno smo prije 10-ak godina kupili SOLO trimer, i ne mogu reci da smo pozalili, jer zbilja izvrsno radi bez ikakvih zamjerki. Imao je jedan veci servis na kojem su mijenjana sva gumena crijeva, jer su protrula i vukao je zrak na sve strane. Radi od prvog dana dosta, posto kosimo vecinom drac s njime, a travu rijetko vidi.
 
T

turpija

Guest
malo sam razgledao i oba navedena trimrea imaju tzv. 4-mix motor, a to je izgleda u osnovi 2-taktni, samo malo doradjen, i potrebna je mjesavina, nema zasebni karter
Obrisan neispravan link.

2 Smiljan: ta husqarna je 2,2ks ? alternativa bi bila stihlov fs350 (isto 2,2ks) koji kosta nekih 5100kn (tvoj je kostao oko 4500?)
a stihla razmatram cisto iz prakticnog razloga, imam u gradu trgovinu koja radi sa njihovim proizvodima tako da su mi pri ruci dijelovi i servis, a husquarna ne.
ali sad sam u nedoumici, jel ako 120-ka moze rezati drva, onda mi ne treba nista jace, trava, korov i sikara ce ici bez problema... cak bi me vjerovatno zadovoljila i fs87 koju mi je prvotno trgovac pokazao, ali od viska glava ne boli ;)

svejedno cu se malo raspitati o tom 4-mix motoru, a koliko vidim svi novi modeli se pojavljuju bas s tim tipom motora.
 
B

Bobo

Guest
Koliko sam ja skuzio po onom tekstu, 4-MIX motor je 4-taktni, ali koji ide na 2% mjesasvinu ulja i benzina...

Tocno je da nema karter, jer se kao i "cvajo" podmazuje uljem iz benzina. dakle 4-taktni, koji radi na principu 2-taktnog.

Mogu vam reci da mi se svidja takav motor, iako nemam pojma na koju foru radi i kako se ponasa ;)
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
turpija kaže:
2 Smiljan: ta husqarna je 2,2ks ? alternativa bi bila stihlov fs350 (isto 2,2ks) koji kosta nekih 5100kn (tvoj je kostao oko 4500?)

Da. Sa ukljucenom glavom za flaks, trokrakim nozem i dvostrukim naramenicama,
 

Patrik

Aktivni član
Premium
Tu od
15 Kol 2007
Poruka
722
Ha, pa sve isto kao kod 4-taktnog, ima i ventile i sve, samo šta nije podmazivanje preko kartera nego preko ulja u mješavini.
 

Najnoviji postovi

Na vrh