• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

INDOS i ostali viličari

Petretic549

Dobro znana faca
Tu od
19 Lis 2011
Poruka
1,374
Da, da električni, tiristorski S-16...

Vidi jedno testiranje "čeonog" iz onih dana:
View attachment 71791
View attachment 71792
View attachment 71793
Naši su bili kupili nekoliko komada takvih e-viličara od Indosa, nosivosti 2 T i 2,5 T za po pogonu i mogu samo reči "vrh-vrhova", zapravo nemam pojma zašto je Indos nestao. Ništa lošiji od Štila, Junghajnriha, Samuka itd. Rakete na struju, 80V.
Kolega neizmjerno hvala na ovim slikama!! 🍻🍻🍻
Grehota da je INDOS stavil ključ u bravu, ovi sa slika su više nego prihvatljivi za današnje pojmove...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,736
Zašto? Iz istog razloga iz kojeg ostala industrija. Otvorilo se tržište rabljenih, novi su bili skupi i tehnološki zastarjeliji...a i neki su vdjeli lijepe nekretnine u gradovima. Pa kome treba smrdljiva industrija?
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,795
Ja sam bio sretnik kome su u ruke došle brojne vrste i tipovi viljuškara. Baš taj zelene boje, zadnji model Indos viljuškara je ravnopravan bio svima ostalima, po svemu. Ja sam svima pratio sate rada na mjesečnoj bazi i ti su Indosi znali raditi duplo više radnih sati od drugih, a i kolege su ih obožavali. Zadnje su naši kupili par Štilova, e pa nikakva posebna tehnika, osim bolje zgužvani i malo kompliciraniji za održavanje. Čak su ti Indosi bili okretniji u pogonu među paletama, rakete na struju.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,736
Kolega @plus, a zakaj svi danas kupuju aute s ekrančićima i 20 kamera, s hrpom nepotrebnih i "sigurnosnih" dodataka, koji su sporiji, rastrošniji i manje okretni?
Marketing i moda...na žalost.
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,961
A odgovor je:
Danas se delaju i ugrađuju dijelovi ("kite" se strojevi i alati) da lepe zglediju i izdrže garantni rok!
Pa još ak imaju kakvo računalo u sebi to bude programirano da bar jednom godišnje "napravi" kvar!
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,795
Nemojte u svemu prvo vidjeti samo crnog vraga, nema potrebe, dogodili su se brojni koraci unaprijed u svemu. Danas tehnika i tehnologija nije štanga, pajser... I nisu svi lopovi.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,736
Na žalost, jesu.
Nekad se kvaliteta proizvoda ocjenjivala po robustnosti, pouzdanosti i dugom vijeku trajanja.
Danas po hrpi raznih ISO certifikata i čim većoj zaradi svih u lancu, osim krajnjeg korisnika.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,795
OK, uvjeri me, na način da usporediš stariju generaciju Indos VAE 5/25 (nosivost 2,5 T) i ovakav zeleni nosivosti 2T ili 2,5T, na izdržljivost akumulatora, sate rada, brzinu dizanja, brzinu vožnje, manipulaciju i upravljivost volanom, kočenje samo kočnicama ili i s motorom. Hajde molim te i objavi rezultate usporedbe.
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,961
Normalno da tu ima razlike!
Ali: akumulator, dizanje, vožnja, manipulacija, upravljivost, kočenje.....pa to me baš i ne zanima ako ga kupujem, sve to mora biti OK!
Gledam da odradi svoje i da ima čim manje kojekakvih đinđi kao potencionarnih kvarova
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,795
Nemoj opisivati to što ne poznaješ jako dobro.

Ili usporedi ih pa onda napiši, molim te. Još bolje bi bilo da probaš malo raditi s jednim pa drugim, rado bi poslušao dojmove.

