• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Strucne ekskurzije

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
857
Dragi moji.
To što vama smeta, 90 posto investitora u SLO traži, a nije im dato, pa su prinuđeni gradit u selu.
Treba bit i pošten i priznat, kako su parcele oko kuća kod vas veće i niste tako stisnuti koliko kod nas.

A realnost je takva, da za nekih xy godina proizvodnja u štali, koju si danas napravio ne bude više dovoljna, pa budeš trebao napravit veću.

A urbanisti, koji od tebe traže, da na štali raspona od 25 metara krov ima 28 stupnjeva, da bi se uklopio u krajolik...
Dok su zgrade koje financira država, škole itd. poligon svih mogućih psihopatskih arhitekata, koji nacrtaju objekte s ravnim krovovima, za njih pokupe od svoje škvadre kojekakve nagrade, a na nama, poreskim obaveznicima za par godina stoji sanacija krova i zgrade, do temelja napojene vodom, što je puštala kroz krov i ostale arhitektonske dodatke.
 
I

ivica

Guest
tine tu u mojem kraju to u 90% slucajeva jednostavno ne funkcionora kako treba ,tu je jedan jako dobar primjer blizu mene ,malo vece selo je i imaju stalu 1 km od kuce i 100 krava holstein a oni su tamo samo ujutro i navecer pa imaju jako puno gubitaka ,a moja stala je u dvoristu i deset puta na dan odem pogledati i znam kad se pocne krava tjerat itd.,
a o cjeni infrastrukture bolje da ne govorimo (put,struja..)
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
ivica kaže:
tine tu u mojem kraju to u 90% slucajeva jednostavno ne funkcionora kako treba ,tu je jedan jako dobar primjer blizu mene ,malo vece selo je i imaju stalu 1 km od kuce i 100 krava holstein a oni su tamo samo ujutro i navecer pa imaju jako puno gubitaka ,a moja stala je u dvoristu i deset puta na dan odem pogledati i znam kad se pocne krava tjerat itd.,
a o cjeni infrastrukture bolje da ne govorimo (put,struja..)

bravo :D

ti s tim životinjama moraš živjeti, moraš ih ponekad samo gledati da vidiš kako se ponašaju i iz samo toga se mogu neke stvari uočiti

tine možda zato što su kod vas štale u dvorištima možda ste zato dobri, a možda bi mogli kod nas pogledat kako to na daljinu ne funkcionira, to nema veze sa prostorom, to ima veze sa samim boravkom sa životinjama, ipak one su te koje trebaju proizvest kakakv takav novac

znači tine možete bit sretni što su vam štale blizu, bar sam ja takvog mišljenja

ivice el ima taj čovjek mjesečnu kartu za prevoz do štale, il el ima vozni red po noči za bus il tramvaj :mrgreen: :lol: 8) veliš kilometar :shock: joj mene joj
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
ivica kaže:
tine tu u mojem kraju to u 90% slucajeva jednostavno ne funkcionora kako treba ,tu je jedan jako dobar primjer blizu mene ,malo vece selo je i imaju stalu 1 km od kuce i 100 krava holstein a oni su tamo samo ujutro i navecer pa imaju jako puno gubitaka ,a moja stala je u dvoristu i deset puta na dan odem pogledati i znam kad se pocne krava tjerat itd.,
a o cjeni infrastrukture bolje da ne govorimo (put,struja..)

Po meni je potpuno nelogično nalupat u štalu 2,3 milijuna kuna i to neznam koliko daleko od kuće, pa kak veli ivica to jednostavno ne može, a ak bi htio bit uz štalu, pa ajde gradi kuću i ostale popratne šupe...a to su sve dodatna ulaganja, a to rijetko ko može!
Bogec je bio kod mene i vidio je koliko ja imam prostora(čak mi cijeli šleper stane u dvor :lol: ), koliko imam velik vrt (2 šljive i jedna jabuka), magistrala ispred, cesta uz imanje, stric na vrtu, drugi stric s druge strane, ma užas, pa ajde ti gradi, zato velim dalo bi se napraviti uz dobro razmotrenu situaciju kud i kamo što smjestiti, al kaj ću kad država to neda :!:
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
ŠANANA kaže:
Boec je bio kod mene i vidio je koliko ja imam prostora(čak mi cijeli šleper stane u dvor :lol: ), koliko imam velik vrt (2 šljive i jedna jabuka), magistrala ispred, cesta uz imanje, stric na vrtu, drugi stric s druge strane, ma užas, pa ajde ti gradi, zato velim dalo bi se napraviti uz dobro razmotrenu situaciju kud i kamo što smjestiti, al kaj ću kad država to neda :!:

zaboravio si prekoputa dučan, a tamo su djeca i malo veča djeca koja piju pivu, al mogu ti reč razvijeno ste vi selo, imate u dučanu i marlboro i philip moris cigarete :!:
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
857
tine kaže:
Treba bit i pošten i priznat, kako su parcele oko kuća kod vas veće i niste tako stisnuti koliko kod nas.

