• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Mješaona stočne hrane

K

kico75

Guest
dino kaže:
Gledajte,ja imam 50 junadi!!!
I imam mješaonu cca 700kg,neznam točno.
I sada kada dajem silažu i suhi šrot onda meljem jednom tjedno!!!
A kada silažu potrošim,onda moram mljet svaki drugi dan dan!!
Ako Vas zanima,mogu je uslikat kroz par dana...
ako možete bio bih vam zahvalan. šta dajete još uz silažu i koliko u 1 danu .hvala
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
Znači ovako: dajem silažu,ali takozvanu "šrot" silažu,znači silažu od čistog zrna,a ne od cijele stabiljke jer se ta silaža nije pokazala dobra u ishrani junadi...
I dajem suhi šrot: ja to radim ovako 2/3 zobi a 1/3 kukuruza,sad tako radim jer dajem silažu pa da mi se bikovi ne zamaste,a kada nemam više silažu ona meljem u omjeru 50/50,znači pola zobi a pola suhog kukuruza!!!
Kada imam još dodajem i suncokret,ali trenutno njega nemam tako da ništa od toga...
Naravno u mješaonu još dodajem vreču ili dvije smjese(gdje su još svi potrebni vitamini),zavisi o prozvođaču smjese i još nekim stvarima...

A moj jedan dan izgleda ovako,na 50 junadi:
ujutro:
5 bala slame i 8 bala sijena

naveče:
5 bala slame i 8 bala sijena
40 kanti silaže i 10 kanti suhog šrota

junad je u fazi cca 300-350kg,i oni su sad u fazi kad najbolje jedu i najbolje se razvijaju,tak da je 1 kanta po glavi dnevno,više nego dobro...

Silažu im počinjemo davat tek kada pređu cca 200kg!!!
:D :D :D
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
M.M. kaže:
toma84 kaže:
Baš sam si mislil kakve veze ima Landini s mješaonom :) Reko kaj s njim mješaš :)
Ovaj je jako slična kaj ti veliš ovoj plavoj, imaju isti sistem. Daj mi reci koliko je visoka?
Vjerojatno ti je odsječena slika kao i meni kad ju postavim, ako vidiš cijeli datum i sat dolje desno onda je ok, ali bolju sliku mješaone stvarno nemam a danas zaboravio poslikati...
A visoka ti je ...brat bratu ima oko 3 metra...ako imaš doma limenu kantu od farbe za crte na cestama (ovakvu kao ove na slici desno od mješaone) možeš se poigrati i preko odnosa izračunati visinu :D Kad smo mješaonu stavljali na ovo mjesto morali smo izbiti ovu jednu "ruku" na šupi :mrgreen:
A Landini eno stoji u garaži i jedva čeka sezonu

Vidim dvojku od datuma pa se vidi i mješaona.
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
Evo ovo je moja mješaona sa mlinom.
p2260265.jpg
 
K

kico75

Guest
Dali vidite sliku???
provjerite poruke,poslao sam vam pp!!
dino
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
pozdra Dane,ova tvoja mješaona ,dali je to bez mlina i koliko domačih novaca košta,pozdrav:gitarist:
 

tatar

Član
Tu od
16 Ruj 2009
Poruka
455
koliko kw mlin ima motor , kako uzima žitarice u mlin prvenstveno mislim jel se zna desit da nešto zašteka i slično ?
 

dane

Član
Tu od
29 Lip 2008
Poruka
342
Mješaona ima svoj mlin ovaj u sredini i motor od mlina je 7,5kw a motor od mješaone je 2,2kw. desno od mlina je koš za žito i mlin uvlači sam usebe žito i baca u mješaonu, kad samelje sve mlin se sam ugasi, a mješaonu poslje upalim da izmješa nemora biti u isto vrijeme uključen i mlin i mješaona.
Desi se nekada ali jako rijetko recimo ako u žitu ima dosta slame da se zaštopa, ali velim jako rijetko.
Miješaona je koštal 1400 eura (domaći novaca)
Ja sam prezadovoljan s njom.
 

VetMed

Član
Tu od
22 Lip 2009
Poruka
38
Pozdrav svima na forumu. Vidim da je tema o mesaonama, zanima me kakve smese pravite, po kojim recepturama, konkretno za tov junadi. Koliko kukuruza (zrno ili u klipu) tritikal, jecam, suncokret... Koliko cega stavljate i koju kolicinu dnevno dajete po grlu. Izvinjavam se ako nije ovo odgovarajuca tema. Pozdrav.
 
A

Andrija Čuha

Guest
ja imam mješaonu "sam svoj majstor" a kupili smo sad novi čekićar jer nam se ovaj stari razletio...sa tim novim smo jako zadovoljni kanta od 15 kg ode za 20-30sekunda stvarno šiba ko lud,sad dok bude motor 7.5kw onda nebudem stigao kipati u njega žitarice...inače čekičar mi je radio kralj-kocijan pravi majstor i ima jako dobre proizvode,on je susjed od člana Zjoocko pa bi vam on mogao reči nešto više
ja imam tu slike svoje mješaone,svaki dan radim smjese,i ide super,pa eto slika
DSC00003.jpg

