• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Samoutovarne prikolice za sjenažu

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Prikolica je juče, opet iz nekog samo njoj poznatog razloga radila...međutim nakon druge prikolice koju sam potjerao kući

Mesingani klinovi na spojnici postoje i u istom su stanju kao i tvoji, samo se ne vide od masti...pa sam poslije očistio mast niti ijedan nije oštećen niti snešen.

Sve sam "prodadio" s WD 40 ...jesam samo razmišljao da ide kontra, jer sam šeraf na "ruci spojnice" zašerafljivao misleći da on tad zateže spojnicu i da ona tako prilazi...međutim ti misad objasni da je kontra, u stvari da zašerafljivanjem ona popusta i kasnije ukapča....a ošerafljivanjem ili "popustanjem" tog šerafa ona prilazi...jasno ko dan...pravio sam je preksinoć do 2 sata u jutro da bi bio spreman u 6 ujutro početi sjenažu ....međutim...nakon drugi prikolice sve mi je popucalo...i odustao sam od pravljenja sjenaže prikolicom...


Prvo mi je pri istovaru trava ostajala na rukama i između ruku tako da sam je morao nožem sjeckati centimetar po centimetar, lanci je nisu mogli "izgurati vani"...za obje prikolice mi treba po sat vremena dok očistim travu ostalu u pick up-u


Uploaded with ImageShack.us

evo kako izgleda kompletno začepljenje...



Uploaded with ImageShack.us

I kod tog začepljenja...nema šasne to izvlačiti niti lanci niti rukom nego oštrim kuhnjskim nožem s žagicom i cm po cm sjeckati travu....

Ali nije ni to problem...problem je sto sam na malom uzvišenju na njvi ne većem od 10 cm pri prelazu preko toga slomio priključno vratilo kardana u traktoru


Uploaded with ImageShack.us
Pri lomu tog kardanskog vratila, kardan u momentu zahama i rada je spao i udario o lim više pick up-a te je i to pokrivljeno maximalno...


Uploaded with ImageShack.us

Nakon toga više nije bilo rada s prikolicom i to je bio KRAJ.

Šteta...u eurima iznosi...pšriključno vratilo 110 eura (jer sam zvao prodavnicu traktorskih dijelova), majstro vjerovatno oko 25-40 eura (opet zavisno koliko dana bude radio)...i ono najgore od sjeneže graška nije bilo apsolutno ništa...
(Moram otvoriti temu "mehanička radionica" pa cu tamo pitati jel ko imao iskustva u mjenjanju tog kardanskog vratila )

E sad kako se to desilo....????

Pri tom malom uzvišenju se sjećam da sam sve isključio i guranje trave naad i kardan...jer je prikolica bila puna...i krenuo sam kući...znam samo da se traktor "propeo " i pao na zemlju okrenuo sam se i vidima kardan s strane stoji i polomljen lim, kad sam sišao s traktora vidim i da je priključno vratilo "osječeno" na mjestu gdje lamele kardana drže za vratilo...

Po mom nekom razmljišljanju vjerovatno nisam iskopčao kardan do kraja i kardana je preko tog uzvišenja odradio lom...ali mi je jako čudno da kardan nije pukao, ipak je to cijev dok je puklo vratilo koje je puni čelik.

Vratilo se sad okreće samo kad uplaim kardan dok se prije ovog problema mogao okretati i rukom...ne čuje se da unutra melje ili škljoca...

Dobra vijest u svemu tome...je sto me je Tine nazvao u tom najvećem problemu i bio je kao naručen...(ko da je znao da sam u lomu do kraja)...nakon razgovora s njim i "vraćanja nade" ponovo sam se vratio poslu...i "srećom" da čovjek koji pravi rolo bale je bio slobodan, tako da sam grašak urolao.

Postaviću slike na temi o grašku....