Trebam ponovo da istaknem ono gore.
Kod nas skoro niko nema mjesta, a štale koje su bile građene u 70 i 80 im godinama su samo beton i skoro ih nije šanse srušit, pošto bi te to koštalo skoro ko nova.
Niko ne priča o štali daleko od kuće. Ako idu gradit, planira se i kuća uz štalu.
 
I

ivica

Guest
ivice el ima taj čovjek mjesečnu kartu za prevoz do štale, il el ima vozni red po noči za bus il tramvaj :mrgreen: :lol: 8) veliš kilometar :shock: joj mene joj
veliko selo je i jednostavno nema blize mjesta ,ali otom potom :?
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
tine kaže:
tine kaže:
Treba bit i pošten i priznat, kako su parcele oko kuća kod vas veće i niste tako stisnuti koliko kod nas.

Trebam ponovo da istaknem ono gore.
Kod nas skoro niko nema mjesta, a štale koje su bile građene u 70 i 80 im godinama su samo beton i skoro ih nije šanse srušit, pošto bi te to koštalo skoro ko nova.
Niko ne priča o štali daleko od kuće. Ako idu gradit, planira se i kuća uz štalu.

a je to je druga pjesma, znači jedno novo gospodarstvo :D

a šta sa ovim starim :?: ako bi se i to koristilo, onda je to opet na dva mjesta držanje krava, ili rušenje koje veliš da je skupo

inače ja sam vrlo jeftino jučer srušio kumu kuču, došao sa masseyom, metnili veliku sajlu, rupa kroz zid, ukoso jedan rog obuhvačen sajlom i potegao, odeeeeeeeeeeeee kuča u prah
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
857
Može kumova kuća, a moja?

1V7fXx5NeDF6j2AR.jpg


FDRRCsU2PBK4BWA7.v.jpg


Imaš stene od 80+ cm kamena i nekako nije velika za taj kraj.
 

suljos

Član
Tu od
9 Tra 2007
Poruka
341
Samo da nesto dodam,CH vrijedi kao uredna zemlja,koja je okrenuta turzmu,pogledajte ovdje blizu mene mene gdje sam nekad zivio,a jso uvijek gdje radim kako to izgeda,ovo gore ,polulijevo prema jezeru sa ovim cudnovatim krovom je hotel i to luxuzan(kao suma je,a u stvari strmo je par stotina metara ka jezeru)a juzno,ili malo desno je stala(preko nje je ova bijela acrta)je stala sa pratecim ovjektima,ni 20 metara,kada dolazis na glavna vrata hotela prolazis bas uz tu stalu.

http://maps.google.com/maps?f=q&source= ... 7&t=h&z=19

Hotel,iza se vidi ta stala

http://www.kehrsiten-tourismus.ch/images/fueringen.jpg
http://www.hotel-fuerigen.ch/willkomm.htm

I gostima nesmeta platit za dvokrevetnu sobu 250 franaka(166.6 eura)

PS.na stranici broj 6 pise cijena

ÜBERNACHTUNGEN
Damit Sie nach einem geselligen und gelungenen Fest nicht noch die Heimreise
antreten müssen, bieten wir Ihnen für die Übernachtung folgende Preise an:
Doppelzimmer Fr. 250.00
Einzelzimmer Fr. 125.00
Diese Preise verstehen sich pro Zimmer und Nacht, inklusive Frühstücksbuffet, Service

