• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Koja je razlika između ekološke i organske proizvodnje

Tomislav523

Član
Tu od
30 Kol 2010
Poruka
596
Bas nikakva??

Ak idemo po nekoj logici

Organska-bez kemije,znaci za gnojivo se koriste biljni otpad,zivotinjski itd,takoder prskanje koprivom i slicnim biljnim(organskim) sredstvima...

Samo smatram da se mnogi varaju ;

-mnogi koriste kupovna organska gnjojiva,sto smatram da nisu organska ida ipak u sebi imaju neke kemije,

-Također neki koriste i ''domaca'' organska gnjojiva,npr od krave koja je hranjena kemijom(vitaminima za mlijeko i sl) sto opet ne smatram organskim jer se kemija iz hrane prenosi na doticnu papriku ili pomu koju gnojiš gnojem od te krave...

Ekološki, e sad ,ak je nesto ekoloski to znaci da je prihvatljivo za okoliš i da ga ne zagađuje...
Al ako se imalo interesiramo u zagađenje okoliša,točnije u stvaranje ozonskih rupa, vrlo dobro je poznato da najveci udjel u takvoj vrsti zagađenja pridonosi metan-odnosno plin koji nastaje iz kravljeg izmeta...
Taj plin dobiven na taj nacin vise zagađiva okoliš od automobilske industrije ...

Što znači da biološko nije isključivo i ekološko ....

Smatram kada uzgajamo biološko, onda to radimo zapravo tako da poboljsamo kvalitetu samog proizvoda i samim time sebi zivot
A kada uzgajamo ekoloski onda to radimo da sto manje prilikom uzgoja zagađujemo okoliš i time si poboljsavamo zivot ....

Iako imaju mnogih zajednickih tocaka ,smatram da nisu ista stvar ...

EDIT: Mnogi smatraju ekoloskim uzgojem u smislu pridonosenja ekoloskom zdravlju neuporabom pesticida...


E sad npr koristenje koprive kao pesticida je ujedno i biolosko i ekolosko
Dok naprimjer gnojenje kravljim izmetom je biolosko ali ne sasvim i ekolosko,

Neznaci da se nemoze postici ekolosko ali je skupo i bezpoticajno u nasoj drzavi, ljudi vani na racun kravljag izmeta proizvode struju,jer zapravo taj plin metan u kobinaiji s jos par plinova je veoma zapaljiv... naravno i sam produkt sagorjevanja je stetan,ali ne u tolikoj mjeri koliko i sam metan,ali na svu sreci postoje i katalizatori koji opet svemu daju jedan pozitivan ekoloski dio,tako da bi se to uspjelo ''srediti'' ekoloski,ali ne u ovoj drzavi i u ovim uvjetima


Ovo sve je samo jedan primjer,ali ima njih jos dosta ...
 
Posljednje uređivanje:

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Postoje ekološka gnojiva koja u pravilu imaju malen udio N, P i K.
Mineralna gnojiva također sadrže N, P i K ali u večim koncentracijama.

Kaj je štetno u mineralnim gnojivima? :confused:
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
@ tomislav: Bas nikakva. Zakonski, a to je jedino bitno, je isto eko, bio, organski... Recimo permakultura je nešto drugo. To što pričaš o ekološkoj proizvodnji nije točno. Što se tiče tvog organskog domaćeg gnoja isti kao tajav ne smiješ koristit ukoliko nemaš papire da je iz ekološkog stočarstva.

@ iwanho: teški metali
 

Miky123

Član
Tu od
6 Sij 2015
Poruka
49
Postoje ekološka gnojiva koja u pravilu imaju malen udio N, P i K.
Mineralna gnojiva također sadrže N, P i K ali u večim koncentracijama.

Kaj je štetno u mineralnim gnojivima? :confused:

Mineralna gnojiva imaju više štetnih efekata: neka smanjuju pH tla- tj. povecavaju kiselost, industrija proizvodnje je jako veliki zagađivač, a i tvari koje nisu hranjiva u gnojivu (recimo NPK 15-15-15 ima 55 % sastojaka koji nisu biljno hranjivo- tj. nosači i slično koji mogu negativno utjecati, zagaditi tlo)
 

Tomislav523

Član
Tu od
30 Kol 2010
Poruka
596
@ tomislav: Bas nikakva. Zakonski, a to je jedino bitno, je isto eko, bio, organski... Recimo permakultura je nešto drugo. To što pričaš o ekološkoj proizvodnji nije točno. Što se tiče tvog organskog domaćeg gnoja isti kao tajav ne smiješ koristit ukoliko nemaš papire da je iz ekološkog stočarstva.

@ iwanho: teški metali

Gle da se razumijemo, ja sam samo na temelju naziva proizvodnje odgovorio na pitanje i prokomentirako ga,
Zato pak moj odgovor pocima s upitnom recenicom,te sam također očekivao odogovr s obzirom na izneseno.

