• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

tema o čuvanju kukuruza

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,571
Vidio sam ovu tablicu iznad, ali zanimaju me vaša iskustva.

Kukuruz oko 16% vlage, betonski tavan, ispod se ne griju prostorije, debljina 30-ak centimetara. Koristio bi se kukuruz kroz cijelu godinu.

Može li to proći, ili ipak sušiti?
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,700
Vidio sam ovu tablicu iznad, ali zanimaju me vaša iskustva.

Kukuruz oko 16% vlage, betonski tavan, ispod se ne griju prostorije, debljina 30-ak centimetara. Koristio bi se kukuruz kroz cijelu godinu.

Može li to proći, ili ipak sušiti?
Pričaš o zrnu ili klipu?
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,874
U razgovoru sa jednim čovjekom što ima silose,rekao je da kukuruz možeš skladištiti i sa višom vlagom od 14% ali treba se riješiti loma zrna...pa je pričao o prečistaću,il neznam kak se zove stroj koji izdvoji lom zrna,prašinu i ostale nepoželjne stvari koje pokreću kvarenje zrna.
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,529
Sa 16% možeš bez problema skladišititi do 3, 4 mjeseca al poslije više nije sigurno. Makar u tako tankom sloju bi vjerojatno prošlo i duže…
 

mladenko

Iskusan lik
Tu od
27 Sij 2011
Poruka
1,265
Problem je lom. Ja sam tako na tavanu ali brzo pocrni lom. Jedne godine bilo super, vlaga bila 13, s tim da sam svaki dan ga malo prebacivao. Ali kad sam sam 17 vlage, e to je bilo cisto sranje. Za tj dana je pocrnio lom, i lagano i svi ostali, pa sam ga na kraju smljeo u bacve.
 

RYOU

Član
Tu od
31 Lis 2015
Poruka
173
Vidio sam ovu tablicu iznad, ali zanimaju me vaša iskustva.

Kukuruz oko 16% vlage, betonski tavan, ispod se ne griju prostorije, debljina 30-ak centimetara. Koristio bi se kukuruz kroz cijelu godinu.

Može li to proći, ili ipak sušiti?
Ja sam spremao 16% na barem 50cm i više, na godinu dana. Još sam ga špricao protiv žiška pa mu dizao vlagu. Vjerovatno je stvar u tome što su niske temperature, a do proljeća se on rasuši pa opet nema problema.
 

RYOU

Član
Tu od
31 Lis 2015
Poruka
173
K-obiol prilikom istovara na čardak. Čardak je betonski, ozidan ciglom i spremam u zrnu, jedino je pod obložen sa OSB. Ove godine tretiram sa dijatomejskom zemljom, isto bi trebala vlaga biti oko 16%. Postoji i proizvod zeocorn koji bi možda bio i bolji za vlažan kukuruz ali previše ga ide količinski i kasnije bude puno prašine od njega. Ide 10kg/T i vreća košta 50-ak kuna.
 

DeutzFahr69

Aktivni član
Tu od
4 Svi 2017
Poruka
154
Pozdrav, imam problem sa žiškom u ječmu, nabavio sam one plinske tablete, ječam imam u jumbo vrećama jel se mogu one stavljat unutra ili mora biti zatvoreno?
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,529
Mislim da bi funkcioniralo u jumbo vreći. Samo nemoj biti u prostoriji kad staviš tablete unutra.
 

DeutzFahr69

Aktivni član
Tu od
4 Svi 2017
Poruka
154
Dosta je otvorena prostorija, nisam to do sad koristio pa mi je onako.. Ali puno ljudi kazu da su najucinkovitije

@Marko1986 bio je neki dan oglas na fejsu
 

Marko1986

Dobro znana faca
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
788
Ja sam jednom prilikom obisel pola Bosanske Posavine u potrazi za tim i u svim poljoapotrkama su mi rekli da nemaju ili mi nisu htjeli prodati.
Ja muku mucim s tom gamadi, a ne znam vise kaj da radim. Uvijek se vrate
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,529
Mislim da se to nemre legalno nabaviti. Ja špricam Actelicom dok punim silos i bude ok.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,763
Jumbo vreću pokrij sa najlonom da plin ne može van. Ja držim dva dana zatvoreno i onda se mora još 2 ili 3 dana luftati prije upotrebe.
 

Najnoviji postovi

Na vrh