• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

problem sa silažnim balama

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
ja imam na istoj lokaciji stalno, nisam ništa radio u vezi miševa, ali možeš napraviti otrova i stavš im u kativne rupe. A kaj se tiče flekova sa strane, može bit kakva mala rupica neprimjetna ili jednostavno masa na tom mjestu nije fermentirala dovoljno ako je lošije kvalitete ili suhlja.
Može ti taj kvar sa strane radit i omotač prilikom kipanja bale na koševinu. Mi smo zbog toga uzeli Mascar sa stražnjim utovarom, Malo je možda sporiji od ovog sa bočnim ali kako balu dignem, tako ju i spustim na zemlju bez kotrljanja. Znam da su se ljudi kod mene žalili na majstore koji im balirali zbog odlaganja bala sa omotača, spusti ju, ona padne skoro sa metar visine i onda ako je još mala kosina napravi i puni krug, tako da dođe do bušenja bala koje je neprimjetnoi oku
 

M.M.

Član
Tu od
3 Stu 2008
Poruka
442
Ja svoje bale vozim doma odmah nakon omatanja ili eventualno drugi dan. Meni se kvare ako se dodiruju pa pazim da ostane razmaka između bala. Uglavnom nemam puno pokvarenog, kod vlažnije sjenaže nema gotovo ni točkice, dok kod suše zna biti više. Primjetio sam i da ako je sjenaža vlažnija onda mi se neće pokvariti ni slabija bala, ako mi sfali kod zadnje bale naprimjer. Bude se skroz slega (i onda je zajeb kod uzimanja na vilice), ali u njoj nema ni malo pokvarenog pa po tome zaključujem da dobro omatam. Koristim 750mm foliju i izađe mi 20 ili 21 bala.
Eto to su moja iskustva.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
zato što si omotao toliko,probaj kako su znali majstori ispočetka i po25 komada omotati pa da vidiš onda pokvarenog i do 40%:partyman:
 
P

pepa1984

Guest
dodatak....

dakle vec duze vremena se borimo sa ovim slucajem, neznam uzrok pa vas pitam.
slike ce vam rec svoje pa mozemo malo prokomentirat.

16082011155.th.jpg
[/URL] [/IMG]

prve dvije slike u prvi problem a druge dve drugi problem

par stvari! kositi na vrijeme., sredinom 4 mjeseca ako vrijeme dopusti! paziti jako na visinu trave za skidanje! najljepše nekih 55 cm i onda kositi! odbijete nekih 8 cm od zemlje kak kosa skida i dobijete sjenažu visine od 45 do 50 cm! paziti da ne izbaci oklasak., kasnite onda jako već...osjeti se na kvaliteti to vam garantiram! preporučam prskanje sjenaže sa inokulantima! provenuti sjenažu na 35 posto suhe tvari a ne osušiti ju! kvarenje se desi ako ne osovite bale u kratkom vremenu., moja praksa je da ih dižem odma nakon omatanja! i ako se malo podere odma se zakrpa, ali nemam toliko kvarenja! kvari se ako je velika trava jer preša nemože tada napraviti dobru kompresiju i ostane zraka, te ako ostavite balu da leži neko vrijeme a niste ju osovili i nesmijete stisnuti balu jednu na drugu, mora biti razmak! sve se to zna i to je netko napisao! imao sam isti problem i zato sam ga naveo jer su baš to razlozi! starom je trebalo 5 godina da nauči raditi sjenažu samo iz razloga jer ne sluša! ove godine sam ja radio kak treba i nisam imao niti jednu pljesnivu balu bez obzira da li je bila probušena! to mogu zahvaliti jer sam počeo koristiti inokulante i držati se struke i agrotehnike spremanja sjenaže! velim vam nećete imati problema! inokulanti su skupi ali se isplate! pozz
 
P

pepa1984

Guest
dodatak....

evo ja otvorio i ima samo na jednoj slici dve male točkice,ja sam se bojao da bude prevlažna ali ok

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us :axe:

ovo je odlična sjenaža! ljudi, nemojte se bojati vlage! ako je jako vlažna fino miriši jer je bogata šećerom, ali se brzo grije zbog toga kad ju otvorite., no to nije tolko bitno ako ju pohranite brzo! nevalja kad curi sok iz bale., ali sve dok ne curi, zadržali ste svojstva zelene mase u njoj,tj. hranjive tvari i garantiram vam imat ćete mlijeka! kad imate takvu balu, kukuruzna silaža vam nije tada toliko ni bitna!
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
SVE OK ,ja jučer otvorio jednu,puno kvarnog,danas da vidim u čemu je uzrok ,nebi vjerovali ta je bala izašla od otkosa koji je bio kraj šume i previše lišča i suhog granja u njoj i to je dovelo do kvarenja,tako da od48 potrošenih ova jedna je malo kvarnija,ove godine uspjeh je i više nego odličan:partyman:
 
P

pepa1984

Guest
....

SVE OK ,ja jučer otvorio jednu,puno kvarnog,danas da vidim u čemu je uzrok ,nebi vjerovali ta je bala izašla od otkosa koji je bio kraj šume i previše lišča i suhog granja u njoj i to je dovelo do kvarenja,tako da od48 potrošenih ova jedna je malo kvarnija,ove godine uspjeh je i više nego odličan:partyman:

ma da... takve lošije bale za koje se pretpostavlja da budu takve, bilo bi dobro odma koristiti nakon što odfermentiraju! ja sam kosio jednu livadu koju nisam lani očistio! bilo je stare trave! kad se je to provenulo izgledalo je kao da ste rastepali stajski gnoj po livadi! pošpricali smo sa inokulantom., i na moje čuđenje nije se pokvarila.... moje iskustvo...
 

Najnoviji postovi

Na vrh