• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Tehnički pregled prikolica

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,736
Super! Pa tu spada i prikolica za drva :)
Samo kaj to većinom policajci ne znaju pa kažnjavaju.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Dvoosovinka možda da, ali čeza ne.

Danas gotovo svi uvijek imamo sa sobom mobitel. Odgovor koji je dobil @ronin spremiti u mob. Kak bi policajac reagiral kad bi mu pročital (pokazal) odgovor iz MUP-a?
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,691
Kad bi se pravio prevec pametan kaznio bi te za nesta drugo :D:
 

Ronin

Član
Tu od
13 Velj 2009
Poruka
239
Da vjerojatno bi nešto drugo izmislio da te kazni, tipa dubina ripne, loše osiguran teret, ili neš slično i vrlo vjerojatno bi se pozvao na onaj dio da traktor mora biti duplo teži od vućenog tereta.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,571
Danas sam bio u stanici za tehnički pregled i pitao za atestiranje i samogradnju male jednoosovinske prikolice za traktor.
Kaže da se može atestirati, ako je nosivost do 3 tone ne treba imati kočnice, ali maksimalna dopuštena nosivost traktora mora biti duplo veća.

Zaboravio sam pitati za varenje. Treba li neka potvrda ili atest nekog varioca, ili ne? Zna li netko?
Je li radio tko sličnu stvar u skorije vrijeme pa da mi zna reći točnije proceduru?
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Nije mi to baš jasno. Obično se spominje najveća dopuštena bruto masa prikolice. Ako se te 3 t odnose na bruto masu onda je nosivost (za registraciju) manja barem za masu prazne prikolice.
Na certifikatu mojega traktora postoje podaci koliko je dopušteno vući bez kočnice na prikolici, a koliko s kočenom prikolicom (navedene su dvije ili tri varijante kočnica).

Šteta kaj si zaboravil pitati za zavare u samogradnji, iako se vjerojatno radi samo o vizualnoj kontroli zavarenih mjesta. Ako je potrebno nekom drugom metodom dokazivati kvalitetu zavara, onda je (barem po meni) isplativost registracije jako upitna.
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,680
Jel to znači da ja onda IMT-ejku nosivosti 4 tone smijem vući samo s traktorom od 8 tona?
Ak je tak, prikolicu bum prodal i s tačkama vozil sve s polja
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,736
Iwanho, koliko znam, treba priložiti i proračun opterećenja (jedan kolega se time bavi) te uvjerenje (atest) zavarivača.

Jel to znači da ja onda IMT-ejku nosivosti 4 tone smijem vući samo s traktorom od 8 tona?
Ak je tak, prikolicu bum prodal i s tačkama vozil sve s polja
Upravo tak, ako prikolica nema radne kočnice.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Može li netko tko je s engleskim bolji od mene prevesti kaj o toj problematiki piše u "EC Conformity Certificate". Ja sam shvatio da bez kočnice slobodno vučem teret bruto mase 2000 kg.
Ili su možda naši propisi, kao po običaju, veći vjernici od pape. :(
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,736
Iwanho, evo ti dijela prijevoda Potvrde o sukladnosti:

2.4. Tehnički dopuštene vučene mase:
2.4.1 Prikolica /vučeni priključak
- bez kočnica 2t, s nezavisnim kočenjem 6t (šlajf, ručno preko sajle, op. ZJ)
, s naletnom kočnicom 6t, s kočenjem preko traktora 10t (** samo za kuke Tip 1 I 2).
2.4.2 polu prikolice/djelomično nošeni priključci - nije raspoloživo
2.4.3 prikolice/vučeni priključci s osovinom u sredini (bez vertikalnog opterećenja na rudu , op. ZJ) - jednako kao pod 2.4.1
2.4.4 Tehnički dopuštene ukupne mase skupa vozila (traktor + prikolica):
- bez kočnica 5050kg
- s nezavisnim kočenjem 9050kg
- s naletnom kočnicom 9050kg
- s kočenjem preko traktora 13050kg (**).
2.4.5 Najveća dozvoljena masa prikolice/vučenog priključka 10t (samo s posebnom kukom i kočenjem preko traktora).

2.4.6 Fale ti crteži...
 
Posljednje uređivanje:

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Hvala lijepa. Brz si. :drink:
Znači da sam ja dobro zaključil. Nažalost za poluprikolice s vertikalnim pritiskom na kuku nisu navedene nikakve vrijednosti. Po mojoj logici ne bi smjelo biti manje uz uvjet da pritisak na kuku nije veći od dopuštenog za traktor.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,736
Ja bi rekel da je otprilike isto, samo nije deklarirano radi male šasije traktora.
Provjeri koliko je ukupno dozvoljeno opterećenje zadnje osovine, pa izračunaj koliko je dozvoljeno na kuki. Vjerujem da je to više od tonu, a sve ove prikolice (za gnoj, sijeno, pa i Tehnostroj 4t imaju manje od toga).
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Hvala ti na trudu. :drink:

Ako ja dobro razumijem najveće dopušteno opterećenje zadnje osovine je 1950 kg uklj. težina traktora na zadnju osovinu.

(Maximum laden mass(es) of the tractor according to the tyre specification: 3050 kg.
Distribution of that mass (those masess) among the axles: Front axle 1100 kg - Rear axle: 1950 kg).
Kakva je rapodjela mase traktora na prednju i zadnju osovinu nisam uspel pronajti.

U tablici T1 na stranici koju sam skeniral (moj predprošli post) piše da je dopušteno 500 kg tereta na 627 mm od kugli na podiznim rukama, ako imam prednje utege od 100 kg. Barem sam si ja to tak prevel.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,736
NH, ovi podaci se odnose na ravnu površinu.
 

TH87

Član
Premium
Tu od
8 Svi 2016
Poruka
291
Kakvo je stanje na tehničkom zadnje vrijeme? Idu sve prikolice koje imaju zračne/hidraulične kočnice na valjke ili je to još uvijek slobodna procjena ispitivača?
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,700
A kako oni ispitaju zračne kočnice na valjcima ako na traktoru nemam zračnu instalaciju? Jel imaju oni nešto pa da uključe zračne kočnice i tako ispitaju njihovu ispravnost?
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ne bi me začudilo da te zamole da dojdeš s drugim, odgovarajućim trakrorom.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,571
Ovdje kad sam ja bio prisutan je prikolica bila priključena na traktor. Ne vjerujem da oni imaju to gdje priključiti.
 

Najnoviji postovi

Na vrh