• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Rezidba zapuštenih voćaka

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
Izgrađuje korjenov sustav,inače voćka od bubrenja pupova do opadanja lista intezivno izgrađuje nadzemni dio grane u jesen i tokom zime raste korjenov sustav,sokovi kolaju ali slabije kroz voćku imaš pravo spava ali žile su kao akumulator kada ga napuniš pa u prolječe treba največu snagu . Hrana se iz voćke iz jednogodišnjih izboja povlači u starije drvo i žile,zato je važno kod kalemljenja čim otpadne list odrezati jednogodišnji izboj i staviti ga u pijesak ili dr. mj za rano kalemlenje.:supz:


kada bi se grančice za kalemljenje trebale pripremiti za kalemljenje? koliko vremena prije samog kalemljenja?
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
NAjbolje čim otpadne list,dobre jednogodišnje izboje(znači što su izrasli ove godine) to je ako kalemiš sada polovicom 2-1.3. Zato što se hrana iz te grančice nije povukla u starije grane,režeš od početka jednogodišnje grančice ,a kada počmeš kalemit koristiš debljinu olovke .
Sutra stavimslike kako izgleda starije drvo 10 god prekalamljeno na 8 vrsta jabuka, trešnje idr.
Ali možeš i od ove godine meni uspilo u 50% slučajeva
Znači odeš u voćnjak odrežeš ljepu mladicu od lane uzmeš otprilike sredinu da ima 4-5 pupova i prekalemi uveži gumenom rafijom namaži voćarskim voskom i čekaj 4 mj da vidiš dali si uspio
 
Posljednje uređivanje:

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
NAjbolje čim otpadne list,dobre jednogodišnje izboje(znači što su izrasli ove godine) to je ako kalemiš sada polovicom 2-1.3. Zato što se hrana iz te grančice nije povukla u starije grane,režeš od početka jednogodišnje grančice ,a kada počmeš kalemit koristiš debljinu olovke .
Sutra stavimslike kako izgleda starije drvo 10 god prekalamljeno na 8 vrsta jabuka, trešnje idr.
Ali možeš i od ove godine meni uspilo u 50% slučajeva

ček znači da ako sad odrežem grančice koje bi u martu kalemio,da je to prekasno? htio bih jednu vrstu trešnje na divlje da kalemim.prošle godine mi ništa nije uspjelo,doduše grančice sam dobio pa neznam kad su odsječene.
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Tamo oko 20.2 odi u voćnjak uzmi kalem bitno ti je da je koji je izrasao prošle godine odreži od početka tog izboja uzmi sredinu ali tek kada počmeš kalemiti jer rez mora biti svjež to trebaš napraviti u roku 5 min nije komplicirano ja ti sutra sliknem prati temu Savjeti od A-Ž od 1-12 mjeseca možda i druge bude to zanimalo.
Pozdrav jer to imaš Tornjake
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
Tamo oko 20.2 odi u voćnjak uzmi kalem bitno ti je da je koji je izrasao prošle godine odreži od početka tog izboja uzmi sredinu ali tek kada počmeš kalemiti jer rez mora biti svjež to trebaš napraviti u roku 5 min nije komplicirano ja ti sutra sliknem prati temu Savjeti od A-Ž od 1-12 mjeseca možda i druge bude to zanimalo.
Pozdrav jer to imaš Tornjake


u roku od 5 minuta odrezati kalem i odmah ga ukalemiti?jesam te dobro razumio?

u pravu si ovo slobodno možemo na onoj temi diskutirati.bolje je za sve nas.

da imam troje tornjaka.:)
 

gradskikauboj

Aktivni član
Tu od
14 Sij 2010
Poruka
166
ali u večini literature koju sam pročitao, a i profesori na fakultetu su mi predavali da vrlo rana rezidba (znači u ranu jesen,neposredno nakon opadanja lišča) kao i rezidba kasno u proljeće(pred bubrenje pupova) utječu na kasnije kretanje vegetacije, sad ako oni griješe onda i ja griješim...

Ne griješiš ni ti ni oni, to je ispravna tvrdnja.
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Da li je potrebno kalemljenu vočku orezivati nakon godinu dana?

Da , ako želiš uzgojni oblik npr palmeta s kosim granama što je najbolje za jabuku na sjemenjaku
Ako želiš da slobodno raste zavisi koliko jednogodišnjih izboja ima i u kakovoj su kondiciji
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Kakav je to uzgojni oblik palmeta? Ja na nekim stablima pokusavam dobiti piramidu.

:arrow: To je to kako kažeš piramida
Prve etaža 70-80 cm od tla ( moraju biti najduže kut oko 30-45 stupnjeva)
Druga etaša oko 1 metar iznad ( sve krače )
Treča 1m iznad 2 etaže
Četvrta također ( to se odnosi ako ti je podloga sjemenjak-divlja)
 

gradskikauboj

Aktivni član
Tu od
14 Sij 2010
Poruka
166
2saxetf.png

pravilna palmeta kosih grana

2hn5naa.png

obična piramida
 

rajnski

Član
Tu od
22 Svi 2010
Poruka
184
2saxetf.png

pravilna palmeta kosih grana

2hn5naa.png

obična piramida

o tom sam i pričao, palmeta i piramida nisu isti uzgojni oblik
palmeta je više plošni uzgojni oblik jer osnovne grane idu samo u smijeru reda( ima po 2 osnovne grane na etaži), a piramida je prostorni uzgojni oblik sa 3-4 osnovne grane na etaži koje idu u sva 4 smijera...
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Ma lako Vama na papiru pokaži to uživo pa onda dokazuj a slabo ko to može pokazat, jer nitko više to neradi , ja da, imam uzgojni oblik palmeta s kosim granama .
Da? pod piramidom kod nas se kaže slobodni uzgojni oblik, čovjek je vjerovatno to i mislio na palmetu jer sadi više komada kada se raspituje za razmake i ostalo
 

rajnski

Član
Tu od
22 Svi 2010
Poruka
184
Ma lako Vama na papiru pokaži to uživo pa onda dokazuj a slabo ko to može pokazat, jer nitko više to neradi , ja da, imam uzgojni oblik palmeta s kosim granama .
Da? pod piramidom kod nas se kaže slobodni uzgojni oblik, čovjek je vjerovatno to i mislio na palmetu jer sadi više komada kada se raspituje za razmake i ostalo

Pa onda ne vidim u čemu je problem ako imaš palmetu s kosim granama, istina je da ju rijetko ko ima, ali onda znaš da to nije isto što i piramida i ne znam zašto onda kažeš da su palmeta i piramida isto?
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Pa onda ne vidim u čemu je problem ako imaš palmetu s kosim granama, istina je da ju rijetko ko ima, ali onda znaš da to nije isto što i piramida i ne znam zašto onda kažeš da su palmeta i piramida isto?

greška u koracima mislio sam da čovjek misli da izgleda kao piramida a malo pogledaj palmeta tako i izgleda , na to sam mislio :?:
 

rajnski

Član
Tu od
22 Svi 2010
Poruka
184
greška u koracima mislio sam da čovjek misli da izgleda kao piramida a malo pogledaj palmeta tako i izgleda , na to sam mislio :?:

a tako...nismo se onda razumjeli
pozz
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
a tako...nismo se onda razumjeli
pozz

Tebi hvala na ukazanoj grešci
Stavim malo slikica ovih dana da pojedinci vide palmetu s kosim granama koja je dosta zahtjevna ali na MM106 savršeno rodi:p
 

Najnoviji postovi

Na vrh