• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Tomo Vinković - uređenje središnjeg zgloba

  • Temu pokrenuo delagano
  • Datum prvog posta

Markec

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
282
Re: uredjenje sredine na tv

Ne znam koga da prije spomenem, Hodora ili Edu.. Skidam kapu momci, uglavnom se razumijemo..

Malo mi je čudno špotati ovakve ili onakve ležajeve kad velika industrija počiva na ugradnji ovakvih ili onakvih (po potrebi i namjeni), a pokušajte zamisliti mehaniku bez ležajeva.
U svom novom poslu u tiskari se susrećem s nemogućim i mogućim izvedbama ležajeva i piksi i vjerujte svaki ima svoju svrhu i da rijetko odu ako se na vrijeme podmazuju i održavaju. Čak na pojedinim mjestima ima i naznačeno koliko često se trebaju mastiti (dnevno, po broju sati rada, remontno..)

LP svima..
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: uredjenje sredine na tv

takvo kino imaju svi zglobni italijanski traktori, svi piče godinama bez problema
neki dan sam radio carraro tigre iz ko zna koje godine, taj zglob je vrlo prosto napravljen.....čak nije ni podmazan, a manje se klima nego moj na TV-u
Veliki problem tominog ležaja je raspon ili razmak klinova po vodoravnoj osi .
A to je velika pljuska konstrukcijskog odjela tvornice .
Ma nije ni to fer od mene , i mercedesi se kvare ali se i dalje kupuju .

Tehnologija je usmjerena u marketing a poslje jajo pomagaj i kleči kod majstora .
 

ivan81

Član
Tu od
13 Lip 2013
Poruka
75
Izbušio sam svrdlom od 5 mm do kraja,malo opalio sječivom i izašla je van odmah, to mi je bio najlakši način za izbit je van.

Kaži nam kako si izvadio piksu? Bušio si? :icon_rolleyes:


igličasti ide (ja i dalje tipujem na piksu, ali piksu od bronze ili kako se već zove taj materijal, a ne od mesinga što se danas prodaju) ali na klinove/bolcne za to predviđene :(wait):
možeš li napravit to kaljeno? za koliko penezi, i još da možeš klinove poravnat "na prvu specijalu" :(clap):
problem su tu poderana dekla, a ne klinovi i pikse, ali mnogo će još postova pasti, klinova i piksi se bespotrebno zamijeniti dok se ne nađe..........ma i ja džaba trošim jagodice


po pravilu ima ali ga na mnogim traktorima već odavno nema....zavisi ko prćka oko klinova :(giggle):

Izbušio sam svrdlom čini mi se 5mm rupu do kraja pikse,uzeo sjekač,napuco je ljevo-desno i s donje strane je izbio van,izišla je bez problema.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

mrki_grapska

Član
Tu od
25 Srp 2013
Poruka
107
Re: Generalno o Tomo Vinković traktorima

Evo koja slika sa danasnjeg remonta sredine (zgloba)

gore sam stavio lezaj zbog toga sto je onaj saraf (klin) ili kako se vec zove sasvim ispravan a dole piksnu jer je klin malo pojeden

picture.php


picture.php


picture.php


ostale slike su u albumu da ih ovdje sve ne redam:icon_biggrin:

http://poljoprivredni-forum.com/album.php?albumid=530
 

mrki_grapska

Član
Tu od
25 Srp 2013
Poruka
107
Re: Generalno o Tomo Vinković traktorima

Jest caura je, vec je tu stavio da je ne zagubim i posto sam zamjenio mjesta klinovima tako isto i caurama
 

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,381
čauru si zavario za gusani dio, onaj gdje šarafiš volan?
polutke na obrtnom zglobu ili nisu odgovarajuće tvorničke ili ih je neko skratio, prije ovo prvo.........postoji mogućnost trganja kardana
 
