• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Eko lješnjak

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
Ne špricamo uopće s nikakvim preparatom već godinama, kada bude bilo potrebe onda ću špricati. Ali, nikakva preventiva ne dolazi u obzir.

Sa čime budete prskali kada bude potrebe?Ispada da su konvencionalni proizvođaći obične budale što prskaju i da ljeska može sama po sebi opstati i dati zdrave plodove.
 

sana12

Član
Tu od
28 Velj 2015
Poruka
48
Sa čime budete prskali kada bude potrebe?Ispada da su konvencionalni proizvođaći obične budale što prskaju i da ljeska može sama po sebi opstati i dati zdrave plodove.

Kada bude potrebe špricat ćemo sa nekim ekološkim preparatom jer smo u ekološkoj proizvodnji! Ali ne pada mi na pamet špricat dok se bolest/nametnik ne pojavi. Čemu ? Lješnjak napada jako malo štetočina i bolesti i to vrlo rijetko, Mi smo špricali samo u 1. godini, napao ga je ljeskotoča, tada još nismo bili u eko proizvodnji, nakon toga, nikada ga ništa nije napalo, a nasad ima 10 godina, i da, lijeska može sama po sebi opstati i dati zdravi plodove. To je moje iskustvo, ne teorija!
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ja imam iskustva s jabukama bez špricanja. Uzgajam ih isključivo za svoje potrebe i ne špricam već 15. tak godina. U početku je bilo malo problema, ali s vremenom su jabuke (idered, jonagold, zl. delišes) same stvorile imunitet. Ima dosta crvljivih koje otpadnu. Te i one koje počnu truliti kod čuvanja pojedu svinje, a za nas ostane dosta za upotrebu do sredine lipnja. Dva do tri put mjesečno odvojim trule od zdravih. Nekaj treba uložiti i u vlastito zdravlje. :icon_mrgreen:

Lijeske također ničim ne tretiram. Nasad je još mlad i za sada nema nekih većih problema, osim polomljenih (zli ljudi) i oglodanih (gladne životinje). Također nije komercijalna količina pa mi u prvom planu nije količina prinosa nego zdravi (neotrovan) plod.

Pozdravljam pristup @sana12. :(clap):
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
@sana12 ako smijem zamoliti moze li koja slika tvog nasada u toku vegetacije, moze iz prijasnjih godina, ako nije problem,,,

:icon_pray:
 

sana12

Član
Tu od
28 Velj 2015
Poruka
48
Potpisujem sve navedeno, i meni je bitniji zdravi plod, nego ogromna količina. Moj tata ima breskve, prska ih sa svim i svačim, nakon svake kiše ide tretirat, one jesu prekrasne, velike i bez ijedne mrljice, ali meni nisu privčane, niti ih jedem, upravo iz razloga što znam koliko je puta tretirano, iako se poštuje karenca, ali NE hvala! Uz okućnicu imam 10-ak voćaka, ali ih ne špricam, samo mlijekom i sapunicom i to je to, možda nemam količinu, ali imam kvalitetu i za moje ukućane dovoljno! Ne kažem da su oni koji špricaju budale, ali mislim da je bitnije da voćka stekne imunitet i sama se brane, špricanjem joj sve dajemo na pladnju, voćka se ne brani sama i zato nam je sve zagađeno. Ako se već šprica, onda je bolje da se to učini kada je potrebno, a ne prenventivno jer bi se bolest možda mogla razviti.
 

sana12

Član
Tu od
28 Velj 2015
Poruka
48
Bobić, slikano prošle godine!
 

Prilozi

  • 1555308_782403535213114_8104218468397504022_n.jpg
    1555308_782403535213114_8104218468397504022_n.jpg
    56.1 KB · Pregleda: 266

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Lijep ti je nasad i moram priznati djeluje zdravo,,,
vjeruj mi da sam ocekivao dosta losiju sliku od ove,,,
imao sam priliku obici mnoge nasade u lijepoj nasoj ali malo je njih kojima se polaze puno paznje, manje vise svi samo ocekuju materijalnu dobit koja obicno izostane,,,
zapravo gotovo uvijek bude onaj omjer ulozeno - vraceno,,,

ovo je Rimski ako se ne varam?
i, ako nije tajna koliki je urod bio po hektaru, moze i na pm ako ne zelis javno,,,
 

zelko12

Novi član
Tu od
28 Ruj 2015
Poruka
16
Bobić, slikano prošle godine!
Prekrasno koliki je razmak u redu, između redova i koja je sorta
Inace ja sam na jesen zasadio 450 kom sa 80% rimskog i 20 istar.... 3u redu 4 između redova sadnice iz orahovice inace moje razmisljanje i preporuka drugih samo kositi NIS DRUGO ni grane ni izdanke ne dirat tri godine tako moze neki savjet jel dobra preporuka ?
Hvala
 

sana12

Član
Tu od
28 Velj 2015
Poruka
48
Prekrasno koliki je razmak u redu, između redova i koja je sorta
Inace ja sam na jesen zasadio 450 kom sa 80% rimskog i 20 istar.... 3u redu 4 između redova sadnice iz orahovice inace moje razmisljanje i preporuka drugih samo kositi NIS DRUGO ni grane ni izdanke ne dirat tri godine tako moze neki savjet jel dobra preporuka ?
Hvala

