• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT 565

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,860
Koliko su mene učili, na ispušne grane bi trebale iti mesingane matice na štift šarafe.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,134
Aha.. dok sam ih vadio van vidio sam da su vec imali na sebi pa sam mislio ponoviti, ali poslusat cu vas.. i sto se tice silikona, da ga stavim sa obje strane brtve ili samo ona strana koja ide na blok ? Dali ga treba stavljati i na brtvu izmedju koljena i grane ?
E da i jos jedna stvar, u ispusnoj grani ima urezan navoj, da li je onda bolje granu i koljeno spajati istim tim vijkom koji ima navoj s obje strane pa koljeno pritegnuti maticom ili ga mogu usarafit i obicnim sarafom ?
Ja na brtve ispuha stavljam bakrenu mast, ako nemaš dobra bu i obična tovatna.
Za ispuh je najbolje stavljati štift farafe gdje god je moguče (vijak koji ima navoj s obje strane) i koristiti matice koje se stavljaju na ispuh. Ako nemreš nabaviti odi nekam na auto otpad pa kupi tam takve matice.
Mesingane matice su se nekad stavljale (onda nismo znali za bolje) ali one su bile sklone otpuštanju.
 

hrvoje1804

Novi član
Tu od
20 Stu 2020
Poruka
22
Bolje ušarafo vijak pa stegni sa maticom. Probaj nači kvalitetne šarafe i matice 8.8

Neznam kakvi su, narucio sam ih u Antos trgovini (pise samo IMT vijak ispusne grane M10 i nikakvog dodatnog opisa, 8 kn/kom) nakon sto sam vidio da je kod lokalnog trgovca traktorskim dijelovima 28 kn/kom :unsure:🙄

@ZJ pa mesingane sam i uzeo na preporuku jednog majstora jer se kao ne lijepe

@MUHA nemam bakrene masti ali probat cu nabavit.. zar se obicna tovatna mast nece s vremenom otopiti od topline i iscuriti ? I kakve su tocno te matice za ispuh ? Po cemu se razlikuju od obicnih matica ? Da znam rec kad budem pitao jer vec vidim da ce me gledat ko debila kad kazem samo matice za ispuh :ROFLMAO::ROFLMAO:😓 ili ce mi podvalit obicne celicne🙄
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,860
Može i grafitna mast. Ta je lakše dobavljiva, a uvijek ti je bude trebalo.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,134
Nebude se mast otopila, ne brigaj, možeš i s uljem namazati, može i jestivo maslinovo, margarin..... bitno je da je masno.
Matice možeš i u auto dijelovima kupiti ali posto si več naručil mesingane dobre budu i te.
Naprimjer ovo je čelična za ispuh
 

hrvoje1804

Novi član
Tu od
20 Stu 2020
Poruka
22
Ahaaa.. ako budem negdje isao budem pogledao jer me muci sad ovo da su mesingane sklone odvrtanju a neda mi se opet pola traktora rastavljat za dotegnut 4 matice. Stvar je u tome da posto zivimo blizu Srbije sve smo dijelove i popratne stvari kupovali tamo a to sad nemozemo zbog situacije s koronom, a najblize bolje opremljene trgovine su min 50-60 km daleko.. ekipa puno vam hvala, pomogli ste do neba jer sam vec na rubu zivaca sa tim traktorom.. hvala vam jos jednom, dok se ne oduzim :ppozdrav:
 

hrvoje1804

Novi član
Tu od
20 Stu 2020
Poruka
22
Ipak je i do traktora.. danas sam konacno montirao tu jadnu granu.. napatio sam se ko Isus na krizu jer su navoji u motoru pojedeni🤬🤬 035BB9D2-17E4-40B3-B977-6883324DDA4D.jpeg
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,134
Kvadratna grana o_O
U kojoj pekari je ta pečena da mi je znati.