Posljednje uređivanje:

mrki_grapska

Član
Tu od
25 Srp 2013
Poruka
107
Nisam nista vario, moguce je da nisu fabricke ili kako ti kazes. Vjeruj da neznam ni ja, jer kad sam ga kupio bilo je tu svega s tim zglobom neki limici podbacivani u klinove i pod piksne pa sam ja to sve izvukao istokario piksne ma da nije bilo opet kako treba jer na zenskom dijelu zgloba kuciste za piksne ili lezajeve je bilo jajasto i nikako se nije moglo rijesiti da bude bas najbolje, eh medjutim ja neki dan naletim na taj zenski dio zgloba i kupim ga za 60 KM jako je dobar nema nimalo lufta e sad posto je gornji klin bio malo pojeden nije mogao lezaj a piksnu sam imao istokarenu, a donji klin je bio sasvim ispravan i ja njima zamjenim mjesta jer logicki gledano gorni klin trpi vece opterecenje i gore sam onda stavio lezaj jer je jeftiniji od piksne a i manje ce se habati klin s lezajem nego sa piksnom. tako da sam onda onaj klin sto sad stoji dole, skratio da nebi kardan zakacao jer je bio malo veci od onog drugog. SVE U SVEMU SAD JE SVE OK NEMA NI MALO LUFTA, SVE RADI KAKO TREBA NIGDJE NISTA NE KACA I TAKO TO E SAD CEMO VIDJETI DOKLE I KAKO. Pa nekad kad se u piksni stvori luft onda cu kupiti novi klin jer nije nesto skup ja mislim 20 KM i sve to namontiram po propisu. uh al ga i ja sastavi. Lijep pozdrav
 

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,381
......E SAD CEMO VIDJETI DOKLE I KAKO......
ovdje leži poenta, nažalost.....:(

čaura kao čaura na tom mjestu je donekle OK (bolje da je navareno pa obrađeno), ali mora biti fiksirana za kućište.....

tvorničke polutke su "tvrde k'o kamen" čisto sumnjam d ih je neko pravio od takvog materijala, ali za prodaju su dobre :eek::
mislim da ih imam negdje originalnih, ako te put nanese prema Srebreniku......

....mnogo će još postova pasti, klinova i piksi se bespotrebno zamijeniti .....
 

mladen_60

Član
Tu od
15 Ruj 2013
Poruka
62
Odlućio sam srediti sredinu na tomici 521 i treba mi savjet. Vidim da su neki metali puškicu na unutarnji dio a neki na vanjski. Da li se te puškice možda mogu kupiti gotove i ako mogu možda i informacija gdje. Netko je pisao da se to može kupiti kao specijala nekakova. Koja je debljina te puškice. Bojim se da ne napravim pretanku pa da je usuće ili predebelu pa da previše oslabim vanjsku stijenku. Od kojeg materijala? Spominjala se i bronca i plastika i čelik. Radi se o dijelovima na slikama a slike su skinute sa interneta. Svaka pomoć je dobrodošla.
 

Prilozi

  • sredina1.jpg
    sredina1.jpg
    8.4 KB · Pregleda: 971
  • sredina2.jpg
    sredina2.jpg
    7.9 KB · Pregleda: 833

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,381
odnesi ti to prvo tokaru tek onda se brini za materijal, možda ti čovjek već nešto ponudi
vrstu materijala će ti cijena kazat
 

mladen_60

Član
Tu od
15 Ruj 2013
Poruka
62
Već sam bio kod tokara i raspravljali smo o tome. On kaže napraviti će onako kako mu kažem. Ipak se ne radi svaki dan taj zglob na tomici. Čovijek to još nije radio a meni je puno jednostavnije da pitam ljude koji imaju iskustvo u tome.
 

tomo522

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2012
Poruka
699
Uređivanje sredine


majstor kaže da najmanje 10 godina mora durat i onda samo zamjenim prstenove koi koštaju 600kn
 

tomo522

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2012
Poruka
699
Neznam dimenzije al tako rade na novim Hitner traktorima.Meni je radio majstor iz Hitnera
 

nems

Novi član
Tu od
29 Sij 2017
Poruka
16
Pozdrav, nabavio sam nove čepove (bolcne) i čaure čepova od bronze da bi rešio luft u zglobu TV821, međutim imam problem pošto ima lufta i na onom delu koji je spojen sa volanom, kako to treba da se sredi?
 

Tv420s

Član
Tu od
31 Ožu 2018
Poruka
50
Poz, prije nepuna dva mjeseca sam radio remont kompletnog srednjeg trapa (piksovanje oba bolcna, okretnog trna i zamjena svih ležajeva) na svom TV420S. Već nakon nepuna dva mjeseca mi se ponovo javlja luft u okretnom trnu, da li je tokar loše uradio posao ili je problem kvalitet materijala koji je korišten za izradu piksni ili možda ja nešto krivo radim kad koristim tv? Napominjem da podmazujem sve to možda i više nego što bi trebalo..
 
Na vrh