• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

punjenje liga boksova

  • Temu pokrenuo Loshminjo
  • Datum prvog posta
L

Loshminjo

Guest
nedavno sam izgradio staju za 50 muznih krava sa liga boksovima.
punio bih boksove, ali ne znam koji je odnos slame i vapna.
molim za pomoć.
hvala unapred. :lol:
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Bok i dobrodošao
Od kud si?
Ide ti ovako
250 kg slame
1000 kg vapna(može i više)
i oko 500 l vode
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
mario kaže:
Bok i dobrodošao
Od kud si?
Ide ti ovako
250 kg slame
1000 kg vapna(može i više)
i oko 500 l vode

ček u tim boksovima krave leže, koje vapno ide za to :?: koliko košta 100kg il tona, gdje ima za kupit :?: :?:
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Da u tome leže krave, i moja ležišta su takva, razlika je samo što mi nismo kupovali ležišta da svaka krava ima svoje nego smo samo izbetonirali na rubu prag od 10 cm.
Cijena je bila kad smo mi kupovali 100 kn tona plus pdv plus prijevoz. Kupili smo u Kamen Siraču Obrisan neispravan link.
Vapno se zove AGRODOL.
Obrisan neispravan link.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
jedno pitanjce; to vapno agrodol po svom sastavu bi trebali bit nagrizajuče ko sva vapna, da li to smeta za vime kad krava legne u taj agrodol sa slamom jer je ipak u doticaju sa kožom :?: :?: :?: :?:
ja bi to isto počeo koristit ako je dobro jer se na taj način poboljšava stajski gnoj i zapravo se vrši kalcifikacija putem gnojenja, da se ne prašim na polju :scratch
btw danas sam pitao za ferodolomit granulirani dođe tona 700kn
 
M

matija

Guest
bogec kaže:
jedno pitanjce; to vapno agrodol po svom sastavu bi trebali bit nagrizajuče ko sva vapna
kako sam već napisao u postu prije agrodol nije vapno
 
B

Bobo

Guest
Ne znam je li agrodol vapno ili ne, ali je napa receno da agrodola moramo baciti 9 tona na 1.5 hektar, u vocnjak. najvise 3 tone u komadu, prije sadnje i onda poslije sadnje jos dva puta po 3 tone u razmaku od par godina...

Ja ipak mislim da je to vapno, jer se agrodol moze nabaviti i u prahu i granulirani... Mi smo u prahu bacali, jer granuliranog nije bilo kad je nama trebalo...
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
matija kaže:
bogec kaže:
jedno pitanjce; to vapno agrodol po svom sastavu bi trebali bit nagrizajuče ko sva vapna
kako sam već napisao u postu prije agrodol nije vapno

a da li smeta kravi kad legne u njega u ležištu , zbog vimena, da nebi upropastio krave :?: :?: :?:
koliko košta agrodol granulirani a koliko u prahu? :?:
matija objasni mi riječ filer kaj je to točno :?:
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Mislim da nije štetno.
Evo reklama iz Mljekarskog lista
Obrisan neispravan link.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
ona si bum zeo koju tonu, e MARIO ti kad si uzimao agrodol el moram uzet cjeli kamion il mog npr dvije palete a drugo voze dalje, ko dostava :?: tu dobim veču higijenu u štali i bolji gnoj a onda i bolju zemlju, jupi, šta bi ja bez vas, pa mi smo bolji od savjetodavne službe :!: svako nešt zna i umije
 
M

matija

Guest
bogec kaže:
matija objasni mi riječ filer kaj je to točno :?:
filer ti je dolomitno brašno ,dobiva se mljevenjem dolomita
Bobo kaže:
Ja ipak mislim da je to vapno, jer se agrodol moze nabaviti i u prahu i granulirani
nije vapno(dolomitno) jel to dolomitno brašno(filer) mora proči proces kalcinacije da bi postalo vapno,nego je samo mljeveni dolomit
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,860
matija kaže:
bogec kaže:
matija objasni mi riječ filer kaj je to točno :?:
filer ti je dolomitno brašno ,dobiva se mljevenjem dolomita
Bobo kaže:
Ja ipak mislim da je to vapno, jer se agrodol moze nabaviti i u prahu i granulirani
nije vapno(dolomitno) jel to dolomitno brašno(filer) mora proči proces kalcinacije da bi postalo vapno,nego je samo mljeveni dolomit

