• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ručno košenje,iskustva i alati

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Meni klepanje više nalikuje na razvlačenje i stanjivanje materijala.
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Zg, probaj uzeti jedan komad paljene žice pa ka dobro izmlati i istanji čekićem. Odmah će ti biti jasnije.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Ma ... ne velim ja da nije tak kak majstor @Muha veli . Samo sam svoje mišljenje iznesel
 

hotela

  
Tu od
1 Lis 2014
Poruka
1,262
Kak sam ja ucil od svog cijenjenog profesora Grdjana,kovanjem se stvara iz grube strukture(veze izmedju molekula) fina struktura,pa je metal zilaviji,cvrsci,tvrdji i tanji sto je potrebno za ostricu kose.E zutra bum zgleda moral malo poklepati zaboravljenu kosu i v borbu,jebe me strizna kosa pa sam samo pol senokose pokosil.Inace klepanje je lakse ak prije kosu ostavite na suncu da dobro ugrije materijal,takodjer je i motiku bolje isklepat pa sturpijat nego fleksom obradit.:icon_jook:
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
Kak sam ja ucil od svog cijenjenog profesora Grdjana,kovanjem se stvara iz grube strukture(veze izmedju molekula) fina struktura,pa je metal zilaviji,cvrsci,tvrdji i tanji sto je potrebno za ostricu kose.E zutra bum zgleda moral malo poklepati zaboravljenu kosu i v borbu,jebe me strizna kosa pa sam samo pol senokose pokosil.Inace klepanje je lakse ak prije kosu ostavite na suncu da dobro ugrije materijal,takodjer je i motiku bolje isklepat pa sturpijat nego fleksom obradit.:icon_jook:

A u rosnu zoru je bolje brusiti jer netreba hladiti brus:icon_super:
 
E

el pibe

Guest
Brus uvijek mora biti u tobolcu sa vodom.Ko je pak vidio brusiti sa suhim brusom:D:Valjda ga zato i zoveju vodir za brus.Najbolji je tobolac od roga to daje onaj pravi štih:icon_e_wink:Skoro ko da imaš pištolj za pasom.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Zato da bude mokar bolje finira a u vodu se stavlja malo octa ako ti netko namaže kosu špekom (jer tak namazana neče baš kositi) .
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Nekad se voder ili vodir kak veli @el pibe, nosil zataknut za remen. A na gornjoj strani se oko kamena omotalo trave da voda kod košnje ne pljuska po hlaćama. :icon_butt:
Inače najbolji su bili Crnogorci: "Mladi momci travu kose, među gorama, đevojke im vodu nose, među nogama." :icon_super:
Koliko sad kosim, dosta mi je da doma nabrusim kosu. Ako slučajno imam malo više, potrudim se dići ujutro malo ranije dok je rosa i kamen prije brušenja navlažim u rosnoj travi. Za silu je dobro i pljunuti na kamen prije brušenja. Onda je efekt sličan kao da ga umočiš u vodu s octom.
 

baustelac99

Aktivni član
Tu od
5 Sij 2009
Poruka
587
Da malo oživim temu :)
Kakvu kosu bi preporučili za čišćenje nekulture, znači izmješana trava, razno višegodišnje šiblje, poneka kupina?
Jasno, ne mislim s time rješavati gustu kupinu, nego površine koje se nisu obrađivale 2-3god, a da se ne gnjavim trimerom (zamornija mi je trešnja i buka trimera te leteći komadi nego fiskultura ručnom kosom).

Vidim da Štruc ima 100modela kose, ne znam koja bi bila dobra za to (a ionako u Pevecu ima možda 5 modela od svih tih).
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
bolje neku staru na njuškalu , ili po starim domačinstvima , ono danas nisu kose nego blatobrani od bicikla
 

hotela

  
Tu od
1 Lis 2014
Poruka
1,262
Po meni ti je najbolja od 60cm,gledaj da trefis neku Austrijsku,ono kaj je jeftino je sranje i bus se namucil.:drink:
 

vrsani123

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2016
Poruka
647
Posto ti treba za krcenje kupovina kose u pevecu i drugim marketima je zadnja opcija.One su vecinom one siroke limene.Lako se ukrive,uvrnu pa nit je klepat nit fleksom ostrit.

Neznam kako je kod vas mi odemo na pijacu i kosa rucno radenih ima od 10 do 50 evra
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Za takve terene i tvrdu travu i trnje se najbolje pokazala ona kratka široka kosa.
I nisu nešto skupe,a skoro sve su ojačane na prihvatu kod držalice.

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 

vrsani123

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2016
Poruka
647
Mi te kratke kose zovemo kosijer i on je namjenski.
Ako kosis djtelinu prascima ili stoci ako trebas malo oko sljiva potkost ili tako nesto taj kosijer nije za to.
Kosu treba kupovat ako je ikako moguce kovancu ,malo vise platis al si miran vise godina
Moja je placena 15 evra al je saranla 2 kosista i nradi se u prolece i jesen posteno
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
Ma to kaj kupiš jeftino to je cisto zlo od kose pogotovo za puno kosit.dok bila stara,to si nabrusil i kosil si jedno vrijeme,a ocu jeftinu svako malo brusi da ide k necemu dobro
 

mranderson

Član
Tu od
26 Ruj 2016
Poruka
135
Gospodo, jel netko vidio 'uživo', zna gdje kupiti, nabaviti, lijevu ručnu kosu?
Znači, da se kosi s lijeva na desno?
 

Najnoviji postovi

Na vrh