• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Motor se gasi

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Ja sam to imao na pameti. Sutra nisam kuci pa cu gledati jednom kad se vratim da okacim par dijagrama, tacnih mjerenja sa dinamometra itd...

Smjesa na 2t karbu se uvijek mora prilagoditi raznim uslovima. Vjeruj mi 2 potpuno iste masine traze razlicit setup ako se voze na 2 nadmorske visine itd.

E sada...smjesu mozes stelovati razlicitim diznama, za vecinu karbova se mogu kupiti setovi dizna. Postoje takodje i stelujuce dizne za mnoge karbove...ja npr to imam na svom motoru...karb je bing 13. Diznu stelujes u zavisnosti od godisnjeg doba, protocnosti filtera i jos dosta parametara.

Gdje nema dostupnih dizna da ubodes tacno koju ti treba onda povecavas smanjujes protocnost filtera po potrebi itd


Inace problem koji taj lik spominje kada je tomos konkretno u pitanju je neosjetan. Bing 14 koji fabricki ima 70 diznu na t14m motoru sasvim ok radi i sa 2 i sa 4 5 pa i 10% ulja.
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
Ne znam što bi rekao, ali dosta toga što ti ovako naširoko iznosiš nema apsolutno nikakvu primjenu u praktičnoj poljoprivrednoj mehanici. Pusti tomos tamo gdje pripada, a to je daleka prošlost.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,627
Nema smisla stavljati veći omjer ulja u mješavinu, veći od onoga koliko je propisano po proizvođaču. Komentar kako sa većim postotkom ulja treba mijenjati dizne ? Zašto mijenjati dijelove koji su original montirani i kao takvi funkcioniraju ? Sljedeći komentar "štelovanje smjese" ? Kod krburatora Bing na kopačici Tomos donja sapnica je 70. iglica je 40. Tu se nema što štelovati osim minimuma sa vijkom za doziranje količine goriva, i vijkom kojim se direktno otvara leptir gasa na poluzi gasa. Još što je bitno, redukcija zraka na izlazu iz filtra zraka ili na ulazu krburatora cca 12mm.:(happy):
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
@Hodor...ima smisla uvijek neke stvari mijenjati to su strojevi ciji je osnovni patent napraljen prije 50 i kusur godina. Ja sam sam radio mlion prepravki na tomosima, od elektronskih paljenja do kojecega. Na poljoprivrednom stroju ako radi dobro se tu nema sta puno mijenjati u pravu si, tomos je na zalost vec odavno daleka proslost. A imali su nekada davno potencijala da budu jako svjetko ime. Uostalom kao i mnogo toga drugog iz bivse nam jugoslavije....ali sta da se radi ostavimo proslost u proslosti.

@Bgud...jos jednom kazem apsolutno ima smisla sipati vise od 2.5% ulja u mjesavinu. 3% je minimum 4% optimum. Za toliku promjenu ne treba kao sto rekoh apsolutno nista prestelavati po pitanju dizni ili bilo cega.

Da motoru treba vise od 2.5% ulja imam konkretne dokaze i spreman sam ih iznijeti bilo kada. I to cu i uraditi cim neko sa foruma iznese bilo kakav konkretan dokaz da je tih 2.5 posto dosta. (to da je to sam proizvodjac preporucio apsolutno nije nikakav dokaz....posto kao sto sam vec pricao za iste motore iz razlicitih godina su pisali razlicite brojeve(tokom godina sve manje i manje) zarad ekoloskih normi i marketinskih trikova)


I da....to si apsolutno u pravu za tu redukciju protoka zraka. U mojoj kopacici koja je bila kupljena polovna i u losem stanju to je bilo izvadjeno. Muku sam mucio sa smjesom uvijek mi je bila siromasna....karb me zezo i pregrijavanje iako je sve naizgled bilo ok.
Dok mi neko sa foruma nije rekao za tu redukciju i slikao je. Ja posto mi je to bila prva ta freza u mom posjedstvu ikada nisam mogao znati da to uopste postoji, tako da mi je taj clan tada stvarno puno pomogao.




E sad...imam jednu molbu za sve vas koji imaju doticnu frezu. Vidim na neke su stavljena po 3 reda nozeva sa svake strane, na neke po 2 reda, na neke po 2 reda i oni tanjiri.

