• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pasnjaci

hb11

Član
Tu od
30 Lip 2011
Poruka
287
Planiram nabaviti ovce (romanovske) i imao sam u planu iskoristiti susjedovu štalu i njegov voćnjak, al izgleda da od toga neće biti ništa..."gazda" je stara baka i po njezinom bolje da raste trnje i kupinje (a već ga i ima) nek da netko ima kakve koristi od toga...
...uglavnom sad se prebacujem na plan B...Imam ispod kuće livadu na kojoj je bila "prirodna" trava, nije bila nekaj kvalitetna pa je sad izorana i čaka novu kulturu, i sad ja mislim to posijati, ograditi i staviti tu ovce, al me nešto zanima:
1. Teren je malo "močvaran", uz potok i sad je izoran na "V", znači pad terena sa svake strane je prema sredini pa bi se trebao cijediti prema sredini gdje je iskopana graba. Kao takav (malo močvaran) dal može poslužiti kao ispaša za ovce?
2. Planiram staviti neku travnu mješavinu (pašni tip), dal je bolje sad posijati ili na proljeće? Kolko trebam kg za nekih 2500 m2?
3. Ako sad posijem dal mogu pustiti ovce na njega na proljeće ili je bolje napraviti jedan otkos (da ne unište mladi korijen trave)?
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
1-Naravno da može,samo dok je močvarno nema puštanja ovaca,da gackaju po vodi,jer je to uništavanje pašnjaka,nema koristi od takvog napasivanja, a veliko zlo za bolesti papaka.

2- Posij sada,jer na proljeće će već imat dubok korijen,prije ćeš kosit i prije će ovce moć na pašu.

3-Bolje pokosi na proljeće prvi otkos, jer ovce pasu nisko,visoku travu pogaze i tako unište dobar dio trave.
 
S

sasvet31

Guest
1-Naravno da može,samo dok je močvarno nema puštanja ovaca,da gackaju po vodi,jer je to uništavanje pašnjaka,nema koristi od takvog napasivanja, a veliko zlo za bolesti papaka.

2- Posij sada,jer na proljeće će već imat dubok korijen,prije ćeš kosit i prije će ovce moć na pašu.

3-Bolje pokosi na proljeće prvi otkos, jer ovce pasu nisko,visoku travu pogaze i tako unište dobar dio trave.


gde se moze nabaviti seme trave za pashaku za goveda i koja je cena po kilogram
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
POzdrav i tebi!

U svakoj poljoprivrednoj apoteki, kod nas u HR je oko 30 kn kg travno djetelinske smjese.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,169
0b782ce7a6a436f75892328ca895e8d8.jpg
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,418
I sad te što su na pašnjaku navečer vežeš, a ujutro puštaš?
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,169
Upravo tako, sve iz te štale puštam van, dok budu toplije noći stalno su vani, samo za mužu su u štali. 5 junica je takodjer vani cijelo vrijeme tamo do kiša i snijega..

fd4bfd5e9a91cf7146331055cc9abb52.jpg
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,418
I ja imam prostor za junice, za krave nemam prostor, moram i to nekako iskombinirati.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,169
Ja imam 6-8 rali pašnjaka odmah pored štale i iza kuće. Na 4 rali prvi otkos pokosim i onda kasnije krave pasu.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Alal ti vera za tolike površine oko štale, ja nemam 100 čhv vrta.
 

borovicb

Član
Tu od
29 Velj 2012
Poruka
406
Evo mojjih dama na ispustu. Pašnjak je ove godine ponovno zasijan i sad bum ga pokosil da se makne korov, bacim malo kana i za 15-20 dana idu na pašnjak.





 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,169
Siješ neki dts ili?

I ja sam razmišljao da ga posijem na jedan svoj pašnjak jer tu uvijek kosim prvi otkos, a dalje krave idu na ispašu..
 

borovicb

Član
Tu od
29 Velj 2012
Poruka
406
Da posijan je dts. Luljevi, bijela djetelina i još neke trave i malo lucerne sam stavil
 

Najnoviji postovi

Na vrh