• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

High-tensile ograda

AuUuUuU

Novi član
Tu od
16 Velj 2022
Poruka
4
download.jpeg images.jpeg High-Tensile-Wire-Fencing-Ontario-Projects-Inline-Fence-2.jpg Pozdrav,zanima me jeste li gdje vidjeli ovakve ograde u Hrvatskoj,u prilog stavljam slike.u UK,SAD i u Australiji su takve ograde uobičajene u stočarstvu. Isto tako možete ih detaljnije proučiti na stranicama :
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,067
Tražio ja. Našao nisam. Sretno.

Ako nađeš javi
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
857
Ograda ko ograda.

Vic je u tome, kako i kud se ograde rade.
Kod nas se pase na terenima koji nisu mašinsko obradivi.
Tako da se napravi kako god uspiješ da uteraš kolce u tla.

Vani je izgradnja ograda samostalni zanat. Plus se ograđuju površine, pristupačne mašinama.
Tako da neko, koji je plaćen od dužine ne improvizira, nego koristi materijale, koji mu omogućavajo da brzo obavi kvalitetan rad.

Pošto su onda i dimenzije veće, tp znači da su i sile u ogradi jače.
Jer je drugo da ti zatežeš par 10 m ili par km u liniji.

To što se vidi na tim slikama su ojačanja na oglu. Fizikalno ako podupreš kolac/stub na uglu sa kosim u diagonali, taj ti uz opterećenje silu usmjeri ka gore i može stupac isčupat.
Zato se naprava ugao sa tri stupca, koji su vezani horizontalno i tako diagonalo ojačanje, koje je tu napravljeno sa žicom uz opterećenje pritišće ugao dolje.

Ako se voziš po autocestama u H, imaju oni ogradu u tom stilu, samo što je korištena X-fence mreža.
Kad se mrežom radi, moraš i svakih manje od 100 m umetnuti taj H komad, da se može našpanat.
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
857
Danas sam slučajno bio baš u proizvodnjji mreža i razmišljam, da bi taj izraz High-tensile zapravo mogli sa malo slobode prevoditi ko trajna ograda.
Privremenu ne praviš toliko jaku, da bi ju mogao tako našpanati.
 

AuUuUuU

Novi član
Tu od
16 Velj 2022
Poruka
4
Recimo da imam dvije parcele koje bi mogao ograditi, jedna ima padinu,a druga je praktički ravna.

Pogledao sam dosta videa o izradi,pa i dokumenta u pdfu o samom principu izgradnje i nekim pravilima,isto tako pogledao sam dosta videa gdje skoro svi koji posjeduju takvu ogradu ju hvale zbog lakoće održavanja,što je po meni jako bitno,a i sama dugotrajnost naravno ovisi o kvaliteti izrade.

Interesantno kod ove izvedbe je to što možeš vrlo lako mijenjati koja žica da ti bude pod naponom.

Isto tako u videima u kojima vlasnici pričaju o ogradi navode i praktički se kunu da vrlo rijetko im upadnu lisice,kojoti,cagljevi ili vukovi,a neki kažu da im čak nikad nisu upali . Ja sam tu dosta skeptičan,zato sam mislio ukoliko ima netko u Hr ovakvu izvedbu da čujem još koju informaciju.

A Još jedno podpitanje glasi ukoliko su stvarno toliko efikasne u obrani stoke,jeftinije su za održavanje i jeftinije su u samoj izradi jer su samo linije žica a ne pletivo , zašto ih mi ne radimo?
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
857
Oko ograda iz pletiva možemo ovako:
imaš pletivo koje je pleteno iz žica ispod 2 mm sa lošim fizikalnim osobinama, i pletivo od 2,5 mm žice koja je i sama po sebi jača, ne samo deblja.
Recimo sila trganja jedne 400-600 N/mm2, druge preko 1200.
Kroz jedno vepar može da prođe i pocepa žice, druga zaustavi kamion.
Razlika u cijeni je 1:3 ili više.
Koju češ uzet?

Kako postaviš kolce?
Odpad iz pilane što ređe ili ko na tvojim slikama bagremovi stupci na 4-6 m.

Isto kod elektro ograda o kojima pitaš.

Oćeš koristit žicu od 1,5 ili 2,8+ mm, na koju gustoću postaviš i kakav kvalitet kolaca koristiš...


Ozbiljna trajna elektro ograda mora fizički imat jačinu da zadrži 'uljeza', struja sprečava da ju životinje ne oštete sa češljanjem i ne testiraju kud ima šipke točke.
 

Najnoviji postovi

Na vrh