Ma bitno da si ti njega složil, radost popravka sve probleme koji su bili stavlja u zaborav.
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,293
Ja sam neki dan na kamionu štenge za ulaz u kabinu menjal, i skinem stare dole i onda bum del nove gore, rupe mi nisu iste, sve su nekam zamaknjene za centimetar pa ak ne i više, i onda dolazi do problema jer to traje i traje, a kamion mora na put. Al da je orginalno gazište toga nebi bilo, staro skineš novo deneš i za šerafiš.
 

hrvoje1804

Novi član
Tu od
20 Stu 2020
Poruka
22
Kvadratna grana o_O
U kojoj pekari je ta pečena da mi je znati.

Ma bitno da si ti njega složil, radost popravka sve probleme koji su bili stavlja u zaborav.
U Srbiji, takva je i prosla bila (pretpostavljam originalna iz tvornice jer je bila varena na par mjesta ) tak da mi nije jasno cemu toliko cudenje

ma je kolika god radost popravka opet te zdere skeptcizam da kod iduceg skidanja (ako ne bude sve uredu) ili nedaj boze procuri nesto, morat ce na busenje i sirenje na 12icu o_Oo_O:cry::mad:
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,134
To se ja samo malo šalim, vidim da na njoj piše imr.

Nemoj bušiti na 12, radije ugradi navojni umetak.
 

hrvoje1804

Novi član
Tu od
20 Stu 2020
Poruka
22
Ekipa nakon 2 sata muke uspio sam skinut kompresor u namjeri da promjenim karike. Logicno uzeo sam i novi set brtvi u kojem se nalaze 4 brtve, i sad me buni ta cetvrta jer neznam gdje ide.. a bojim se da mi nesto ne promakne
1. Izmedju glave i cilindra
2. Izmedju cilindra i kucista
3. Izmedju kucista i poklopca razvoda
Ili je to neko univerzalno pakiranje pa je cetvrta visak ?
Da li je brtva dovoljna sama po sebi ili treba stavit silikona ?
I generalno ako se stavlja silikon na brtve, treba li cekati 24 sata da se osusi ili se moze odmah paliti traktor, kakva su iskustva vas majstora ?
 

Prilozi

  • 8F017038-14BB-4372-826C-2F7A11F8D336.jpeg
    8F017038-14BB-4372-826C-2F7A11F8D336.jpeg
    38.8 KB · Pregleda: 2
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,293
Iskusto majstore je da se silikon na niš na motoru ne stavlja, za to postoje različite diht mase. A za ove dihtunge primarijus, doktor inžinjer @MUHA ti bude sve detaljno opisal. Jer ak ko zna imt onda je to on, ak nezna onda neznaju ni oni u tvornici kaj su ga slagali.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,134
Na kompresor stavljaj diht masu između kompresora i kučišta razvoda i možeš staviti ispod cilindra. Ostale brtve ja mažem simom 80 ili mašču.
Diht masa koju koristim i koja mi se najbolje pokazala je Reinzosil.
Pitanje je dali se tebi isplati davati 70-tak kuna za malu tubu jer ti se bu ostatak posušil.

Ona brtva gore desno tebi ne treba.
Ona se koristi na starom tipu kompresora gde je glava kompresora rastavljiva pa dolazi ta brtva između glave i ploče s ventilima.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,174
Ja kad sam prvi puta skidal glavu kompresora na 539, tamo nije bilo nikakvog dihtunga i to mi je bilo dosta cudno.
Al nisam ga ni ja nikad stavljal i ni s cim mazal i kompresor uvijek uredno radi.
A glava kompresora se mora skidati dok se mijenja vodena pumpa.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,134
Gore pod glavom u biti ni netreba brtve jer je glava aluminijska pa ako je ravno obrađeno kompresija nema kam.

A pumpu vode kad mjenjaš ne treba skidati kompresor. Dovoljno je izvod pumpe vode koji ide na ono metalno koljeno iza boš pumpe malo skratiti.
Ništ se ne događa a puno prije si gotov.
 

Najnoviji postovi

Na vrh