• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Fabrika TIM

Viduka OPG

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2019
Poruka
3,261
Davno jednom mi reče čovjek koji radio uvijek u takvim sustavima da takve firme,s puno zaposlenih ne uništavaju ni bolovanja radnika ,niti to što će čistačica odnijeti pola litre deterdženta ,niti to što će majstor uzeti ulja ili šerafa elektroda,reznih ploča ili sličnog potrošnog materijala ovisno o tom s čim se ta firma bavi,pa čak da su oni taj dio uračunavali u rashod na godišnjoj razini, pod normalno.
Hoteli i radna odmarališta, pa čak i lovišta koja su pojedine firme imale nisu previše utjecale na opstanak tih poduzeća, naprotiv .
Uništenje takvih firmi se je odradilo s jednim a najviše dva POTPISA,znači olovka je sj...la stvar.
E sad kod nas se je dogodilo to da smo imali velik animozitet prema svemu što smo nasljedili iz komunizma-socijalizma,i tu je prevladavala ideja da to sve treba uništiti jer će se napraviti novo i bolje,a opet nije bilo drugačije ni kad su na vlast nastupili komunisti, u Zadru postoji jedna priča da su talijanski fašisti za vrijeme okupacije grada u drugom svjetskom ratu, eto igrom slučaja uspjeli neku ulicu asfaltirati (kako i zašto samo njima poznato),da bi komunisti kad su preuzeli vlast, uzeli krampove macole štampove i slično, digli i uništili asfalt govoreći da njima ne treba fašističko nasljeđe,ne vodeći računa pritom da ono što je dobro da je dobro, a loše da je loše.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,825
Davno jednom...
E sad kod nas se je dogodilo to da smo imali velik animozitet prema svemu što smo nasljedili iz komunizma-socijalizma,i tu je prevladavala ideja da to sve treba uništiti jer će se napraviti novo i bolje,
Bravo 🥂, u ovome je sva naša Istina.
Zajeb je bio zadnji niz potresa pa se događa intenzivna obnova imovine ugroženih građana, sreća je što je izdašno financirana iz EU fondova, jer naša Vlada je supermenska i bezvremenska.
Ja sam očekivao minimum Alpe-Adria, ni Švicarska nam nije bila nedostižna, a onda se budimo u "nedođiji" i u "iz države bježaniji".
Mogli smo, nismo znali, nismo htjeli, nismo mogli...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,799
Mi, mi, mi...sve smo krivi mi...

Isti koji su razj... jugu, razj... su i HR. Ne, nismo mi znali, ali oni koju jesu, napravili su kaj su htjeli...niti su nas pitali, niti smo ih mogli spriječiti.

Ista se stvar dogodila s Torpedom, Prvomajskom...i nebrojenim industrijama koje smo imali.
Sjetite se stečaja firme TOZ Penkala:

Radi bijednih 1,2mil kn su ugasili tvornicu čija je vrijednost nekretnina bila 80-tak mil kn...Nekome se svidjelo zemljište.
 
Posljednje uređivanje:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,799
"...nisu oni krivi smo mi..."
A tko je nas ikaj pital? Izbori su namješteni, apsolutni vladar radi kaj hoće, ne pitajući nikoga (osim svojih gospodara).
Mi smo samo robovi, nužno zlo, koji im plaća porez i gine za njih u dogovorenim ratovima...

A ovom gore, ne da bi uplatil i 1 kunu, već ga ne želim niti slušati...laže čim zine...
 

Viduka OPG

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2019
Poruka
3,261
A ovom gore, ne da bi uplatil i 1 kunu, već ga ne želim niti slušati...laže čim zine...
Ni ja nebih i neću uplatiti ništa,ne jer mu nevjerujem ,nego zato što smatram da smo jedna stvar može rasti u tuđoj ruci(neumjesno je reći koja, ali vjerojatno pretpostavljate koja).
Ali da mu želim sreću i uspjeh,kao i svakom drugom čestitom čovjeku sa čestitim namjerama ,a ja nemogu znati što on nosi u svojoj glavi,to neskrivam.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,799
Laže...ne mislim iz loših namjera, već zato jer nemre vrnuti kotač povijesti unatrag.
Jednostavno, nema tržišta za takve proizvode, iz preko nekoliko razlika, da ne idem u detalje.
Razvoj IMT-a je stal tam negdje u 60-ima, a kome to danas treba...ima dovoljno rabljenih po nekoliko puta manjim cijenama od potencijalno novih, na približno istom stupnju razvoja.
 

cvajko997

Iskusan lik
Tu od
29 Tra 2020
Poruka
738
Treba sam dijelova. To je i nije. Tesko je, pogotovo kvalitetno radit jer i sam materijal kosta. Strojeva nemaju, kostaju jako puno. Znanja starih majstora, da, ali na klasici. Nista lose protiv klasike, radilo bi to. Samo CNC je jeftiniji. Heller napravi zupcanik kakav god nacrtas. Samo materijal. 4 smjene, 24 sata na dan. Klasika je zahtjevnija, glomaznija.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,078
Laže..
Možda i pokušava uloviti nekaj u mutom, mada znam da ima viziju...
Zagrizel je preveliki komad kolača. Ove sve godine dok se bori sa vjetrenjačama bolje bi mu bilo, a to sam i natuknul, da bi bilo bolje da je te novce i prostor Dobanovaca iskoristil da proizvodi kvalitetne dijelove za vozni park koji je u bivšoj Yugi još uvijek ogroman.
A viziju ako bi doživel dobro, a ako ne možda bi ostal upisan u povjest da je stvarno nekaj i napravil po tom pitanju.

