• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

mrkva

ninci

Član
Tu od
31 Svi 2012
Poruka
206
Lani sam je radi preseljenja vrlo kasno sijala, oko 20.5-tog, nikla je vrlo vrlo brzo i dobro napredovala ...iako mi nisu stigle izrasti u one prave velke i lijepe mrkve prije zime, ali za juhicu i tako to je bilo ok. Govorim o Nantes mrkvi.
Moje iskustvo je da se mrkva ne da presađivati, jednostavno se ne primi.
Napominjem da sam početnik i ja...pa možda netko ima pametnije savjete. ;)
 
I

ihorzic

Guest
ako se doda folijarno kristalona itd bez problema stiže, ja sadim i krumpir krajem 7 mjeseca i stiže mladi u jesen
 

prigorac

Član
Tu od
26 Ožu 2012
Poruka
71
ako se doda folijarno kristalona itd bez problema stiže, ja sadim i krumpir krajem 7 mjeseca i stiže mladi u jesen

a možeš li napisati koliko često ide folijarno i koji kristalon, te još o gnojidbi.
hvala
 
I

ihorzic

Guest
a možeš li napisati koliko često ide folijarno i koji kristalon, te još o gnojidbi.
hvala

imaš kristalone po fazama - za ukorjenjavanje žuti kristalon pa za biljku pa za plod itd
već sam pisao na drukim postovima (kornišoni ) pa potraži detaljno:scratch
 

kils

Član
Tu od
15 Svi 2011
Poruka
326
planiram u plastenik posijati nešto malo mrkve i peršina uz kraj za potrošnju u proljeće , kad je posijati ,ako neko ima iskustva da li je bolje sad u kasnu jesen ili u rano proljeće?
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,568
planiram u plastenik posijati nešto malo mrkve i peršina uz kraj za potrošnju u proljeće , kad je posijati ,ako neko ima iskustva da li je bolje sad u kasnu jesen ili u rano proljeće?

ma isti vrag sijal sad ili u polovici prvog mjeseca...jednako dođe...;)
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
ma isti vrag sijal sad ili u polovici prvog mjeseca...jednako dođe...;)

Ajde,nije baš isti vrag što se tiče peršina.Mrkvi se vjerojatno to neće dogoditi,ali peršun će u kasno proljeće sigurno krenuti u cvijet jer i najmlađi stadij razvoja podlježe jarovizaciji.Njemu je bolja sjetva u januaru,jer ima više dana koji poništavaju jarovizaciju,pa je postotak procvjetavanja dajeko manji,ako uopće do nje dođe.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,568
Ajde,nije baš isti vrag što se tiče peršina.Mrkvi se vjerojatno to neće dogoditi,ali peršun će u kasno proljeće sigurno krenuti u cvijet jer i najmlađi stadij razvoja podlježe jarovizaciji.Njemu je bolja sjetva u januaru,jer ima više dana koji poništavaju jarovizaciju,pa je postotak procvjetavanja dajeko manji,ako uopće do nje dođe.

niš mu nebu, moj je izdržal do 7 mjeseca u plasteniku, a sijal sam u 10 mjesecu godinu dana ranije...obični berlinac...
zato johabica, ne plaši ljude...;)
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
niš mu nebu, moj je izdržal do 7 mjeseca u plasteniku, a sijal sam u 10 mjesecu godinu dana ranije...obični berlinac...
zato johabica, ne plaši ljude...;)

Moj je procvjetavao koncem aprila,je da je sjetva bila ranijejesenska,ali na knap smo ga rješavali.Bejov Egale.Da ga sada sijem,bio bi to Arat.
Ne treba se ničega plašiti,samo treba biti oprezan ili spreman prihvatiti rizik.:p
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,568
je poštujem to, bejotov voli u rožicu...zato i sijem berlinca...:mrgreen:
 

prigorac

Član
Tu od
26 Ožu 2012
Poruka
71
ja sam posadio ono veće pakiranje mrkve nates 50g, i sa svake strane je red luka, e sada me zanima pošto svake godine mi je mrkva nikakva sitna i korijen je sav ispikan ima rupice, da li treba umjetnjaka i kojeg, ja sam stavio malo npk 15-15-15, a kaj dalje, kako izbječi te rupe u mrkvi, i kako se rasposznaje napad mrkvine muhe... Ili je sada to riješeno s obzirom da je sa svake strane luk.
Hvala na odgovorima.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,568
ja sam posadio ono veće pakiranje mrkve nates 50g, i sa svake strane je red luka, e sada me zanima pošto svake godine mi je mrkva nikakva sitna i korijen je sav ispikan ima rupice, da li treba umjetnjaka i kojeg, ja sam stavio malo npk 15-15-15, a kaj dalje, kako izbječi te rupe u mrkvi, i kako se rasposznaje napad mrkvine muhe... Ili je sada to riješeno s obzirom da je sa svake strane luk.
Hvala na odgovorima.

pikice delaju žičnjaci iliti klisnjaci, a preporuka eko-povrtlara je da ih se mami mrkvinim korijenom kojeg onda zajedno s njima uklonimo...:icon_cool:
 

prigorac

Član
Tu od
26 Ožu 2012
Poruka
71
evo da sam baš prezadovoljan mrkvom nisam, ali recimo ocjena 3, no sada kada bi pobtao mrkvu kako ju čuvati da bude sviježa tj, da se ne suši I da ne trune.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ne misliš je valjda već sad brati za čuvanje.Koje količine imaš?
 

prigorac

Član
Tu od
26 Ožu 2012
Poruka
71
neznam kada da ju berem, i ja bi ju još ostavio sigurno 1 mjesec,no neznam da li je to to ili, i kako ju onda spremiti na suho i tamno mjesto ili u podrum u pijesak (da li pijesak mora biti malo vlažan ili suh),
Mrkve imam za vlasite potrebe cca 25kg.
Hvala ti Johabica na odgovoru.
 

mali.alen

Član
Tu od
13 Kol 2012
Poruka
452
evo moje iskustvo sa sijanjem mrkve. ja sam amater i sijem gredicu dvije za svoje potrebe. prije kad sam sijao, uvijek je teško i sporo nicala, i morali smo više puta presijavat. prije tri 4 godine sam dobio savjet da sijeme nakon sijanja pokrijem crnom folijom. znači posije se, dobro zalije i prekrije folijom dok ne nikne, onda se folija makne, i to je to. isprobano sad već treću sezonu i razlika je ogromna. znači nikne 90% sjemenki.
 

prigorac

Član
Tu od
26 Ožu 2012
Poruka
71
koju si to crnu foliju postavljal i kako se klije ispod nema svijetlosti, zraka koliko si držao foliju?
 
Posljednje uređivanje:

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,414
Kakve folije kakvi bakrači, treba vam samo dobro sijeme i ništa lakše. Ja sam ove godine zbog kiše i posla kasno sijao mrkvu i zelen, pa je pala jaka kiša i zapekla, onda sam ju zalijevao non stop sa kap po kap da joj kora bude mekana no uspjeh je na kraju 30%, no idemo dalje ovih dana je sijem u plastenik :icon_twisted:
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,568
30% ti je izišlo jer si imao kap na kap...
mrkvi treba kišenje, redovito...
ak ju misliš sad sijat u plastenik s kapanjem neće ići...dosta ti je jedan-dva vruća dana...
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,414
Ne znam, pala je jaka kiša i zapeklo je dobrano. Cisterna je bila svaki dan na njivi. Sa ovim dijelom o plasteniku se baš i ne slažem...
 

Najnoviji postovi

Na vrh