To ti je u biti nula iz separacije, recimo iz "bijelog pijeska" 0-4mm za zidanje i grubo žbukanje.
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
bogec kaže:
ona si bum zeo koju tonu, e MARIO ti kad si uzimao agrodol el moram uzet cjeli kamion il mog npr dvije palete a drugo voze dalje, ko dostava :?: tu dobim veču higijenu u štali i bolji gnoj a onda i bolju zemlju, jupi, šta bi ja bez vas, pa mi smo bolji od savjetodavne službe :!: svako nešt zna i umije

Cijeli kamion, mi smo uzeli 25 tona
 
L

Loshminjo

Guest
Ja sam relativno novi član foruma i dolazim iz okoline Vukovara.
Ja sam vapno kupio od Kamen Sirača. Jedan kamion tj. 25 tona me je sa prevozom i paletama koštalo nešto manje
od 8000 kuna. Za sve koji ne znaju vapno nije štetno po zdravlje krava, provereno, čak šta više doprinosi higijeni papaka i vimena, a takodje je odlično i za zemlju. :D
 
Å

Željko

Guest
Bok! Nisam dugo ništa pisao, ali sada ce mi biti drago ako nekome pomognem oko odluke!
Vec vise od godinu dana koristim agrodol za stelju. Stelja od agrodola, vapna i vode nema nedostatke i mane, vec samo prijednosti i dobre rezultate.
Najvažnije je da se krava udobno osijeća na ležištu, da je ležište suho, čisto i bez prisutstva mikroorganizama i bakterija, a sve to se postiže primjenom agrodola. Kaj se tiče zdravlja krava na takvoj stelji ->Agrodol ne šteti koži krava, na neki način i dezinficira vime, suši papke, a kad su papci suhi
s vremenom postanu i tvrđi, kranji rezultat su zdravi papci!
Zaključak:
Čista krava, zdravi papci, zdravo vime i važno je da krava voli ležati u ležištu!
Kada sve to imamo, imamo i puno mlijeka!
Još jedna informacija:
Moj dnevni prosjek po kravi je došao na 32 l/kravi.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Željko kaže:
Stelja od agrodola, vapna i vode nema nedostatke i mane, vec samo prijednosti i dobre rezultate.
Moj dnevni prosjek po kravi je došao na 32 l/kravi.

prvo: bravo ŽELJKO tako treba, samo povečavaj proizvodnju.
ja sam dogurao do 7100 prosjek štale a imam pol pol simentalac i holštajn.
ajd mi objasi pojam vapno i voda :?: :?: :?: :?: :?: kaj ja trebam močit agrodol il kaj :?: :?: ja to nisam koristio pošto kad god je moguče krave su vani na ispustu, ali baš mi se ne praši po polju sa vapnom pa bi ja to kroz agrodol i đubre lijepo sredio zemlju cakum pakum.
 
Å

Željko

Guest
Za takvu stelju je potrebna TMR prikolica!
Postupak: u TMR prikolicu se stavi jedna bala slame (250 kg) i ostavi se oko 10 min da se usitni, zatim se stavi oko 1000 kg agrodola i oko 550 litara vode. kada se sve zajedno dobro izmješa spremno je za upotrebu.
Ako nemate TMR prikolicu, onda jednostavno samo posipajte agrodol pod krave svaki dan bez vode.

Moja ležišta za krave se ne čiste, već se svakih mjesec dana jednom dodaje stelja!
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,860
Željko kaže:
Za takvu stelju je potrebna TMR prikolica!
Postupak: u TMR prikolicu se stavi jedna bala slame (250 kg) i ostavi se oko 10 min da se usitni, zatim se stavi oko 1000 kg agrodola i oko 550 litara vode. kada se sve zajedno dobro izmješa spremno je za upotrebu.
Ako nemate TMR prikolicu, onda jednostavno samo posipajte agrodol pod krave svaki dan bez vode.

Moja ležišta za krave se ne čiste, već se svakih mjesec dana jednom dodaje stelja!
A kaj nije mokro onda u ležištu kad ide toliko vode?
 
Å

Željko

Guest
Prvi dan je malo vlažno u ležištu, a poslije je ok, nakon 15 dana je dobro polijati vodom ležišta jer se praši.
 

Najnoviji postovi

Na vrh