DSC00002.jpg

DSC00001.jpg


http://www.kralj-kocijan.hr/mjesaone.htm

imam slični mješaonu,ali problem mi je slab motor od 4kw,od 6-7 bi bio idealan,ako netko zna gdje se može nabaviti ili zamijeniti,neka se javi
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
Bio na sajmu u Gudovcu i gledao miješaone (naravno sa mlinom) posto ja nemam trofaznu struju meni treba neka monofazna e sad kosa kod K-Kocijana od 100l je 7000kn a okomita kod Čalopek 250l je 8700 navodno obije su kapacitetom mlina od 500kg ali imam informaciju od osobe koja je kupila trofaznu kod Čalopeka sa motorom od 4KW ne stigne izmljeti 700kg na sat ko sto ju ovi deklariraju...
meni bi kapacitet od 500kg/h bio dovoljan ali ne da kad ju kupim da ima kapacitet od 250kg/h
i kakva iskustva imate kod meljenja zobi???
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
najbolje da se još informiraš kod ljudi koji imaju slične mješaone,ja sam se informiro samo za mješaonu da na nju stavim ciklo 100,čini mi se malo preskupo,a što se tiče zobi ona se definitivno najsporije melje i najteže i ti mlinovi bi morali mljeti tu količinu jer imam jedan stari od gramipa sa 20 čekiča i onako loš može samljeti 500 kg na sat,bitna je snaga motora ali i dobar odnos na remenicama
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
najbolje da se još informiraš kod ljudi koji imaju slične mješaone,ja sam se informiro samo za mješaonu da na nju stavim ciklo 100,čini mi se malo preskupo,a što se tiče zobi ona se definitivno najsporije melje i najteže i ti mlinovi bi morali mljeti tu količinu jer imam jedan stari od gramipa sa 20 čekiča i onako loš može samljeti 500 kg na sat,bitna je snaga motora ali i dobar odnos na remenicama


ovi su direktno spojeni na rotor mlina i motor je 2.2KW
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
izvini nisam ni gledao baš ali ja mislim da je lakše terati kada su remeni nego direkt na osovini,to ja samo razmišljam ,jer sam vidio puno ručnih radova i svi dobro melju jer su na remenicama dobili na brzini a motori su do 4kw,možda ovi na trofazno lakše vrte:confused:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,860
Ajkula, krivo misliš.
Najmanji je gubitak snage ako je rotor na osovini elektromotora. Za jednofaznu je to najbolje prihvatljivo, jer na svakoj remenici imaš gubitak.
Nama veze jel motor 1-f ili 3f, važna je njegova snaga, a to piše na natpisnoj pločici.

Maiky, nemoj očekivati neki kapacitet od malog mlina s 1-f 2,2kW motorom.
Ako hoćeš veći kapacitet, trebaš trofaznu struju ili tjeraj mlin traktorom.
Dugoročno ti se isplati investicija u u 3-f struju.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Je ZJ , ali nemoš ti dobiti učinak ali i kvalitet mljevenja kombinacijom direkt na osovini .
Ozbiljni mlinovi imaju x2 multiplikator .
Dal bi prst da ovi gore s 4 kW samo pretovare( grubo melju ) 500 i više kila na sat .
Sve ovisi koja finoća se traži .
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
Je ZJ , ali nemoš ti dobiti učinak ali i kvalitet mljevenja kombinacijom direkt na osovini .
Ozbiljni mlinovi imaju x2 multiplikator .
Dal bi prst da ovi gore s 4 kW samo pretovare( grubo melju ) 500 i više kila na sat .
Sve ovisi koja finoća se traži .

što se tiče finoče ja ne želim brašno vec sito od 5-5,5mm za svinje je dovoljno da je ječam napola zdrobljen (nekad su postojale gnječilice dva nasuprot rotirajuča valjka koi ne rade prašinu )

u potpunosti se slažem da su najmanji gubici ako je elektromotor direktno spojen na osovinu mlina a brzina nije bitna ako je brzina mala onda staviš veci rotor na mlinu i dobiješ vecu obodnu brzinu ili vise "čekiča" i dobijes veci kapacitet ali ko sto se svi slažemo bitna je snaga.

mene najvise zabrinjava sto se zob melje najteze a ja imam najvise zobi :(
ili je bude u omijeru sa jecmom 50:50

sad meljem sa mlinom na traktor i mi treba oko 3 sati za samliti 20-tak vreča ječma tu se izgubi oko 50% vremena na promijeni vreče i nosenje vrece u sanduk:( e sad računamo da je vreča nekih 45kg znaci 900kg u 1i30h
kolega koi je kupio trofaznu od 4kw tvrdi da je nominalno 750kg/h a on realno miješanoga zob/ječam/kukuruz napravi oko 500/h po toj racunici ja necu niti 300/h a to mi je premalo kad racunamo da je investicija 8700kn:(

ima još jedan problem.....
kolega tvrdi da ako melje zob onda ju neče puž vuči prema gore pa mora metlicom izmeljeno gurati prema pužu tu je veliki problem
 
K

kvicoje

Guest
Sve meljem na 8mm pa i zob na to sito mlin uopšte ne oseća razliku između žitarica ali pravim smeše samo za krave, junad i ovce.
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
Sve meljem na 8mm pa i zob na to sito mlin uopšte ne oseća razliku između žitarica ali pravim smeše samo za krave, junad i ovce.

hm... nisam nikad prova mliti ječam i zob na 8mm
koliko zi zrnja ostane cijelo????
 

Najnoviji postovi

Na vrh