• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Goldoni 108D( Lombardini 520)

ljermontov

Član
Tu od
25 Stu 2022
Poruka
42
Nož za vođenje freze,montirati ili ne?
Sa svojom frezom nisam dobio isti,ali mogu ga nabaviti.Većina ljudi u mom kraju ga skida,i ne koristi uopće,kao razlog navode ,da ovako dublje freže.
Osobno sam mišljenja,da proizvođač nije nešto stavio bez veze.
Koja je stvarna funkcija ovog noža i koja je korist ili šteta u njegovom korištenju/nekorištenju?
 

Prilozi

  • noz_za_vodenje_pkm.jpg
    noz_za_vodenje_pkm.jpg
    8.9 KB · Pregleda: 6

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,741
Korist je ta da ograničava dubinu i sprečava da cijeli MTK ”poleti” kad motike naiđu na tvrdu zemlju.
Mana, a i prednost, je da sprečava da se freza zakopa preduboko.
 

Pirko

Novi član
Tu od
16 Svi 2020
Poruka
24
Moj iskustvo da mtk bolje i mirnije freza dok ima ovaj nož. I što kažeš, sigurno proizvođač nije bezveze stavljao.

Za tu dubinu nisam siguran koliko ćeš dobiti skidanjem noža, možda dva tri cm, a da to igra neku ulogu, ne vjerujem.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,584
Čak i na linku piše "nož za vođenje". A to znači da taj nož vodi frezu, održava pravac, dirigira konstantnu dubinu frezanja, stabilizira frezu od intencije mlatarenja lijevo - desno. A to da freza dublje bez tog rala je dvostruki mač, freza se može u tom slučaju dublje zakopati ali u tom slučaju je na rukovaocu da je teže kontrolira a to se manifestira jačim pritiskom na upravljač i kad se malo dublje zakopa onda je treba podizati pa potom freza poleti itd.... Dok sa ralom ide ravnomjernije i puno je lake upravljati. Ali za se uvjeriti možeš probati raditi sa ralom i bez njega i donijeti sam zaključak kako ide bolje i lakše. 💪
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,741
Poslije puno godina od zadnji put, nedavno sam skinul taj nož-ralo, jer nikako nije išel u zemlju pa freza gotovo da nije ni strugala. Kak je to vrt, nisam ga mogel izorati prije, pa je moglo samo frezom...jer se ni štihati nije dalo.

Ako to napraviš, polje mora biti otvoreno, nikako vinograd sa stupovima, npr., jer iako znam kaj se događa, svejedno je preko nekoliko put freza poletjela preko metar, a onda naglo stane, tak da lako razbiješ zube....
Sad zamisli da ti freza skoči i motor udari u betonski stup...

Prvi put se freza "ko po jajcima", tek koji cm duboko i frezu držiš na rukama da se ne zakopa. Nije problem zakapanje, već kad uhvati tvrdu grudu, jednostavno odleti iz ruku.
U dugom prolazu ideš do osovine, dakle oko 8...10cm duboko i tek u tećem prolazu ju "zakopaš" tak da poklopac iza ograničava dubinu...

Dakle, kak je @brgud rekel, teško se kontrolira, i bez rala nema bočne stabilizacije, a da motika freze negdje sa strane ulovi kakav korjen, mogel bi se dogoditi i lom vrata freze... ukratko, nemoj frezati bez njega.
 

ljermontov

Član
Tu od
25 Stu 2022
Poruka
42
Ekipa,puno hvala svima,nabavljam ga odmah,samo još jedno pitanje .Podešavanje noža?Što je bliže poklopcu,freza dublje ulazi,i obrnuto,vidim da ima 2 rupe za podešavanje?
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,584
To ti je isto kako sam već naveo. Montiraš ga na jednu od pozicija pa probaš i onda zaključio da li je dobro tako ili ga montiraj u drugu poziciju i opet proba. Zaključak doneseš sam. A i to ti puno ovisi kakva je zemlja koju frezaš.

Za freati treba da je fagor!
"Fagor" znači da se ide frezati kad su optimalni uvjeti, a to su da nema puno trave, da zemlja nije prevlažna i da je površinski suhasto.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,741
Ako mu više digneš "rep" trebal bi dublje ići...u teoriji.
U praksi onaj ulazni, debeli dio je taj koji sprečava da freza ide u dubinu...probaj.
Freza za BCS MTK ima namještanje dubine ručkom iznad poklopca freze, ali kod njih se taj cijeli nož nagine (vrti) oko onog prednjeg šarafa i taj sigurno regulira dubinu:
full.png

Za ovog nisam baš siguran. Kod mene je na, mislim, srednoj rupi.
 

Najnoviji postovi

Na vrh