• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

supstrati

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Evo, prije sam pisao o Hawita substratima 95Kn bala 260 lit. Stalno koristim klasman ali sada sam zbog cijene išao na hawitu i evo rezultata.

Rezultat izgleda ok. Gdje ima za nabaviti
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Rezultat izgleda ok. Gdje ima za nabaviti

Ja kupio u polje.d.o.o. u V Bukovcu. Kupio pred mjesec dana dvorište je bilo puno, kako je sada ne znam, ali planiram uzeti još koju balu.
Još da dodam: Inače treba duplo češće zalijevati nego klasmanna.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Ja kupio u polje.d.o.o. u V Bukovcu. Kupio pred mjesec dana dvorište je bilo puno, kako je sada ne znam, ali planiram uzeti još koju balu.
Još da dodam: Inače treba duplo češće zalijevati nego klasmanna.

Kažeš duplo češće. Ajde pogledaj ako ti nije problem omjer crnog i bijelog treseta. Mora da je u tome kvaka, jer vjerojatno ima puno više bijelog nego crnog. Nemoj ga nikako onda koristiti za ljeto jer će ti se raditi pokorica.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,569
jel to onaj kaj teško prima prvu vodu?
jedne godine sam uzel nešto slično, možda i tog, pa nisam sve potrošil nego ostal onak u ćošku za drugu sezonu, e moj bogo...nije htio primit vodu u sebe nikak, samo je bježal iz kontejnera...
deder ti njega škljocni iz bližeg da ga omirišemo :weedman:

ima ga i poljotehna iz duge rese, imaju svoj web...cijena 90 kn za vreću od 250 litara s pdv-om, al na šlepere...
 
S

salel

Guest
jel to onaj kaj teško prima prvu vodu?
jedne godine sam uzel nešto slično, možda i tog, pa nisam sve potrošil nego ostal onak u ćošku za drugu sezonu, e moj bogo...nije htio primit vodu u sebe nikak, samo je bježal iz kontejnera...
deder ti njega škljocni iz bližeg da ga omirišemo :weedman:

ima ga i poljotehna iz duge rese, imaju svoj web...cijena 90 kn za vreću od 250 litara s pdv-om, al na šlepere...
Hawita je čisto dobar supstrat.Točnije ja još nisam naišao na loš supstrat.Samo moraš znati čime raspolažeš pa se tako i ponašati.Nije sve za sve.Ali obzirom da se na ovom forumu najćešće raspravlja o presadnicama obzirom na kratkoću uzgoja svaki supstrat može biti dobar.Naravno uz gnojidbu vodotopivim gnojivima.
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Kažeš duplo češće. Ajde pogledaj ako ti nije problem omjer crnog i bijelog treseta. Mora da je u tome kvaka, jer vjerojatno ima puno više bijelog nego crnog. Nemoj ga nikako onda koristiti za ljeto jer će ti se raditi pokorica.

Inače sam ja imao dosta problema sa pokoricom na klasmanu u vrućim mjesecima i zbog toga sam stalno gledao da isprobam nešto drugo. Ova Hawita ima 20% crnog i 80% bijelog treseta i zbog toga ga treba češće zalijevati, ali meni se za sada sviđa. Uglavnom vidjet ćemo kako će se ponašati u proljeće. Supstrat mi djeluje dosta prozračno, a istina je suh, ali sve što dolazi pakirano u velikim balama je suho zbog težine i prešanja. Ja sam tome doskočio tako da prosijavam supstrat (prosijavao sam i klasman 70L) u jednu veliku posudu te onda naškropim malo vode te dobro promiješam tako da dobijem optimalnu vlažnost i nakon toga on lako prima vodu. Inače onako suh je živo zlo. :)
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Meni se od svih supstrata najviše svidio Tref,lagan za rukovanje,nema gruda,pa ga nije potrebno mrviti...dobar za kupusnjaće i salatu,ali i za plodovito povrće...
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Evo mali Update, sutra ili prekosutra Hawita ide u presadnju a Klasmann tek za tjedan dana.
 

Prilozi

  • P1140002.jpg
    P1140002.jpg
    22.5 KB · Pregleda: 213
  • P1140003.jpg
    P1140003.jpg
    25 KB · Pregleda: 204
  • P1140004.jpg
    P1140004.jpg
    26.2 KB · Pregleda: 222

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Mami ova cijena Stendera 131 kn za 250 litara, ali bojim se noviteta uh. Prošla godina me Osatina koštala cijele proizvodnje. Oni i njihov supstrat, to ako nekog hoćete zaje*ati samo kažete da je onaj supstrat sa velikim povrćem najbolji, nema boljeg. Propada cijela proizvodnja. Jel tko uspoređivao Stender S200 i Klasmann Portgrond H? Hvala
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Mami ova cijena Stendera 131 kn za 250 litara, ali bojim se noviteta uh. Prošla godina me Osatina koštala cijele proizvodnje. Oni i njihov supstrat, to ako nekog hoćete zaje*ati samo kažete da je onaj supstrat sa velikim povrćem najbolji, nema boljeg. Propada cijela proizvodnja. Jel tko uspoređivao Stender S200 i Klasmann Portgrond H? Hvala



Pobliže opiši taj supstrat ima ih preko nekoliko a ni jedan ne valja. Na koji se to odnosi.
 

