• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

MIO standard F-400

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,582
Pošto je to model F450 , motor iste snage kao na F600. Onda ima mogućnost pogonjena vučne freze.
Onda bi to bila feza (sa kotačima) ispred, dobro ne baš ispred nego bočno...:LOL:
 

Tajo pajo

Aktivni član
Tu od
22 Kol 2011
Poruka
537
Ako me sjećanje dobro služi mislim da je "moja" model F400. Onda vučna freza je preveliko opterećenje za motor?
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,797
Može li se podesiti nekako ovakav MIO motokultivator da plitko freza (5-10 cm najviše) s ovim motikama? Slika uzeta s neta za primjer.
@Tajo pajo
Hajde, nemojmo sad svi ajedno otkrivati novu frezu/motokultivator, jer postoji godinama, ma par desetlječa baš taj tip.
Nije mi poznato zašto nisi prvo potražio i pročitao korisničke upute uz taj jako dobar strojček, ali nema veze. Pitao si ovdje na forumu (linija manjeg otpora) i dobio budeš naše koje kakve odgovore.

Evo budem ti ja još malo, ovako totalno direktan, izravan.

Nisi naveo kakvu zemlju i u kojoj fazi imaš namjeru frezati na dubinu cca 5-10 cm.

Dakle ako ste po tom zemljištu koje ti sad želiš frezali hodali prethodno tjednima i mjesecima, pa ako je to "gorična zemlja" ilovača, tada moraš prihvatiti činjenicu da ti prvo i drugo i treče frezanje bude pošteno razdrmalo kosti i ruke. Tek dok ti tu zemlju nakon više prolaza po istim redovima malo "kultiviraš", tek tada očekuj "finoću" i "nježnost" u tom poslu. Istovremeno ti budeš, barem se ja tome sad nadam, učio i naučio nešto malo o vještini i načinu držanja ručki i "upravljanja samom frezom".

Ako budeš ručke držao grčevito i snažno i borio se protiv freze - najebo si. Ako ih budeš odmah držao onako ovlaš, ležerno, šeretski, opet budeš najebo, jer ti freza bude radila što joj se bude prohtjelo, kao neukrotiva ždrebica.

Nakon puno vremena provedenog u druženju s njom, budeš polako uhvatio "filing" da kad ti se freza bude počela ukopavati i vrtjeti noževe na mjestu, budeš joj malo podizao ručke u zrak, ali taman toliko da ona krene i ide dalje, ali da ne uđe u sprint i ostavi te kak' bedaka ukopanog u mjestu.

Ako pak ti bude još uvijek nekako "tvrdo", a freza imala tendenciju ulaženja u bježaniju, po površini zemlje, bez iole vidljivog kopanja, tada ti budeš nju malčice pritisnuo dlanovima na dolje, na ručkama, pa nek se ona prvo potrudi nešto malo pofrezati na tom mjestu, pa tek onda neka ide i malo dalje.

Dakle sve je to u tebi, na tebi. Ti si jedini koji mora i može uhvatiti taj "filing od posla".
Sve su te freze napravljene jednako, velikoserijski, pa jednom susjedu njegova radi i prede kao mačka, a susjed pokraj na istom terenu, sa svojom non-stop ima ratne igre. I sad tko je kriv, freza? Kak da ne bi, jedan je susjed ušao u štos, a drugi nije to je sve.

Ovo kaj ti je napisao kolega forumaš @brgud ne da nije točno, točno je, taj kolega ne samo da zna s takvim strojem raditi, on ga zna i rastaviti, popraviti i sastaviti, on je dakle na jednom totalno drukčijem nivou u odnosu na korisnika početnika, koji prvo mora samo steči vještinu.

Hajde sad, nemoj me psovati i skidati mi s neba sve svece, nego probaj biti mudar i uči u štos.
I nas su boljele rukice, prsti i nama je ispočetka bilo gadno i zastrašujuće. Ne boj se, samo budi uporan. Na kraju budeš ako treba frezao i samo na 3-4 cm dubine i to bez dovarivanja "srca" na črtalek itd, itd.
S črtalekom si budeš i određivao dubinu, ali moraš sve to prvo redom naučiti.
To ti je kao da želiš postati romanopisac, a još nisi naučio abecedu, tako nekako, tim redom :ppozdrav: ;)

S črtalekom i ručkama si podesi visinu, da hodaš iza freze, a ne da hodaš žabljim koracima i slično...
 