Ali vazan zakljucak je da je zakonski,naglasavam ZAKONSKI isto , a koliko opravdava svoj naziv ... ... ... to ipak onda nije za raspravljati u ovoj temi :D

I da,mozes li i reci sto to nije tocno sto sam rekao o ekoloskoj proizvodnji?
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,548
Mineralna gnojiva imaju više štetnih efekata: neka smanjuju pH tla- tj. povecavaju kiselost, industrija proizvodnje je jako veliki zagađivač, a i tvari koje nisu hranjiva u gnojivu (recimo NPK 15-15-15 ima 55 % sastojaka koji nisu biljno hranjivo- tj. nosači i slično koji mogu negativno utjecati, zagaditi tlo)

e sad će netko reć da nezrelo organsko gnojivo jako zakiseljava tlo, velike hrpe su ekološki problemi, vrlo se lako ispiru u podzemne vode...
zato je to zakonski tako odrađeno, i za sve postoje norme koje treba zadovoljiti...tzv. MDK (minimalne dopuštene količine).
naravno, nema potpuno čiste ekološke proizvodnje, nit organske, nit biodinamičke...
...i svaki primjer s jedne strane ima svoj protuprimjer s druge strane...
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
"Problem" je što tumačiš ekološku proizvodnju na neki svoj način i radiš razliku prema biološkoj ( koja ne postoji tj. to je ekološka).

Ovo ti uopće nema smisla tj. ne drži vodu:
Smatram kada uzgajamo biološko, onda to radimo zapravo tako da poboljsamo kvalitetu samog proizvoda i samim time sebi zivot
A kada uzgajamo ekoloski onda to radimo da sto manje prilikom uzgoja zagađujemo okoliš i time si poboljsavamo zivot ....
 

Tomislav523

Član
Tu od
30 Kol 2010
Poruka
596
hmm.da se razumijemo, na nju ne tumačim na taj nacin,i opet kazem ono sve iz one poruke izvukao sam na temelju naziva...
A ne na temelju znanja o nacinu proizvodnje, tako da je onaj moj post zapravo bio i pitanje jer i sam nisam znao ima li razlike.

A ovo sto si citirao, to je bilo neko moje misljenje,a ne tvrdnja.

Hvala ti na objašnjenju :(y):
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Nisu dozvoljeni hibridi, umjetna gnojiva, zaštitna sredstva... znači ne radi se samo o okolišu. Od zaštite je dozvoljen samo bakar ( 7kg/ha/god) a sve ostalo su ekstrakti bilja... Peletirana ekološka gnojiva su stajski gnojevi, ima i od biljnih ostataka, koji su dehidrirani i zagrijavani da se izgubi vlaga i unište korovi. Sva ta gnojiva se rade od gnoja iz eko uzgoja.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
@ tomislav: Bas nikakva. Zakonski, a to je jedino bitno, je isto eko, bio, organski... Recimo permakultura je nešto drugo. To što pričaš o ekološkoj proizvodnji nije točno. Što se tiče tvog organskog domaćeg gnoja isti kao tajav ne smiješ koristit ukoliko nemaš papire da je iz ekološkog stočarstva.

@ iwanho: teški metali

Mineralna gnojiva imaju više štetnih efekata: neka smanjuju pH tla- tj. povecavaju kiselost, industrija proizvodnje je jako veliki zagađivač, a i tvari koje nisu hranjiva u gnojivu (recimo NPK 15-15-15 ima 55 % sastojaka koji nisu biljno hranjivo- tj. nosači i slično koji mogu negativno utjecati, zagaditi tlo)

Hvala.
Dakle situacija je slična kao i sa lijekovima. Ne može se ekonomski isplativo proizvesti koncentrirano gnojivo bez štetnih nosača. :mad:
 

Tomislav523

Član
Tu od
30 Kol 2010
Poruka
596
DA, nemoze se proizvest bez stetnih tvari...
Ali smatram da to ne treba biti problem za male,odnosno privatne uzgajivače...
Ja u svom vrtu nikako ne koristim umjetna gnojiva.

Gnojim sve sa prirodnim stajnakom od krava i ovaca, folijarno prihranjujem sa otopinom koprive(sve osim graha i luka)

Sve zaljevam sa kišnicom koja stoji u tanku od 1000 l,tako da do vremena zaljevanja dođe na temperaturu okoline pa biljka izbjegne temperaturni šok...