Jednostavno, nema tržišta za takve proizvode
Slažem se, dijelim tvoje mišljenje. Ali ako bi cijena bila dobra.... koji traktor takav mali, okretan jeftin za održavanje i samostalno ga može svatko popraviti si ljudi danas mogu priuštiti?
 

Viduka OPG

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2019
Poruka
3,261
koji traktor takav mali, okretan jeftin za održavanje i samostalno ga može svatko popraviti si ljudi danas mogu priuštiti?
Osobno u svojoj užoj okolici znam desetak ljudi koji bi kupili odmah novog da postoji,ovako krpaju staro maksimalno koliko mogu, a novac drže u čarapi i ne pomišljaju na nešto novije zapadno ili istočno od imtea, preciznije rečeno za zapdno nemaju dovoljno novca a zaduživati se kreditno ne žele,jer na taj način im pada u vodu ušteđevina,a ono istočnije se boje da je nekvalitetno.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,799
Slažem se, dijelim tvoje mišljenje.
Ajde da se i mi u nečem složimo 🤝
Ali ako bi cijena bila dobra.... koji traktor takav mali, okretan jeftin za održavanje i samostalno ga može svatko popraviti si ljudi danas mogu priuštiti?
Nemre više novi biti jeftin, em zbog kredita (zapadne banke ne žele jeftino kreditirati proizvodnju - ona je rezervirana za zapad), em zbog malih količina, em zato jer nemre više biti isti. Mogli bi ga prodavati doma, možda u Albaniji, Makedoniji, CG i BiH, teško u arapskim zemljama i Africi (nema politike koja bi ih gurala), a kod nas, odnosno eu, ne, radi gluposti oko normi i CO2... Pa zato i Zetor kupuje Deutz motore...
Znači, mora imati kompliciraniji i skuplji motor, pa onda nemre niti malo koštati.

Ali ideja o proizvodnji kvalitetnih dijelova itekak ima smisla.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,078
Ajde da se i mi u nečem složimo 🤝
Pa nije to samo ovaj put, tak sam se slatko nasmijal kad sam od jednog forumaša dobil palac gore samo zato kaj sam se i taj put složil sa tobom 😂

Ostalog svega sam ja svjestan ali bitna je volja.
Velim, moj predlog puta prema tvornici je bil da se krene sa onim kaj trenutno šteka na tržištu, a imalo bi se kam prodati.
I ona stara tvornica nije preko noči nikla, a bogme nisu ju uspeli preko noči ni ugasiti koliko je jaka i velika bila.
Mislim da je problem danas kupiti takav mali a svestran traktor. Nije da ih nema, ali ko si to može priuštiti i kad se bu otplatil.
Naša zemljica je takva kakva je. Ima brega, jarka, kamena i ravnice i vjerujem da ima potreba za takvim malim biciklinima kolko hočeš i da su nezamjenjivi u određenim dijelovima ljepe naše.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,078
To je istina kaj ti veliš, da su dijelovi kvalitetni bili bi vječni. Mada neznam jel ikaj na ovom svjetu vječno.... samo mir kad odeš u vječna lovišta.

Možda sam se krivo izrazil sa tom kvalitetom. Trudil se bum od sad naglasiti da bi bilo dobro kad rezervne dijelove nebi trebalo pripasivati i kod ugradnje oprezno sa njima postupati da ih ne oštetiš.
 

Popit

Član
Tu od
14 Velj 2023
Poruka
47
traktoru mogu biti jeftini još par godina, onda propisi budu jako jako komplikovani i jeftin traktor bude daljna priča ;) Sada motor u EU mora biti stage 5, zaštita/sigurnost na dosta visokom nivoju i još toga i sve ovo podigne cijenu za 5k€ više nego pred prije par godina ;) Kinezc kod nas je ovu godinu 50ks 28k€, prije promjenom motora oko 20k€. Zapadni za 10k€ više zbog svega ili slično. LS kod nas su vrlo jeftini in na rangu DF ili Lovol, i na kraju krajeva kinez se više ne izplati jer nudi puno manje.
Kvalitetni dijelovi su takodje priča za djeca jer puno dijelova još rade stare, ''original'' fabrike, ali su u puno slučajeva takodje krš ;) Ove stare fabrike nakon ovih godina nisu ulagale u razvoj novih mašina, preciznost pada, dijelove mora da se provjeri prije ugradjivanja. Ja šarafim UTB, dijelovi Romunjski (original proizvodači) ali sve se mora duplo provjeriti prije kupnje...
Na kraju krajeva još jedna priča... kad smo bili djeca šarafili smo Tomose, imali ih za boga i pol, danas kad sjednem na bilokakav istočni motor, on radi puno bolje nego tadašnji ponosi jugoslavije ;) i tako su ovi stari traktori...stalno negje curi, šarafanje svake godine, buka užas, sigurnost nikakva,... ali slažem se...sve za par stotinja € i misao na našu mladost ;)
 
Na vrh