Deda Marek

Iskusan lik
Tu od
25 Pro 2021
Poruka
2,367
Dobro ti veli kolega Plus,detalji su u operateru. Kad uhvatiš štih,ide ko vurica. Ja kad sam kupil imt 506,prvo mi je skoro spukla ruku kod paljenja. Ko ju pozna,zna o čemu govorim. I onda je počel rodeo. Delala je bedaka z mene(valjda joj to nije teško palo) kak z maloga majmuna. Nakon uhodavanja i osječaja da imaš spuknute ruke sam se navčil. Sad z jednom rukom ide kam i kak ja oću. Zato po savjetu kolege stjecanje prakse u radu i onda je tvoja
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,582
Evo jedne Honde F400 spod batića. :cool:
Kako sam već spomenuo ovo je kopačica i kao takva nije pogodna za frezanje, uzalud svemu napisanome.
IMG_20230130_134027~2.jpg
 

Tajo pajo

Aktivni član
Tu od
22 Kol 2011
Poruka
537
Hvala na savjetima. Budem poslušao i primio se posla. Radi se o okopavanju oko vočaka unutar reda stabala. Zemlja je pola pijesak, pola ilovača. Nije ledina i važno ni je da mogu lako manevrirati s njom oko stabala.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,797
Evo jedne Honde F400 spod batića. :cool:
Kako sam već spomenuo ovo je kopačica i kao takva nije pogodna za frezanje, uzalud svemu napisanome.
View attachment 57225
A ja ti i dalje tvrdim da ja s njom i njima napravim što god hoću, pa i prah. Otac mi ima točno takvu, s Honda motorom, ja sam sebi na svoju getribu zašarafio Tomosa, jer su Hondu maznuli dok je freza bila kod prijateljice u klijeti, a iza pok. tasta je ostao nekakvi skočimiš no name, ali bome znam i s njim pofrezati vrt. Hebat ga sad izgleda da sam i ja na nekakvom drugom nivou 🤔😖🤓💥
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,797
Ja ti to jako dobro znam, sad nemam prigodu s mobitela budem del koju sliku kak ja drljam ili brljam "s kopačicom", tek na večer ne sad.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,582
Ona sa prethodne slike je malo upitna za mljeti papar, ali ova bi to magla ima čak 17 KS heh.... kakvu bi tek mogla prašinu namljeti.:p
IMG_20220706_200012[1].jpg
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,582
Slabo poznaješ Istru koja se dijeli na tri djela :
1.Crvena Istra (zapadna i južna ) zbog crljenice
2.Siva Istra ( središnja) ilovača
3.Bijela Istra (sjeverni dio Učka) vapnenačka
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,797
Da Vam ne ostanem dužan, rekao sam postavim slike "na večer", a mi sad ubrzo moramo dalje...

Napominjem ima sad treča godina kako više ne frezam, sada štihamo oko trsova, a kosimo između redova, ali ovako sam ja radio preko 30 godina, poderao sam 2 kopačice, sebe nisam, ja sam još dečko (u duši :cry:)
Fotografije su starijeg datuma, ali posao se vidi:
1.jpg
2.jpg
3.jpg
Gledajte na kvalitetu usitnjenosti zemlje, a ne u kupicu ;)🙃
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,797
4.jpg
5.jpg
Izvolite, slobodno pucajte iz svih oružja, ovo je rađeno s kopačicom.
Ovo je ta zvijer koju spominjem MIO bez Honde s Tomosom, za ručkama je prvi put u životu bio zet, jer sam ja tad imao "spotrte prste":
DSC02358.JPG
 
Posljednje uređivanje:

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,582
Nije dobro , ustvari je presitno dok je kopačica bez filtra. I ako se radi tako na sitno onda ona sve to proguta. a dobro je i to onda potroši manje mišele.:hahah:

# puknuti, će te pozvati kad bude za frezanje , da vidiš kakve je ilovača!;)
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,797
Nije dobro , ustvari je presitno dok je kopačica bez filtra. I ako se radi tako na sitno onda ona sve to proguta. a dobro je i to onda potroši manje mišele.:hahah:

# puknuti, će te pozvati kad bude za frezanje , da vidiš kakve je ilovača!;)
U pravu si tu nema uljnog filtra, jer sam ga nešto prije toga sam sebi zafrezao u zemlju dok sam frezao punici povrtrnjak ispred njihove kuće.
Sad ih zato imam 2 ili čak 3 kom, a sada više ne frezam.
 
Tu od
5 Lip 2020
Poruka
84
Ima li igdje opisan deteljan postupak štelovanja kvačila na ovoj mašini?
Nema šta nisam pokušavao i uvijek ili ne odvaja ili proklizava.

Zahvalan bi bio ako bi me netko uputio :ppozdrav:
 
Na vrh