Naravno ovo sve je za osobne potrebe i bez cilja vizualnog dobrog izgleda...
Ocu ti reci da kod mog susjeda(vrt pokraj vrta) sve puno ljepše izgleda,kupusnjače puno ranije narastu i napreduju bolje, također veče paprike isl ...a on koristi svakakva umjetna gnojiva...
Ai u ovom slucaju meni je cilj da bude biolosko odnosno eklosoko ..ali posto se ne razumjem u ta dva pojma ja cu reci da bude zdravje ...da se razumjemo....
Uostalom kod malih uzgoja uporaba kemijskih pesticida i prehrane je za mene najveca glupost,jer zapravo onda takav isti proizvod kakav dobijes u vrtu mozes kuiti ili u trg centru ili na trznici i proci ces puno jeftinje ....

Nisu dozvoljeni hibridi, umjetna gnojiva, zaštitna sredstva... znači ne radi se samo o okolišu. Od zaštite je dozvoljen samo bakar ( 7kg/ha/god) a sve ostalo su ekstrakti bilja... Peletirana ekološka gnojiva su stajski gnojevi, ima i od biljnih ostataka, koji su dehidrirani i zagrijavani da se izgubi vlaga i unište korovi. Sva ta gnojiva se rade od gnoja iz eko uzgoja.

Što misliš o gnojivu fertiplus(peletirano gnojivo)?
I o skupini folijarnih gnojiva fertina?
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Sa čime hraniš krave i ovce?
Koliko vidim Fertina nisu ekološka gnojiva. Fertiplus je ekološko gnojivo ( opet koliko vidim nisu sva) i tu ti je bitna cijena tj. u usporedbi sa ostalima koliko dobiješ NPK, humusa, suhe tvari ili čega već trebaš.
Pakiranja su najčešće po 25kg pa si najlakše izračunaš na 100kg. Dakle Fertiplus je NPK 4,2:3:2,8. U sto kila imaš 4.2kg N, 3kg P i 2,8kg K. Jedno drugo gnojivo ima 4:4:4 i košta oko 70kn te ima 7-8% vlage, to gnojivo za 100kg košta 280kn, koliko je Fertiplus za 100kg ne znam. To ti je samo jedan primjer.
Vidim da je kolega @ bobostar opet aktivan pa neka se i on ubaci, najbolje će pojasnit iako sam ne trguje baš eko gnojivima.
 

Tomislav523

Član
Tu od
30 Kol 2010
Poruka
596
Ovce,samo sa travom, negnjojenom neprskanom,,,i u prirodi sto nađu...

Krave travom i kukuruzom, kukuruz pak u sebi ipak sadrži nešto kemije od herbicida...
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Tako sam i pretpostavio, sumnjao sam na krave i kukuruz, danas više nitko ne okopava kukuruz ( znam samo 2 ljudi), svi špricaju herbicidima a uz to vjerojatno i siješ hibride.

Sad ovako malo raspravljamo ali ne mislim ništa u negativnom kontekstu. Svatko radi kako može i hoće.
 

Tomislav523

Član
Tu od
30 Kol 2010
Poruka
596
E ipak ne, ne sijem hibride sijem domaci cije je sjeme kod mene preživjelo do danas...
No nožalost svoj gonjoj opet ne mogu smatrati ekoloskim jer ima tu dozu ''zagađenja'', smatram da je jako tesko nesto uzgajati čisto ekološki...

Naravno ovo je samo rasprava ehhehe,
htio bih postici cisto ekoloski ali kazem jako tesko ide ...kod nas uopce ne postoji takav nacin da nekim putem ipak herbicid ne dode do gotovog proizvoda .... neki poznanici cak gnoje livade mineralnim gnojivima.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Mislim da nije moguće potpuno izbjeći sve vrste zagađenja. Čak držim da to nije ni poželjno. Ne kaže se uzalud: "svaki lijek je otrov i svaki otrov je lijek."
Male količine otrova djeluju poput cjepiva, organizam stvara imunitet.

Komercijalna proizvodnja nažalost nije moguća bez mineralnih gnojiva i raznih preparata za zaštitu. No za svoje potrebe se uvijek može proizvesti zdravije, a sigurno se može neke otrove eliminirati u potpunosti, a neke smanjiti na neku razumnu mjeru.
Neovisno kako tu proizvodnju nazvali: ekološka, organska ili nekim trećim nazivom.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
@ Tomislav: Onda umjesto herbicida kultiviraj kukuruz, mislim da trebas 3 prohoda i imat ćeš eko gnoj,mlijeko i meso. Onda ti se isplati i prijavit eko proizvodnju. Najviše ljudi u eko stočarstvu ima ovce, najjednostavnije je, a dobiješ preko 300e/ha pašnjaka.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Kad nisu velike površine, može se korov djelomično riješiti višekratnim kultiviranjem, ali nedostatak stajnjaka, jako teško.
Ne rade svi, na način kak sam opisal, zbog ekoloških potpora. Neki ulažu u svoje zdravlje više, a neki manje. Načini ulaganja su različiti.
 

Najnoviji postovi

Na vrh