Život ide dalje...ljeto još nije ni počelo...:D
 

fendonja

Član
Tu od
11 Pro 2010
Poruka
327
mozda kada si ga isljucivao si stavio na pogon preko tockova :scratch pa nisi ni primijetio
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,432
Uh ovo je baš veliki kvar i velika šteta!! Vjerovatno si, kako reče ferdonja uključio kardan preko točkova i zato je došlo do loma priključnog vratila.
Ne kontam kako ti onoliku masu provlači iz sanduka unutra pod poklopac? :confused: kad si istovarao travu jeli pikap bio isključen?
Jeli ona spojnica radila normalno dok si kupio grašak? Dobro si opet uspio spasiti grašak i bolje nego što bi se nadao. Jest da je to dodatni trošak ali spasio si toliku masu... Koliko je bilo bala, šta si uradio sa onim što si dovukao kući na silos, jesi i to "naložio" na balirku?
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Da, pick up je bio isključen kad sam istovarao grašak...

E gledaj u čemu možda može biti problem, kad smo pokosili grašak, nismo imali kružne grabilice da zgrabimo u linije tako da pick up može "zagrliti" masu, pokušavali smo zgrabiti s tračnom ali nije išlo, i onda sam s prikolicom radio otkos po otkos, ali su na nekim mjestima otkosi bili jako izmješani i spojeni, tako da su željezni točkovi s strane "čepali" masu i nisu dozvoljavali ulazak unutra dok je pick up istovremeno uvlačio...usljed tog "povuci -potegni "stila...vjerovatno se ta masa ispod poklopca nakupljala...

...ili...

noževi nisu rezali kako valja nego su ruke koje nabijaju masu na nozeve nastavile gurati travu a kasnije je trgale i vraćale nazad jer je bio i pritisak trave iz unutrašnjosti prikolice...

Ja ću ipak reći da je osnovni problem sto nisam imao sakupljen grašak u lijepe linije ( svale ili prepelice) tako da je pick up, bio bez opterećenja u radu i mago je normalno da guta masu...ovo mi nije nabijalo ispod poklopca kad sam radio onaj sirovi grašak za svjeze bacanje jer su otkosi jasno bili odvojeni jedan od drugog, niti je radilo dok sam skupljao sijeno ( samo sto sam tad imao problem s uključivanjem pic up-a)...

Danas sma prikolicu ponovo namontirao na traktor isčistio je...uključio i radi i kardan vrti i ona sve radi bez problema...sad je samo pitanje da li sta trpi u traktoru kad je priključno vratilo kardana slomljeno ???
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,432
siguran sam da je problem u tome što grašak nije bio zgrabljen nego si ga kupio iz otkosa.
Nema to veze sa noževima, nebi smijelo provlačiti masu sve da si radio i bez noževa.
Dobro je da si uspio riješiti problem sa spojnicom i da sad sve radi kako treba. Kako si popravio onaj lim iznad pikapa?
Neznam dali šta trpi u traktoru ali ako se ne čuju nikakvi zvukovi iz kućišta onda bi trebalo da je sve u redu. Samo kako misliš raditi kad nemožeš kardan osigurati da ne spada sa priključnog vratila. Naime koliko vidim da je priključno vratilo puklo upravo po onom utoru za zaključavanje kardana ili možda malo iza njega. Bojim se da će ti kardan spadati u toku rada.
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Pa ovako, lim ću skinuti, i mislim ako su otkosimali onda nece biti problem za pick-up dok ne ispravim lim...ali s druge strane lim se ipak i moze podignuti na lancu tako da ne smeta uopšte u radu...

Trebam danas ići kod čovjeka da vidim koliko će me izaći ispravljanje lima...i ako ga mogne ispraviti odradiću to...

Što se tiče kardana...on se moze staviti do kraja s tim da lamele na kardana "uštinu" priključno vratilo i sve radi, ali normalno da ce spadati u okretanju...ali nema smisla se s tim mučiti treba jednostavno zamjeniti priključno vratilo i tu nema priče...kvar se desio treba popraviti i imati opet sve u funkciji...jer mi kardan uskoro treba i za silazu sirka (bar mislim iako je vrijeme sibirsko) a kasnije i za silazu kuruza.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,432
Emy -upravo je obrnuto: ako su otkosi mali i ako je trava sitna bez lima nemožeš raditi. A bez njega će ti i u velikom otkosu na kraju uvijek ostati dio trave koju pikap neće moći podići. Jednostavno je samo gura ispred sebe, malo je podigne a ona padne nazad pred pikap. Tako je isto i sa sitnom travom, bez lima neće ići. Što su otkosi manji i sitnija trava taj lim treba niže spustiti. Ako je trava krupna, veliki otkosi ili u grašku taj lim treba više podići. Njegova uloga je ta da travu pritisne i tako je zadrži na pikapu dok je ne podigne i iznese na onaj ravni dio. Malo sam lošije objasnio ali nadam se da razumiješ šta hoću reći.