danijellaura

Član
Tu od
15 Svi 2010
Poruka
225
Mami ova cijena Stendera 131 kn za 250 litara, ali bojim se noviteta uh. Prošla godina me Osatina koštala cijele proizvodnje. Oni i njihov supstrat, to ako nekog hoćete zaje*ati samo kažete da je onaj supstrat sa velikim povrćem najbolji, nema boljeg. Propada cijela proizvodnja. Jel tko uspoređivao Stender S200 i Klasmann Portgrond H? Hvala

ja sam uzeo u studenom za bozicnu psenicu stender 250L sa glinom 125kn je bio napunio sa njim 280 posudica.. naknadno su mi povecali narudjbu a vise nisam imao njega pa sam uzeo klasmann TS3 isto sa glinom ali je 200L cijena je bila ista ko i stender i sa njim napunio 275 posudica...znaci necija litraza ne stima ili klasman daje vise (u sto cisto sumnjam) ili stender laze na litrazi...s obzirom da se radilo o bozicnoj psenici nije mi bilo bitna neka velika kvaliteta zemlje ali moram priznat da je klasmann TS3 bio daleko kvalitetniji od stendera (na balu supstrata sam nakupio pol kante grancica i ostalog smeca)...no kad se radi o klasmanovom steckmediumu (sa perlitom za ukorjenjivanje) onda je daleko kvalitetniji domoflor...ja za rasad koristim tray supstrat od klasmana a za pikiranje sam predlani isao u TS3 i nisam bio zadovoljan ostao sam bez cijelog rasada (mozda nije bio samo supstrat u pitanju sumnjam na jos jedan faktor) a lani sam pikirao u potgound H...skuplje je ali su bili vrhunski flanci...probat cu ove godine nesto za probu pikirat u TS1...
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Gledajte ljudi. Supstrat je definitivno najmanja stavka u proizvodnji i ja mislim da tu nema mjesta uštedama. Stender sam koristio jednu godinu i više nisam. Gančice, dlake, korijenje...etc. Svaki supstrat koji ima 80% crnog treseta i 20% bijelog je odličan, sve ostalo graniči sa smećem.
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Gledajte ljudi. Supstrat je definitivno najmanja stavka u proizvodnji i ja mislim da tu nema mjesta uštedama. Stender sam koristio jednu godinu i više nisam. Gančice, dlake, korijenje...etc. Svaki supstrat koji ima 80% crnog treseta i 20% bijelog je odličan, sve ostalo graniči sa smećem.

E vidiš ne bih se složio sa tobom. Naime 5 sam godina koristio klasmann, i onda prešao na baltički sa 20% crnog i 80% bijelog i da iskreno kažem nikad mi nije bilo bolje. Istina da je grublji ali ja ga presijem i super sam zadovoljan. Meni više odgovara zemlja koja je bolje prozračna jer sijem u kasnijim rokovima i te takvoj zemlji temperatura ne smeta dok mi se na onoj sa više crnog treseta javljala kora na površini jer je previše masna. Uglavnom mislim da ipak nije toliko do supstrata koliko do načina kako tko individualno proizvodi presadnice. Vjerujem da nisu svi supstrati isti, ali također tvrdim da će sadnica u nekim slučajevima u kontejneru dobro izrasti pa makar koristili i običnu humus zemlju sa benzinske :)
A usput još i ušteda od duplo u odnosu na klasmann.

PS. Jednom sam kupio floragard na oko super zemlja, svi je hvalili, meni ništa nije valjala tako da sam sve vratio, što znači da je ipak tu individualna stvar načina proizvodnje, a također važan je i način skladištenja, a i starost supstrata.
 
Posljednje uređivanje:

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Ja se slažem sa cabageom u jednom djelu a u drugom djelu sa Plevakom. Za sijanje je odlična ova zemlja kojom radi cabage ali kad treba prepikirat onda je bolja ova sa kojom radi plevak i to bi svima preporučio koji pikiraju svoje presadnice.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Hvala svima odluka je pala. Samo nadam se da ću to upsijeti financijski i osigurati :)
Nego ne piše ovom stenderu omjeri...
stender.jpg

stendersasatav.jpg
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,569
ja godinama radio na Stenderu, nije bilo nikakvih problema samo kaj je postal kod Pecine mnogo skup...pa prošal probat Klasmana, e to nije bilo baš bog zna kaj....sad delam na Brillu i to je za mene ok...
...da je Stender povoljniji cijenom od Brila, i da mi ga voziju doma ko Brill, sadil bi opet na njemu......
i tak svaka bena ima svoje veselje...:icon_e_wink:
 
P

pauk

Guest
ja godinama radio na Stenderu, nije bilo nikakvih problema samo kaj je postal kod Pecine mnogo skup...pa prošal probat Klasmana, e to nije bilo baš bog zna kaj....sad delam na Brillu i to je za mene ok...
...da je Stender povoljniji cijenom od Brila, i da mi ga voziju doma ko Brill, sadil bi opet na njemu......
i tak svaka bena ima svoje veselje...:icon_e_wink:

Koliko te dođe brill, meni su cijene otprilike iste i za Stendera i za Brill (cca 55 kn za 70 l)
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,569
uzimam ga kod Danona, bome nis gledal zadnje račune...mislim da je negdje 50 - 55...
 
P

pauk

Guest
uzimam ga kod Danona, bome nis gledal zadnje račune...mislim da je negdje 50 - 55...

fala, ja bum onda u Zelenom Hitu mi je usput pa ne trosim na gorivo, a i cijena je oko 55 kn.

Inace, Stender je sada kod Pecine 60 kn, uzeo jednu vrecu pa cu usporediti sa Brillom. Ima li netko pri ruci deklaraciju Brilla, zanimaju me kolicine teskih metala?

I na kraju, jel ima jos netko preporuciti neki drugi supstrat (lako dobavljiv, sa sto manje kolicine teskih metala, cijenom prihvatljiv, kvalitetan i da dolazi u paketu sa rasnom crvenokosom ? :(rofl):)
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Kod mene odluka pala na 4 palete Portgrond P i H. Nemrem više istraživati ni kao uštedit :)
 

Najnoviji postovi

Na vrh