• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Brojač okretaja - traktormetar koji se spaja na alternator IMT 577 - S44 motor

aag14v

Dobro znana faca
Tu od
4 Kol 2011
Poruka
699
Pozdrav,

Radi se o IMT 577 traktoru, vjerojatno je ugrađen motor od TAMa te nema izvod za pinjon i samim time ne mogu spojiti mehanički originalni Teleoptikov sat (koliko čujem ovi novi nisu baš previše trajni).

Uzeo bi ovakav sat koji bi spoji na alternator, radi se o satu koji se koristi na brodskim motorima:
ELEKTRONIKA.jpg

Evo i link na stranicu trgovine:

Jasno mi je da može fulati u pokazivanju vrijednosti ovisno o omjeru dimenzija remenice, klizanju remena ali računam da to mogu podesiti i napraviti da bude dobro.


Ima li netko iskustva sa spajanjem i trajnosti ovakvih satova ? Ili možda preporuku za sličan sat (kvalitetniji ili povoljniji)... ?

Prije nego ga uzmem da pitam za vaša iskustva s ugradnjom, možda sam nešto zanemario na što treba pripaziti ?
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,753
A imaš takav alternator s izvodima za taj "tahometar" ?
 

aag14v

Dobro znana faca
Tu od
4 Kol 2011
Poruka
699
Imam jedan koji ima W izvod :)... Nabavit ću alternator koji ima takve izvode, to se podrazumijeva.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,666
Alternator bi trebal imati izvučenu jednu fazu van ().
Ako nema W izlaz , otvoriš ga i sam izvče žcu s jedne faze na ispravljaču.
Ako nećeš, može raditi i s vanjskim senzorom. Jedino bi trebali imati 1...2 marker na radilici.
Radi to dobro, jedino kaj broji vremenske sate.
Jedan ugrađeni radi već jedno 2 godine, samo je bil fi52 mm.
 

aag14v

Dobro znana faca
Tu od
4 Kol 2011
Poruka
699
Što znači vanjski senzor ? Mogu li ga priključiti baš na ovaj tip ?

On se kupuje posebno ili ?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,666
Da. Vjerojatno može, treba pogledati u uputama.
Moj instrument je bil s Aliexpressa, ne vjerujem da je taj drugačiji.
Senzor imam, pa ak ti treba...
 

aag14v

Dobro znana faca
Tu od
4 Kol 2011
Poruka
699
Pokušat ću bez toga :)...
Provjerit ću cijene i na Aliexpresu možda su povoljniji.

Hvala :)!
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,753
Imam jedan koji ima W izvod :)... Nabavit ću alternator koji ima takve izvode, to se podrazumijeva.
Nije dovoljan alternator s "W" izvodom, a i ovaj opis iz oglasa ne znači ništa za kvalitetnu ugradnju i s dobivenim približno točnim prikazom rezultata. Osim ako ti je svejedno kolika mu je pogreška, koliko fula u prikazu.

Opis.jpg

U kojem su ti omjeru odnosi između remenice radilice i remenice na alternatoru? Nije isto ugraditi alternator od nekakvog brzog dizel motora, ili od sporohodnog, da te ne zamaram previše.
Ti moraš napraviti fizičku ugradnju, pa onda kalibraciju, pa tek onda imaš nešto, a bez približno točnog prikaza sve to nema smisla osim lijepog ukrasa.
 

Galda

Iskusan lik
Premium
Tu od
11 Ruj 2022
Poruka
457
Ja sam davno na gliseru ugrađivao takav brojač okretaja i radnih sati. Ima u njemu shema spajanja i kalibracija koliko se sjećam. Ali kao sto su kolege rekle broji radne sate neovisno o broju okretaja

1713094332691.png
Pretpostavljam da je kod tebe ovako na poklopcu razvoda. Ja sam dosta dugo tražio poklopac sa izvodom za pinjon pa sam čak i kupio jedan ali nije odgovarao tako da sam sve bliže tomu da izbušim na ovom koji imam rupe za pinjon. Jedino ne nam sto me čeka ispod poklopca i hoće li se pinjon imati na što zakačiti da se okreće
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,753
Radni sati su jedna, lako brojiva kategorija, a broj okretaja motora je nešto teže postići iz nekoliko razloga.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,666
Lako se to kalibrira. Optičkim tahometrom se izmjeri brzina vrtnje motora i onda se držanjem jedne žičice (predviđene zato) na instrumentu mijenja prijenosni omjer.
Kad se to napravi, usporedi se na dvije točke (recimo na 1000 i 2000 o/min) te se još fino namjesti ako treba.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,753
@ZJ a imaju svi oni doma u garaži optičke tahometre i sličnu opremu za "kalibraciju"? Neznamo abecedu, a pisali bi romane, malo se gubimo u željama i mogučnostima.
 

aag14v

Dobro znana faca
Tu od
4 Kol 2011
Poruka
699
Ja sam davno na gliseru ugrađivao takav brojač okretaja i radnih sati. Ima u njemu shema spajanja i kalibracija koliko se sjećam. Ali kao sto su kolege rekle broji radne sate neovisno o broju okretaja

View attachment 72204
Pretpostavljam da je kod tebe ovako na poklopcu razvoda. Ja sam dosta dugo tražio poklopac sa izvodom za pinjon pa sam čak i kupio jedan ali nije odgovarao tako da sam sve bliže tomu da izbušim na ovom koji imam rupe za pinjon. Jedino ne nam sto me čeka ispod poklopca i hoće li se pinjon imati na što zakačiti da se okreće
Ispod poklopca također nema prihvata za leptir.
Uz sve to treba skinuti cijeli prednji kraj...
Teleoptikovi satovi ne traju dugo, a turske i indijske kopije još kraće....

Plus, sve što ste napisali napisao sam i ja u prvom postu, jasna mi je cijela problematika ...


Optički brojač okretaja nije problem :D !

ZJ, ako koristim senzor onda izvod W ne trebam ?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,666
Točno, ne trebaš.
Zauzvrat imaš točan prikaz brzine vrtnje motora, nezavisan od potrošenosti klinastog remena.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,009
Gledam cijene tog optičkog, nije uopče skup. To se jednostavno isplati kupiti da bi ga iskoristil na IMT-u i pospremil..
Ja sam kao pokazivač napravil sat sa ledicama, koristil sam izvod W kojeg sam izvukel u uređaj.
Radi to, a preciznost mu je malkice bolja nego kaj bi imala tvornička vura.
 

aag14v

Dobro znana faca
Tu od
4 Kol 2011
Poruka
699
Lako se to kalibrira. Optičkim tahometrom se izmjeri brzina vrtnje motora i onda se držanjem jedne žičice (predviđene zato) na instrumentu mijenja prijenosni omjer.
Kad se to napravi, usporedi se na dvije točke (recimo na 1000 i 2000 o/min) te se još fino namjesti ako treba.
ZJ, jesi mislio na tipkicu ili žičicu ? Tražio sam prodavača upute, te mi ih je poslikao i meni se čini da se prijenosni omjer mijenja sa tipkom ?
 

Najnoviji postovi

Na vrh