Moja je molba da ako vam nije problem samo izmjerite ako imate tu frezicu kolika je njena radna sirina sa 2 ili 3 reda sta vec imate i da napisete ovdje. Treba mi ta informacija a trenutno nisam kuci i nemogu to izmjeriti
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,627
Nema se tu što mijenjati, dvotaktni motor je primitivno jednostavan od svog postanka pa do danas, i tu se ništa nije promijenilo, i nema smisla filozofirat i teorizirat. Nije to nikakva freza, nego kopačica (motokopačica), Isto tako Labin 12 ks nije traktor, kako ga ti nazivaš nego motokultivator ili popularno (freza) kod nas. Da bi stvari bile jasnije poželjno je dotične strojeve oslovljavati kako je kod nas uobičajeno.
Motorni kopalnik MK2 Tomos ima radni zahvat 30/45/70 cm, promjer rotora je 30 cm. Znači sa svake strane dolaze tri kompleta noževa + disk.:icon_e_ugeek:
 

sumadinac

Član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
815
Moja ima po3 reda nozeva bez tanjira,a cinimi se da je tu negde oko70cm,
Hvala svima na pomoci,ove nedelje imacu vremena pa cu se pozabaviti,i nadam se popraviti
 
Posljednje uređivanje:

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Polako kreni redom ako sta zapne tu smo. Imas vec napisano sta sve trebas prekontrolisati pa redom jedno po jedno...nekad na 2t masinama mizerne stvari znaju poremetiti rad a covjek se namuci sve pregleda pa opet kad skonta na kraju sta ga je zezalo uhvati se za glavu.

Ja cijelu frezu rastavljo sastavljo popravljo i na kraju kad su mi rekli da ima taj 12mm prelaz izmedju filtera i karba ja se za glavu uhvatio. Sitnica a 2t motoru znaci....tako da sve pregledaj polako...
 

sumadinac

Član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
815
Danas palo prvo freziranje,pofreziro malu basticu(10-ak kvadrata),radila lepo,nije se gasila,freziro sam u 3prolaza i prezadovoljan sam,jer ide skoro20cm u dubinu.
Kad sam zavrsio,pre nego sto sam je utero u garazu,probo opet da upalim,vuko par puta i nije upalila,a nije se gasila u radu,
Juce sam skinuo i namestio onu plastiku sto regulise ladjenje(bila iskocila iz lezista i nabilo dosta trave)
Kojim lepkom da zalepim rezervar,ustvari nije puko,vec se razglodala plastika oko slavinice,lepio sam lepkom za drvo,i lepkom za gume i nedrzi,opet kaplje
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
Ne ću tvrditi, ali rezervoar bi trebao biti od (PP) polipropilena, a to se u žargonu zove masna plastika. dakle, teško se ljepi .Postoje specijalna ljepila, ali njihova nabava ti je neisplativa.
PP je plastomer pa se može variti sa pištoljem na vrući zrak, problem je da treba biti pažljiv, jer možeš napraviti više štete nego koriti.
Redneck riješenje je očistiti spoj, namazati silikonom i naprimjer rezervoar bandažirati sa trakama od zračnice.
A najjeftinije ti je nabaviti ispravan rezervoar.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
ja sam taj luft rezervoara uspeo da resim par puta sa poliester kitom sa vlaknima. i drzi a benzin ga nemoze razgristi. cak neki krpe dna rezervoara sa njim.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,627
Ako nije puknuti dio gdje dođe nataknuta slavina za gorivo, promijeniti slavinu , ili možda nema gumice na njoj. Druga varijanta je ako se slomi onaj dio za slavinu (to se često zna desiti). Malo proširiš rupu, staviš novu slavinu od APN (koja je 12 mm), na navoj namotaš teflona, zašarafiš da ide malo na teže, i sa unutarnje strane rezervara zašarafiš holender i stisneš.:(angel):
 

sumadinac

Član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
815
Razglodo se onaj izbacen deo na rezervaru de ide slavina,pa kaplje
Sad se setih,imam nede u kuci onaj pistolj za lemljenje plastike,u koji idu plasticne cevcile,koje se tope i lepe,dali bi to drzalo
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Bude kratko vrije,ne isplati se s tim zezat.
Novi rezervar je oko 199kn.

Kaj se tiče one klapne ja ju nemam uopće u kućištu i radi motor normalno i ne gasi se jedino Lulica mi je losa pa ponekad ispadne od vibracija.
 

sumadinac

Član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
815
Kod nas je nov1000din(manje od10e)ali nisam naso ni u jednoj prodavnici,a nenarucujemi se postom jer ima raznih prevaranata
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
Onaj mali pištolj na one patrone nije dobar, on nema mogućnost da zagrije plastiku samog rezervoara. A patrone koje dolaze s njim su PEld i pitanje kak reagira sa PPom
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,627
Kod mene je rezervar 100,00 kn, sa čepom, bez špine. Danas sam jednog montirao (porijeklo Srbija), malo je fušerski (lošiji od onih prethodnih), ali ipak posluži svrsi.:(talk):
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
to sad najverovatnije nasa mala privreda radi. i kod nas u prodavnicama vecinom su takvi sigurno. nemastina pa sve sto je jeftinije ima prodaju bolju
 

sumadinac

Član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
815
Mislim da sam nakon bezbroj pokusaja,uspeo da okrpim,skinuo sam slavinu,zagrejo sam rupu,vratio slavinu,pa sam malo lemilicom popravio,ali je opet izmedju slavine i cesme kapalo gorivo,pa sam to okrpio super lepkom,probo sam sa vodom i nekaplje,nadam se da nece gorivo nagristi super lepak
 

Najnoviji postovi

Na vrh