• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ribnjak

  • Temu pokrenuo afrikanac
  • Datum prvog posta

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,842
Ovako,ribnjak je iskopan u jednoj manjoj kotlini gdje je bila jedna graba u kojoj je znalo ljeti biti vode,ovaj što mi je kopao nije išao previše u dubinu već je više razgrtao iskopanu zemlju i pravio nasip tako da je kopano oko metar u dubinu.Nizvodno je jedan kanal u koji mi bojim se odlazi voda,zapravo ribnjak se nalazi u gornjem toku tog kanala,dimenzije su oko 20X10 metara.

Obrisan neispravan link.
 
P

pozna

Guest
eh,ribnjak ima lijepu povrsinu ali ,plitko jako plitko. voda ima cudnu boju,bez ljutnje ,vuce na zabokrecinu.ako mislis nesta uzgajati prvo ga produbi barem metar,dobit ces na kvaliteti vode,i ribe,a nece se tako brzo osjetiti gubitak vode ljeti. mozda taj kanal i povlaci vodu iz tvog ribnjaka,al to ide vjerujem normalnim prirodnim iscjedivanjem a tu nemozes nista.a sa dopumpavanjem u susnom periodu popravljas kvalitetu vode.svejedno,svida mi se. sta uzgajas ili zelis uzgajati?
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Gustavo jel si bacio šljunak na dno? I jesi li stranice ribnjaka radio koso? Onako konusno kao kanali? Ja moram odustati jer mi zakon ne dozvoljava gradnju umjetnih jezeraca i ribnjaka :-(
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,842
pozna kaže:
eh,ribnjak ima lijepu povrsinu ali ,plitko jako plitko. voda ima cudnu boju,bez ljutnje ,vuce na zabokrecinu.ako mislis nesta uzgajati prvo ga produbi barem metar,dobit ces na kvaliteti vode,i ribe,a nece se tako brzo osjetiti gubitak vode ljeti. mozda taj kanal i povlaci vodu iz tvog ribnjaka,al to ide vjerujem normalnim prirodnim iscjedivanjem a tu nemozes nista.a sa dopumpavanjem u susnom periodu popravljas kvalitetu vode.svejedno,svida mi se. sta uzgajas ili zelis uzgajati?

Voda ima čudnu boju uvijek nakon jačih oborina jer se slijeva blatna voda valjda,bacao sam već male šarane unutra i drugu ribu,al sve je većinom propalo,jednom sam ubacio 20-ak malih šarana i netragom su nestali,samo sam jednog uspio naći kad je presušila voda,neki kažu vidra neki da su ribokradice.Kako da iskopam još metar,jel će moći to bagerom?Inače ima nagib ko konus sa strane i bilo mi probilo na jednom mjestu s donje strane prema kanalu pa sam nasipao stari crijep,sad bi trebao još zemlje nabacat i odmah dobijem skoro metar dubine ukoliko zatvorim tu otjecanje vode,a da bi morao dublje kopat to znam samo treba imat lovu,čini mi se 200 kuna po satu,a razvući će mi kopač to na ko zna koliko sati.Bio sam stavio i najlon ispod,al nije pomoglo,pa sam sadio ove vrbe i akaciju da štiti od sunca...,valjda je rješenje još produbit i ogradit okolo da ne mogu vidre unutra.Šljunak nisam bacio,čemu služi šljunak i koliko ga treba?
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Šljunak služi da ti se voda nemuti i da ne bude blatnjavo dno. Izmet od riba ode među kamnečiće i ne mogu ga uzmutiti. Baca se cca 30 cm debljine po cijeloj površini.
 
G

goc444

Guest
Jedno pitanje ,naime radio bi ribnjak kao ovaj gore prethodni na slici na poljoprivrednom zemljištu dimenzija 12+30 m dubine 2 metra,koji bi služio za navodnjavanje poljoprivrednog zemljišta (kada mijenjam dio vode i sipam drugu svježu) a usputno bi stavio samo za sebe ribu odnosno samo šarana,pa me zanima da li se to smije iskopati dali je potrebno kakve dozvole i slično vaditi hvala unaprijed :) !
 

mursanic

Član
Tu od
1 Lis 2008
Poruka
723
Zna li netko, ili je kopao ribnjak uz potrebnu dozvolu ,što sve treba od papira da se legalno može iskopati ribnjak cca 3000 m2 na poljoprivrednom zemljištu-oranica.Pozdrav!
 
K

kristijanko

Guest
Zna li netko, ili je kopao ribnjak uz potrebnu dozvolu ,što sve treba od papira da se legalno može iskopati ribnjak cca 3000 m2 na poljoprivrednom zemljištu-oranica.Pozdrav!

ja sam iskopao ribnjak na oranici dimenzija 10x25 dubine oko 1,5m i sada sam stao s daljnim radovima jer neznam kakve su procedure,kakav je zakon,jel im ko da moze pomoci,uputi ti me nekamo...
 

imbro

Član
Tu od
1 Srp 2010
Poruka
448
moj "ribnjak"

Nedavno sam u temi " šta smo danas..."napomenuo pripremu za čišćenje " ribnjaka" kak ga mi doma zovemo_Ovo je jako kratka foto reportaža do stanja kakvo je danas.Hvala Bogu nikom se nije ništa dogodilo tokom glavne akcije kad je bilo naj kritičnije i sad samo čekamo vodu:).Meni bi to inače bio glavni izvor za navodnjavanje , a sin ima svoje planove sa ovom konstrukcijom u rupčagi.
 