evo linka
http://www.hotel-fuerigen.ch/PDF/Banket ... n_2009.pdf

ali u HR mora sve biti komplikovano,tako mije drago kada vas citam,kako ste vrijedni,kako stvarate nove vrijednosti ali drzava je tu da nesto zakomplikuje
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Ja imam štalu nekih 100m od kuče..Kod mene je bilo ako se susjedi slože da je moguča gradnja..Pošto sam si dobar sa susjedima mogao sam izgradit i sve je kako treba..
Znam za slučaj gdje čovjek ima farmu 1km s od kuče ali malo je manje...I več 5 godina sve radi kako treba...
Kak je vas pratim vi bi kravama kupili i zlatne madrace i non stop bili s njom ;)
Krava je životinja koja proizovdi mljeko i ako se njoj kaj desi bio ti 100m od nje ili 1km kak češ znat??
Svaki radi kak oče i kak mu paše ...
Ja sam još mlad pa čete možda misliti da se ne kužim u to ovo ono,ali jako me to zanima...
 
I

ivica

Guest
prje 2 god smo bili u sloveniji na dvije farme u okolici ljubljane ,prva je simentalska 40 krava ,malo cudna stala sa sustavom kontra ploce(kosa ploca nagnuta prema zidu) ,
P2230197.jpg

P2230245.jpg

P2230250.jpg

P2230255.jpg

izmuziste iz EU (1x5)
P2230243.jpg


druga farma 70 krava holstein ,11000 lit po kravi godisnje ,mislim da tine zna nesto vise o ovom gospodarstvu pa nek veli svoje misljenje(dosli smo vec u mraku pa su takve slike)
P2230144.jpg

P2230145.jpg

P2230151.jpg

P2230152.jpg

P2230167.jpg

P2230184.jpg

P2230332.jpg

P2230335.jpg

stala za junice
P2230369.jpg
 
H

Helena

Guest
Baš me zanima da li je ova prva farma zatvorena ,s obzirom da ovi iz europske unije udaraju kojekakve nitratne direktive e ako tu direktivu ispunjava viđena farma onda :scratch
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
zgodne slike ivice

ja sam u djelu u kojem sam držao bikove imao taj obrnuti kosi pod, i ok je to bilo, možda sam samo malo mali pad imao pa mi nisu sve izgurali van đubre,pa sam snažio i iznutra, ah to je bilo sam svoj majstor

dobre su mi one holštajnice :D
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
857
@helena
prvoj farmi ne fali ništa, jedino držanje stajnjaka nije baš 100% po PS-u. Po slikama se ima dojam, kako nisu održavani kanali za tečnost, koja se iz stajnjaka cijedi. Ostalo štima. Na prvoj sliki vidiš neke gumene zavjese. Te pokrivaju kosu pleću i tu izlazi stajnjak. Ako imaš objekt na kosini, to funkcionira vrlo dobro, možeš bez skrepera, ili ti radi samo nakratko u danu, ili napraviš jamu kod jasala kao što je tu.

@ivica
ne znam, što da kažem o imanju Mis.
Godinama su u špici, iako mogu ovako privatno da kažem, kako su bili pomalo i forsirani u prošlosti.
Naime uvijek su imali bikovske majke, pa su imali mogućnost besplatno dobivat elitno sjeme, koje si drugi nismo mogli ni kupiti, iako bi htjeli. Da su neki mamlazi, ne bi im sve te prednosti ništa pomogle, dok su oni umijeli to korektno iskoristiti.
U svakom pogledu vrhunski su stručnjaci, svi vrhunsko obrazovani, širokog pogleda i idu okolo.
 
I

ivica

Guest
ove noci u 2 sata krecemo za italiju na dva dana po farmama,idemo s dva auta mi iz kc s jednim i iz istre jedan auto ,izvjesce u sub
 
H

Helena

Guest
ivica kaže:
ove noci u 2 sata krecemo za italiju na dva dana po farmama,idemo s dva auta mi iz kc s jednim i iz istre jedan auto ,izvjesce u sub
Jedva čekamo ! :?:
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
ivica kaže:
ove noci u 2 sata krecemo za italiju na dva dana po farmama,idemo s dva auta mi iz kc s jednim i iz istre jedan auto ,izvjesce u sub

sretan put ivice i dobro se provedi :D

poslikaj mi štale one koje mene zanimaju, ti več znaš sve, i malo polja da vidimo kod talijana krmno bilje
 
