• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kukuruz šećerac

mladenim

Novi član
Tu od
5 Sij 2016
Poruka
8
Toga se i bojim jer posto moram sadit u vremenskim razmacima da mi kukuruz dospijeva kroz 7.mijesec onda ce jednu morat uhvatit? Stocni se sije oko kraja 4.pocetak 5.mijeseca zavisi do vremenskih uvijeta....

Danas mi se javio jedan inzinjer agronomije i veli da jedno s drugim nemoze ic,da se samooplođuju...da treba bit udaljen najmanje 200 m jedan od drugog a da stari i nesadi dakle stocni okolo svi siju tako da nista od secerca ove god. Umijesto 13kn cistih po klipu morat cu se zadovoljit i s 10...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

farmboy

Novi član
Tu od
29 Ruj 2014
Poruka
20
Ja potrazujem secerac za prodaju u Zadru. Ako ima zainteresiranih, javljanje u inbox.

imam ja pola jutra posijano, bit ce uskoro pa bi se mozda mogli dogovorit?



da li trebam trgat zaperke? na svakoj stabljici uz glavni klip jos ima dva ili tri zaperka. hoce mozda glavni klip biti losije kvalitete zbog zaperaka?
 

digg

Novi član
Tu od
21 Kol 2016
Poruka
8
Pozdrav svima na forum!

Sam novi ovdje i zanimam se za uzgoj šećeraca...
Kao prvo, kdje nabavljate sjeme?
Imate kakva iskustva sa sjetvo deklariranog sjemena, a anda sledeče ljeto sijate to ovo koju pridelate iz klipova? Ide to? Koliko semenki prosječje je u kg sjemena?


Lep pozdrav!
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,414
Što se tiče distributera iz Hrvatske, Kadmo radi za Sloveniju. Mada vjerujem da imate vi i svoje distributere samo treba potražiti.

Ja osobno nemam iskustva sa uzimanjem sjemena sa klipova. To su hibridi, bojim se da nebi išlo.

Ja bih ti preporučio da probaš s syngentom i Spirit f1. Te uzeti nešto od superslatkih hibrida za kasniju berbu.

Spirit je pakovan na 5000 sj. To je mislim oko 1kg
 

digg

Novi član
Tu od
21 Kol 2016
Poruka
8
OK.
Sljedeče godine plniram posijati 2ha šećeraca, budo ko imao za prodajo kraj ove sjezone sjemenka uzete sa klipa?
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,656
Kod mene je sezona završila prije tri tjedna jer sijem malu količinu, za prodaju na kučnom pragu. Ako želiš mogu ti ostavit sjeme od sorte BC Osman. Javi se na privatnu poruku.
 

Prilozi

  • IMG_20160905_082123.jpg
    IMG_20160905_082123.jpg
    22 KB · Pregleda: 106
  • IMG_20160905_082057.jpg
    IMG_20160905_082057.jpg
    25.9 KB · Pregleda: 98

digg

Novi član
Tu od
21 Kol 2016
Poruka
8
Tražim cca. 120.000-150.000 suhog zrna šećerca, naravno osušenog, za sijanje u 2017.
Obavezno šećerac!
 

Dominik2712

Član
Tu od
29 Ožu 2019
Poruka
55
Pozdrav, vidim da tema o secercu nije aktivna. Naime zanima me koju dozu laudisa stavljate na 1ha i uz koji utrosak vode idete po ha?
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,569
obzirom da se šećerac bere puno ranije nego ostala kukuruza, ja ga radim bez herbicida...

ali, službeno ti piše ovako:


Kukuruz šećerac​

Jednogodišnji travni korovi
Jednogodišnji širokolisni korovi​

Primijeniti u količini 1,75-2,25 L/ha uz utrošak vode 250-300 L/ha. Sredstvo se primjenjuje nakon nicanja do najkasnije 8 listova kukuruza šećerca.

Karenca: 63 dana
Max broj primjena: 1
 

Dominik2712

Član
Tu od
29 Ožu 2019
Poruka
55
obzirom da se šećerac bere puno ranije nego ostala kukuruza, ja ga radim bez herbicida...

ali, službeno ti piše ovako:

Kukuruz šećerac​

Hvala ti na odgovoru.
Procitao sam na sluzbenoj stranici dozu i kolicinu vode, ali me zanimaju vlastita iskustva jer sam prvu godinu posijao secerac, izaslo je van oko 80%. Posijan je 10.4 i tek sada je rasirio kotiledone.(hladno vrijeme je otezalo nicanje)
Ostalih 20% ili je istrunilo ili je tek sfrkan pod zemljom i fali mu malo da izade van. Pa me strah da ga ne bi sjebo s herbicidom. A trava ne pita, raste kao luda. I razmisljam si da ga nakon herbicida poprskam sa polyaminom da mu barem malo pomognem.
 

G0jA

Novi član
Tu od
11 Lis 2022
Poruka
8
Pozdrav, planiram nagodinu saditi pola jutra šećerca, izgubio sam se koliko ima različitih vrsta sjemena.. no ono što me najviše brine je navodnjavanje, nije moja parcela niti mi je blizu bunar pa me zanima dali se navodnjavati mora ili bi samo bilo dobro? Kolega mi tvrdi da bez navodnjavanja nista.. Dali postoji sjeme koje bolje trpi sušu?
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,569
a tko navodnjava kukuruzu...ni ja se tog nisam sjetil, pa je ove godine u suši ipak narasal...
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,721
Bilo je u nedjelju u poljoprivrednoj emisiji o navodnjavanju kukuruza.
Usporedba parcele sa i bez novodnjavanja, razlika poprilična.
 

Najnoviji postovi

Na vrh