• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

bolest prasadi????

vrsani123

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2016
Poruka
647
Dobro receno ...i kod njega prvo stradaju najveci....veterinar mu reko da im daje sode da ih prooba iscistit...

Vec mu dvoje otislo,,,,sto narod kaze ,,,,to njemu bilo
 

vrsani123

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2016
Poruka
647
Momci..evo i ja imam problem sa prasicima....pre par dana u jednoga zatvorilo nozdrve....kad dise krci...slabo jede....veterinar rekao da zasipam kapima za nos,al ne pomaze...sve slabije i slabije......
Veceras primijetim da ih jos par pocinje smrcat,a ja neznam uzrok....
Premjestio sam ih u drugi svinjac posto postoji mogucnost da ih hvata malo promaja,i prestanem ih hranit pigijem od sana

imal kakav savjet...i cim da lijecim ono prase sto ima zatvorene nozdrve
 

vrsani123

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2016
Poruka
647
Neznam,al bas sam im jutros pravio smjesu i bilo je dosta sitno samljeveno,i popodne pocelo kihanje...Pratit cu situaciju sutra,a na drugom forumu mi covjek odgovorio da bi lako mogao bit neki atroficni rinitis
 

Fendt939

Iskusan lik
Tu od
26 Stu 2014
Poruka
1,366
Zna netko sto mi je s ovim prasetom (doljni desni ugao na slici). Izbacile su mu se neke fleke po tijelu, nisam primijetio da je oslabio i slicno...Samo je on takav.
 

Prilozi

  • 20160529_092409.jpg
    20160529_092409.jpg
    42.5 KB · Pregleda: 118

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Pozdrav....
Jučer ujutro idem hraniti prasce i vidim da jedno leži i ne trči na hranilicu! Pregledam da nema temperaturu ili da ga nisu ovi drugih 13 ozlijedili, ali ništa vidljivo!
Došao veterinar i kaže da se s nečim, možda, otrovao i da mu nema spasa! Stari su 7 tjedana i dobili su sve vitamine i cjepiva, normalno su jeli i jedu! To prase mi praktički uginulo na rukama samo 2 sata nakon dijagnoze!
Bilo je jedno od manjih u krdu i mrtva ga izvažem-točno 15 kg, što se meni čini ok za broj prasadi i starost!
Da li netko od vas ima točnu dijagnozu ili je imao sličan slučaj?
Hvala unaprijed!
 

maschio

Član
Tu od
17 Sij 2015
Poruka
464
Ne mora biti,ali mozda previse soje u hrani.meni su dva praseta od 35 uginula zbog toga,a druge smo cijepili protiv trovanja zeluca.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Svinje su mi dobile proljev prije 5 dana otprilike. I to baš jak proljev. Hranu odbijaju. Ima li kakav prirodan lijek ?
Veterinarima baš ni ne vjerujem. Ovi zagrebački samo miceke i peseke znaju liječiti ( neki ni to !! ).
 

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,224
Kupi veliku vreču drvenog ugljena za roštilj (50 kn i imas ga cijelu godinu) , na sitno ga istući i daj ga prasadi. Možeš im ga umješavati i u hranu prilikom odbića par dana. Ja ga koristim dvije do tri godine i super zadovoljan.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Ovo su već velike svinje adonis. Mislim da budem danas veterinare zval.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Upravo sam to i napravil. Bilo je nešto od ranije u kotlu, a sad kuham ciklu pa bude još. Zval sam veterinare i dali su mi isti savjet. Uglavnom, jedu taj ugljen sada.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Najprije proljev, a sad ovo .... Zovem veterinare, opišem slučaj i vele mi da su je komarci vjerojatno izgrizli.... :mur: Velim, - Kak samo nju, a njih dva ne !? Veli veterinarka - A to vam je kao kod ljudi, nekoga grizu nekoga ne .... :mur: Velim - Komaraca nema ! Veli veterinarka - A onda je pad imuniteta .... NEMREM VJEROVAT !!!! Ali ni u jednom trenutku nije nagovijestila dolazak da vidi . Valjda im se više nejde u svinjce kad na micekima i pesekima zarađuku dovoljno.
DSC_0077.jpg
[/url]photo uploading[/IMG]
DSC_0082.jpg
[/url]free photo hosting[/IMG]
Krenulo je od ušiju, a sada vidim da ide po cijelom tijelu.
Kaj je to ???
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,763
Ja mislim da je to šuga. Cjepi što prije sa iveriktimom. Lani sam i sam vodio borbu sa tim. Isto mi nisu znali ili nisu htjeli reći šta da radim.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
A to se može u slobodnoj prodaji nabaviti ? Koliko treba cjepiva i koliko puta se cijepi ?
 

mikula

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2008
Poruka
348
samo ispravka od veterine se zove IVERKTIN a od drugih proizvodjaca neka izvedenica od naziva aktivne tvari Ivermektin (ivermectin) ako je u koncetraciji od 1% onda ide 1 ml na 33kg ispod koze (subkutano) obicno iza uha. nekad ga je bilo u slobodnoj prodaji ali u veterinarskim ambulantama/ljekarnama. obicno je dovoljno jedno cijepljenje ali je najbolje cijepiti jos jednom nakon cca 14 dana. ako imas vise svinja pocijepi ih sve prvi puta a drugi puta nema potrebe ako nisu imale simptome zaraze. Iverktin je opci antiparazitik i ja sam ga koristio preventivno kod krmaca i i nazimica.
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh