• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krumpir

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,171
Može preporuka za prskanje krumpira od iskusnih? Nismo stigli zemljišno..

Basagran u punoj dozi ili ipak split aplikacija pa kasnije posebno prskati uskolisne sa Fusilade?
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,884
Slažem se s kolegom seljakom😉.
Kako je Basagran kontakni svakako split i na mlade korove s njim.
 

GoranZG

Novi član
Tu od
4 Velj 2023
Poruka
11
Imam i Targe ima ko s njim iskustva? On je za uskolisne?
Pozdrav svima,
dugo niz godina pratim forum i koristim znanja sakupljena ovdje pa evo da podijelim i moje iskustvo sa zakašnjelim špricanjem krumpira.
Definitivno se treba gledati kako fenofaza krumpira tako i korova. Basagran dobro riješava širokolisne korove kad su mali, znači moraju imati par pravih listova i tad se može ići sa dozom 1L/ha bez nekih prevelikih problema za krumpir u nicanju. Dobro bi bilo špricati bez okvašivača i ostalih ljepila naravno(smanjuje oštećenje krumpira), gledati da neće padati kiša narednih 12h da korovi fino to upiju u sebe.
Špricati ujutro poslije rose!
Basagran ima jednu veliku manu, a to smo naučili na teži način lani: to jest da propušta korov ptičji dvornik(Oputina – Wikipedija), oputa se kod nas u Lici kaže.
Lobodu, šćireve i ostale uobičajene širokolisne korove dobro riješava.
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,067
Jel mi sada kasno staviti neki krumpir u zemlju za osobne potrebe?
 

GoranZG

Novi član
Tu od
4 Velj 2023
Poruka
11
Jel mi sada kasno staviti neki krumpir u zemlju za osobne potrebe?
Ne, krumpir sada brže niče i katkad se zna potrefiti da bude bolji kasnije sađeni nego raniji.
Mi smo jedne godine na parceli gdje je bila smjesa ozimog graška i raži sadili krumpire oko sv. Ante, znači sredina lipnja. Što od ogromne količine zelene mase zaorane, što do dobre zemlje, bilo je krumpira ko drva :😁
Jedino su kasnije dospjeli i brali se praktički u blatu...
Bilo bi pametno neku ne pretjerano kasnu sortu saditi, tipa Agria je dosta kasna sorta koja sporo niče.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,171
Pozdrav svima,
dugo niz godina pratim forum i koristim znanja sakupljena ovdje pa evo da podijelim i moje iskustvo sa zakašnjelim špricanjem krumpira.
Definitivno se treba gledati kako fenofaza krumpira tako i korova. Basagran dobro riješava širokolisne korove kad su mali, znači moraju imati par pravih listova i tad se može ići sa dozom 1L/ha bez nekih prevelikih problema za krumpir u nicanju. Dobro bi bilo špricati bez okvašivača i ostalih ljepila naravno(smanjuje oštećenje krumpira), gledati da neće padati kiša narednih 12h da korovi fino to upiju u sebe.
Špricati ujutro poslije rose!
Basagran ima jednu veliku manu, a to smo naučili na teži način lani: to jest da propušta korov ptičji dvornik(Oputina – Wikipedija), oputa se kod nas u Lici kaže.
Lobodu, šćireve i ostale uobičajene širokolisne korove dobro riješava.
Uskolisne prskate ili nemate problema s njima?

Ja bi odabral 2.opciju, al to je iskustvo kod mene
Prskao si krumpir sa basagranom?
 

GoranZG

Novi član
Tu od
4 Velj 2023
Poruka
11
Uskolisne prskate ili nemate problema s njima?
Nemamo s njima toliko problema koliko sa širokolisnim. Tu i tamo zna biti pirike, malo nekih "blažih" travki. Pirika je zahtjevna i ne može se suzbiti kontaktnim špricanjem posebice sa sredstvima koja se koriste u krumpirima poslije nicanja.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,171
Pozdrav svima,
dugo niz godina pratim forum i koristim znanja sakupljena ovdje pa evo da podijelim i moje iskustvo sa zakašnjelim špricanjem krumpira.
Definitivno se treba gledati kako fenofaza krumpira tako i korova. Basagran dobro riješava širokolisne korove kad su mali, znači moraju imati par pravih listova i tad se može ići sa dozom 1L/ha bez nekih prevelikih problema za krumpir u nicanju. Dobro bi bilo špricati bez okvašivača i ostalih ljepila naravno(smanjuje oštećenje krumpira), gledati da neće padati kiša narednih 12h da korovi fino to upiju u sebe.
Špricati ujutro poslije rose!
Basagran ima jednu veliku manu, a to smo naučili na teži način lani: to jest da propušta korov ptičji dvornik(Oputina – Wikipedija), oputa se kod nas u Lici kaže.
Lobodu, šćireve i ostale uobičajene širokolisne korove dobro riješava.
1/ha je pola doze? Idete u split aplikaciji 2x?
 

GoranZG

Novi član
Tu od
4 Velj 2023
Poruka
11
1/ha je pola doze? Idete u split aplikaciji 2x?
Da 2l/ha je puna doza, može proći i bez iduće aplikacije ako je krumpir prerastao. Sve zavisi kako se suše prvi pošpricani, te o zakorovljenosti njive.
Krumpir kad je veći teže podnosi špricanje pa ako je dosta korova ponovno niklo nakon prvog špricanja(vidi se unutar tjedan dana) ponoviti drugu polovicu doze.
Krumpir je inače dosta žilava kultura, bitno mu je samo da pobjegne od prvog naleta korova, kad se on okrošnji i zatvori redove nisu korovi toliko problematični, osim ambrozije i još par širokolisnih agresivnih. Srećom kod nas nije prevladavajući korov.
Opet kažem, sve ovisi o botaničkom sastavu korova na njivi. Preventiva sa zemljišnim herbicidima je puno bolja jer pokriva puno veći spektar korova, reže ih odmah u nicanju i manje je problema u startu. No kad se nije stiglo, kontaktni herbicidi su jedino što preostaje i tu se mora odmah u startu računati na kompromis jer nikad to nije isto efikasno kao i zemljišni.
Ako ništa drugo, za razliku od zemljišnih kontaktni imaju puno manji rezidualni efekat na naredne kulture.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,874
Evo i ja malo isprobavao mehanizaciju kak to radi.
Motiku šaljem u penziju:)
 

Prilozi

  • 20240511_140819.jpg
    20240511_140819.jpg
    35.9 KB · Pregleda: 30
  • 20240511_140408.jpg
    20240511_140408.jpg
    43.6 KB · Pregleda: 31
  • 20240511_141716.jpg
    20240511_141716.jpg
    51.4 KB · Pregleda: 31
  • 20240511_140444.jpg
    20240511_140444.jpg
    41.2 KB · Pregleda: 31

Najnoviji postovi

Na vrh