Prilozi

  • P4150342.jpg
    P4150342.jpg
    82.9 KB · Pregleda: 1,621
  • P4170344.jpg
    P4170344.jpg
    86.1 KB · Pregleda: 3,320
  • P4170440.jpg
    P4170440.jpg
    84.5 KB · Pregleda: 3,790
  • P4270016.jpg
    P4270016.jpg
    78.2 KB · Pregleda: 4,766

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,842
Nedavno sam u temi " šta smo danas..."napomenuo pripremu za čišćenje " ribnjaka" kak ga mi doma zovemo_Ovo je jako kratka foto reportaža do stanja kakvo je danas.Hvala Bogu nikom se nije ništa dogodilo tokom glavne akcije kad je bilo naj kritičnije i sad samo čekamo vodu:).Meni bi to inače bio glavni izvor za navodnjavanje , a sin ima svoje planove sa ovom konstrukcijom u rupčagi.

Taj je negdje veličina kao moj, ali meni odlazi voda i ne znam što napraviti.
 

imbro

Član
Tu od
1 Srp 2010
Poruka
448
Ovako je to danas

Evo moja se akumulacija fala Bogu napunila.Bit će vode za zalijevanje.
 

Prilozi

  • P1100295.jpg
    P1100295.jpg
    79.4 KB · Pregleda: 720
  • P1100297.jpg
    P1100297.jpg
    61.8 KB · Pregleda: 695

Zagi82

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
508
Da iskopam temu. Imam manji ribnjak ali se dugo ništa nije radilo niti održavalo. Sad se nakupilo jako puno mulja odozdola i probilo je malo nasip tako da je razina vode dosta na minimalcu. Inače, izvira voda tako da imam dosta dotoka. Unutra imam samo šarane, neki i do 5kg. Ali je jako plitka voda. Danas baš idem tam da povadim te veće šarane i stavim u škrinju.
Plan mi je da naručim bagera da ga iskopa, izvadi mulj i da ga produbim do 2-3m. Problem je nasip na donjoj strani kroz kojeg si voda napravila tunelić. Kako to pokrpati, jeli pametno stavljat neku foliju? Neznam jel pametno stavljat kamenje na dno, jer šarani obožavaju blato i uvjek kopaju u njemu.
 

hotela

  
Tu od
1 Lis 2014
Poruka
1,262
Zagi,moje skromno mišljenje,dok ti skopa ja bi to pokrpal z ilovačom dok bu ljuknja(rupa) na suhom a za šarane bi po mojem bilo dobro negdi naprajti plićaka i vnjemu šudra na par mesti ,to ti je zbog mresta da se ikre štite v kamenju a voliju se i strugati po šudru.
Jesu ti folije za biotope ali to opet nije prirodno,no par kvadrati ne tak strašno.:drink:
 

Zagi82

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
508
Nasip mi vec je od ilovace, u tome je i problem. Voda si napravila put kroz nasip, a sa druge strane mi se nasip lagano raspada kak voda izbija iz njega. Sad sam se cuo s majstorom sa bagerom, u petak ce doci izvidit teren. Jos uvijek neznam kako da donju stranu ribnjaka ucvrstim, tamo gdje nasip popusta. Trebal bi na nasip stavit foliju i onda debelo kamenje poslozit vjerojatno. Samo neznam gdje da nabavim tu foliju za biotope koja je i k tome dosta debela da se ne podere pod kamenjem.
Kada ce se ribnjak prazniti, velike sarane cu morat stavljat u skrinju za rostilj :=:)
A male cu stavit u cisternu od 1000 litara i u nju spojit dovod zraka kojeg sam imao na akvariju sa pumpom i difuzorom. Valjda ce to bit dosta da mi ne pocrkaju :confused:

Iza stolca lijevo u kutu popusta kroz nasip...

13227308_10209742743673999_554613584074494163_o.jpg
 

hotela

  
Tu od
1 Lis 2014
Poruka
1,262
Foliju bi moral imat bauhaus,zakaj kamenje, deni opet ilovaču gore na foliju-
Ja bi prvo kopal na suprotni strani od rupe,pa bi se tu voda povlekla a i ribe,zatim zakrpal pa drugu polovicu kopal,no vrlo pažljivo jer buka i vibracije štete ribama.:icon_thumright:
 

Makijan

Novi član
Tu od
4 Kol 2021
Poruka
5
Iskopo sam ribnjak prije godinu dana,dimenzije 15x12m,dubine 1,70,voda izvire iz zemlje.Lane sam bacio odrasle šarane,1-3 kg,da bi mi krajem kolovoza uginulo 80 posto ribe(zijev). Ove godine u zimi sam ubacio od 300g do 1,5kg ukupno 50 kom,da bi mi početkom kolovoza uginulo 40 posto što veće,što manje ribe. Svakih 14 dana vršim zakrećivanje sa gašenim vapnom i redovno prihranjujem ribu.Voda ne izlazi iz ribnjaka,u suši se spusti nivo za cca 15 cm. Moje pitanje je,ako netko može pomoći,je šta da radim da sprijećim uginuće? hvala svima na pomoći
 

Makijan

Novi član
Tu od
4 Kol 2021
Poruka
5
Mjerio sam lane nakon ugibanja,po mjeraću je bilo u granicama normale i imam neki mali solarni.
 

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
Ta riba je osjetljiva na bolesti u toj vodi koja nije izmjenjiva. Obično dolazi do smanjenja kisika u vodi, a i ribu koju se ulovi udicom pa nazad vrati u vodu morali bi ranu dezinficirati antibiotikom i tak, ima tu dosta zajebancije.....
 

Brad1

Iskusan lik
Tu od
24 Lip 2019
Poruka
637
U kojem dijelu dana je mjeren kisik? Kritično razdoblje je oko 5 sati ujutro. Koliko vapna bacas i dali imaš algi u vodi? Obično se vidi blago crvena i zelena voda
 
Na vrh