• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ishrana koza

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Da ovdje u dalmaciji je proizvodi "mamić" a gore neznam ko radi ali toga sigurno ima!
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Evo je danas pala odluka da probam sa gotovom smjesom za muzne koze dodijalo mi je natezat se sa kozama kakvu koja smjesu oče i koliko razvodnjenu,dobio sam danas sastav smjese koju rade ovdje u Muću a čuo sam da je vrhunske kvalitete tako da bi mogo malo sebi i olakšat posal. cijena je 3,05kn po kili i to mi je samo 50-tak kuna skuplje od čistih žitarica (koje su usput više puta upitne kvalitete) a nemoram mislit koliko kojoj i kako.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Gabro prijatelju da li smjesu praviš sam ili kupuješ gotovu? I ja bih malo probao sa drugom smjesom.
Moje dvije muzne koze su davale jednako mlijeka, znači od njih 2 sam imao 4 - 5 l mlijeka. Prije 2 tjedna su se mrkale i smanjile mlijeko. Obadvije sada u jutor daju do 2 l mlijeka, a u veče 0,5 do 1 l.
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
A od Blagodara nemozes nabaviti to Koka proizvodi i cijena u vrecama je oko 2.50 kn
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Ma kakva smjesa,do sada sam kupovao ječam u zrnu,mljeveni kukuruz i mekinje krupne i mješao ih u jednakim omjerima,dodavao vode da opliva i davao kozama i jednostavno mi je dodijalo jer svaka bi nešto drukčije,manje vode-više vode,manje kukuruza ili više a to mi je dodijalo,ili če jest gotovu smjesu ili nek ne jedu,pogotovo jer je i iva zadnja krepala zbog hrane a nisam dokučio koje!!!!!!!!!!!!!
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Evo danas mi je došla smjesa,pa evo i sastava :sirove bjelančevine16%,sirove masti 3,57%,sirova vlaknina 6,45%,sirovi pepeo 5,97%,kalcij 1,10%,natrij 0,29%,fosfor 0,63%,magnezij 0,23%. sastav; žitarice,stoćno brašno,sojina sačma,suncokretova sačma,suncokretova pogača,hidrotermički obrađena sačma uljane repice protektirani izvor proteina,nus proizvodi u proizvodnji šečera,nusproizvodi industrije ulja,kalcitno brašno,stočna sol,monokalcijfosfat organske kiseline,te kao dodaci vitamini i minerali.
Danas smo probali i jadne neznaju šta je i polako jedu nisu hlapljive kao kad jedu zrnje,dvije ga jedu sa vodom a dvije ne,sad toga ne jedu puno,onako sam im stavio fanglu razom i svakoj je ostalo(sama je prestala jest) ako ovo upali bit ću zadovoljan jer mi smanjuje zajebanciju oko nabave,skladištenja,mješanja zrnja a pogotovo kod zatvora jer ih zrnje zatvori.
Napominjem da to jedu samo dok ih muzem a normalna hrana "kić" i suha djetelina je osnov prehrane u štali a paša je normalno 2-3 sata dnevno.
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Evo i prvih utisaka,danas tri dana,jede svaka po dvije fangle dnevno sa malo vode onako kao gusto čokolino,i sama napusti stol za mužu(znači da joj je dosta) mliko je poraslo ukupno za litru dnevno.Puno više vode piju i puno slađe brste kiće,a da ne govorimo koliko je meni lakše radit!!! Sve u svemu za sada prezadovoljan!!!
 