Kardan moraš popraviti sa tim nemožeš raditi. A nebi bilo loše da probaš rudu spustiti tako da je kačiš dolje. Traktor ti se zato i propeo jer je visoko kačenje. Ovaj prijatelj što je kupio istu takvu prikolicu je spustio rudu i kači je dolje. Kad budem kod njega poslikaću to.
 
P

pankin 1

Guest
šta mislite o prikolici mengele lw330 sa 24 noža za sjenažu ima li ko takvu i kakva su vam iskustva
 

samed1972

Član
Tu od
18 Sij 2012
Poruka
602
Da li je neko od vas gledao u radu krone turbo samoutovarne prikolice, imaju 36nozeva i sistem rezanja nije kao na atarim mengele i sl vec bubanj koji je donekle doteran u spiralu da bi traktor lakse radio?
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,432
Taj sistem sa rotorom se zove "RotoCut" ili "MultiCut" ,kako gdje. Njime je ravnomjernije opterecenje i brze punjenje nego sa onim sistemom sa "prstima". A zvijezda rotora je izvedena spiralno upravo zbog ravnomjernije i jednolicnije raspodjele mase na nozeve, time je postignuto manje opterecenje, kako prukolice, tako i traktora.
 

samed1972

Član
Tu od
18 Sij 2012
Poruka
602
Ove sto sam gledao na piku imaju 6x3 prsti koji su rasporedjeni u spiralu. Ne znam da li taj sistem ima kvarova ili nekih slabih tacki.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,432
Kako to mislis "6x3 rasporedjenih u spiralu"?!
Jesu to tri osovine sa po 6 prstiju, ili nesto drugo?
Koliko je nozeva ta prikolica, mozda 5?
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,432
Kod mene je ovakav sistem



Ima tri osovine sa po 34 prsta, svi prsti na osovini su u jednom redu, a prikolica ima 33 noza.



Ovaj sistem za koji ti pitas, predstavlja nekakav prelaz izmedju ovog sistema kao kod mene i rotora.

prednost mu je sto nisu svi nozevi optereceni u istom trenutku, sto bi trebalo da je lakse za pogoniti, odnosno manje je opterecenje traktora.

Medjutim, mana je sto ima dosta pokretnih dijelova, i to mi se ne svidja, rekao bih da je previse slozeno, da bi bilo pouzdano. Osim toga i odrzavanje je dosta teze.



Moje misljenje je da to i nije bas neki uspjesan projekat, jer se i dalje proizvode prikolice sa sistemom kao sto je ovaj kod mene ili sa rotorom, dok ovakvih kao sa tvog linka, cini mi se, ima jako malo.
 

samed1972

Član
Tu od
18 Sij 2012
Poruka
602
I kod tebe je isto veliko opterecenje na traktor, samo je Krone pravio ovakve prikolice i to je isti sistem na svakoj serije Krone turbo samoutovarnih, oko 1990 godista. Mislio sam samo da menjam zbog tog manjeg opterecenja na traktor i mislim da moze i brze da se ide kad se puni.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,432
Kakvu sad imas prikolicu, koliko je kubika i sa koliko nozeva?

Kod mene jest veliko opterecenje, ali radim tanje granice tako da nije strasno. A sobzirom da je razmak izmedju nozeva svega 4 cm, ne moze ni biti laka za pogoniti.
 

samed1972

Član
Tu od
18 Sij 2012
Poruka
602
Postavljao sam vec negde slike, Agrar 21 noz, ona ima 3 grede sa duplim prstima koji navlace masu na nozeve i isto je veliko opterecenje za traktor.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,432
Znaci sad imas prikolicu koja ima 21 noz, a hoces uzeti drugu sa 36 nozeva i ocekujes da ces ici brze?! Ja mislim da ces u najboljem slucaju raditi istom brzinom ako ne i sporije nego do sad. Jer pored nesto naprednijeg sistema rezanja, dobijas i 15 nozeva vise, tako da od ocekivanog povecanja brzine i manjeg opterecenja traktora, najvjerovatnije nece biti nista.
 

Najnoviji postovi

Na vrh