Razmak je 3,5m u redu, 4m između redova, ali mlade nasade koje smo u zadnje dvije godine sadili, sadili smo na 4x4 m zbog mehanizacije. Sadili smo Rimski i Istarski u omjeru 80 :20. Dobre ste preporuke dobili, u biti prve 3 godine formirate grm od izdanaka. Kasnije, kada formirate grm, izdanke režete ili vadite ako se mislite širiti, pa ih stavljate u školu.
@ Bobić urod je bio oko 2 t
 

ljesnjak

Novi član
Tu od
22 Pro 2015
Poruka
16
Jesenas sam posadio ljesku i sada su odrezane šibice do 60cm koje sam stavio u one zastitne mrezice protiv glodavaca.
Pa me zanima dali da ostavim te mrežice jos godinu dana ili da ih maknem jer su pupovi krenuli i neznam dali ce smetati dok se list bude razvijao?Smetat hoce,a dali ce škoditi molio bih odgovor.Hvala...
 

zelko12

Novi član
Tu od
28 Ruj 2015
Poruka
16
Razmak je 3,5m u redu, 4m između redova, ali mlade nasade koje smo u zadnje dvije godine sadili, sadili smo na 4x4 m zbog mehanizacije. Sadili smo Rimski i Istarski u omjeru 80 :20. Dobre ste preporuke dobili, u biti prve 3 godine formirate grm od izdanaka. Kasnije, kada formirate grm, izdanke režete ili vadite ako se mislite širiti, pa ih stavljate u školu.
@ Bobić urod je bio oko 2 t
Jos jedno pitanje između redova cu malcirat a u redu neznam flakserica i polako ali to je veliki poso ili da dam susjedu da freza a razmisljam i o tome da pospem sa slamom pa ce manje rast trava ili neko drugo rjesenje sta predlazete dali bi bilo dobro stavit najlon ? hvala

Poslano sa mog LG-D802 koristeći Tapatalk
 

sana12

Član
Tu od
28 Velj 2015
Poruka
48
Jos jedno pitanje između redova cu malcirat a u redu neznam flakserica i polako ali to je veliki poso ili da dam susjedu da freza a razmisljam i o tome da pospem sa slamom pa ce manje rast trava ili neko drugo rjesenje sta predlazete dali bi bilo dobro stavit najlon ? hvala

Poslano sa mog LG-D802 koristeći Tapatalk

Ako bude kišna godina, slama će struniti i svejedno će rasti trava. Najbolje je kosit travu, mi kosimo kosilicom prikljućenom na traktor, zato samo i stavljali veći razmak da možemo sve raditi traktorom. Dio pored šume tanjuramo jer nam divlje svinje sve izruju.
 

sana12

Član
Tu od
28 Velj 2015
Poruka
48
Jesenas sam posadio ljesku i sada su odrezane šibice do 60cm koje sam stavio u one zastitne mrezice protiv glodavaca.
Pa me zanima dali da ostavim te mrežice jos godinu dana ili da ih maknem jer su pupovi krenuli i neznam dali ce smetati dok se list bude razvijao?Smetat hoce,a dali ce škoditi molio bih odgovor.Hvala...

Najbolje bi bilo da ih skinete, pogotovo ako su guste, stvarat će sjenu listu, a list treba sunce.
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
911
Ja se jos lomim oko ulaska u eko a ovi iz hr suma svojim nedolaskom na prvu kontrolu vec 4 mj vuku prema odustanku
 

sana12

Član
Tu od
28 Velj 2015
Poruka
48
Ja se jos lomim oko ulaska u eko a ovi iz hr suma svojim nedolaskom na prvu kontrolu vec 4 mj vuku prema odustanku

Mi smo u Bioinspektu! Najbolji, profesionalni i uvijek na usluzi! Pošalju ti sve što se tiče eko proizvodnje, od zakona i pravilnika do dokumentacije koju trebaš popunjavati, uvijek ih možeš nazvati ako ti nešto nije jasno, ma stvarno su super!
 

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
krki.....
koliko ti je star nasad liješnjaka?
Ako je mlađi nasad, npr. godinu dvije ili tri, još nemaš nekog većeg prinosa , pa ti se više isplati biti u ekološkoj proizvodnji.
Ako je nasad stariji, npr, desetogodišnji, e onda bi prinosi mogli biti veći, ako gnojiš umjetnim gnojivima, pa ti se onda ekološka ne isplati...
To mi je govorio jedan čovjek koji se lješnjacima bavi 10-15 godina,.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Krivo ti je govorio, odnosi se na bilo koju kulturu, gnoji se tako da po hektaru trebaš bacit x kg dušika, y kg fosfora i z kg kalija. Nije bitno jel umjetno ili eko gnojivo, bitno je da baciš količinu makroelemenata koju treba.
Ako treba 200kg mineralnog 15:15:15, za isti učinak trebaš preko 400kg ekološkog paletiranog 7:7:7. Jedino što sa eko gnojivima dobiješ veću mikrobiološku aktivnost, humus....
Ako eko proizvod ne možeš skuplje naplatit i lakše plasirat onda nema smisla ići na eko osim entuzijazma.
 

ziziKa

Član
Tu od
22 Sij 2014
Poruka
92
Želio bi uzgojit lješnjak od izbojaka oko lješnjaka e znam da ih treba odrezat dok su mali te zasadit dok ne puste korijen ( škola ). Mene interesira kada bi na jesen stavio izbojak u školu kada bi ga mogao trajno presadit ?
 

Najnoviji postovi

Na vrh