Zeleni je bio formula 1, za sve prethodne serije. Stari je bio na 72V, zeleni na 80V, motor zelenog duplo jači, zeleni posebno motor hidraulike, posebno volana, kočenje neopisivo, ali zašto ja sad pišem 🤔 Vi usporedite i opišite.
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,961
Zato što ne poznajem te strojeve, a nemam ih mogućnost proučiti, kupio bih one (da mi trebaju) jednostavnije i normalno jeftinije!
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,736
Kolega @plus nisi shvatil bit rečenoga.
Nitko ne veli da taj Indos nije bil možda napredniji, sigurno jednostavniji i pouzdaniji nego ovi danas. Bil je vjerojatno baziran na analognim sklopovima, koje je mogel popraviti svaki malo bolji elektroničar, s lemilicom, voltmetrom i osciloskopom, i kao takav "vječan" za krpanja i održavanje.
Današnjim takvim strojevima nije cilj krpanje kod nekog tamo održavanja, već zarada na dijelovima, ovlaštenim servisima i slično. To je poanta. A i poanta je da imaš sve ograničenije ljude u održavanju, koji znaju osnovne stvari, a nisu više entuzijasti kakavi su bili u tvoje, pa dijelom i moje, vrijeme. Vidiš da nam kvalitetnije radnike "krade" zapad, a k nama doseljavaju neuke i dimljene.
Jednostavno je Indosu bilo premalo tržište kad se bivša država raspala i teško su mogli s malom proizvodnjom pokriti troškove razvoja da bi bili u korak sa zapadnima, koje su ovi proizvodili "u milijunima", a Indos u relativno malim serijama.

Sigurno znaš koliko cijenim domaću pamet i industriju; došli su neuki na vlast i raztrajbali ju u kratko vrijeme, čineći narodu nepopravljivu štetu i ostavljajući ga na dnu hranidbenog lanca društva.
Umjesto da se cijeni pamet i ljudima potiče kreativnost, novi "gospodari" radije oko sebe okupljaju poslušnike i kupuju vani, a ne doma, od mrkve i luka, pa do viličara (i dalje...).
 
Posljednje uređivanje:

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,795
Slučajno mogu usporediti mnogo tipova i vrsta viljuškara, znaš točno što sam i gdje radio, kod nas bez viljuškara niti na pauzu 🙃. Najmanje me oduševljavao Junghajnrih, Samuki su bili iznenađenje, ali su se nosili s našim potrebama jako dobro, Štil je ala vaši trimeri oko kojih se glođete več mjesecima, čiji je veči ili bolji 😜, Prva petoletka turbomatiki komplicirani i svako malo nekaj...
Indos stari dizel jednostavan i robusan, ali Indos električni ovi zadnji su iznad svih prošlih generacija. I ne ne kvare se kao stari 👍👌
 
  • Like
Reactions: ZJ

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,961
Negdje sam pobrao informaciju da se Ameri vračaju starim kombajnima JD, jer kad se novi pokvari treba "helikopterom pozvati informatičara da otkloni softverski nedostatak/kvar". :eek: :hahah:
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,795
Točno @Lee Champa , točno, neki več uvoze iz EU starije traktore "koje mogu sami popraviti".
I unutarnji transport i viljuškari neumoljivo idu u smjeru autonomnosti, sve manje ljudi želi raditi, imaju sve veče potrebe i zahtjeve od firmi, pa se i unutrašnji transport okreče k regalnim i sofisticiranim skladištima gdje su pametni viljuškari efikasniji i brži od ljudi...
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,961
Ma je*eš te viličare!
Očekujem one bez šofera, one na gumbiče iz neke bukse!
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,795
Bez šofera voze, več jedno vrijeme, ne čekaju na robotaksi, ovi šute i rade i voze 😏🤗👌
 

Petretic549

Dobro znana faca
Tu od
19 Lis 2011
Poruka
1,374
Negdje sam pobrao informaciju da se Ameri vračaju starim kombajnima JD, jer kad se novi pokvari treba "helikopterom pozvati informatičara da otkloni softverski nedostatak/kvar". :eek: :hahah:
Kod njih je problem jer su se menadžeri u John Deere-u sjetili da poljoprivrednici po novim strojevima ne smiju sami raditi servise i popravke po svojim strojevima već da to smije raditi samo ovlašteni servis.
 

Najnoviji postovi

Na vrh