I

ivica

Guest
evo mene ,vratili smo se danas u noci ,nazalost zbog obaveza naseg vodica Germana Brajkovica (veterinar radio je 35 god u italiji kao savjetodavc) nismo mogli ostati na dva dana ,u 24 sata smo prosli 1400 km ,u toj regiji di smo bili ima 312000 krava ,vise nego u cijeloj hr ,gotovo sve stale su na puni pod i slamu ,drugo se priznaju ,bili smo na dvije farme ,prva farma trenutno 114 krava u laktaciji dnevna proizvodnja 4200 lit , 12000lit po kravi godisnje ,jedna od najboljih farmi u italiji ,prosle god su prodali jednu kravu u grcku za 8500€,prije 33 god imali su 17 krava i jos uvjek povecavaju i dokupljuju kvotu ,hrane iskljucivo suhim ,zbog sira ,pa imaju 10 centa skuplje mlijeko od onih koji hrane silazom ,oni imaju 40centi a obicana hranidba oko 30 ,hrane lucernom ,psenicom i sirkom ,sve prosuseno i dosuseno u susari ,sve u tocnom omjeru mjesaju u tmr i dodaju 12kg smjese po kravi,na farmi sve funkcionira savrseno pazi se na svaki najmanji detalj ,urednost i cistoca su na prvom mjestu ,spremanje krme mora biti savrseno i u tocno odredeno doba ,od mehanizacije imaju samo zelenu liniju sve ostalo rade im kontraktori ,oni radje brinu o kravama ,rade 80 Ha zemlje ,siju lucernu te psenicu koju skidaju u vostanoj zriobi i na to siju sirak (bez oranja,samo podrivac) ,svu slamu kupuju voze je 200km jer u tom kraju nema ratarstva ,zacudili smo se da u cjelom kraju nitko na pati za mehanizacijom kao kod nas ,traktori su im stari i po 40 god ,farma im je nekih 400m od kuce ,sad u kupili parcelu do farme ,3 Ha ,cijena 150 000€ ,inace se hektar prodaje po 30 000€ ,sva zamlja se navodnjava ,poslikao sam neki 200 fotografija pa sam izabrao neke da vam malo docaram to (malo je problem slikati u stali jer je bilo bocno jako svjetlo):
pogon susara (na plin) ,susi 56 bala 8-10 sati
P3120019.jpg

iznutra vide se rupe di se stavljaju bale
P3120011.jpg

nakadasnje skladista za sjeno ,kak se puni puhalnikom ovaj krav se polako dize ,ovo je staro 30 god ,vise ne koriste
P3120017.jpg

hangar za bale
P3120073.jpg

P3120023.jpg

mlade junice
P3120025.jpg

ovdje se vidi susena lucarna ,ostaje zelena nakom susenja
P3120032.jpg

ovaj blok imaju za lizati sve zivotinje na farmi ,to je melasa i svi potrebni vitmini ,ima 600kg
P3120033.jpg

stale su otvorene sa svih strana samo imaju preko zime mrezu protiv vjetra,krave se doslovno kupaju u slami ,svaki dan im se dodaje slama u bokseve
P3120088.jpg

P3120041.jpg

P3120043.jpg

P3120044.jpg

P3120045.jpg

P3120047.jpg

P3120048.jpg

P3120050.jpg

P3120104.jpg

P3120079.jpg

za vrijeme velikih vrucina krave tusitaju
P3120052.jpg

gnojiste ,vrlo funkcionalni sistem
P3120092.jpg

P3120056.jpg

P3120066.jpg

P3120071.jpg

traktori
,imaju jos stari fendt na mikserici i noviji JD ,bio im je kod kuce pa nismo vidli
P3120072.jpg

P3120070.jpg

vecina benzinska je samoposluzivanje ,stavis novac i tocis kolko ti da ,trebalo nam je 15 min da ga skuzimo
P3120106.jpg

u prolazu
P3120113.jpg

druga farma ,zadrzali smo se nesto krace nego na prvoj ,jedna od najmodrenijih stala u italiji sagradena 2003 god ,cijena cca 500 000 € ,100 muznih krava plus ostalo ,oni nemaju takav prosjek jer se time bave puno krace, sto je zanimljivo vlasnik im 33 god,
lijevo vlasnik prva stale a desno druge
P3120117.jpg

P3120118.jpg

P3120119.jpg

P3120122.jpg

P3120132.jpg

P3120135.jpg

P3120150.jpg

iza se vidi izmuziste koje je dio stale ,nema zidova
P3120131.jpg

P3120139.jpg

svarno predivno
P3120155.jpg

parcele ,sve su omedene kanalima za navodnjavanje
P3120158.jpg
 
Na vrh