dugan

Član
Tu od
3 Kol 2013
Poruka
266
To je baš za muzne koze i koji je proizvođać te hrane i ako se ne varam bio si kupio neku smjesu za tov jarića i kak se to do sad pokazalo ?
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Odlično se pokazalo i jedno i sada ovo drugo,proizvođač je "Mamić" firma je u Muću,a prije 10-tak dana sam zaklao dva janjčića,ako se sječate to su oni dupli šta sam gojio na čuču od drugog dana rođenja i neko vrijeme sa tom mješavinom za kozliće i janjčiće jedan je imao 23kg ležen 10.04. ta kilaža za tako malo vrmena i za bračku pramenku je nevjerovatna,i stari uzgajivaći ne vjeruju.
Inače sve su smješna imena za hranu,kozko-hrana za muzne koze,janjko-smjesa za janjčiće,jarko-smjesa za jariće,koko-smjesa za nesilice,po deklaracijama u postocima ukupne mase ovi imaju veće postotke hranjivih tvari i vitamina i minerala tako da sad sa ovim izbacujem i inekcije kalcija i kamen koji su više uništavale nego lizale,izgleda da će bit puno lakše radit,posebno sam kontrolirao gmo i e dodatke!!!
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Evo sad pgledao;koze su legle od 08.02. do 20.02. jedna 3g. jedna 4 g.jedna 2g.i jedna 1g. i ja danas muzem 7 litara mlika,kod drugih su davno zasušile,mislim da to samo govori o kvaliteti prehrane i stanju životinja,a i sve su skotne.
 

strongboyy

Član
Tu od
2 Stu 2010
Poruka
389
zdravo. evo da pogledate moje malo stado (9 ukupno)kako su navalili na seno :).dve koze su starije i jarile su se 3-4 puta,dve su prvojarke (u martu ce im biti drugo jarenje),dve su se ojarile marta meseca i oko 8marta ocekujem da ce se i sami ojariti,i jarac je od marta prosle godine.a imam i dve male kozice koje su se ojarile prvog maja prosle godine...ostale su sicusne nekako....tokom leta su cesto imali proljev pa su zaostali u rastu...a ne znam ni dal su spavali sa jarcem i dali ce se i oni jariti na prolece...vesele su i nemirne....narocito kad im dajem mleveno zito... jarac je toliko bio uporan da me zamalo oborio,i polomio mi posudu kojom im stavljm zob u hranilicu....tako sam ga izudarao jednim prutom,da se sav tresao dok je jeo.... bilo mi ga je jako zao...evo i dok pisem poruku ne osecam se bas ....zao mi ga je sto sam ga toliko istukao.... kad bi razumeo izvinuo bi mu se....al sta vredi...sve je ok do sledeceg hranjenja...opet sve ispocetka:icon_rofl:

how to take screenshots
screen shot
image hosting no register
print screen windows xp
uploading images
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Lipo stado.daj jarcu napose i prvome pa nebi trebalo bit problema.(muško je muško).
 

strongboyy

Član
Tu od
2 Stu 2010
Poruka
389
Lipo stado.daj jarcu napose i prvome pa nebi trebalo bit problema.(muško je muško).
"napose"...sta znaci ta rec? inace za zob imam napravljeno druge hranilice.... oni me jednostavno ne ostave da im sipam...nagrnu sve na mene...i ispod mene... ne znam vise kako da im dajem.... jedino prut u ruci pa tako nekako da im stavim...i opet se preznojim jer se borim snjima svom snagom...
 

strongboyy

Član
Tu od
2 Stu 2010
Poruka
389
toga se nisam setio. probacu tako. njemu i onako ni jedna od koza ne moze uzeti ni zrno ;)
hvala
 
Posljednje uređivanje:

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Kozama dajem smjesu kukuruz, zob, jecam i posije (mekinje)
Posije (mekinje) ne zele jesti.
Zob jedu nenormalno, koliko smiju pojesti zobi

Tako i koza koja ima jarice

Hvala
 

Daca777

Novi član
Tu od
30 Ožu 2017
Poruka
1
Ja sam mislila da su samo moje koze naopake pa se unerede u posudu iz koje treba da piju vodu.
 

Tomislav523

Član
Tu od
30 Kol 2010
Poruka
596
Pozdravsvima
imam jedno pitanje u vezi izrade sira.

Znaci kupim mladi sir koji je star svega 1 dan, sada me zanima kako sir odgojiti da bude tvrd. Vec sam neke susio na zraku ali oni se uplisnave nakon nekih tjedan -dva.

Jel ima neka caka ili?

Isprike ak sam ulo temu,ali tema o siru je zamrla pa sam odlucio ovdije pitati
 

Najnoviji postovi

Na vrh